konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020
aurora

Uchwyt w meblach łazienkowych

data aktualizacji: 20-02-2020, 07:27 – artykuł promocyjny

Uchwyty w meblach łazienkowych to ważne elementy funkcjonalne - do otwierania i zamykania. Pełnią również funkcję estetyczną. Za sprawą uchwytów możemy kształtować wygląd całego mebla, a także pomieszczenia. Mogą być utrzymane w dowolnym stylu i być dominującym albo ukrytym dodatkiem do mebli w łazience. Sprawdź, jakie uchwyty są modne.

Uchwyt w meblach łazienkowych

Dobór uchwytów to ważna kwestia. Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie, powinniśmy zdecydować się na meble z możliwością wyboru okuć meblowych. Często jednak w seryjnej produkcji sposób otwierania jest narzucony przez producenta. Wykonując meble na zamówienie, decyzja zawsze należy do nas.

fot.: Elita - gotowe zestawy mebli łazienkowych z ciekawymi uchwytami

Typowe gałki lub uchwyty meblowe to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością. W nowoczesnych i oryginalnych wnętrzach, gdzie stawia się na unikatowość, warto sięgnąć po mniej oczywiste model. Mogą to być ciekawe chwosty, delikatne skórzane uchwyty lub finezyjne gałki.

Chwosty - oryginalne uchwyty do mebliSkórzane uchwyty do mebli łazienkowych

fot.: formativ. - uchwyty można też dodatkowo ozdobić, wystarczy na przykład dodać ozdobne chwosty lub wykorzystać skórzane paski (pracownia Kameleon)

Uchwyty i gałki do mebli łazienkowych

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Rodzaje uchwytów

 

Dostępne są uchwyty o różnych formach:

  • klasyczne - tradycyjne uchwyty, gałki lub relingi
  • nowoczesne - system typu push-to-open, uchwyt ukryty w płaszczyźnie frontu

fot.: Elita - pogrubione uchwyty w serii mebli Qubic zostały tak zaprojektowane tak, by stworzyć spójną całość z relingiem umieszczonym na bocznej ściance, który pełni również funkcję wieszaka

Akcesoria meblowe, takie jak uchwyty najczęściej dopasowane są do stylistyki i charakteru wnętrza, a tym samym i mebli, jakie w danym pomieszczeniu występują. Jest to element, za pomocą którego możemy też nadawać naszej aranżacji pewnych cech. I tak w łazience urządzonej w stylu retro najlepiej będą pasować gałki stylizowane na ten właśnie sposób kształtowania przestrzeni, a w klasycznych wnętrzach sprawdzą się mosiężne gałki typu kołatki lub bogato zdobione uchwyty.

Uchwyt AlatriUchwyt Aprilia typu kołatka

fot.: GTV - uchwyt Alatri inspirowany perłami oraz mosiężny uchwyt Aprilia typu kołatka


Uchwyty mogą być też stylizowane, np. postarzane, czy bogato zdobione. Najlepiej to widać na przykładzie gałek do mebli. Ten niewielki element ma naprawdę wielki potencjał i siłę w urządzaniu wnętrza. Niektóre gałki są nawet misternie zdobione lub wysadzane ozdobnymi kamieniami.

fot.: GTV - gałki Izis z diamencikami

Niezwykłą popularnością cieszą się uchwyty prostokątne. Niby są minimalistyczne, ale nadal pozostają dobrze widocznym akcentem. Występują w różnych wielkościach oraz odcieniach. Uchwyty o geometrycznej formie cieszą się największym zainteresowaniem. Coraz częściej chromowane odcienie ustępują miejsca czerni.

fot.: Elita - kolekcja mebli łazienkowych Inge z czarnymi uchwytami

 

Uchwyty proste cenione są przez klientów za atrakcyjny wygląd, komfort użytkowania - długa płaszczyzna pozwala na swobodny uchwyt w dowolnym miejscu oraz idealnie komponuje się przy dużych szufladach. Dodatkową zaletą tego typu uchwytów jest to, że można je wieszać w poziomie lub w pionie.

fot.: GTV - uchwyty metalowe błyszczące lub matowe w różnych rozmiarach i konfiguracjach

Proste uchwyty również mogą być bardzo wyraźnym akcentem stylistycznym. Wystarczy, że wybierzemy na zasadzie kontrastu - np. czarne uchwyty na tle białych mebli. Taka stylistyka doskonale sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich.

Nie bez znaczenia jest też tworzywo, z którego wykonuje się uchwyty do łazienkowych mebli. Do niedawna dominowały chromowane warianty, dziś coraz częściej stawia się na materiały alternatywne, jak na przykład szkło.

fot.: GTV - szklane uchwyty meblowe Roses

Profile uchwytowe wyglądem przypominają uchwyty proste kwadratowe, lecz są od góry zabudowane. Zwykle mają kolor aluminium. To nowoczesne rozwiązanie idealnie pasujące do łazienek w stylu industrialnym.

 

Profilowe uchwyty w meblach Spektra

fot.: Coram

Uchwyty wpuszczane we front (zintegrowane) są praktycznie niewidoczne w bryle mebla. Ich zastosowanie ma niebagatelne względy estetyczne - podkreśla geometryczną formę bryły mebla lub zastosowane wykończenie. Wśród nich dużą popularnością cieszą się delikatne podcięcia nazywane frezami.

Szafki łazienkowe z frezami - wygodne uchwyty do nowoczesnej łazienki

fot.: Ideal Standard - seria łazienkowa Connect Air z frezami w meblach

Wpuszczany uchwyt w meblach CantareUchwyty wpuszczane we front (zintegrowane)

fot.: Elita

Uchwyty wpuszczane we front (zintegrowane)

fot.: Defra - uchwyty kolekcji FLOU są idealnie wkomponowane w miękkie frezowanie frontu mebli


W nowoczesnych meblach stosuje się równie nowoczesne rozwiązania w kwestii otwierania i zamykania drzwiczek. Jednym z takich przykładów są mechanizmy pozwalające wyeliminować uchwyty z powierzchni frontów na rzecz gładkich jednolitych powierzchni.

Otwieranie push-to-open w meblach Fiesta

fot.: Coram - system push-to-open w meblach Antado

Otwieranie bezuchwytowe push-to-open, które odbywa się za pomocą delikatnego nacisku na front szafki w górnej części, polega na zastosowaniu nowoczesnego mechanizmu wewnętrznego. To estetyczne rozwiązanie, które pozwala na minimalizm w projektowaniu mebli. Trzeba jednak pamiętać, że na frontach będą widoczne odciski palców, które warto nieco częściej wycierać dla zachowania nienagannego wyglądu mebli.

Uchwyty wpuszczane we front (zintegrowane) pushtoopen

fot.: Defra - kolekcja Point została ozdobiona biżuteryjną, wpuszczoną we front drzwiczek metalową klamrą, która pozwala na komfortowe otwieranie za pomocą systemu PushTo Open


Uchwyty i gałki do mebli łazienkowych - przykłady

 

  • Uchwyty w kontrastujących kolorach

Uchwyty w kontrastujących kolorach

fot.: Defra

  • Uchwyty muszelkowe w łazience oraz minimalistyczne gałki

Uchwyty muszelkowe w łazienceUchwyty i gałki do mebli łazienkowych

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

  • Uchwyty ze skóry

Uchwyty do mebli łazienkowych - skórzane

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

  • Białe szafki łazienkowe - jakie uchwyty?

Uchwyty i gałki do mebli łazienkowychUchwyty i gałki do mebli łazienkowych

fot.: Przykłady wykorzystania oryginalnych uchwytów w łazienkach projektantów z biur Och_Ach Concept oraz ewem

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Elita, Defra, GTV, Ideal Standard, Och_Ach Concept, ewem, Kameleon, formativ.

Podobne artykuły
Meble łazienkowe stworzone dla rodziny

meble i akcesoria

Meble łazienkowe stworzone dla rodziny

Lofty to wszechstronna kolekcja mebli łazienkowych firmy Elita stworzonych z myślą o rodzinie. Zastosowano w niej... więcej...

Technologia LED - niższe koszty, większe bezpieczeństwo

meble i akcesoria

Technologia LED - niższe koszty, większe bezpieczeństwo

Świat zmienia w zaskakującym tempie. Niemal codziennie powstaje myśl o wprowadzeniu na rynek czegoś nowego lub też... więcej...

Akcesoria aluminiowe Zobal

meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

Bezpiecznie, z poczuciem pewności siebie i spokojnie. Tak chcemy czuć się we własnym domu. W każdej jego części.... więcej...