coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Podwieszana ceramika - co warto wiedzieć

data aktualizacji: 27-03-2015, 12:27 – artykuł promocyjny

Ceramika montowana na specjalnych stelażach podtynkowych to rozwiązanie, które obecnie znajduje zastosowanie w niemal każdej łazience. Efektowny i elegancki wygląd to jeden z czynników decydujących o popularności ceramiki tego typu. Poza tym wpływa ona również na funkcjonalność i poziom higieny pomieszczenia.

Podwieszana ceramika - co warto wiedzieć

Podwieszana ceramika wprowadza do łazienki optyczne wrażenie lekkości, a także podkreśla oszczędną elegancję wystroju, ograniczając do minimum liczbę widocznych elementów instalacyjnych.

 

Estetyka i higiena

Wybór ceramiki podwieszanej pozwala utrzymać w łazience wysoki poziom higieny. Dzięki pozostawieniu wolnej podłogi, łatwiejsze jest zachowanie czystości i szybkie przetarcie zachlapanej powierzchni. Z uwagi na wyeliminowanie trudnodostępnych miejsc na styku sanitariatu z podłogą, minimalizowane jest ryzyko powstawania skupisk bakterii. Dodatkowo, w celu ułatwienia utrzymania czystości, warto wybierać modele o opływowych, prostych kształtach. Wyeliminowanie trudnych do przetarcia załamań pozwala na szybkie zdezynfekowanie sanitariatu.
Nie należy również zapominać o względach estetycznych tego typu wyposażenia. W większość modeli dostępnych na rynku oferowana jest w kolorze białym, który może zauważalnie różnić się odcieniem. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór różnych elementów - miski sedesowej, bidetu i umywalki, z jednej kolekcji producenta. Pozwoli to nam uniknąć ryzyka niedopasowania pod względem kolorystyki oraz kształtu. Przy wyborze ceramiki podwieszanej należy również zwrócić uwagę na sposób montażu konkretnego elementu. Kluczem do funkcjonalności i bezpieczeństwa są odpowiednio dobrane moduły konstrukcyjne. Jak dopasować stelaże do ceramiki?

ceramika podwieszana

 

Zabudowa mokra i sucha

Biorąc pod uwagę przeznaczenie i rodzaj montowanego urządzenia, wyróżnić możemy stelaże podtynkowe do instalacji misek sedesowych, bidetów, pisuarów, umywalek, armatury czy uchwytów. Istotną kwestią są także różnice wynikające z konstrukcji elementów i sposobów ich montażu. Według takiej klasyfikacji, stelaże dzielimy na modele do zabudowy mokrej i suchej. Pierwsze z nich wykonane są z lekkich, stalowych ram, których niska wytrzymałość i sztywność determinuje konieczność instalacji na ścianie murowanej i dodatkowe wzmocnienie cegłami lub solidnym materiałem budowalnym. Są one zwykle montowane w płytkich wnękach, co pozwala na oszczędność przestrzeni. Popularniejszym rozwiązaniem są jednak stelaże do zabudowy suchej, gwarantujące łatwą instalację i różnorodność zastosowań. - Stelaże do zabudowy suchej konstruowane są ze stalowych profili, cechujących się wysoką wytrzymałością na obciążenia sięgającą nawet 300 kg. Takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Rama zabudowywana jest zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, wykańczanymi glazurą - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Dodatkowo, przy montażu tego typu stelaży, tworzona jest ok. 15-centymetrowa półka, na której możemy wygospodarować miejsce na potrzebne akcesoria - dodaje ekspert.

 

Stelaż do montażu miski sedesowej

Za najbardziej skomplikowany element instalacji podtynkowej uważany jest stelaż do instalacji misek sedesowych. Wybierając to rozwiązanie, warto zatem zwrócić uwagę na kilka czynników, które zapewnią wysoki komfort użytkowania i wydajne funkcjonowanie. - Istotny wpływ na trwałość i bezawaryjność instalacji ma zbiornik spłukujący. Powinien być on wykonany metodą rozdmuchiwania, czyli stworzony z jednego elementu. W odróżnieniu do modeli klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie ze sobą ryzyka rozszczelnienia, a co za tym idzie - konieczności kosztownych napraw w przypadku awarii bezpośrednio wewnątrz zabudowy – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Wśród aspektów wpływających na wydajność eksploatacji, wyróżnić należy także pojemność spłuczki. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w ekologiczną funkcję 3/6l, umożliwiającą spłukiwanie jedynie połową wody, znajdującej się w zbiorniku - dodaje ekspert.
Elemetem, uzupełniającym konstrukcję jest efektowny przycisk montowany na zabudowie ponad sanitariatem. W przypadku oszczędnego systemu spłukiwania sprawdzi się model dwumodułowy. Pamiętajmy jednak o sprawdzeniu, czy konkretny element będzie pasować do wybranego stelaża podtynkowego. By wyeliminować ten problem, najlepiej dobrać akcesoria od jednego producenta.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
mail: wyślij wiadomość
Armatura Kraków S.A.

baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków
Podobne artykuły
Umywalki nablatowe w kolekcji Massi

ceramika sanitarna

Umywalki nablatowe w kolekcji Massi

Umywalka w nowocześnie urządzonej łazience powinna być nie tylko designerska i doskonale współgrająca z... więcej...

Inteligentna łazienka z toaletą myjącą In-Wash® Inspira Roca

ceramika sanitarna

Inteligentna łazienka z toaletą myjącą In-Wash®...

Inteligentne rozwiązania zmieniają jakość naszego życia. Rosnąca świadomość pozwala na wprowadzenie do codzienności... więcej...

Ceramika MASSI - wizja doskonałej łazienki

ceramika sanitarna

Ceramika MASSI - wizja doskonałej łazienki

Ceramika Massi łączy wysoką jakość, nowoczesny styl i praktyczne rozwiązania, które opierają się na światowych... więcej...