konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Czyszczenie pralki

data aktualizacji: 15-03-2019, 07:57 – artykuł promocyjny

Wszystkie urządzenia AGD wymagają czyszczenia i pielęgnacji. Tak samo jest z pralką. Regularne czyszczenie i profilaktyczne zabiegi pilęgnacyjne pozwolą na wydłużenie jej żywotności oraz wpłyną korzystnie na jakość naszego prania. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na czyszczenie pralki.

Czyszczenie pralki

Pralka to doskonałe siedlisko rozwoju mikroorganizmów oraz pleśni. Oprócz wilgoci, która łatwo gormadzi się w gumowych uszczelkach i wszelkich zakamarkach, mamy również do czynienia z uciążliwym szlamem powstałym na skutek rozpuszczania (nie zawsze pełnego) środków piorących. Najgorszym objawem jest przykry zapach, który często utrzymuje się również na ubraniach wyjętych z pralki. Za jego powstanie odpowiadają kolonie bakterii namnażające się w wilgotnej pralce.

 

Redakcja poleca >> Rodzaje pralek - silnik, bęben, drzwiczki, obudowa

 

Pralka - elementy ulegające zabrudzeniu

 

Częstotliwość oraz zakres prac związanych z czyszczeniem pralki zależy w sporej mierze od tego jak dużo pierzemy, ale genaralnie czyszczenia wymagają:

 • filtry
 • bęben
 • uszczelki
 • przegródka na detergenty
 • obudowa i drzwiczki

fot.: Electrolux - regularne czyszczenie pralki wydłuża jej żywotność

Właściwie każdy element powinien być czyszczony. Można do tego używać naturalnych środków lub preparatów dostępnych w sklepach dedykowanych dla tego typu urządzeń. Najważniejsza jednak - jak zawsze - jest profilaktyka, dzięki której zaoszczędzimy sobie żmudnej pracy oraz nieprzyjemności, chociażby w postaci plam na ubraniach wyjętych z prania, czy zalanej łazienki. Pamiętajmy by o naszą pralkę zadbać średnio raz na miesiąc, a do każdego prania dozować tyle detergentów ile jest to konieczne - nadmiar środków piorących gromadzi się w rurach wytwarzając specyficzny zapach, który następnie przenoszony jest na ubrania. 
 

Sprawdź także >> Automatyczna suszarka do prania - czy warto?

 

Czyszczenie pralki - domowe sposoby

 

Do najbardziej znanych domowych sposobów na czystą pralkę należy dbanie o to by ją po każdym praniu wysuszyć. Ta mało inwazyjna czynność pomoże nam w pozbyciu się większości problemów z pleśnią i przykrymi zapachami. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy pozwolić pralce wyschnąć po każdym praniu, czyli pozostawić uchylone drzwiczki i przegródkę na proszek. Można też ją wytrzeć do sucha.

Poza tym warto też co jakiś czas (kilka razy w roku) wykonać tzw. pranie pralki, czyli ustawić cykl prania z wysoką temperaturą bez załadunku i detergentów. Dzięki temu zabijemy bakterie i przepłukamy wewnętrzny system rozprowadzenia wody. Co jakiś czas możemy dodatkowo w miejsce płynu do płukania wlać szklankę octu, który skuteczniej zwalczy zarodki i wszelkie mikroby.

Do zadań koniecznych należy również czyszczenie szufladki. Należy ją napierw wyjać z pralki zgodnie z instrukcją producenta. Następnie najlepiej namoczyć w letniej wodzie i po pewnym czasie przy użyciu gąbki lub miękkiej szczoteczki (przydatna jest szczoteczka do zębów, która dotrze w trudnodostępne zakamarki) dokładnie wyczyścić z resztek detergentów oraz ewentualnych innych zabrudzeń. Przed ponownym zamontowaniem szufladki warto wyczyścić również powstałą wolną przestrzeń przy pomocy wilgotnej szmatki, a następnie wytrzeć ją do sucha. Szufladka również powinna być sucha.

Kamień z twardej wody to zmora wielu gospodarstw domowych. Jego osadzanie się w pralce może prowadzić do trwałego jej uszkodzenia (zwłaszcza bębna i grzałki), a do tego proces ten jest niewidoczny gołym okiem. Jednym z sygnałów, że woda jest twarda są szorstkie tkaniny po praniu. Dlatego tak ważne jest odkamienianie pralki w trakcie jej użytkowania. Do domowych specyfików na kamień należą ocet, kwasek cytrynowy (1/3 szklanki kwasku cytrynowego wsypujemy do pojemnika na proszek i włączamy pełny cykl prania ustawiony na najwyższą temperaturę) i soda (ok 3/4 szklanki sody oczyszczonej wsypujemy do pojemnika na proszek i włączamy pełny cykl prania ustawiony  na najwyższą temperaturę), które w profilaktyce będą zapobiegać powstawaniu nalotu. Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć można również zastosować filtr do wody, który zadba za nas o odpowiednią twardość wody. Montuje się go przed punktem poboru wody do urządzenia.fot.: Aquaphor - filtr wstępny pralkowo - zmywarkowy Stiron zapobiegający osadzaniu się kamienia na urządzeniach gospodarstwa domowego, zmniejsza zużycie i zwiększa wydajność środków piorących, wystarcza nawet do roku użytkowania

Jeśli na uszczelkach zgromadziła się pleśń możemy użyć wybielacza do tkanin, w którym namoczymy ściereczkę i obłożymy nią dane miejsce. Pamiętajmy by później te miejsca dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha. 

Filtry w pralce (najczęściej znajdują się w dolnej części pralki) z czasem zapychają się wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą zablokować przepływ wody, co będzie skutkować zalaniem łazienki. Aby tego uniknąć najlepiej jest raz na kwartał (a przy codziennym praniu raz na miesiąc) wyczyścić również i filtry. Przed odkręceniem filtra miejsce przed pralką warto zabezpieczyć ścierką, następnie odkręcamy filtr i wypłukujemy go pod bieżącą wodą.

 

Czyszczenie pralki - preparaty

 

Do czyszczenia pralki możemy użyć również chemii domowej dostępnej w supermarketach oraz drogeriach. Ceny tych preparatów nie są wygórowne a ich skuteczność zadawalająca. Trzeba jedynie pamiętać o regularności w stosowaniu.

 • odkamieniacze - działają na podobnej zasadzie co ocet i soda. Mogą poradzić sobie ze starszym a co za tym idzie silniejszym kamieniem. Dozowanie zawsze należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta. Dostępne w formie płynu lub proszku, który możemy stosować przy każdym praniu.

             

fot.: Electrolux - odkamieniacz do pralek i zmywarek w formie płynu i tabletek ; zaleca się stosownie raz w miesiącu w celu efektywnego usuwania kamienia i innych osadów z urządzenia, zapewniając idealne efekty prania

 • proszki czyszczące - zabijają nieprzyjemne zapachy oraz czyszczą wnętrze pralki, np. DR. Beckmann, który wsypuje się do bębna i robi puste pranie w temperaturze co najmniej 60oC
 • płyny czyszczące - możemy używać ich do czyszczenia wszystkich elementów pralki. Zazwyczaj stosowane w rozcieńczeniu z wodą. Pozostawiają przyjemny zapach. Dodatkowo specjalne komponenty pielęgnacyjne zapewniają ochronę dla elementów gumowych i metalowych.


Co więcej niektóre modele pralek posiadają cykl samoczyszczenia. Ich sekret tkwi w wysokiej temperaturze oraz znacznie szybszych niż podczas zwykłego prania obrotach bębna, dzięki czemu gorąca woda dociera do najbardziej niedostępnych zakamarków we wnętrzu pralki.

 

Czyszczenie pralki - profilaktyka

 

 • wyciąganie ubrań z pralki tuż po zakończeniu prania
 • stosowanie odpowiednią ilość środków piorących
 • pozostawienie otwartych drzwiczek, aż do wyschnięcia środka pralki - to samo warto robić z szufladką na środki piorące
 • przed każdym praniem sprawdzajmy kieszenie ubrań, czy na pewno nic tam nie ma
 • po praniu również warto obejrzeć bęben i uszczelki, czy nic w nich nie zostało
 • kapsułki i płyny do prania są mniej inwazyjne dla naszej pralki, dzięki czemu zmniejszymy częstotliwość czyszczenia szufladki
 • częste pranie w niskich temperaturach źle wpływa na naszą pralkę, dlatego co jakiś czas warto wybrać program z maksymalną temperaturą.


 

Zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Aquaphor

Podobne artykuły
Oszczędzanie wody to konieczność

porady

Oszczędzanie wody to konieczność

ONZ alarmuje, że prawie 884 miliony osób na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody. Prognozuje się,... więcej...

Czy można położyć korek na podłodze w łazience

porady

Czy można położyć korek na podłodze w łazience

W poszukiwaniu alternatywy dla glazury w wykończeniu łazienki sięgamy po różne ciekawe materiały. I tak... więcej...

 Schowki - dużo pomysłów do małej łazienki

porady

Schowki - dużo pomysłów do małej łazienki

Właściciele małych łazienek często narzekają na zbyt mało miejsca na pomieszczenie wszystkich niezbędnych przedmiotów,... więcej...