konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Akcjum

Bezpieczna strefa natryskowa dla seniora

data aktualizacji: 30-04-2021, 06:37 – artykuł promocyjny

Osoby starsze bardzo często mają problemy z poruszaniem się. Jednak wcale nie musi to oznaczać utraty ich niezależności. Chcąc zagwarantować bezpieczeństwo, jak również komfort użytkowania strefy natryskowej warto wyposażyć ją w kilka rozwiązań, które pozwolą seniorom na samodzielne korzystanie z łazienki. 

Bezpieczna strefa natryskowa dla seniora

Według dostępnych danych w Polsce co szósty wypadek ma miejsce w domu lub jego otoczeniu, a 75% osób poszkodowanych w wyniku niefortunnego przewrócenia się to osoby starsze. Główną przyczyną tego typu zdarzeń są problemy związane z koordynacją i poruszaniem się. Takich niebezpiecznych sytuacji w wielu przypadkach można uniknąć, dzięki optymalnemu rozplanowaniu przestrzeni domowej. Podczas aranżacji wnętrz, z których będą korzystać także seniorzy trzeba wziąć pod uwagę szczególnie miejsca niosące za sobą ryzyko upadku. Łazienka to właśnie jedno z takich miejsc, a szczególnie jej strefa prysznicowa. Śliska podłoga i wysoki poziom wilgotności to czynniki sprawiające, że miejsce to staje się szczególnie niebezpieczne. Jednak występowanie tych czynników można zniwelować dzięki odpowiednio dobranemu wyposażeniu. Na co więc warto zwrócić uwagę?

 

Uchwyty - dla zachowania równowagi

Podczas korzystania z kabiny prysznicowej utrata równowagi może skutkować bolesnym i groźnym dla zdrowia upadkiem. Zamocowanie uchwytów ściennych zwiększy poziom bezpieczeństwa i pozwoli na uniknięcie takich sytuacji. - W kabinie prysznicowej sprawdzą się uchwyty nieruchome proste lub kątowe. Dzięki utrzymaniu maksymalnego obciążenia na poziomie 400 kg stanowią bezpieczne rozwiązanie, które ułatwi zachowanie równowagi na śliskiej posadzce - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert KFA. – Uchwyty uchylne, które pozwalają na zmianę kąta ustawienia znajdą natomiast zastosowanie przy miskach sedesowych jako wsparcie przy siadaniu i wstawaniu - dodaje ekspert. Jeśli chcemy mieć pewność co do trwałości modeli, warto wybierać te z odpornym na działanie wilgoci chromowanym wykończeniem.

 

Funkcjonalne dodatki - dla wygody i bezpieczeństwa

Zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa strefy prysznicowej nie musi koniecznie iść w parze z  ponoszeniem większych kosztów. Obok ściennych uchwytów, w zachowaniu równowagi pomogą także maty antypoślizgowe z karbowaną powierzchnią umiejscowione w brodziku oraz na posadzce przed kabiną. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalne siedzisko. Warto zastanowić się także nad zakupem przeznaczonych do  mocowania na ścianie lub drążku prysznica półek, koszyków lub mydelniczek, dzięki czemu wyeliminujemy konieczność schylania się po kosmetyki.

Łazienka dla seniora Grupa Armatura

 

Optymalna przestrzeń - swoboda ruchu

Na bezpieczeństwo strefy prysznicowej duży wpływ ma zachowanie optymalnej, wolnej przestrzeni przed kabiną. Pozwoli to na wygodne zdjęcie ubrań czy osuszenie się i przebranie po wzięciu prysznica. W kabinach prysznicowych o uchylnych drzwiach, to właśnie ich zasięg wyznacza potrzebne miejsce. Przyjmuje się, że powinno mieć ono 70 cm szerokości oraz 90 cm długości. Warto rozważyć także zamontowanie uchwytu ułatwiającego wychodzenie spod prysznica, jeśli pozwala na to konstrukcja kabiny.

 

Deszczownica lub kolumna - wodny masaż

Deszczownica łazienka dla seniora Grupa ArmaturaRegularne korzystanie z dobrodziejstw wodnych masaży pozwoli na złagodzenie problemów reumatycznych czy uciążliwych napięci mięśni. - Alternatywą dla kosztownych zabiegów może być zamontowanie deszczowni lub kolumny natryskowej. Tego typu rozwiązania są wyposażone w głowicę, rozprowadzającą wodę równomiernie na całe ciało oraz osobną rączkę natrysku - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert KFA. - Dzięki możliwości regulacji, strumień może przybrać różne formy: od łagodnie masującej, przez standardową po intensywny bicz wodny - dodaje ekspert. Systematyczna pielęgnacja przy pomocy mocnego strumienia pomoże rozluźnić mięśnie i polepszyć krążenie krwi. Dzięki możliwości zintegrowania tego typu rozwiązań z baterią termostatyczną dodatkowo spotęguje komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. 

 

Bateria termostatyczna - temperatura pod kontrolą

Nieuwaga czy wahanie ciśnienia w instalacji mogą często prowadzić do poparzenia zbyt gorącym strumieniem wody czy też odwrotnie nagłym spadkiem temperatury. Montaż baterii termostatycznej jest najpopularniejszym rozwiązaniem, dzięki któremu unikniemy tych nieprzyjemności. Jak działa tego typu model?. Przede wszystkim „zapamiętuje” raz ustawioną temperaturę wody, dzięki czemu eliminuje ryzyko poparzenia przy otwieraniu  strumienia skraca czas potrzebny na osiągnięcie jej właściwego poziomu. Warto zauważyć, że armatura termostatyczna wyposażona została w blokadę przeciwpoparzeniową przy 38o C, co oznacza, że aby podwyższyć temperaturę konieczne jest  wciśnięcie jej przycisku. Modele te pozwalają na regulację strumienia od 15o do 60o C. W związku z tym zdadzą egzamin zarówni przy chłodnym prysznicu w letnie dni, jak i przy dłuższych, gorących masażach wodnych.   
 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość
KFA Armatura

baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków

 
Podobne artykuły
Łazienka przyjazna seniorom i osobom niepełnosprawnym - wybrać prysznic czy wannę?

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka przyjazna seniorom i osobom niepełnosprawnym...

Zadbanie o bezpieczeństwo i swobodę ruchu - to najważniejsza rzecz przy urządzaniu łazienki z myślą o osobach... więcej...

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych - akcesoria Provex

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych...

Czy wyposażenie ułatwiające korzystanie z łazienki osobom starszym lub niepełnosprawnym może być ładne i eleganckie,... więcej...

Ceramika łazienkowa dla osób starszych i niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

...

Łazienka, z której mają korzystać osoby starsze i niepełnosprawne, wymagają zastosowania w nich rozwiązań... więcej...