Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Pomysł na prosty remont łazienki

artykuł promocyjny

Spękane fugi, obdrapana wanna, szarobure kafelki, nierówna podłoga, nadszedł czas na remont łazienki. To duża, dość kosztowna i uciążliwa dla domowników inwestycja. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Pomysł na prosty remont łazienki

Zanim przystąpimy do remontu ustalmy budżet, by nie było niespodzianek i dokładnie zaprojektujmy naszą łazienkę. Generalny remont to nie tylko skucie starych kafli czy wymiana urządzeń na nowe. Często przerabiamy instalacje wodno- kanalizacyjne, zmieniamy miejsce urządzeń sanitarnych, zamieniamy wannę na brodzik, montujemy nowy grzejnik, budujemy nowe ścianki, np. by ukryć pralkę, czy instalujemy nowe punkty oświetleniowe. Zastanówmy się więc, czy dotychczasowe ustawienie urządzeń jest odpowiednie. A może nic nie trzeba przestawiać. Wiele zależy od rozmiarów łazienki, ważne jest ile osób z niej korzysta. Nowa łazienka ma być nie tylko elegancka, ale dużo bardziej ergonomiczna i funkcjonalna od tej obecnej.

Remont łazienki - odnawiamy silikon sanitarny

fot.: Ceresit - renowator do silikonu


Stare płytki znikają ze ścian

Remont zaczynamy od skucia z podłogi i ścian starych płytek. Nieliczni decydują się na położenie nowych kafli na stare powierzchnie. Zazwyczaj powierzchnię nadające się do remontu są krzywe, a nawet znacznie odbiegają od przyjętych norm. Zanim nowe płytki zawisną, ściany powinny być pionowe, podłoga pozioma, a kąty proste. Są dwie metody równania ścian. Pierwsza to naniesienie tynku cementowego lub ułożeniu suchego tynku. Najpierw powierzchnię się gruntuje, a na następny dzień kładzie się zaprawę.

Knauf Goldband - ręczny tynk gipsowy weber ZT602 - Cementowa zaprawa do napraw i wyrównania podłoża
ręczny tynk gipsowy Knauf GOLDBAND to doskonały sposób na naprawę i wyrównanie ścian, w przypadku, gdy ściany mają ubytki tylko w niektórych miejscach, a różnica w ich pionie nie przekracza  4 cm  weber ZT602 - cementowa zaprawa naprawcza, 2-10 mm. Do wypełniania drobnych ubytków do 10 mm. W przypadku, gdy ubytki w ścianie są większe należy zastosować zaprawę weber ZT602 (do naprawy powierzchni do 60 mm)

 

By położyć płytki musimy poczekać kilka dni. By zyskać na czasie możemy wybrać drugą metodę - suchy tynk czyli zamontowanie płyt gipsowo-kartonowych, płyt cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. Przykleja się je do ścian, albo na specjalnym stelażu przykręconym do ściany.

ACRYL-PUTZ KG 31 klej gipsowy do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych - Śnieżka

klej gipsowy ACRYL-PUTZ® KG31 do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych - Śnieżka

Po zerwaniu glazury, fachowiec zabiera się za podłogę. Na oczyszczoną i zagruntowaną kładzie masę samopoziomującą. Można też położyć specjalną masę renowacyjną bez zrywania starej podłogi. Miejsca narażone na kontakt z wodą, np. wokół wanny, kabiny czy przy umywalce należy pomalować masą z żywic syntetycznych. Najlepiej dwie warstwy w narożnikach ścian daje się zazwyczaj uszczelniające taśmy. Właściwości hydroizolacyjne ma również cementowo-polimerowa zaprawa.

remont łazienki      
fot.: remont łazienki "Nasze Łazienki"

 

Stare rury do kosza

Remont łazienki to także wymiana rur. Instalacje wodno-kanalizacyjne wymieniamy z kilku powodów. Gdy nagromadzi się w nich osad, zauważymy wyraźny spadek ciśnienia wody wypływającej z baterii, mimo prawidłowego ciśnienia na zasilaniu instalacji, w przypadku nieszczelności, co nie jest rzadkością w przypadku rur z lat 80- tych, 70-tych. Instalacje wymieniamy również gdy chcemy zmienić ustawienie urządzeń sanitarnych. Zanim zmienimy instalacje i podłączymy ją w innym miejscu powinniśmy wiedzieć, że sedes nie może być oddalony od pionu więcej niż 1 m, by nie było problemów z odpływem. Urządzenia sanitarne nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych, które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2% nie prowadzić w stropie. Pamiętajmy również, że instalacji nie można schować w ściankach działowych, których grubość jest mniejsza niż 12 cm. Pamiętamy również, że umywalka powinna być zawieszona 85 cm nad podłogą, bateria umywalkowa naścienna 25-35 cm nad umywalką, rączka prysznicowa 180 cm nad podłogą. Nie należy pomijać również takich rzeczy jak okna, drzwi. Drzwi do łazienki nie powinny być węższe niż 80 cm. Nad umywalką powinno być wolne miejsce na lustro. Łatwiej jest rozplanować instalację wodociągową niż kanalizacyjną. Podejścia do baterii mogą być prowadzone w dowolny sposób Gdy planujemy podłączenia do baterii naściennych trzeba już dokładnie ustalić wysokość i rozstawienie rur. Gdzie układamy rury? Pod podłogą, w ściankach instalacyjnych, za listwami maskującymi. W podłodze układamy rury elastyczne z miedzi lub polietylenowe. W ścianach instalacyjnych zakrytymi płytami gips-kartonem gdy chcemy mieć sedes lub bidet wiszący.

Płyty Glasroc X Ocean Rigips

fot.: Rigips - Glasroc® X Ocean to wytrzymała płyta obustronnie wzmocniona matą z włókna szklanego, zapewniająca doskonałe parametry użytkowe w warunkach dużej wilgotności. Posiada impregnowany rdzeń zapewniający odporność na wilgoć i pleśń 

 

Kabina, brodzik albo wanna

Przy generalnym remoncie warto się zastanowić czy zostajemy przy wannie, czy też może instalujemy kabinę. Prysznic na pewno zajmuje mniej miejsca. W małej łazience zazwyczaj umieszczamy go w rogu. Możemy też postawić na minimalizm i zostać przy kratce odpływowej w podłodze. Wystarczy wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm. Swobodę ruchów będziemy mieli również w brodziku bez kabiny. Najmniejszy brodzik ma wymiary 70 x 70 cm. Możemy wówczas bliżej ustawić sedes czy umywalkę. Więcej miejsca wymaga kabina prysznicowa. Zanim dokonamy wyboru zastanówmy się co będzie lepsze, ile miejsca naprawdę zyskamy, czy warto pozbywać się wanny, co chcemy zyskać.

Montaż wanny Besco

                 fot.: Besco

W wielu przypadkach istnieje potrzeba optycznego powiększenia przestrzeni. W łatwy sposób i naprawdę niskim kosztem możemy to osiągnąć, stosując zasłonki prysznicowe, które po zsunięciu dają nam poczucie większej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku klasycznego brodzika, a także przy nowoczesnych natryskach z odpływem liniowym, w których przestrzeń kąpielowa niemal zniknie zupełnie z oczu. Zasłony to także dobry pomysł na parawan nad wanną, dzięki czemu zwiększymy funkcjonalność tego sanitariatu.   

Kabina, brodzik albo wannaKabina, brodzik albo wannaKabina, brodzik albo wanna

fot.: Adah

 

Zobacz także:


wanna czy prysznicŁazienkowe dylematy - wanna czy prysznic

 

 

Sedes stojący albo wiszący

Podwieszane urządzenia sanitarne są nie tylko modne, ale i praktyczne. Mocowane są na specjalnych stelażach. Wszelkie rury są ukryte. Łatwo je również utrzymać w czystości. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża,od 12 cm i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, łącznie 15-20 cm. Gdy nie mamy miejsca możemy zamontować tradycyjny kompakt stojący. Ci, którzy chcą zyskać każdy centymetr mogą kupić kompakt z pionowym odpływem, dzięki czemu przysuną go blisko ściany. Na rynku pojawił się też narożne kompakty i narożne stelaże podtynkowe. Narożny kompakt jest krótszy od standardowego o 20 cm. To może być praktyczne i dobre rozwiązanie do malutkich łazienek.

 Hamnes umywalka nablatowa owalna

fot.: Oltens

 

Pralka w łazience

Ci którzy nie mają miejsca na pralkę w kuchni, muszą znaleźć dla niej w łazience. O czym trzeba pamiętać? O tak banalnej rzeczy jak ustawienie kosza na brudną bieliznę i umieszczenie również w pobliżu pralki środków do prania. Wszystko pod ręką ułatwi nam pranie. Jeśli chodzi o rzeczy techniczne, to pamiętajmy, że w łazience musi być zawór odcinający wodę, odpływ i gniazdo elektryczne. Do zaworu musimy mieć dostęp, nie chowajmy go więc za pralką. Gniazdo zaś nie może być niżej niż odpływ. Pralka może wolno stać przy ścianie, możemy ją schować pod blatem albo jeżeli miejsce pozwala ukryć we wnęce. Jeśli umieszczamy pralkę pod blatem to musimy pamiętać, że blat nie może opierać się o urządzenie, a na ściankach postawionych z obydwu stron. Pasują tam jedynie pralki otwierane z przodu. Blat, pod którym stoi pralka może być przedłużeniem blatu umywalkowego, który w tym wypadku powinien mieć minimum 150 cm długości: 60 cm na umywalkę, 70 cm na pralkę oraz około 20 cm na trzy podpory blatu. Jeżeli w łazience jest miejsce na jeszcze dłuższy blat, można pod nim zmieścić pojemnik na brudną bieliznę lub szuflady na kosmetyki. Szerokość blatu powinna wynosić minimum 60 cm. Jeżeli mamy miejsce możemy wybudować również ścianki z płyty gipsowo-kartonowej, które utworzą wnękę, coś na kształt otwartego regału, w którym zmieści się jeszcze kosz na bieliznę i półki na akcesoria kosmetyczne. Pralkę powinniśmy łatwo wsuwać i wysuwać, dlatego też trzeba zostawić nad nią przynajmniej 10 cm zapas. Pralkę możemy też umieścić w zamykanej szafie, jeżeli takowa się zmieści do naszej łazienki. Drzwi mogą być, tradycyjne, przesuwane, żaluzjowe.

pralka w łazience - zbudowana w szafce

fot.: zabudowa pralki w łazience - galeria konkursu "Nasze Łazienki"

 

Ciepło w łazience

W łazience montuje się przeważnie grzejniki drabinkowe, zbudowane z dwóch pionowych rur zbiorczych tzw. kolektorów oraz poziomych i rurek wlutowanych między nimi. Możemy dokupić do nich grzałkę elektryczną i będziemy wówczas mogli korzystać z grzejnika jako suszarki przez cały rok, W starych grzejnikach woda doprowadzana jest z boku, a rozstaw króćców przyłączeniowych wynosi przeważnie 50 cm. W nowych modelach woda jest najczęściej doprowadzana od dołu. Oferowane są one w wersji lewej lub prawej, co oznacza, że będą pasowały do każdej łazienki. Podczas remontu mamy duża swobodę wyboru miejsca grzejnika. Pamiętajmy tylko,że w łazience nie wolno montować grzejnika bezpośrednio przy lub nad umywalką, sedesem lub wanną. Lepiej wybrać ścianę naprzeciwko. Grzejniki instalowane w łazience najlepiej umieścić w tak zwanej III strefie ochronnej, czyli co najmniej 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. Jeżeli chcemy umieścić je bliżej muszą mieć podwójną izolację.

Imers - grzejnik Pinea

                  fot.: Imers             


Możemy też pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła i kupić mniejszy grzejnik elektryczny. Ale i w tym wypadku powinniśmy zachować ostrożność. Należy go umieścić w odległości co najmniej 60 cm od krawędzi wanny lub kabiny natryskowej.

Dekoracyjny grzejnik Iguana z metalowymi relingami i haczykamiGrzejnik Instal-Projekt Frame w kolorze czarnym w łaziencegrzejnik Radox Saber - AG Grzejniki Design

             fot.: Jaga                          fot.: Instal-Projekt                      fot.: AG Grzejniki Design       

Na rynku dostaniemy grzejniki z programatorem lub modułem oszczędnościowym Programator elektroniczny umożliwia utrzymanie temperatury w łazience w zależności od potrzeb. Inną temperaturę ustawimy gdy jesteśmy na urlopie, inną gdy stale korzystamy z łazienki.

 

Elektryka w łazience

Łazienka to dość specyficzne miejsce. Ze względu na wilgoć i kontakt z wodą należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przeprowadzenia i zabezpieczenia instalacji i zastosowanie odpowiedniego osprzętu. W łazience stosuje się tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne. Muszą mieć obudowę hermetyczną i styk ochronny tzw. bolec. Można je instalować dopiero w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny czy otworu drzwiowego wolno stojącej kabiny natryskowej.

Niezbędne są też dodatkowe połączenia wyrównawcze, wszystkie metalowe urządzenia takiej jak wanna, brodzik, baterie, zawory, grzejniki, należy połączyć ze sobą i z główną szyną uziemiającą oraz z zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej jednożyłowym przewodem miedzianym o przekroju żyły 6 mm2. Połączenia wyrównawcze niezbędne są również w łazienkach, w których nie ma wyłączników lub gniazd wtykowych.

 

Światło

Bardzo wiele łazienek nie ma okien. Oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia. Jak prawidłowo więc rozmieścić lampki. Możemy zamontować jedno źródło światła na suficie, np. plafonierę. Albo punktowe oświetlenie halogenowe, reflektorowe w obniżonym suficie. Możemy też zamontować oświetlenie miejscowe, tzw robocze, nad lustrem, ale tak by nie dawało cienia i nie raziło oczu, a równomiernie oświetlało twarz i włosy. Często montuje się również po obu stronach lustra kinkiety. Możemy też kupić już lustro podświetlane diodami LED.

FlairVOLOS

fot.: Aurora Technika Świetlna


Światło w łazience pełni również funkcję dekoracyjną. Nadaje charakter, tworzy klimat. Może to być oświetlenie wanny za pomocą listwy LED lub malutkie diody LED umieszczone w fugach bądź na skraju płytek. Oświetlenie możemy zamontować też pod szafką zawieszoną nad umywalką. Ładnie wyglądają podświetlone punktowo półki.

 

Jak w prosty sposób zmienić wystrój łazienki?

Dla osób, które chciałyby zmienić wystrój swojej łazienki bez przeprowadzania kosztownego i czasochłonnego remontu, poniżej prezentujemy kilka ciekawych pomysłów:  

  • przemaluj ściany na inny kolor - to najprostszy sposób na metamorfozę łazienki. Zabieg ten sprawi, iż pomieszczenie to zyska całkiem inny charakter, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie nasyconych, mocnych barw.

FFiL Śnieżka - łazienka z zieloną ścianą

fot.: na pierwszym zdjęciu zaprezentowana została łazienka, w której w celu zmiany wystroju, zdecydowano się na przemalowanie płytek ceramicznych (konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"). Drugie zdjęcie przedstawia aranżację łazienki, w której jedna ze ścian pomalowana została na energetyczny, pobudzający do działania kolor zielony (FFiL Śnieżka)

  • wprowadź dodatki, za pomocą których nie tylko zmienisz charakter aranżacji, ale również zwiększysz funkcjonalność wnętrza

koronkowe lustro łazienkowe tesa tapetesa tape

fot.: tesa tape - samoprzylepne plastry i haczyki tesa Powerstrips® pomogą nam zaaranżować wnętrze, które będzie w sobie łączyć funkcjonalność, ergonomię i estetykę. Te praktyczne i zarazem dekoracyjne dodatki sprawią, że łazienka stanie się nie tylko uporządkowana, ale także atrakcyjna dla oka.

 

Zobacz również:


remont łazienki CekolRemont łazienki...

 

 

remont łazienki miraZbuduj bezpieczne i szczelne pomieszczenie mokre...
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rigips, Knauf, Ceresit, Adah, Saint-Gobain Construction Products Polska, Aurora Technika Świetlna, AG Grzejniki Design, Jaga, Imers, Instal-Projekt, Besco, Oltens, tesa tape, FFiL Śnieżka,


Przeglądy


Polecamy
armatura łazienkowa

Kompleksowe rozwiązania i nowoczesny design

 
Modne fronty w meblach łazienkowych meble i akcesoria

Modne fronty w meblach łazienkowych

 
trendy w łazience

Wyposażenie na wymiar z Luxum

 
Blat w łazience trendy w łazience

Blat w łazience

 
Fototapeta w łazience porady łazienkowe

Fototapeta w łazience

 

Partnerzy

Riho

logo Śnieżka       Emako

Magma

Luxum CristalstoneSapho   kaflando płytki ceramiczne

BISK        logo Piramida

  Invena   

      Electrolux   

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram