coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Syfony umywalkowe – co warto wiedzieć?

data aktualizacji: 11-05-2016, 07:45 – artykuł promocyjny

Pomimo, że wydaje się być niepozornym elementem łazienkowego wyposażenia, to jednak w dużym stopniu decyduje o komforcie domowników. O czym więc warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu i w jaki sposób zadbać o odpowiednią konserwację tego typu urządzeń?

Syfony umywalkowe – co warto wiedzieć?

Syfon to rodzaj zamknięcia wodnego, stanowiący podstawowy element kanalizacyjny, który jest obecny w każdym domu. Niepozorne urządzenie, często ukryte pod zabudową meblową lub ceramiką o prostej konstrukcji, pełni bardzo ważną funkcję, polegającą na zatrzymywaniu przykrych zapachów pochodzących z rur odpływowych. Dodatkowo zabezpiecza przed zapychaniem, zatrzymując i gromadząc zanieczyszczenia. Jeśli więc chcemy by nasz syfon wyróżniał się trwałością i bezawaryjnością, warto jest zweryfikować parametry techniczne sprzętu, a także poznać kilka najważniejszych zasad jej użytkowania. Dzięki temu w przyszłości unikniemy awarii, a co za tym idzie, kosztownych wizyt hydraulika lub konieczności wymiany modelu na nowy.
 

Odpowiedni kształt


Syfony butelkowy, rurowy, specjalny Grupa Armatura Decyzję na temat wyboru odpowiedniego wariantu najlepiej jest podjąć w momencie zakupu umywalki, ponieważ to od jej rodzaju i wysokości, na której zostanie zamontowana, zależy typ zamknięcia wodnego. Na rynku dostępnych dostępnych jej kilka rodzajów syfonów: butelkowe, rurowe (w kształcie litery "U") oraz niestandardowe. Pierwsze z nich składają się z niewielkiego zbiornika wypełnionego wodą, który jest umiejscowiony w dolnej części urządzenia. Są podłużne, wąskie i ustawiane pionowo, dzięki czemu sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Dolny element zwykle jest odkręcany i skonstruowany tak, by umożliwić usunięcie gromadzącego się w nim brudu oraz ułatwić udrażnianie pozostałych elementów kanalizacyjnych. Wersje rurowe o konstrukcji poziomej i charakterystycznym półkolistym kształcie, cechują się większą przepustowości w porównaniu do pozostałych mebli. Ich konstrukcja uniemożliwia zapychanie przewodów, dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji. - Alternatywą dla standardowych syfonów są modele specjalne, konstruowane tak, aby ich linia była dopasowana do kształtu umywalki - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Grupy Armatura. - Odpowiednio wyprofilowane, gwarantują pozostawienie wolnej przestrzeni pod ceramiką. Polecane do montażu w łazienkach, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zapewniają wygodne podjechanie do umywalki i dostęp do baterii - dodaje ekspert.
 

Materiał ma znaczenie


Bezawaryjne działanie konstrukcji kanalizacyjnej zapewni trwały surowiec, z którego wykonane są poszczególne elementy instalacji. Materiałami, które są powszechnie stosowane w produkcji syfonów umywalkowych, są tworzywa PCV oraz mosiądz. Na który z wariantów się zdecydować? Jedną z kwestii warunkujących wybór jest widoczność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej. Jeśli zastosowane zostaną meble lub ceramika kryjąca instalację, optymalnym wyborem będą syfony wykonane z materiałów syntetycznych, które charakteryzuje niski koszt oraz trwałość. PCV jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne skutki długotrwałego kontaktu z wodą. Z kolei syfony mosiężne wyróżnia eleganckie wzornictwo oraz nowoczesny design, dzięki którym mogą być pozostawione bez zabudowy. Chromowane detale armatury sanitarnej mogą posłużyć jako elementy dekoracyjne, które stworzą spójną kompozycję z wystrojem zarówno klasycznych jak i nowoczesnych wnętrz. W tego typu modelach zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpłynie na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji. 
 

Konserwacja gwarancją bezawaryjności


Syfony umywalkowe - co trzeba wiedzieć Grupa ArmaturaJedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu w łazience może stać się zapchany syfon przez włosy, osad z mydła czy środki higieniczne. Aby zapewnić długotrwałą bezawaryjność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej, konieczne jest więc jej regularne czyszczenie. - Do zatkania przewodów dochodzi wtedy, gdy elementy instalacji kanalizacyjnej są źle wykonane lub nieprawidłowo eksploatowane. Do niedrożności przyczyniają się głównie różnego typu nieczystości trafiające do odpływu podczas codziennych czynności higienicznych - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Regularna konserwacja powinna obejmować odłączenie syfonu od podejścia kanalizacyjnego i usunięcie pozostających w nim zanieczyszczeń - dodaje ekspert. Trzeba pamiętać, by podczas przeprowadzania tej czynności podstawić pod urządzenie naczynie, do którego spłynie brudna woda z instalacji. Do konserwacji wykorzystać można także przepychacz gumowy lub pneumatyczny. Nie zaleca się natomiast używania środków chemicznych o właściwościach żrących, które mogą negatywnie wpływać na stan techniczny kanalizacji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
mail: wyślij wiadomość
Armatura Kraków S.A.

baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków
Podobne artykuły
Mała umywalka do łazienki

ceramika sanitarna

Mała umywalka do łazienki

Mała łazienka lub toaleta wymagają odpowiednio zgranej armatury. Współcześnie rynek jest przepełniony produktami... więcej...

Kolorowa ceramika łazienkowa WEG

ceramika sanitarna

Kolorowa ceramika łazienkowa WEG

Nowy sposób barwienia oraz sześć nowych kolorów – to zmiany w kolekcji ceramiki sanitarnej Weg... więcej...

Łazienka z bidetem – odległości, zasady urządzania, jak wybrać

ceramika sanitarna

Łazienka z bidetem – odległości, zasady...

Bidet to element, z którego często rezygnujemy przy urządzaniu łazienki. Wydaje się zbędnym wyposażeniem... więcej...