konkurs fotograficzny nasze łazienki 2023

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Syfony umywalkowe – co warto wiedzieć?

artykuł promocyjny

Pomimo, że wydaje się być niepozornym elementem łazienkowego wyposażenia, to jednak w dużym stopniu decyduje o komforcie domowników. O czym więc warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu i w jaki sposób zadbać o odpowiednią konserwację tego typu urządzeń?

Syfony umywalkowe – co warto wiedzieć?

Syfon to rodzaj zamknięcia wodnego, stanowiący podstawowy element kanalizacyjny, który jest obecny w każdym domu. Niepozorne urządzenie, często ukryte pod zabudową meblową lub ceramiką o prostej konstrukcji, pełni bardzo ważną funkcję, polegającą na zatrzymywaniu przykrych zapachów pochodzących z rur odpływowych. Dodatkowo zabezpiecza przed zapychaniem, zatrzymując i gromadząc zanieczyszczenia. Jeśli więc chcemy by nasz syfon wyróżniał się trwałością i bezawaryjnością, warto jest zweryfikować parametry techniczne sprzętu, a także poznać kilka najważniejszych zasad jej użytkowania. Dzięki temu w przyszłości unikniemy awarii, a co za tym idzie, kosztownych wizyt hydraulika lub konieczności wymiany modelu na nowy.
 

Odpowiedni kształt


Syfony butelkowy, rurowy, specjalny Grupa Armatura Decyzję na temat wyboru odpowiedniego wariantu najlepiej jest podjąć w momencie zakupu umywalki, ponieważ to od jej rodzaju i wysokości, na której zostanie zamontowana, zależy typ zamknięcia wodnego. Na rynku dostępnych dostępnych jej kilka rodzajów syfonów: butelkowe, rurowe (w kształcie litery "U") oraz niestandardowe. Pierwsze z nich składają się z niewielkiego zbiornika wypełnionego wodą, który jest umiejscowiony w dolnej części urządzenia. Są podłużne, wąskie i ustawiane pionowo, dzięki czemu sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Dolny element zwykle jest odkręcany i skonstruowany tak, by umożliwić usunięcie gromadzącego się w nim brudu oraz ułatwić udrażnianie pozostałych elementów kanalizacyjnych. Wersje rurowe o konstrukcji poziomej i charakterystycznym półkolistym kształcie, cechują się większą przepustowości w porównaniu do pozostałych mebli. Ich konstrukcja uniemożliwia zapychanie przewodów, dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji. - Alternatywą dla standardowych syfonów są modele specjalne, konstruowane tak, aby ich linia była dopasowana do kształtu umywalki - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert KFA. - Odpowiednio wyprofilowane, gwarantują pozostawienie wolnej przestrzeni pod ceramiką. Polecane do montażu w łazienkach, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zapewniają wygodne podjechanie do umywalki i dostęp do baterii - dodaje ekspert.
 

Materiał ma znaczenie


Bezawaryjne działanie konstrukcji kanalizacyjnej zapewni trwały surowiec, z którego wykonane są poszczególne elementy instalacji. Materiałami, które są powszechnie stosowane w produkcji syfonów umywalkowych, są tworzywa PCV oraz mosiądz. Na który z wariantów się zdecydować? Jedną z kwestii warunkujących wybór jest widoczność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej. Jeśli zastosowane zostaną meble lub ceramika kryjąca instalację, optymalnym wyborem będą syfony wykonane z materiałów syntetycznych, które charakteryzuje niski koszt oraz trwałość. PCV jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne skutki długotrwałego kontaktu z wodą. Z kolei syfony mosiężne wyróżnia eleganckie wzornictwo oraz nowoczesny design, dzięki którym mogą być pozostawione bez zabudowy. Chromowane detale armatury sanitarnej mogą posłużyć jako elementy dekoracyjne, które stworzą spójną kompozycję z wystrojem zarówno klasycznych jak i nowoczesnych wnętrz. W tego typu modelach zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpłynie na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji. 
 

Konserwacja gwarancją bezawaryjności


Syfony umywalkowe - co trzeba wiedzieć Grupa ArmaturaJedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu w łazience może stać się zapchany syfon przez włosy, osad z mydła czy środki higieniczne. Aby zapewnić długotrwałą bezawaryjność podumywalkowej konstrukcji hydraulicznej, konieczne jest więc jej regularne czyszczenie. - Do zatkania przewodów dochodzi wtedy, gdy elementy instalacji kanalizacyjnej są źle wykonane lub nieprawidłowo eksploatowane. Do niedrożności przyczyniają się głównie różnego typu nieczystości trafiające do odpływu podczas codziennych czynności higienicznych - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert KFA. - Regularna konserwacja powinna obejmować odłączenie syfonu od podejścia kanalizacyjnego i usunięcie pozostających w nim zanieczyszczeń - dodaje ekspert. Trzeba pamiętać, by podczas przeprowadzania tej czynności podstawić pod urządzenie naczynie, do którego spłynie brudna woda z instalacji. Do konserwacji wykorzystać można także przepychacz gumowy lub pneumatyczny. Nie zaleca się natomiast używania środków chemicznych o właściwościach żrących, które mogą negatywnie wpływać na stan techniczny kanalizacji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość
KFA Armatura

baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków

 
Podobne artykuły
Inteligentna łazienka z toaletą myjącą In-Wash® Inspira Roca

ceramika sanitarna

Inteligentna łazienka z toaletą myjącą In-Wash® Inspira Roca

Inteligentne rozwiązania zmieniają jakość naszego życia. Rosnąca świadomość pozwala na wprowadzenie do codzienności... więcej...

Umywalki w kolorach armatury i akcesoriów łazienkowych

ceramika sanitarna

Umywalki w kolorach armatury i akcesoriów łazienkowych

Projektanci ZOVO postanowili wprowadzić do oferty umywalki, które można dopasować kolorystycznie do armatury... więcej...

Umywalki narożne - przegląd

ceramika sanitarna

Umywalki narożne - przegląd

W łazience liczy się przede wszystkim funkcjonalność i oszczędność miejsca, dlatego powinniśmy dokładnie i... więcej...
Facebook
Instagram