konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

patron besco

Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

data aktualizacji: 14-07-2022, 06:15 – artykuł promocyjny

Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza. Małe, średnie czy duże? Czy format ma znaczenie? Czy dzięki dużym płytkom można optycznie powiększyć wnętrze?

Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

fot.: Elements

Współczesne aranżacje pokazują, że wielkość płytek jaka zostanie wykorzystana w łazience nie ma większego znaczenia. To, że nasza łazienka jest mała niekoniecznie musi oznaczać,że musimy położyć zarówno na ścianach jak i podłodze małe płytki. Obecnie dopuszczalne są wszystkie formaty płytek, w tym wielkoformatowe, wybór w głównej mierze uzależniony jest od naszego pomysłu na to wnętrze.

http://www.lazienkowy.pl/obrazki3/aranzacja_malej_lazienki_z_duzymi_plytkami_deante_100616.jpg http://www.lazienkowy.pl/obrazki3/duze_plytki_w_malej_lazience_100616.jpg
fot.: Jasny kolor płytek i lustro optycznie powiększają przestrzeń - Deante fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - duży format płytek tak samo dobrze będzie prezentował się zarówno na podłodze jak i na ścianach


Podczas aranżacji małej łazienki nie trzeba rezygnować z dużego formatu płytek. Trzeba jednak przemyśleć ich układ, ponieważ zbyt wiele cięć może spowodować, że ich format radykalnie się zmniejszy. Płytki w małej łazience można układać w dowolny wzór: klasyczny, karo a nawet jodełkę w przypadku podłużnych. By podłoga wyglądała estetycznie warto jest zadabać o tym by ewentualne przycięcia były rozłożone równomiernie po obu stronach ścian. W przypadku fugi warto jest postawić na cienką - mniejsza wydaje się być subtelniejsza. Pamiętajmy jednak by była ona w kolorze płytek, dzięki temu unikniemy efektu poszatkowania przestrzeni. Taki prosty zabieg stworzy efekt jednolitej przestrzeni.

płyty wielkoformatowe Xlight Porcelanosa
fot.: Salonika - płytki Xlight Porcelanosa
 

Im mniej płytek będzie wykorzystane w łazience tym będzie ona wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Duże płytki ułożone na ścianach pionowo optycznie wydłużą pomieszczenie, z kolei ułożone poziomo sprawią, że będzie się ono wydawało na szersze niż jest w rzeczywistości. W przypadku małych łazienek warto zdecydować się na płytki w jasnych odcieniach, jednak jeden mocny akcent w postaci: mozaiki, płytek strukturalnych czy panelu szklanego, może być elementem spajającym całość aranżacji. Pamiętajmy jednak, że wzory graficzne na płytkach łazienkowych zmniejszają optycznie łazienkę, dlatego lepiej jest postawić na modne płytki strukturalne, które będą ciekawym elementem nie wpływającym optycznie na jej przestrzeń.

 Brazilian Quarzite Green, Masterstone White

fot.: Cerrad - Brazilian Quarzite Green, Masterstone White

Poza kwestiami estetycznymi atutem dużych formatów płytek jest fakt, że o wiele łatwiej jest je utrzymać w czystości niż te mniejsze. Duże płytki to większa powierzchnia bez fugi a co za tym idzie łatwiejsza ich pielęgnacja.

fot.: Tubądzin - płytki wielkoformatowe

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Elements, Deante, Salonika, Cerrad, TubądzinPodobne artykuły
Co Pan sądzi na temat użycia magnetyzerów wody?

porady

Co Pan sądzi na temat użycia magnetyzerów wody?

Magentyzery bywają różne. Spotkałem się z takimi do rur miedzianych - zapobiegającymi odkładaniu się w... więcej...

Remont łazienki w duchu less waste, czyli jak odmienić wnętrze w zgodzie z naturą

porady

Remont łazienki w duchu less waste, czyli jak...

Słysząc słowo remont, często myślimy o ogromnych kosztach, dużych nakładach pracy i energii. W wielu przypadkach... więcej...

Co wstawić do dużej łazienki

porady

Co wstawić do dużej łazienki

Jeśli dysponujemy dużą łazienką możemy zdecydować się na wydzielenie odpowiednich stref - zgodnie... więcej...