konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

patron besco

Czyszczenie kabiny prysznicowej - praktyczne porady

data aktualizacji: 23-06-2021, 12:15 – artykuł promocyjny

Kabina prysznicowa to przestrzeń w łazience, którą trudno utrzymać w czystości. Wymaga regularnej pielęgnacji oraz dbałości o poszczególne elementy. Warto poznać wskazówki jak czyścić kabinę by zawsze była czysta i zachęcała do kąpieli.

Czyszczenie kabiny prysznicowej - praktyczne porady

fot.: Besco

Po pierwsze regularność

Utrzymanie w czystości kabiny wymaga od nas systematycznej pracy, powtarzanej dość często (zwłaszcza jeśli nie mamy w domu systemu zmiękczającego wodę). Utrzymanie kabiny w czystości uchroni nas przed mozolną pracą z ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami. Regularność zawsze popłaca!


Od góry do dołu

Czyszczenie zawsze zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi, dlatego też brodzik zostawiamy na koniec. Prace zaczynamy od usunięcia z kabiny wszystkich ruchomych części - kosmetyki, akcesoria do kąpieli itp. Opróżnioną kabinę możemy spryskać preparatem czyszczącym (w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju płyny do czyszczenia łazienki o właściwościach grzybobójczych, likwidujące pleśń, kamień i rdzę - wcale nie muszą być drogie by działały skutecznie). Środkiem tym możemy umyć zarówno baterie, brodzik oraz szybę. Spryskane powierzchnie możemy zostawić na około 5 minut by dać czas związkom w nich zawartych na działanie. Po tym czasie miękką stroną gąbki możemy wyszorować całość. Podobna procedura dotyczy płytek ściennych w kabinie.

InvenaDeante Kerria

  fot.: Invena                                                         fot.: Deante

Jeśli na jakiejś powierzchni dalej widać zabrudzenia powinniśmy użyć octu lub jego roztworu. Ten spożywczy specyfik świetnie rozprawi się z kamiennym osadem. Zakamienioną powierzchnię okładamy zwilżoną w occie ściereczką lub watą i pozostawiamy na około godzinę. Po czym przechodzimy do szorowania. Szorujemy do momentu aż uzyskamy zadawalający efekt. Jeśli to nie pomaga czynność z namaczaniem warto powtórzyć.

 

Czyścimy fugi i płytki

Brudne fugi warto wyczyścić za pomocą papki sporządzonej z sody oczyszczonej oraz octu, którą rozsmarowuje się na wybranej powierzchni, a po kilku minutach i szorowaniu - tu polecana jest szczoteczka do zębów - wystarczy ją dokładnie spłukać. Jeśli na płytkach widać osad z mydła koniecznie należy wykorzystać znany już nam płyn dedykowany do łazienki. Kolejnym krokiem jest wypolerowanie armatury. Wystarczy ją przetrzeć gąbką z płynem i wytarcie do sucha miękką ściereczką, np. z mikrofibry.

Kabina z odpływem - jak czyścić

fot.: CED'OR

 

Szyba kabiny prysznicowej - jak ją umyć

To najgorsza część jeśli chodzi o mycie prysznica. Szyba bez zacieków? Na bardzo brudne szyby warto wykorzystać ocet. W innym przypadku wystarczy płyn do czyszczenia łazienki. Po wyczyszczeniu szyb możemy zadmiar wody ściągnąć za pomocą gumowej ściągaczki. Konieczne jest również wymycie szyby w miejscu kontaktu z uszczelką. Najlepiej miejsce to zdezynfekować octem przy pomocy szczoteczki do zębów.

 

Mycie brodzika

Mycie brodzika (jeśli kabina go posiada) to ostatni etap porządków. Tu również sprawdzi się nasz płyn, który po rozpyleniu na całej powierzchni poradzi sobie z osadem z mydła, a przy widocznych zaciekach z kamienia po raz kolejny sięgnijmy po ocet. Konieczne jest również oczyszczenie odpływu. Usunięcie włosów i innych zanieczyszczeń z syfonu poprawi jego estetykę oraz drożność. Możemy to zrobić za pomocą cienkiego patyczka (np. kosmetycznego) lub oczyścić go ręką w rękawiczce. W zależności od tego jaki odpływ posiadamy powinniśmy zdjąć pokrywę zabezpieczającą, którą łatwo umyjemy oraz wyczyścić rurę. Jeśli mamy problem z odpływem wody możemy użyć płynów lub granulatu do udrożniania rur. Czysty brodzik wystarczy dokładnie spłukać wodą.

Riho kabina

fot.: Riho - w kabinach typu walk-in często zamiast brodzika musimy wyczyścić płytki - sposób postępowania jest taki sam jak tych na ścianie

 

Polerowanie do sucha

Bardzo ważne w każdej łazience jest pozbycie się wilgoci, dlatego po sprzątaniu, ale też po każdej kąpieli, kabinę należy wytrzeć do sucha. Zminimalizuje to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów na mokrych powierzchniach. W tym celu warto wybrać ściereczki z mikrofibry, które chłoną wodę i ułatwiają polerowanie. Szyby od zewnątrz możemy też umyć płynem do szyb. 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Besco, Invena, CED’OR, Deante, Riho

Podobne artykuły
Jesienna chandra? Znamy na nią sposób!

porady

Jesienna chandra? Znamy na nią sposób!

Krótsze dni, brak słońca i chłód na dworze sprzyjają dłuższemu przesiadywaniu w domu. Ten czas warto... więcej...

Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

porady

Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza.... więcej...

Dekoracje do łazienki - ramki, obrazy, plakaty

porady

Dekoracje do łazienki - ramki, obrazy, plakaty

Minimalizm w linii prostej, innowacyjny kolaż lub stylowy układ to tylko nieliczne propozycje tego jak sprawić by... więcej...