patron besco

Czyszczenie kabiny prysznicowej - praktyczne porady

artykuł promocyjny

Kabina prysznicowa to przestrzeń w łazience, którą trudno utrzymać w czystości. Wymaga regularnej pielęgnacji oraz dbałości o poszczególne elementy. Warto poznać wskazówki jak czyścić kabinę by zawsze była czysta i zachęcała do kąpieli.

Czyszczenie kabiny prysznicowej - praktyczne porady

fot.: Besco

Po pierwsze regularność

Utrzymanie w czystości kabiny wymaga od nas systematycznej pracy, powtarzanej dość często (zwłaszcza jeśli nie mamy w domu systemu zmiękczającego wodę). Utrzymanie kabiny w czystości uchroni nas przed mozolną pracą z ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami. Regularność zawsze popłaca!


Od góry do dołu

Czyszczenie zawsze zaczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi, dlatego też brodzik zostawiamy na koniec. Prace zaczynamy od usunięcia z kabiny wszystkich ruchomych części - kosmetyki, akcesoria do kąpieli itp. Opróżnioną kabinę możemy spryskać preparatem czyszczącym (w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju płyny do czyszczenia łazienki o właściwościach grzybobójczych, likwidujące pleśń, kamień i rdzę - wcale nie muszą być drogie by działały skutecznie). Środkiem tym możemy umyć zarówno baterie, brodzik oraz szybę. Spryskane powierzchnie możemy zostawić na około 5 minut by dać czas związkom w nich zawartych na działanie. Po tym czasie miękką stroną gąbki możemy wyszorować całość. Podobna procedura dotyczy płytek ściennych w kabinie.

InvenaDeante Kerria

  fot.: Invena                                                         fot.: Deante

Jeśli na jakiejś powierzchni dalej widać zabrudzenia powinniśmy użyć octu lub jego roztworu. Ten spożywczy specyfik świetnie rozprawi się z kamiennym osadem. Zakamienioną powierzchnię okładamy zwilżoną w occie ściereczką lub watą i pozostawiamy na około godzinę. Po czym przechodzimy do szorowania. Szorujemy do momentu aż uzyskamy zadawalający efekt. Jeśli to nie pomaga czynność z namaczaniem warto powtórzyć.

 

Czyścimy fugi i płytki

Brudne fugi warto wyczyścić za pomocą papki sporządzonej z sody oczyszczonej oraz octu, którą rozsmarowuje się na wybranej powierzchni, a po kilku minutach i szorowaniu - tu polecana jest szczoteczka do zębów - wystarczy ją dokładnie spłukać. Jeśli na płytkach widać osad z mydła koniecznie należy wykorzystać znany już nam płyn dedykowany do łazienki. Kolejnym krokiem jest wypolerowanie armatury. Wystarczy ją przetrzeć gąbką z płynem i wytarcie do sucha miękką ściereczką, np. z mikrofibry.

Kabina z odpływem - jak czyścić

fot.: CED'OR

 

Szyba kabiny prysznicowej - jak ją umyć

To najgorsza część jeśli chodzi o mycie prysznica. Szyba bez zacieków? Na bardzo brudne szyby warto wykorzystać ocet. W innym przypadku wystarczy płyn do czyszczenia łazienki. Po wyczyszczeniu szyb możemy zadmiar wody ściągnąć za pomocą gumowej ściągaczki. Konieczne jest również wymycie szyby w miejscu kontaktu z uszczelką. Najlepiej miejsce to zdezynfekować octem przy pomocy szczoteczki do zębów.

 

Mycie brodzika

Mycie brodzika (jeśli kabina go posiada) to ostatni etap porządków. Tu również sprawdzi się nasz płyn, który po rozpyleniu na całej powierzchni poradzi sobie z osadem z mydła, a przy widocznych zaciekach z kamienia po raz kolejny sięgnijmy po ocet. Konieczne jest również oczyszczenie odpływu. Usunięcie włosów i innych zanieczyszczeń z syfonu poprawi jego estetykę oraz drożność. Możemy to zrobić za pomocą cienkiego patyczka (np. kosmetycznego) lub oczyścić go ręką w rękawiczce. W zależności od tego jaki odpływ posiadamy powinniśmy zdjąć pokrywę zabezpieczającą, którą łatwo umyjemy oraz wyczyścić rurę. Jeśli mamy problem z odpływem wody możemy użyć płynów lub granulatu do udrożniania rur. Czysty brodzik wystarczy dokładnie spłukać wodą.

Riho kabina

fot.: Riho - w kabinach typu walk-in często zamiast brodzika musimy wyczyścić płytki - sposób postępowania jest taki sam jak tych na ścianie

 

Polerowanie do sucha

Bardzo ważne w każdej łazience jest pozbycie się wilgoci, dlatego po sprzątaniu, ale też po każdej kąpieli, kabinę należy wytrzeć do sucha. Zminimalizuje to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów na mokrych powierzchniach. W tym celu warto wybrać ściereczki z mikrofibry, które chłoną wodę i ułatwiają polerowanie. Szyby od zewnątrz możemy też umyć płynem do szyb. 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Besco, Invena, CED’OR, Deante, RihoPodobne artykuły
Czy kocioł lub termę można zainstalować nad wanną?

porady

Czy kocioł lub termę można zainstalować nad wanną?

Wszystkie podgrzewacze przepływowe wody (za wyjątkiem podgrzewaczy z zamkniętą komorą spalania) można montować... więcej...

Jak przetrwać remont i nie stracić głowy

porady

Jak przetrwać remont i nie stracić głowy

Remont to wydarzenie, które większość z nas kojarzy jest jako czynność stresującą, pochłaniającą nie... więcej...

Proste i skuteczne sposoby na wilgoć

porady

Proste i skuteczne sposoby na wilgoć

Jednym z najprostszych i jednocześnie najbardziej efektownych sposób na odświeżenie czy kompletną metamorfozę... więcej...