Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Klejenie metodą płytka na płytkę - jakich produktów użyć

artykuł promocyjny

Prace glazurnicze często dotyczą podłoży, które zaprawom klejącym mogą sprawiać różne trudności. Stare płytki ceramiczne, stare lamperie olejne, a więc podłoża bardzo gładkie, o niskiej nasiąkliwości cechuje pogorszona przyczepność. Dodatkową trudność w przypadku podłoży wymagających stanowi stosowanie zwykłego kleju, który często ślizga się po powierzchni, uniemożliwiając ułożenie jego równej warstwy.

Klejenie metodą płytka na płytkę - jakich produktów użyć

Stare płytki to praktycznie nienasiąkliwe, gładkie powierzchnie, dlatego chcąc ułożyć na nich nowe płytki musimy użyć odpowiedniej zaprawy klejącej. Zalecanymi do klejenia „płytka na płytkę” są zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża takie jak: EXPERT 3 - klej odkształcalny klasy C2TE S1, EXPERT 4 - klej wysokoodkształcalny klasy C2TE S2. Są to specjalistyczne wyroby, adresowane do wszystkich profesjonalnych glazurników, wymagających od wyrobów nieprzeciętnych właściwości. Klej EXPERT 4 jest biały, idealny do przyklejania płytek z kamienia naturalnego, takich jak marmur, piaskowiec, trawertyn czy granit. Zastosowane surowce ograniczają możliwość przebarwień płytek kamiennych.

Ekspert 3Ekspert 4

W przypadku starych płytek ceramicznych ich powierzchnię należy oczyścić i zagruntować gruntem z kruszywem kwarcowym (piaskiem), który spowoduje, że klej będzie łatwiej się nakładał. W tym celu można użyć gruntu podtynki, np. GRUNTOBET 310 firmy KREISEL.

Gruntobet 310 - KreiselAquaszczel 820 - Kreisel

Kolejne prace można prowadzać po wyschnięciu gruntu. Zamiast stosowania gruntu, powierzchnię płytek można przeszpachlować klejem. Jeśli powierzchnia płytek tego wymaga, zaleca się po wcześniej opisanych czynnościach dodatkowo ją uszczelnić, układając w min. 2 warstwach, np. folię w płynie FOLBIT 800 lub też zaprawy polimerowo cementowe takie jak AQUASZCZEL 820. Nakładając zaprawę na stare płytki ceramiczne nie ma konieczności gruntowania powierzchni płytek.

Klej żelowy 110Innym, łatwiejszym sposobem jest zastosowanie KLEJU ŻELOWEGO 110. Sposób użycia tego kleju jest o tyle łatwiejszy, że nie jest wymagane wykonywanie warstwy kontaktowej z gruntu z kruszywem. Dzięki specjalnej formule klej 110 bardzo łatwo nakłada się na podłoże, ma bardzo wysoką przyczepność i nie „roluje się” za pacą (bez względu na wielkość zębów pacy). Brak konieczności gruntowania znacznie przyspiesza prowadzenie prac, ponieważ nałożony grunt musi dobrze wyschnąć i związać, tak aby nabrał odpowiedniej przyczepności, co skutkuje oszczędnością co najmniej jednego dnia roboczego. KLEJ ŻELOWY 110, klasy C2TE nadaje się do pokrycia wszystkich rodzajów powierzchni starych płytek. Zalicza się do nich gresy techniczne, gresy polerowane, ale i glazurę. Wyrób ten idealnie sprawdza się do płytek o małych formatach, ale i tych większych o długości boku >60 cm. Warunkiem koniecznym przy nakładaniu kleju na stare płytki jest ich wysoka przyczepność do podłoża. Płytki nie mogą być „głuche” oraz przyklejane na placki. Gwarancja wysokiej przyczepności oraz stabilności jest też wymagana przy stosowaniu tego kleju na lamperiach olejnych. Sposób postępowania na takim podłożu jest identyczny, jak w przypadku starych okładzin ceramicznych. W celu zwiększenia przyczepności kleju, lamperie można dodatkowo zmatowić grubym papierem ściernym.

Kleje EXPERT 3 i 4 oraz KLEJ ŻELOWY 110 znajdują zastosowanie także w trudnych miejscach, gdzie naprężenia termiczne, oddziaływanie środowiska zewnętrznego są szczególnie duże, tj. na balkonach, tarasach, basenach, saunach. W takich miejscach amplitudy temperatur powodują duże odkształcenia podłoża oraz płytek. Dodatkowym obciążeniem jest działanie wody. Zastosowany klej musi przenieść te oddziaływania i zachować przyczepność przez cały okres użytkowania.
 


Polecamy
Płytki łazienkowe Zainspiruj się podłogi i ściany

Płytki łazienkowe Zainspiruj się

 
Panele winylowe w łazience porady łazienkowe

Panele winylowe w łazience

 
Mozaika na podłodze podłogi i ściany

Mozaika na podłodze

 
płytki imitujące marmur  - hiszpańskie wzory w ofercie salonika podłogi i ściany

Hiszpańskie płytki imitujące marmur

 
Dwa popularne gatunki kamienia w łazience podłogi i ściany

Dwa popularne gatunki kamienia w łazience

 

Partnerzy

  Cerramed  

  Weber  Rigips

  
Sapho

Magma
logo knauf


   kaflando płytki ceramiczne
 
   logo Śnieżka    Logo MAGNAT

Luxum Cristalstone

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram