Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Zasady projektowania łazienki

artykuł promocyjny

Łazienka to pomieszczenie o wielu funkcjach. Oprócz podstawowego znaczenia, czyli miejsca do mycia, coraz częściej staje się również oazą odpoczynku i relaksu. Do tego nie możemy zapomnieć, że to właśnie tu kierujemy się, kiedy chcemy wypłukać ścierkę do podłogi, wyczyścić buty czy kosz na śmieci. Jeśli posiadamy czworonoga, to on też korzysta z tej części domu. Pranie a niekiedy również suszenie bielizny bardzo często realizowane jest w łazience. Dlatego też jej projektowanie i urządzanie jest dużym wyzwaniem. Aby sprostać oczekiwaniom wszystkich domowników, a do tego zachować prestiż pomieszczenia, które ma służyć odprężeniu, warto przemyśleć każdy szczegół w projekcie wymarzonej łazienki.

Zasady projektowania łazienki

Idealna łazienka

Rozwiązania idealne często nie istnieją. Są jednak ważnym punktem odniesienia, niejako drogowskazem, za którym powinniśmy podążać, czyli szukać rozwiązań najbliższych ideałowi. Najczęstszym ograniczeniem w urządzaniu łazienki idealnej jest metraż, przez co nie mamy możliwości rozgraniczenia funkcji. Wzorcowa sytuacja to taka, w której część dedykowana relaksowi może zostać oddzielona od części gospodarczej tego pomieszczenia. Oddzielna pralnia - no cóż, to najczęściej tylko marzenie wielu z nas. Jednak jeśli tylko mamy taką możliwość zorganizujmy oddzielne pomieszczenie sanitarne o znaczeniu gospodarczym. Docenimy to bardzo szybko. Najlepiej, gdy znajdzie się ono w okolicy garażu, piwnicy czy schowka. Dzięki takiemu układowi bardzo wygodnie poradzimy sobie również z upraniem, na przykład dywaników samochodowych. Rozdzielenie funkcji pralni i suszarni od łazienki głównej podnosi prestiż tego pomieszczenia, które we współczesnych domach zyskuje coraz większą rangę. Idealna łazienka musi być harmonijna i pasować wystrojem do pozostałych pomieszczeń w domu. Warto również wyposażyć ją w elementy sprzyjające relaksowi.

TARRAGONA - wanna wolnostojąca z serii Solid SurfaceDUA – wanna akrylowa wolnostojąca

fot.: Riho

 

Projektowanie łazienki - od czego zacząć

Wybór miejsca na łazienkę ma duże znaczenie. Podobnie jak jej układ. Bardzo ważną kwestią jest obecność okna w tym pomieszczeniu oraz usytuowanie względem pionów sanitarnych w domu. Projektowanie łazienki odbywa się na kilku poziomach. Nasze działania zależą od tego, czy mamy już docelowe pomieszczenie i wystarczy je urządzić, czy zaczynamy planowanie naszego przyszłego domu i wszystko jest jeszcze do ustalenia. Kluczowe pytanie wówczas to - ile łazienek warto mieć w domu?

Jeśli nie mieliśmy do czynienia z projektowaniem łazienki, takie zadanie lepiej powierzyć specjalistom i wcale nie oznacza to, że musimy zatrudnić architekta wnętrz. Coraz częściej w Salonach Wyposażenia Łazienek możemy znaleźć strefy architektów, gdzie uzyskamy pomoc profesjonalistów.

Strefa architekta w Salonie Bawa

fot.: Bawa

 

Łazienki w domu - ile i w jakim miejscu

Lokalizacja łazienki w domu to kwestia bardzo ważna. Jeżeli mamy tylko jedną łazienkę, to dobrze by była ona w miejscu łatwo dostępnym z różnych części bryły budynku. Korzystać z niej będziemy zarówno my, czyli domownicy, jak i goście. W przypadku możliwości rozróżnienia łazienki dla gospodarzy oraz dla gości sytuacja jest już bardziej klarowna. Pomieszczenie sanitarne dla gości musi być umieszczone na tej samej kondygnacji co strefa dzienna, czyli w okolicy salonu i jadalni, ale nieco na uboczu by korzystanie z niej było komfortowe. Łazienki nie umieszcza się na wprost drzwi wejściowych ani tym bardziej w okolicy strefy wypoczynkowej.

Sypialnia połączona z łazienką

fot.: Pracownia Kramkowska - łazienka przy sypialni

Łazienkę dla gospodarzy warto zlokalizować blisko sypialni, aby wieczorna toaleta była bezpośrednio związana ze strefą odpoczynku. W takiej łazience warto postawić na duże okna oraz kącik relaksu, może nawet uda nam się wygospodarować toaletkę lub wygodny fotel. Jeśli projekt domu daje możliwość wydzielenia jeszcze jednej łazienki na piętrze, można pomyśleć o takim ich układzie, by jedna była połączona tylko z sypialnią lub stanowiła wręcz jej część. W domach piętrowych zaleca się zaplanowanie łazienki na obu poziomach. Jeśli metraż jest ograniczony, na dolnej kondygnacji czasem wystarczy sama toaleta z umywalką. O lokalizacji łazienki gospodarczej pisaliśmy już wyżej.

fot.: Śnieżka - jeśli łazienka ma być pomalowana farbą, to wybierzmy farby dedykowane specjalnie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak np. farba Śnieżka kuchnia, łazienka

W celu zminimalizowania liczby pionów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych wszystkie łazienki powinny być umiejscowione jak najbliżej siebie.
 

Łazienka w domu - wielkość

Wielkość to kwestia względna. Każdą łazienkę, nawet najmniejszą można urządzić funkcjonalnie. Jednak trudno oczekiwać od niej, że da nam także możliwość realizacji innych funkcji niż te podstawowe. Aby łazienka stała się miejscem, do którego będziemy chętnie zaglądać każdego wieczoru i ranka, musi być przestronna. Na szczęście coraz częściej staje się to dla wielu inwestorów oczywistością - łazienki zyskują nową, wyższą rangę wśród pomieszczeń obowiązkowych w każdym domu. Duże łazienki, przypominające pokoje kąpielowe dają znacznie większe możliwości.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Minimalne wymagania powierzchni łazienek to odpowiednio:

  • 1,35 m2 - dla toalet przy części dziennej na parterze
  • 2,85 m2 - jeśli w łazience chcemy mieć również prysznic
  • 5,55 m2 - dla łazienki z pralką i dwiema umywalkami lub umywalką oraz bidetem

 

Łazienka w domu -  co powinien zawierać projekt łazienki?


Projektując łazienkę, zawsze należy na wstępie określić ilość oraz miejsce punktów poboru wody. Rozprowadzenie instalacji będzie bowiem wpływać na dalsze nasze decyzje.

Wśród łazienkowych dylematów jest wiele kwestii spornych wynikających z naszych przyzwyczajeń. Wiele osób nie wyobraża sobie łazienki bez wanny. Jest ona synonimem odprężenia i miłych chwil po ciężkim dniu, gdy możemy zanurzyć się w ciepłej wodzie z dodatkiem aromatycznych olejków, oddając się ukojeniu ciała i duszy. Inni jednak zdecydowanie wolą ciepły strumień wody pochodzący z prysznica, który oznacza dla nich oczyszczenie połączone z delikatnym masażem. Spór był i będzie, bo różne są nasze oczekiwania. Jedno jednak jest pewne - w małej łazience częściej wybierzemy kabinę, a w większej wannę, być może z parawanem. Do tych największych z pewnością wstawimy oba sanitariaty.

DORADO - wanna akrylowa asymetryczna z panelem i parawanem

fot.: Riho

Kolejny ważny wybór to pralka - w łazience, czy kuchni (oczywiście w wariancie, gdy brakuje oddzielnej pralni w domu)? Jeśli tylko powierzchnia daje nam możliwość wygospodarowania przestrzeni na pralkę w łazience to pozostawmy tę funkcję w tej części domu. Środki piorące w kuchni zawsze są gorszym rozwiązaniem. Do tego w projekcie łazienki trzeba zawrzeć materiał na wykończenie podłóg i ścian oraz wybrać meble i miejsce ich montażu.

Aranżacja łazienki ze szkłem Glasimo

fot.: Mochnik - planowanie przestrzeni, ścianka prysznicowa na wymiar


Przeczytaj koniecznie:

 

Strefy w łazience - rozmieszczenie i podział przestrzeni

Naczelna zasada projektowania, czyli ergonomia powinna być motywem przewodnim przyświecającym każdemu architektowi. Poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym w naszej łazience będzie wygodnie i komfortowo wymusza na nas podział tego pomieszczenia na różne strefy.

fot.: Oltens - kolekcja Hamnes

Zasadniczo mówi się, że w łazience mamy strefę mokrą, w której znajdują się punkty poboru wody, czyli umywalka, wanna/kabina oraz sedes/bidet, ewentualnie pralka oraz strefę wilgotną, czyli pozostała część łazienki. To bardzo istotna informacja, zwłaszcza przy decyzji w zakresie hydroizolacji oraz materiałów wykończeniowych. Wszystkie urządzenia w łazience powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby użytkowanie ich było w pełni wygodne i bezproblemowe. Jednak przy planowaniu zobligowani jesteśmy dostępem do instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej.

Projekt łazienki wykonany w programie Palletecad

fot.: Projektowanie łazienki w programie PaletteCAD

Więcej znajdziesz w artykule: Łazienka z wydzielonymi strefami

 

Jeśli w łazience musi pozostać pralka, warto ją zabudować, tworząc oddzielną strefę, w której znajdą się także wszystkie środki piorące. Takie rozwiązanie jest estetyczne i praktyczne. Zapoznaj się z pomysłami >> Jak ukryć pralkę w łazience

 

Zasady w projektowaniu - cel: ładna i funkcjonalna łazienka

Łazienka musi być ładna i funkcjonalna, ale jak to zrobić? Wystarczy kierować się prostymi zasadami a uda nam się ta sztuka. Ładna łazienka to nie tylko podążanie za modą. Często ważniejsze są wzory, motywy i kolory z tych uniwersalnych, które sprawdzą się przez wiele lat. Beton, kamień, drewno - na to zawsze warto postawić. Łazienka, w której panuje ład i harmonia obroni się w każdej sytuacji. Jednak kluczowym etapem jest określenie stylu, który ma dominować we wnętrzu. Pamiętajmy przy tym, że styl łazienki powinien korespondować z całym domem.

Poznaj 3 najpopularniejsze style w łazience:

Ważną częścią o cechach aranżacyjnych i funkcjonalnych jest lustro. Prawidłowo dobrane będzie praktyczne a dodatkowo może okazać się sprzymierzeńcem w kształtowaniu przestrzeni. Pomysłów na aranżację jest wiele - ustawione pod kątem 45o na sąsiednich ścianach powiększą przestrzeń, zawieszone po przeciwnych stronach dadzą uczucie głębi itd.

Lustro Scandi SQ

fot.: GieraDesign

 

Wymiary i odległości - jak urządzić łazienkę na miarę

Zachowanie odpowiednich odległości w łazience pozwoli w trakcie użytkowania uniknąć kłopotliwych kolizji. Każda czynność potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, a rozmieszczenie urządzeń trzeba tak zaplanować, by korzystanie z jednego nie utrudniało dostępu do drugiego urządzenia lub mebla. Jednym z kluczowych punktów jest wyjście spod natrysku. Przed kabiną powinna być zostawiona wolna przestrzeń o wymiarach 80x90 cm. Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy otwieranie drzwi nie będzie kolidować z innymi elementami wyposażenia łazienki. Jeśli nie uda się nam rozwiązać tego problemu, warto zdecydować się na zasłonkę prysznicową. Choć takie rozwiązanie niesie za sobą wiele minusów (mniej trwałe, trudniejsze do utrzymania w czystości, większe prawdopodobieństwo rozchlapania wody), to zapewnia większą swobodę ruchów niż tradycyjna, zamykana kabina.

W urządzaniu łazienki dobrze jest dostosować wysokości do wzrostu domowników. Tę zaletę można wykorzystać, na przykład przy umywalce. Jeśli jednak umywalka zostanie obsadzona w szafce podumywalkowej lub na postumencie jej górna krawędź powinna znajdować się 75-80 cm nad podłogą. Modele umywalek dedykowane do toalety zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, już od 37 cm szerokości. W przypadku umywalki wykorzystywanej również przy goleniu czy makijażu lepiej postawić na wersje szersze od 60 cm.

Sanitariaty podwiesza się 40-45 cm od poziomu posadzki. Szafki wiszące powinny znaleźć się w zakresie od 80 do 150 cm od podłogi, gdyż taka wysokość daje swobodny dostęp dla większości osób.

Pozostałe wytyczne i standardy znajdziesz w artykule: Odległości w łazience

 

Łazienka dla pokoleń - większa dostępność wszystkich funkcji

 

Powrót do życia zgodnego z naturalnym cyklem, w którym jest miejsce dla wszystkich pokoleń, wydaje się być podyktowany wieloma względami. Dla jednych to konieczność, dla innych jedyny słuszny wybór. Nasze łazienki powinny być dostosowane do różnych potrzeb również ze względu na to, że są to pomieszczenia urządzane na lata. Inwestując w wysokiej jakości materiały, mamy pewność, że nasza aranżacja pozostanie w dobrym staniem na długo.

fot.: Ceramed

Czasem stajemy przed koniecznością dostosowania łazienki dla osób niepełnosprawnych lub starszych - to również ważny element projektowania wymarzonego domu. 

Mobilne urządzenia w łazience bez barier - swoboda kąpieli

fot.: Akcjum - sprawdź też inne rozwiązania...

 

Trendy łazienkowe - przegląd

 

Urządzając łazienkę musimy zadbać także o jej wygląd. Współczesne przestrzenie sanitarne zachwycają estetyką. Coraz więcej w nich rozwiązań wyjątkowych, pięknych i designerskich. Moda zmienia się dość szybko, dlatego warto znać najnowsze propozycje projektantów i architektów wnętrz. 

Zobacz aktualne trendy w urządzaniu łazienki >> sprawdź

Projektowanie łazienki a trendyProjektowanie łazienki a trendy

fot.: Salonika - aktualne trendy warto śledzić w Salonach Łazienek

 

Programy do projektowania łazienki oraz pomoc specjalistów

 

Dużą popularnością cieszą się programy komputerowe, które pomagają w projektowaniu wnętrz w domu. Oprócz możliwości skorzystania z darmowych usług przy zakupie płytek, czy wyposażenia do łazienki chętnie wybieramy również programy, którymi możemy sami stworzyć własną aranżację. 

 

Przykładowe programy do projektowania:

Projekt łazienki - moduł Ceramic programu InteriCAD

              fot.: CAD Projekt                                                        fot.: InteriCad

Stawiając na indywidualność we wnętrzu, często chcemy mieć meble na wymiar, które idealnie spełnią nasze oczekiwania oraz wkomponują się w przestrzeń tak, by wykorzystać jej potencjał.

Komputerowa wizualizacja łazienki w cenie zakupu

fot.: Salony BLU - zobacz koniecznie Komputerowa wizualizacja łazienki w cenie zakupu

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Riho, PaletteCAD, Salony BLU, Salonika, Bawa, Śnieżka, GieraDesign, Mochnik, Pracownia Kramkowska, ARCHLine.XP Polska, Ceramed, Akcjum, CAD Projekt

Partnerzy


CAD Projekt


Cerramed

    

BISK     Electrolux

kaflando płytki ceramiczne    Elita Meble

 Aurora

   Cristalstone  Luxum

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram