patron besco

Miejsce na pralkę - gdzie ustawić pralkę

data aktualizacji: 13-09-2022, 06:27 – artykuł promocyjny

Nie w każdym domu jest pomieszczenie dedykowane na pralnię. W takim przypadku musimy znaleźć dla niej najbardziej dogodną lokalizację. Najczęściej jest to łazienka, w której mamy dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz, to tam najczęściej znajduje się kosz na brudną bieliznę. W przypadku małej łazienki tą funkcję przejmuje niekiedy kuchnia. Gdzie zatem najlepiej wygospodarować miejsce dla pralki?

Miejsce na pralkę - gdzie ustawić pralkę

Pralka to urządzenie, które znajduje się w każdym domu. W zależności od naszych potrzeb wybieramy wielkość pralki. Czasem jednak ogranicza nas przestrzeń jaką możemy przeznaczyć na to urządzenie. O lokalizacji strefy prania warto jednak pomyśleć w trakcie planowania łazienki. Jako urządzenie elektryczne potrzebuje ona gniazdka elektrycznego. Ponad to w pobliżu pralki powinien znaleźć się także punkt poboru wody oraz odpływ kanalizacyjny. Aby instalacja pralki była estetyczna możemy pomyśleć również o możliwości zabudowania jej. 

Meble łazienkowe z kolekcji AQUA LINE

fot.: Elita - pralkę można zabudować w szafce lub pod wspólnym blatem z pozostałymi meblami

Sprawdź więcej na temat:


Pralka musi stać na twardej wypoziomowanej powierzchni, dzięki czemu będzie pracować cicho i bez ryzyka przesuwania sie po podłodze. Poprzez regulację wysokości nóżek zadbamy o wypoziomowanie pralki, co również przekłada się na jakość pracy tego urządzenia.

pralka i suszarka z serii Electrolux Inspiration

fot.: Electrolux - specjalny stelaż pozwala na montaż urządzeń jedno nad drugim, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo miejsca

Aby obsługa pralki była wygodna trzeba zapewnić wygodny dostęp do niej. Kierunek otwierania drzwiczek bębna jest tu kluczowy. Pozostawienie komfortowej przestrzeni przed drzwiczkami pralki ułatwi nam ładowanie i rozładowywanie bębna.

Pralka ładowana od przodu pozwoli na podniesienie jej na podeście i umieszczenie pod nią np. kosza/szuflady na brudną bieliznę. Taki układ jest również bezpieczniejszy dla naszego kręgosłupa - nie musimy się schylać za każdym razem, gdy coś wkładamy lub wyjmujemy z bębna. Z kolei modele ładowane od góry łatwiej ukryć nawet w wąskiej wnęce/szafce.

Pralka ładowana od frontu Candy GV 1310 TWHC3

fot.: Candy - pralka umieszczona na podwyższeniu                 fot.: Electrolux - szuflada pod pralkęPrzeczytaj także: Pralka ładowana od góry czy z przoduNajwięcej problemu pojawia się w przypadku małej łazienki. Wówczas zaczyna się walka o jak najbardziej efektywne wykorzystanie każdego centymetra. Pralka nie jest ozdobą wnętrza, dlatego najczęściej staramy się ją ukryć, przysłonić lub zabudować. Jeżeli przestrzeń nad pralką wykorzystamy na cenne półki, to zabudowa zyska kolejny atut.

fot.: Deante - pralka w niewielkiej łazience została umieszczona za przesłoną w postaci ścianki, dzięki czemu nie jest na pierwszym planie, mimo że znajduje się w jednej linii co drzwi do łazienki

 

Warto przeczytać >> Pralka do małej łazienki

 

Pralka - w łazience czy kuchni

 

Jednym z powszechnych pytań przy wyborze miejsca dla pralki jest to czy lepiej ją umieścić w łazience czy kuchni. Odpowiedź oczywiście uzależniona jest od naszych warunków mieszkaniowych. Jeśli w projekcie łazienki uda się wygospodarować miejsce dla pralki - to jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. To w łazience najwygodniej jest nam gromadzić brudne rzeczy do prania w koszu na bieliznę.

Pralka w kuchni - czy warto?

fot.: Electrolux

Naturalne zatem wydaje się również pranie ich na miejscu. W kuchni dodatkowo mało pożadane jest przechowywanie środków piorących oraz zapachy z prania czy dźwięk piorącej maszyny podczas, np. obiadu. W przypadku kuchni otwartej, pralkę zdecydowanie lepiej jest umieścić w łazience.

  • Pralka w kuchni

Kuchnia z pralką sprawdzi się w sytuacji kiedy z łazienki chcemy uczynić oazę spokoju i relaksu. Wówczas przenosimy ją do kuchni - koniecznie w zabudowie by nie wprowadzać dysharmonii we wnętrzu. Wśród zwolenników takiego rozwiązania można usłyszeć argument, że daje nam to wygodę dozorowania prania w czasie typowych prac w kuchni. Kuchnia to jednak zawsze alternatywne miejsce dla pralki.

                                 fot.: Candy                                        fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

  • Pralka w łazience - pomysły na aranżacje z polskich domów

Drewniane drzwiDwukolorowa łazienkaSzafki nad zabudową stelaża WC z podświetleniem LEDZabudowa pralki w łazience

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

  • Jak stworzyć wygodny kąt do prania w łazience

Przede wszystkim zorganizujmy go tak, by wszystko było w zasięgu ręki. Brudny kosz z bielizną, środki piorące, wybielacze i płyny do płukania, kosz lub miska na uprane ubrania oraz klamerki do bielizny. Taki układ sprawi, że czynności związane z przygotowaniem, posegregowaniem i nastawieniem prania przebiegną nam sprawnie. Rozwieszanie to kolejna ważna kwestia - w zależności gdzie i jak suszymy pranie dobrze jest mieć przygotowany pojemnik, w który wyjmujemy wsad z bębna by go wygodnie przenieść w docelowe miejsce. Żeby zapewnić sobie takie warunki dobrze jest pomyśleć o specjalnym kąciku na wzór pralni - w większej łazience, lub wygodnej zabudowie, gdy ogranicza nas nieco metraż.

Jak stworzyć wygodny kąt do prania w łaziencePralka w łazience - aranżacje

fot.: Elita


Przezczytaj także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Candy, Deante, ElitaPodobne artykuły
Czym myć płytki, żeby się błyszczały? Lśniąca kuchnia i łazienka

porady

Czym myć płytki, żeby się błyszczały? Lśniąca...

Płytki to popularny materiał wykończeniowy, który ze względu na swoje właściwości ma szeroki zakres zastosowania.... więcej...

3 najlepsze sposoby na montaż bez niszczenia płytek

porady

3 najlepsze sposoby na montaż bez niszczenia płytek

Wiercenie w płytkach wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Nawet z dobrym przygotowaniem, nadal możemy narazić je... więcej...

Łazienka w mieszkaniu do wynajęcia - jak ją urządzić?

porady

Łazienka w mieszkaniu do wynajęcia - jak ją urządzić?

Urządzenie łazienki w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem nie jest prostą sprawą. Właścicielowi mieszkania zależy... więcej...