konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

data aktualizacji: 17-04-2019, 10:37 – artykuł promocyjny

Tam, gdzie jest dużo wody, wymagania co do zastosowanych produktów są także duże. Tu niestety każdy błąd wiele kosztuje. Im szersza oferta produktowa na rynku, tym większe ryzyko popełnienia błędu, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zaleceniami technicznymi, które mogą przydać się w trakcie remontu łazienki.

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Nie wszystkie produkty chemii budowlanej są wodoszczelne. Tradycyjny klej, fuga, czy podkład podłogowy są odporne nadziałanie wody, nie ulegają zniszczeniu pod jej wpływem. To, że taki produkt nasiąka wodą jest zjawiskiem naturalnym, niestety woda ta penetruje dalej… Klej czy fuga nie zahamują przenikania wody, nie poprawią wodoszczelności, musiałyby być jednocześnie izolacjami. Wodoszczelne są na pewno izolacje wodochronne. Są one wymagane w łazienkach. Penetrująca w głąb podłoża woda zniszczy materiały budowlane, które nie muszą być przecież wodoodporne takie jak wylewki anhydrytowe, tynki gipsowe.

folia płynna FOLBIT 800folia płynna AQUASZCZEL 820

Izolacje np. folie w płynie (FOLBIT 800) lub wyroby polimerowo-cementowe (AQUASZCZEL 820) należy zastosować w strefie mokrej łazienek. Obejmuje ona miejsca, gdzie może wystąpić rozlewanie wody lub krótkotrwale silne zraszanie powierzchni wodą rozpryskową czyli okolice umywalek, wanien, oraz prysznice. Do tej strefy zalicza się też całą podłogę i pas o wysokości co najmniej 10 cm na ścianach wokół podłogi. Pozostałe powierzchnie to strefa wilgotna, która nie wymaga wykonania izolacji. Często też wykańcza się takie powierzchnie innymi materiałami niż płytki: tynki dekoracyjne, farby, ale i drewno.

silikon Nanotech 720Sama zaprawa uszczelniająca to nie wszystko. Przed wykonaniem zasadniczej izolacji, dodatkowo należy zabezpieczyć miejsca szczególne: połączenie powierzchni pionowych i poziomych, szczelin dylatacyjnych i przejść rurowych - przy użyciu taśmy uszczelniającej, narożników oraz kołnierzy uszczelniających. W pobliżu uszczelnianych miejsc nanosi się warstwę płynnej folii FOLBIT 800 lub innej zaprawy uszczelniającej, przykłada dany element, dociska i cienko pokrywa masą część z widoczną siateczką lub flizeliną. Całościowego pokrycia taśmy uszczelniającej izolacją raczej się nie praktykuje, uszczelniający elastomer powinien być wolny od zaprawy. Brak dodatkowych elementów uszczelniających to najczęstszy błąd wykonawczy powodujący przeciekanie izolacji. Ważne, aby po wykonaniu okładziny ceramicznej we wszystkich tych miejscach zastosować zamiast fugi cementowej spoinę elastyczną taką jak silikon NANOTECH 720.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.Podobne artykuły
Nowoczesna łazienka w wielkim mieście

podłogi i ściany

Nowoczesna łazienka w wielkim mieście

Przestrzeń naszego domu ma duży wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie w przypadku, kiedy większość dnia... więcej...

Płytki do łazienki, jak wybrać te odpowiednie - mini-poradnik dla zagubionych

podłogi i ściany

Płytki do łazienki, jak wybrać te odpowiednie...

Jesteś właśnie przed remontem łazienki? Zazdrościmy, bo to świetne przedsięwzięcie, które wiele zmienia,... więcej...

MAGNAT Ceramic Care - farba, która dba o Ciebie

podłogi i ściany

MAGNAT Ceramic Care - farba, która dba o Ciebie

MAGNAT Ceramic Care to farba, która dołączyła do linii ceramicznych farb marki MAGNAT. Jest to innowacyjny... więcej...