konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Akcjum

Rozwiązania do łazienki dla niepełnosprawnych - przegląd

data aktualizacji: 12-08-2021, 11:21 – artykuł promocyjny

W łazienkach, z których korzystają osoby z ograniczeniami ruchu lub starsze, mniej sprawne i wymagające większej uwagi w czasie codziennych czynności sanitarnych należy zachować wyjątkową ostrożność i przemyśleć każdy szczegół wyposażenia. Projektując łazienkę na lata, czasem warto przewidzieć również to, że nieuchronnie przybywa nam lat i może należałoby ją tak urządzić by wszelkie dostosowanie łazienki do potrzeb osób starszych było możliwe bez większego remontu. 

Rozwiązania do łazienki dla niepełnosprawnych - przegląd

Łazienka bez barier - zasady projektowania, przepisy, wytyczne

 

Łazienka jest standardem, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w każdym domu. Jeśli dodatkowo musimy zadbać o komfort osób poruszających się z kulami lub na wózku to łazienka zaczyna być dodatkowym wyzwaniem. Na rynku dostępne jest wyposażenie dedykowane do stworzenia warunków idealnych osobom starszym i niepełnosprawnym.

fot.: Deante

 • łazienka bez barier w obiektach publicznych

Zasady projektowania oraz w ogóle konieczność dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych toalet w obiektach publicznych wynika z prawa budowlanego z 7 lipca 1994 roku. Narzuca ono na zarządców i właścicieli budynków o charakterze publicznym - kina, teatry, urzędy, szkoły, ośrodki wypoczynkowe, obiekty gastronomiczne itp. -  obowiązek tworzenia dogodnych warunków do korzystania z łazienki publicznej również osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Kompleksowe wyposażenie toalet publicznych

fot.: Faneco

Jak się szacuje problem ograniczeń ruchowych dotyka około 14% naszego społeczeństwa, dlatego nie można marginalizować tak dużej grupy osób i zawsze warto dołożyć wszelkich starań, by zapewnić im komfort. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie i zróżnicowanie, i dlatego właśnie projektowanie takich łazienek nie jest sprawą łatwą. Projekt powinien spełniać zarówno wymogi ergonomii, jak również być dopasowany do obowiązujących przepisów BHP, PPOŻ itp.

 • łazienka bez barier w prywatnych domach

Domowa łazienka rządzi się innymi prawami - tu decyzja oraz sposób urządzania wnętrza wynika tylko i wyłącznie z naszej woli. Jednak starzejące się społeczeństwo coraz częściej skłania nas do przemyślanego wyboru miejsca na łazienkę - najlepiej na parterze, jej wielkości oraz usytuowania podstawowych sanitariatów. Warto przy tym pamiętać, że wybór prysznica zamiast wanny może okazać się zbawienny w przypadku seniorów w domu.

Łazienka dla niepełnosprawnych

fot.: Armatura Kraków

W projektowaniu łazienki bez barier w domu prywatnym jest nieco łatwiej, gdyż możemy jasno określić wymagania osoby niepełnosprawnej oraz rodzaj upośledzenia. Możliwe w tym przypadku jest podejście indywidualne, które zawsze sprawdza się najlepiej. Planowanie warto podzielić na etapy:

Po pierwsze wyznaczamy wielkość powierzchni manewrowej. To klucz do rozmieszczenia sanitariatów. Inna przestrzeń potrzebna jest dla osoby na wózku inwalidzkim, a inna dla poruszającej się z pomocą kuli. Zawsze jednak należy zadbać o swobodę poruszania się. Następnie warto sprawdzić wysokości płaszczyzny widzenia oraz możliwości zasięgu kończyn górnych i dolnych.

Oferta akcesoriów łazienkowych dedykowana osobom z ograniczeniami ruchowymi

fot.: Bisk - seria MASTERLINE

 

Dostosowanie łazienki do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych - wymiary, odległości

 

Każdą łazienkę można dopasować do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Co więcej łazienka dostosowana dla takich osób może być dalej ładna. Dostępne w sprzedaży akcesoria współgrają z panującymi trendami stylistycznymi i stanowią asortyment ogólnie dostępny.

Jak dostosować łazienkę dla potrzeb osób starszych oraz poruszających się na wózku? Otóż przede wszystkim należy:

 • zastosować drzwi dla niepełnosprawnych, tzn. bez progów i o minimalnej szerokości 0,9 m

Likwidacja progów zwiększa bezpieczeństwo poruszania się osób starszych oraz na wózkach. W drugim przypadku konieczna jest także odpowiednia szerokość drzwi, w które zmieści się wózek. Drzwi o szerokości ponad 1 metra są niepraktyczne, gdyż ich ciężar utrudnia otwieranie. Wygodna klamka również ma tu znaczenie.

Jakie drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych

fot.: Porta

 • wygospodarowanie wolnej od urządzeń przestrzeni manewrowej

W przypadku wózka inwalidzkiego umożliwia samodzielne korzystanie z łazienki danej osoby. Minimalne wymiary takiej przestrzeni to 150x150 cm. Istotna jest także przestrzeń przy poszczególnych urządzeniach.

Sanimatic WCSanimatic WT

fot.: SFA - adaptacja już istniejącej łazienki na potrzeby osoby niepełnosprawnej możliwa jest nawet bez kosztownego przerabiania całego wyposażenia - specjalna linia Sanilife z możliwością regulacji wysokości stelaża do montażu misek WC i umywalek

 • zainstalowanie w pomieszczeniu specjalnego WC i umywalki dla niepełnosprawnych

Miski WC należy oddalić od tylnej ściany o co najmniej 70 cm zapewniają swobodne umieszczenie wózka wzdłuż miski. Zalecana wysokość miski to 45-50 cm lub dopasowanie do poziomu wózka. Przycisk do spłukiwania najlepiej umieścić z boku na wysokości do 120 cm od podłogi. Dla osób z problemami ze schylaniem się polecane są przysedesowe uchwyty.
 

Deante - miska ustępowa Vital

fot.: Deante - wygodniejsze jest zastosowanie podwieszanej miski ustępowej uwalniającej podłogę - seria Vital

W przypadku osób niepełnosprawnych, ograniczonych ruchowo, ale też starszych bardzo pomocną może być toaleta myjąca, dzięki której wykonanie podstawowych czynności higienicznych stanie się łatwe, szybkie i bezproblemowe.

Nowoczesna deska sedesowa z bidetem - jaką wybrać

fot.: Marax

fot.: Nakładki i deski sedesowe z funkcją bidetu IntimSpa ZOVO

 

W przypadku umywalki wygodę zapewni przestrzeń manewrowa 90x120 cm (dłuższy bok na osi umywalki, a pod umywalką może znajdować się do 45 cm tej przestrzeni). Spód umywalki powinien znaleźć się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, zazwyczaj jest to od 70 cm wzwyż. Wygodna szerokość komory umywalki szacowana jest na 60-70 cm. W sąsiedztwie umywalki najlepiej sprawdzą się uchwyty uchylne zamontowane na wysokości 80-85 cm. W łazience dla osób niepełnosprawnych lepiej zrezygnować z szafek podumywalkowych, postumentów, a niekiedy warto zdecydować się również na umywalki bezsyfonowe.

 

 • montaż uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych, które ułatwią korzystanie z innych urządzeń

Uchwyty i poręcze zróżnicowane są pod katem długości oraz średnicy rur (od 2 do 3,5 cm). Kluczem w wyborze powinny być możliwości chwytne użytkownika - spadają wraz z wiekiem i wówczas lepsze są większe średnice. Duże znaczenie ma tu również wysokość montażu, która zależy od wzrostu i budowy ciała danej osoby, ale przyjmuje się, że powinna mieścić się między 75 a 85 cm od poziomu posadzki. Najczęściej wybierane są wielofunkcyjne poręcze dla niepełnosprawnych przyścienne - ruchome, stałe, do montażu poziomo lub pionowo oraz kątowe/łamane (najbardziej funkcjonalne). Poręcze mogą posiadać dodatkowe udogodnienia, są to warstwa karbowana zapobiegająca ślizganiu się dłoni i zwiększające pewność chwytu, czy pierścienie fluorescencyjne doświetlające daną strefę. Ilość i miejsce montażu wynikają z indywidualnych potrzeb, najczęściej jest ona podyktowana rozmieszczeniem sanitariatów.

Bezawaryjne systemy montażowe JOMO pozwalają na funkcjonalne użytkowanie przez osoby niepełnosprawne, zapewniając oparcie na elementach podpór przytwierdzonych do specjalistycznego systemu montażowego bez barier

fot.: Werit - Bezawaryjne systemy montażowe JOMO pozwalają na funkcjonalne użytkowanie przez osoby niepełnosprawne, zapewniając oparcie na elementach podpór przytwierdzonych do specjalistycznego systemu montażowego bez barier

fot.: Ideal Standard - poręcz z miejscem na mydło

Massi

fot.: Massi

 • instalacja wanny z funkcjonalnością dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wanny z otwieranymi drzwiczkami stworzone zostały specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz seniorach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem ze swobodnym poruszaniem się. Specjalne drzwiczki ułatwiają wchodzenie oraz wychodzenie z wanny, gwarantując bezpieczeństwo. Dodatkowo wanny zostały wyposażone w wygodne siedzisko, które zapewniają komfort użytkowania.

Wanny dla osób starszych

fot.: Polimat

Jeszcze bardziej zaawansowane, a tym samym wygodne dla osób z ograniczeniami ruchu oraz pomocne dla opiekunów są specjalistyczne wanny z drzwiami z wyjmowanym siedziskiem oraz podnośnika ze zintegrowanym wózkiem.

fot.: Akcjum - swoboda kąpieli w łazience dla seniorów dzięki mobilnym rozwiązaniom w postaci zintegrowanego systemu kąpieli

 • zaleca się mocowanie lustra uchylnego z regulowanym kątem nachylenia

Takie lustro będzie przydatne osobom na wózku jeśli zamontujemy je nie wyżej niż 100 cm od posadzki - tylko wówczas osoba siedząca zdoła ustawić je samodzielnie.


 • odpowiednia bateria dla osób z ograniczoną sprawnością manualną

Przy wyborze baterii do łazienek dla niepełnosprawnych ważna jest wygoda oraz bezpieczeństwo. Przede wszystkim bateria powinna mieć przedłużoną wylewkę. Możemy również zadbać o komfortowe baterie bezdotykowe oraz termostatyczne. Raczej zrezygnujmy z tych z tradycyjnymi pokrętłami na rzecz baterii uruchamianych dźwignią lub przyciskiem. w przypadku węża od baterii prysznicowej ważna jest długość - najlepiej nie mniej niż 150 cm.

Bateria umywalkowa lekarska - Grupa Armatura

fot.: Armatura Kraków - bateria umywalkowa lekarska

 • zadbać o antypoślizgową strefę do kąpieli

Ryflowana faktura brodzików oraz gumowe maty do wanny to połowa sukcesu w tej kwestii. Druga część to zabezpieczenie podłogi wokół strefy kąpielowej, która powinna być antypoślizgowa nawet jeśli rozleje się nieco wody. Najczęściej decydujemy się na brodzik, do którego można wjechać nawet wózkiem inwalidzkim, czyli z odpływem podłogowym lub ściennym. Aby brodzik spełniał nasze oczekiwania powinien być nie mniejszy niż 90x90 cm, a przesłony powinny rozsuwać się szeroko na boki (świetnie sprawdzają się zasłonki prysznicowe). Jeśli będziemy korzystać z wanny to warto zainwestować w siedziska zawieszane na wannie, które będą pomocne również przy wchodzeniu i wychodzeniu.

fot.: Vabo

 • montaż siedziska prysznicowego

Siedzisko w prysznicu może mieć postać wstawianego krzesła lub montowanej do ściany platformy. Zalecana wysokość to między 43 a 48 cm. To co wyróżnia ten asortyment to antypoślizgowe powierzchnie oraz ażurowe wykończenie zapewniające swobodny przepływ wody. Najlepiej jeśli siedzisko znajdzie się naprzeciw baterii prysznicowej.

Kabina prysznicowa we wnęce Deante

fot.: Deante- bezprogowe kabina prysznicowa we wnęce z siedziskiem


fot.: Emako - akcesoria marki WENKO z serii SECURA to pomoc dla osób z problemami kręgosłupa, starszych i niepełnosprawnych gwarantujące bezpieczną i komfortową kąpiel

Oferta akcesoriów łazienkowych dedykowana osobom z ograniczeniami ruchowymiOferta akcesoriów łazienkowych dedykowana osobom z ograniczeniami ruchowymi

fot.: Bisk

 

Łazienka dla osób niepełnosprawnych - najczęstsze błędy

 

W projektowaniu łazienki dla osób z ograniczonym ruchem główną przesłanką powinna być wygodna i przestronność. Zachowanie odpowiednich wymiarów i odległości to klucz do prawidłowego urządzenia łazienki.

Wygospodarowanie wolnej od przestrzeni to często największe wyzwanie, zwłaszcza w małych łazienkach. Nie można jednak tworzyć swoistego toru przeszkód. Czasem lepiej zrezygnować z niektórych elementów na rzecz komfortowej przestrzeni. Kolejny kardynalny błąd to brak zachowania wolnego miejsca przy sanitariatach, a stosowanie dywaników i chodników wydaje się skrajną nieodpowiedzialnością. Często też zapominamy, że tego typu pomieszczenia będą służył także osobom sprawnym, dla których też należy przewidzieć potrzebne wyposażenie.

fot.: Akcjum - w trosce o komfort wszystkich użytkowników toalety publicznej lub prywatnej mając do dyspozycji tylko jedno pomieszczenie, możemy dostosować strefę toalety w sposób uniwersalny, tak aby w maksymalny sposób uzyskać komfort dla wielu użytkowników

Projektując łazienkę dla osób starszych lub niepełnosprawnych warto mieć na uwadze fakt, że nie zawsze jesteśmy w stanie im pomóc, dlatego wyposażając ją w szereg akcesoriów specjalistycznego przeznaczenia ułatwiamy bezpieczne korzystanie z łazienki bez pomocy innych. Ważna jest tu także rola oświetlenia, zwłaszcza osoby starsze z łazienki korzystają również nocą.

 

Łazienka na wiele lat - dla dzieci i osób starszych

 

Łazienka dla wielu pokoleń

fot.: Novellini - wanna IRIS z drzwiami jak w kabinie prysznicowej

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Polimat, Bisk, Massi, Porta, Massi, Akcjum, Werit, Ideal Standard, Faneco, Armatura Kraków, Deante, SFA, Emako, Marax, IntimSpa, Novellini, Vabo


Podobne artykuły
Wyposażenie specjalistyczne łazienki dla niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

...

W Polsce podobnie jak i w innych krajach europejskich wzrasta liczba ludzi niepełnosprawnych. Charakterystyczne dla... więcej...

Mobilne urządzenia w łazience bez barier - swoboda kąpieli

łazienka dla niepełnosprawnych

Mobilne urządzenia w łazience bez barier - swoboda...

Osoby niepełnosprawne często określane jako inwalidzi w zależności od rodzaju niepełnosprawności oraz ograniczeń... więcej...

Łazienka dla osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną

Osoby starsze, niepełnosprawne oraz z ograniczoną sprawnością fizyczną potrzebują wyposażenia łazienki w uchwyty... więcej...