coram

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Produkcja umywalek - siły żywiołów

data aktualizacji: 09-11-2017, 09:42 – artykuł promocyjny

Przebieg procesu produkcji umywalek wpływa na ich jakość, a poza tym jest wyjątkowo fascynujący. Wykorzystanie siły wszystkich żywiołów to nie wszystko. Konieczne jest także zastosowanie nowoczesnej technologii oraz nadal na topie pozostaje precyzja ludzkich rąk. Z pewnością mało kto zdawał sobie sprawę, że powstawanie ceramiki codziennego użytku, która jest w każdym domu może  być aż tak wyjątkowe. Całość procesu została omówiona przez eksperta Armatury Kraków na przykładzie zakładu w Radomiu.

Produkcja umywalek - siły żywiołów

Ziemia, woda, powietrze i ogień – wszystkie te elementy muszą zostać wykorzystane, by powstało wyposażenie, które na co dzień stosujemy w naszych łazienkach.

 

Czysta woda i wszystko, co najlepsze z ziemi

Choć ceramika łazienkowa kojarzy się nam z nieskazitelną bielą, pierwszym krokiem do jej wytworzenia jest połączenie ziemistych surowców – wysokogatunkowych skał, glin i piasków. Po upewnieniu się w laboratoriach, że ma się do czynienia ze składnikami najwyższej jakości rozdrabnia się je i miesza się z wodą w kilkumetrowych młynach. By uzyskać jednolitą, plastyczną masę i zapewnić czystość surowca, przepuszcza się ją przez zespół sit wibracyjnych oraz filtrów magnetycznych. Równocześnie, w laboratorium bada się surowce, tworzące szkliwo, które na późniejszym etapie nada produktom biel, połysk i gładkość. – Odpowiedni dobór surowców – w tym gliny, kaolinu i piasków – oraz szczegółowa kontrola jakości poszczególnych partii zapewniają, że masa uzyskana po ich połączeniu z wodą będzie w pełni zgodna z zakładowymi recepturami, a co za tym idzie idealnie jednolita i plastyczna, a po wysuszeniu i wypale – trwała. mówi Damian Płaza, ekspert Armatury Kraków. – Produkty uzyskane z takiej mieszanki wytrzymują obciążenia sięgające kilkuset kilogramów – dodaje.

 

Siła intelektu i delikatność ludzkich rąk

W przypadku nowych kolekcji ceramiki, kolejny etap jej wytwarzania poprzedza wielomiesięczny proces projektowania, modelowania i prototypowania. W jego efekcie powstaje matryca, na podstawie której tworzone są gipsowe formy, stanowiące negatyw finalnego produktu. Kreujący je eksperci muszą już w tej fazie przewidzieć wszystkie technologiczne niuanse dalszego procesu – tak, by zapewnić maksymalną powtarzalność odlewów. Gotowe, wysuszone gipsowe formy ustawiane są przez maszyny na ławach i wypełniane przygotowaną wcześniej masą lejną. Jej nadmiar zlewa się przy pomocy sprężonego powietrza.

Po otwarciu form, przy pomocy specjalnego urządzenia wyciągany jest z nich wciąż jeszcze plastyczny i delikatny produkt. Trafia on następnie do obróbki ręcznej. Doświadczeni pracownicy wycinają w odlewach otwory, wklejają w nie elementy dodatkowe i delikatnie wygładzają ich powierzchnię. – Choć proces projektowy w dużej części realizowany jest na komputerze, a część zadań wykonują maszyny, na tym etapie wytwarzania ceramiki kluczowy jest pierwiastek ludzki. Designerzy obmyślają, jak krok po kroku wyglądała będzie produkcja odlewów. Po otworzeniu formy i wyciągnięciu z niej surowego produktu, wykwalifikowani rzemieślnicy nadają im ostatnie szlify mówi Damian Płaza. – Innowacyjne technologie łączą się tu z precyzyjną pracą ludzkich rąkkonkluduje ekspert Armatury Kraków.

 

Tchnienie powietrza i chrzest ognia

By wygładzona ceramika osiągnęła docelową twardość, suszy się ją w oddzielnej hali o stałej temperaturze i wilgotności. Tam odparowują z niej resztki wody, co zapobiega pękaniu podczas wypału. Gdy proces się zakończy, odlewy są odkurzane sprężonym powietrzem, po czym pokrywa się je warstwą szkliwa. Następnie trafiają do pieca tunelowego, gdzie nabiorą swoich ostatecznych właściwości. – Łącząc się na stałe za szkliwem, ceramika zyskuje trwałość, odporność na środki chemiczne oraz idealną gładkość, kolor i połysk. Dlatego też marki posiadające kontrolę nad przebiegiem każdego etapu procesu i nad każdym egzemplarzem mogą zagwarantować niezmienność tych cech nawet przez 8 latmówi Damian Płaza. – Dzięki specjalizacji i koncentracji na konkretnym asortymencie zakłady takie jak nasz w Radomiu kontrolują jakość każdego wyrobu, gwarantując tym samym najwyższą jakość produkcjidodaje ekspert. Po ostatecznym zatwierdzeniu wysokiej jakości i zgodności z normami przez pracowników sortowni, umywalki, miski i bidety są etykietowane i pakowane. Trafiają następnie do magazynu, a stąd: do hurtowni, sklepów i klientów indywidualnych, którzy zdecydują się na zakup przez Internet lub bezpośrednio u producenta.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
mail: wyślij wiadomość
Armatura Kraków S.A.

baterie łazienkowe » baterie kuchenne » grzejniki aluminiowe » zawory


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków
Podobne artykuły
Zawsze świeże powietrze w łazience - Geberit DuoFresh

ceramika sanitarna

Zawsze świeże powietrze w łazience - Geberit DuoFresh

Przycisk Sigma40 stanowiący komplet z nowym stelażem Geberit DuoFresh to nowatorskie rozwiązanie. Zestaw wyposażony... więcej...

Umywalka nablatowa – jaką wybrać?

ceramika sanitarna

Umywalka nablatowa – jaką wybrać?

Szykując się do remontu lub urządzenia nowej łazienki stajemy przed wyborem odpowiedniej armatury, która... więcej...

Ceramika Disegno - łazienka poza schematem

ceramika sanitarna

Ceramika Disegno - łazienka poza schematem

Disegno - włoski producent ceramiki sanitarnej, posiadający w swojej ofercie wiele niestandardowych, zaskakujących... więcej...