Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Patron sekcji - SFA Poland

Instalacje w łazience - jak bezpiecznie i skutecznie odprowadzić wodę

artykuł promocyjny

Instalacja, która jest w stanie skutecznie odprowadzić wody z powierzchni pomieszczeń wystawionych na szkodliwe działanie wilgoci lub okresowo narażonych nawet na zalanie gwarantuje bezpieczne funkcjonowanie przez wiele lat. Takie warunki bardzo często panują właśnie w łazience. Jednym z kluczowych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę jest dobór i sposób zabudowy wpustów ściekowych.

Instalacje w łazience - jak bezpiecznie i skutecznie odprowadzić wodę

fot.: Odpływ ścienny KESSEL Scada

Wpusty do odprowadzenia ścieków dostępne są w szerokiej gamie rozwiązań - odpływy liniowe, punktowe oraz ścienne. Każdy z nich składa się korpusu wpustu, który wbudowuje się w posadzkę lub ścianę oraz rusztu. Jednak odprowadzenie wody do kanalizacji powinno być rozważone również pod kątem funkcjonalności spełniającej potrzeby wynikające z lokalizacji rozwiązania, które warunkują technikę montażu. Nie bez znaczenia, zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach jest też elastyczność i estetyka wykonania danej instalacji.

 

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

 

Bardzo często walory estetyczne stanowią główny bodziec przy wyborze rozwiązania do łazienki. Jednak na tej samej szali warto postawić funkcjonalność oraz możliwość wygodnego użytkowania i eksploatacji wpustu. Najistotniejszą kwestią będzie tu szczelność oferowanego odpływu oraz możliwość czyszczenia syfonu. Należy zawsze wybierać rozwiązania umożliwiające łatwy dostęp do wnętrza wpustu i syfonu. Przeoczenie tych cech podczas wyboru rozwiązania może skutkować późniejszą, bardzo kłopotliwą i kosztowną, wymianą całego odwodnienia z powodu trwałego zapchania syfonu lub nieszczelności produktu.

Drugim istotnym elementem jest obecność kołnierza uszczelniającego wchodzącego w skład hydroizolacji podłoża. Połączenie odpływu z konstrukcją podłogi musi być wykonane w sposób szczelny i stabilny. Niedopuszczalne jest osiadanie wpustu, ani przesiąkanie wody wokół wpustu w głąb posadzki. Zabezpieczenie wokół wpustu powinno mieć min. 30mm szerokości.

Kolejnym parametrem, jaki trzeba uwzględnić jest przepustowość wpustu. Dobrze by był wyższy od wydajności zastosowanej wylewki prysznicowej (zwykle w granicach 0,15-0,35 l/s). Minimalna wymagana normą wydajność wpustów powinna wynosić przy średnicy odpływu 32mm- 0,4 l/s, przy odpływie 40mm- 0,6l/s, a przy większych średnicach- 0,8 l/s.

Jeśli położenie łazienki jest kłopotliwe, to znaczy pomieszczenie położone jest poniżej poziomu zalewania to konieczne jest stosowanie ochrony przeciwzalewowej. W przypadku gdy kolektor kanalizacyjny jest zlokalizowany wyżej niż instalacja w budynku należy przykładać szczególną uwagę do wyboru najbardziej funkcjonalnego oraz najbezpieczniejszego rozwiązania, które w przyszłości nie będzie spędzało nam snu z powiek niewłaściwym działaniem czy awaryjnością.
 

 

Instalacja w łazience narażonej na cofkę lub zalanie

 

Położenie poniżej poziomu zalewania wymaga specjalnego podejścia do kwestii zabezpieczenia pomieszczenia przed szkodliwymi w skutkach efektami cofki ścieków w kanalizacji. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w odpowiednim miejscu zaworu zwrotnego lub przepompownie ścieków.

Są jednak przypadki, kiedy na łazienkę zostało zaadaptowane pomieszczenie, gdzie ingerencja w istniejący system kanalizacyjny jest znacznie utrudniona. Wówczas z pomocą przychodzą specjalnie do tego celu dedykowane wpusty kanalizacyjne z zaworem zwrotnym typu KESSEL Drehfix czy KESSEL Universale. Poza odprowadzaniem wody z posadzki skutecznie zatrzymują one cofające się podczas przepływu zwrotnego ścieki. Do takiego urządzenia można podpiąć także odpływy z innych przyborów sanitarnych, jak umywalka czy prysznic, kompleksowo chroniąc pomieszczenie przed zalaniem.

fot.: Zabezpieczenie pomieszczenia przed zalaniem za pomocą wpustów kanalizacyjnych z zaworem zwrotnym KESSEL Universale

 

Łazienka bez swobodnego spadku do kanalizacji

 

W łazienkach, w których podposadzkowa instalacja kanalizacyjna położona jest poniżej kolektora potrzebna jest pomoc przepompowni. Najczęściej wystarcza tu niewielkie, kompaktowe urządzenie, które przy minimalnych wymaganiach przestrzennych spełnia wiele funkcji. W takich przypadkach doskonale sprawdzi się urządzenie KESSEL Aqualift F Compact. Przejmuje ono bowiem funkcję kompleksowego odwadniania piwnicy i tłoczy ścieki czarne oraz szare w sposób niezawodny i automatyczny ponad poziom zalewania do wyżej położonej kanalizacji. Wariant do zabudowy w podłodze dodatkowo pełni funkcję wpustu, co może uratować pomieszczenie również w przypadku pęknięcia rury lub zalania, a pokrywa do wklejenia płytki umożliwia uzyskanie estetycznego wyglądu łazienki.

Przepompownia KESSEL Aqualift F Compact do zabudowy w płycie podłogowej z funkcją wpustu

fot.: Przepompownia KESSEL Aqualift F Compact do zabudowy w płycie podłogowej z funkcją wpustu

 

Zabudowa wpustu podłogowego

 

Każdy wpust podłogowy musi być zabudowany zgodnie ze sztuką, czyli w sposób wodoszczelny. W przypadku zastosowania fug cementowych przepuszczających wodę należy wybierać wpusty z dodatkowymi otworami do odprowadzania wody przesiąkającej. Jak wiadomo migracja wilgoci pod powierzchnię płytek przez spoiny jest procesem trudno odwracalnym - wilgoć łatwo wnika, ale dużo trudniej odparowuje. Proces ten prowadzi do zawilgocenia posadzki i jej degradacji oraz rozwoju grzybów. Może także z czasem doprowadzić do odbarwień warstwy wykończeniowej posadzki. Zastosowanie w takich przypadkach wpustu z otworami do wody przesiąkającej oraz spadków warstwy hydroizolacyjnej w kierunku wpustu pozwala odprowadzać do niego także wodę, która przedostała się już przez fugi i ochronić posadzkę przed destrukcyjnym działaniem wilgoci.

Kolejnym źródłem wilgoci w łazience może być woda pochodząca z zewnątrz. Do takiej sytuacji dochodzi w sytuacji, gdy wpusty zabudowywane są w posadzce na gruncie, a podejście kanalizacyjne zlokalizowane pod posadzką w warstwie gruntu. Takie warunki sprzyjają tzw. podsiąkom kapilarnym występującym między konstrukcją posadzki, a korpusem wpustu. Przerywając drogę wodzie przy zastosowaniu hydroizolacji połączonej trwale z korpusem wpustu w łatwy sposób unikniemy przykrych konsekwencji tego zjawiska.

fot.: Zabudowa wpustu KESSEL w betonie wodoszczelnym

 

Uwaga na błędy!

 

Błędy w projektowaniu i montażu wpustów mają poważne konsekwencje w późniejszej eksploatacji oraz negatywnie wpływają na sprawność kanalizacji i wygląd obiektu. Do najczęstszych błędów należy problem z nieprzyjemnymi zapachami wydostającymi się z instalacji. Zwykle są one wprost związane z funkcjonowaniem syfonów kanalizacyjnych. Na ich pracę decydujący wpływ ma prawidłowo zaprojektowana instalacja. Niewłaściwie dobrane średnice, zbyt długie odcinki podejść pomiędzy przyborami i pionami kanalizacyjnymi często skutecznie zakłócają prawidłową pracę syfonów.

fot.: KESSEL Multistop - zabezpieczenie przed wysychającymi syfonami, pianą, nieprzyjemnymi zapachami i insektami

Sytuacji nie ułatwia fakt, że tendencja do zabudowywania w stropach jak najniższych wpustów sprawia, że oszczędności na wysokości poszukuje się obecnie również w wysokości zamknięć wodnych w syfonach. Wymagane normą PN-EN 1253 50mm jest więc obecnie redukowane nawet do 20mm, czego skutkiem są wysychające w ekspresowym tempie syfony. Na szczęście dla użytkowników powszechność tego problemu skłoniła producentów do opracowania awaryjnych rozwiązań tego problemu w postaci np. tzw. syfonów suchych (np. KESSEL Multistop), które można zamontować w narażonym na wysychanie wpuście.


fot.: KESSEL Multistop – suchy syfon do odpływów prysznicowych KESSEL

KESSEL Multistop stanowi także skuteczne rozwiązanie problemu wybijającej z wpustów piany. Zjawisko to jest najczęściej skutkiem niewłaściwego rozmieszczenia i doboru rozmiarów podejść do przyborów sanitarnych. Może się to zdarzyć między innymi w przypadku podłączonej zbyt blisko wpustu pralki lub wanny.

W firmie KESSEL już na etapie koncepcji produktu przykłada się szczególną uwagę do potrzeb klienta. Duże znaczenie mają także innowacyjność i niezawodność w zakresie odwadniania przekładające się na zadowolenie odbiorców. Kompleksowe rozpoznanie problemów i potrzeb użytkowników to cel ku temu by zaoferowane rozwiązania zawsze spełniały potrzeby rynku. Produkty KESSEL łączą w sobie wynikający ze zdobytego doświadczenia techniczny know-how z elegancją i wysoką jakością wykonania. To rozwiązania, w których nowoczesna forma wizualna i elegancja współgrają z techniką, co w połączeniu z szeroką gamą osprzętu i akcesoriów umożliwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb oraz wymagań użytkowników. KESSEL to produkty, które pozwalają skutecznie rozwiązać każdy problem z odwadnianiem, często wyznaczając w tej dziedzinie pionierskie metody.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Kessel Sp. z o.o.
Biskupice Podgórne, ul. Innowacyjna 2
55-040 Kobierzyce
tel. (71) 774 67 60
www: www.kessel.pl
mail: wyślij wiadomość
Kessel Sp. z o.o.

instalacje wod-kan w budynkach » odpływy prysznicowe » wpusty łazienkowe » wpusty podłogowe » odpływy ścienne » wpusty dachowe » wpusty podwórzowe i parkingowe » wpusty piwniczne » kratki ściekowe » separatory tłuszczu » zasuwy burzowe Staufix » zawory zwrotne » klapy końcowe » przepompownie » system kanalizacji zewnętrznej » odwodnienia liniowe zewnętrzne » studzienki kanalizacyjne » separatory substancji ropopochodnych » małe przepompownie

Facebook Kessel   Instagram Kessel   Youtube Kessel   linkedin Kessel   Tik tok KesselPartnerzy

WeritSfa

Ferdom   Invena

nVent   Ferro


FENIX  
Grupa Armatura

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram