patron besco

Pralnia w domu - jak i gdzie ją urządzić

data aktualizacji: 20-12-2018, 06:35 – artykuł promocyjny

Oddzielne pomieszczenie z funkcją pralni pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w łazience, jest też praktyczne i wygodne. Urządzenie pralni w domu wymaga przemyślanego planu, łącznie z dostępem do instalacji oraz zapewnianiem optymalnych warunków, w tym wentylacji.

Pralnia w domu - jak i gdzie ją urządzić

Sprawne zarządzanie praniem - gromadzenie i segregacja ubrań, pranie i suszenie oraz prasowanie i roznoszenie czystych rzeczy to duże wyzwanie. Problem ten jednak dotyczy każdego gospodarstwa domowego. Płyny, proszki do białego i koloru, kapsułki i cała chemia dedykowana do prania w jednym miejscu to bezpieczeństwo i wygoda, dlatego posiadanie oddzielnego pomieszczenia lub wydzielonej strefy pełniącej funkcję pralni może okazać się sporym ułatwieniem w tej kwestii, a dla niektórych nawet luksusem. Co więcej jest ono dostępne zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak również standardowych mieszkań.

 

Pralnia w domu - na co zwrócić uwagę

Wybór miejsca na pralnię w domu wiąże się z funkcjonalnością tego pomieszczenia oraz dostępem do instalacji. Pralnia może być również przestrzenią urządzoną gustownie, dopasowaną do stylu całego domu. W takim otoczeniu z pewnością wykonywanie codziennych czynności będzie przyjemniejsze.

 

Wybór miejsca na pralnię

Bardzo często nasze wyobrażenie na temat domowej pralni ogranicza się do metrażu - na taki luksus mogą pozwolić sobie właściciele tylko dużych rezydencji. Praktyka pokazuje, że z każdym problemem można sobie poradzić, i tym metrażowym, i z instalacjami. Wystarczy tylko chcieć.

 

  • Pralnia w piwnicy

Wydzielenie osobnego pomieszczenia na pralnie to najlepsze rozwiązanie. Często pada wówczas na piwnicę lub parter. Jeszcze lepiej jeśli uda się obok pralni wyznaczyć miejsce na suszarnie. Sama wielkość nie jest tu najważniejsza. Znacznie istotniejsza sprawa to dobra cyrkulacja powietrza w tym miejscu, za którą odpowiada w dużej mierze sprawna wentylacja. Tylko w takich warunkach suszenie prania będzie szybkie i równomierne, bez ryzyka powstawania nieprzyjemnych zapachów. To także warunek konieczny do tego by w pomieszczeniu nie pojawił się grzyb lub pleśń. Takie pomieszczenie pod względem wentylacyjnym powinno spełniać wymogi dotyczące łazienek, a więc musi posiadać sprawny kanał wentylacyjny zakończony kratką wywiewną oraz podcięcie pod drzwiami. Jeśli w pomieszczeniu będzie okno to jeszcze lepiej, bo zyskujemy możliwość przewietrzenia pomieszczenia. Ogrzewanie to kolejny element zwiększający komfort tego typu pomieszczenia. Suszarnia jako kolejne pomieszczenie gospodarcze w domu powinna być wyposażona w suszarkę automatyczną lub system do suszenia montowany na suficie lub ścianach. Jeśli tylko metraż nam na to pozwoli to zainwestujmy również w wygodny blat, na który odłożymy poskładane pranie. Układ idealny to także na stałe rozłożona tu deska do prasowania. 

fot.: Wygodny blat powinien być zamontowany na wysokości 85-92 cm

 

  • Pralnia w osobnym pomieszczeniu w bloku

Choć dla wielu brzmi to niewiarygodnie, to nawet w mieszkaniu można wydzielić oddzielną przestrzeń na pralnię. Przy odrobinie wysiłku zagospodarowanie przestrzeni w już istniejącej łazience lub garderobie czy schowku. Co więcej taka pralnia może być w pełni funkcjonalna i ładnie zaaranżowana. Podstawą organizacji mogą stać się meble do zabudowy pralki i suszarki. Będą wówczas niewidoczne. 


Instalacja sanitarna w pralni - problem ścieków

Często przy planowaniu pralni zastanawiamy się co zrobić ze ściekami. W pomieszczeniach bez dostępu do pionu kanalizacyjnego, czyli przeważnie w niemal każdym pomieszczeniu adaptowanym na pralnię, problemem odprowadzenia ścieków jest dużym wyzwaniem. Generalny remont to znaczne koszty. Na szczęście na rynku są rozwiązania pozwalające skutecznie odprowadzić brudną wodę bez kucia i przerabiania instalacji.  

Specjalna pompa do brudnej wody jest w stanie przetłoczyć ścieki na znaczne odległości, a nawet do góry. Dzięki temu nawet brak pionu kanalizacyjnego na danej kondygnacji nie jest przeszkodą.

fot.: przykładem pompy do ścieków jest urządzenie SANIVITE w ofercie marki SFA, które jest prekursorem tego typu rozwiązań

Taka pompa idealnie sprawdzi się w małej pralni czy łazience bez WC. Możemy do niej podłączyć pralkę, umywalkę, a nawet brodzik prysznicowy. W trakcie swojej pracy może tłoczyć ścieki do 5 m wysokości lub do 50 m w poziomie. Dzięki mocy silnika wynoszącej 400W urządzenie jest bardzo energooszczędne i ciche w użytkowaniu. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy pralnia sąsiaduje ze strefą dzienną mieszkania.

Do dużej pralni, gdzie wykorzystuje się większą ilość pralek warto wybrać urządzenie o większej wydajności, jak na przykład modele SFA SANISPEED i SANIACCESS PUMP. Obie pompy są odporne na wysokie temperatury, ścieki do 75°C. Sprawdzą się także we współpracy z umywalką, czy piecem kondensacyjnym. Tego typu urządzenia pozwalają stworzyć pralnię w dowolnym miejscu naszego domu.

fot.: parametry tłoczenia dochodzą do 7m w pionie i 70m w poziomie w przypadku pompy SANISPEED, z kolei SANIACCESS PUMP z kolei wyposażony jest w system łatwego dostępu serwisowego, dzięki czemu wymiana podzespołów lub ewentualne odetkanie pompy nie przysparza żadnego problemu

 

Jeśli mamy większe wymagania i potrzebujemy bardzo wysokiej wydajności to marka SFA w swojej ofercie ma model spełniający takie oczekiwania. Jest to pompa wyposażona w silnik o mocy 750W SANICOM 1. Sprawdzi się w przypadku, gdy musimy odprowadzić ścieki na wysokość 10m lub odległość 100m w poziomie.

fot.: Pompa SANICOM 1 znajdzie zastosowanie nie tylko w dużych domowych pralniach ale również w hotelach czy nawet restauracjach, ma również możliwość podłączenia zewnętrznego alarmu dźwiękowego i wizualnego

W sytuacji, gdy nie jesteśmy ograniczenie położeniem kanalizacji, a zmiana funkcjonalności pomieszczenia jest wyjątkowo prosta urządzanie pralni jest jeszcze prostszym i przyjemniejszym zadaniem.

 

Pralnia w domu - ile potrzebujemy miejsca

To ile miejsca jest nam niezbędne w domowej pralni wynika głównie z tego jaką pralką dysponujemy lub planujemy kupić. Im większa rodzina tym zaleca się większą ładowność maszyny piorącej – od 4/5kg. Jest to prosta zależność, która pozwoli nam sporo zaoszczędzić i czasu i zużycia wody, prądu oraz środków piorących. Szerokość pralki w standardzie to 60 cm, ale z powodzeniem znajdziemy także modele 45 cm. Te węższe to głownie modele ładowane od góry, które najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach wąskich. Pozostałe funkcje pralki warto dobrać pod swoim kątem tak by nie przepłacać za dodatkowe opcje, z których nie będziemy korzystać. Zdecydowanie warto natomiast bliżej poznać klasy energetyczne, które przekładają się na rachunki za prąd.  

Kontakt w sprawie produktów:

SFA Poland Sp. z o.o.
ul. Białołęcka 168
03-253 Warszawa
tel. (22) 732 00 32
www: www.sfapoland.pl
mail: wyślij wiadomość
SFA Poland Sp. z o.o.

urządzenia pompująco-rozdrabniające » pomporozdrabniacze » młynki do fekalii » urządzenia sanitarne 


Podobne artykuły
Sposób na bezpieczną i czystą łazienkę

porady

Sposób na bezpieczną i czystą łazienkę

Projektując łazienkę dla dzieci, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo tego miejsca. O czym... więcej...

Jak właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki

porady

Jak właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania łazienki ma odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych... więcej...

Czy mając implanty można korzystać z sauny

porady

Czy mając implanty można korzystać z sauny

W trakcie seansu w saunie szczególna ostrożność należy zachować przy implantach chirurgicznych, wszczepach... więcej...