Kupujemy miskę WC - przegląd oferty rynkowej
artykuł promocyjny
Miska WC może być wolnostojąca lub podwieszana na stelażu. W sprzedaży dostępne są również coraz bardziej nowoczesne rozwiązania ułatwiające utrzymanie czystości, a higiena tego sanitariatu jest bardzo ważna. Wybierając muszlę klozetową konieczne jest także dopasowanie jej pod kątem estetycznym. Często WC stanowi zestaw z bidetem lub umywalką, a takie propozycje pojawiają się w ofercie wielu producentów.

fot.: Elements
Miski WC - na co zwrócić uwagę przy wyborze
Kupując muszlę do już używanej łazienki koniecznie należy sprawdzić rodzaj odpływu kanalizacyjnego, do którego stary model jest podłączony. Są dwie opcje - z podejściem pionowym (tzw. odpływ warszawski) lub w poziomie (tzw. odpływ poznański). W nowej łazience sami decydujemy o sposobie podłączenia.
Druga istotna kwestia to miejsce montażu - podłoga lub ściana. Miski mogą być wolnostojące/kompakty (mocowane do podłogi) lub podwieszane (na ścianie). Pierwszy wariant jest tańszy, ale zdecydowanie bardziej kłopotliwy przy sprzątaniu. W miejsce, gdzie stojąca miska łączy się z podłogą często gromadzi się kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia. Druga opcja wiąże się z dodatkowym zakupem w postaci stelaża podtynkowego, który trzeba również wykończyć (obudować). Taki wariant jest jednak wygodniejszy w użytkowaniu. Stelaż uwalnia podłogę przez co łatwiej jest wyczyścić tą przestrzeń. Ma to także spore zalety aranżacyjne.
WSKAZÓWKA: Miska WC o zabudowanych i niezabudowanych bokach - pierwszy wariant jest znacznie wygodniejszy i lepiej prezentuje się w łazience, drugi to wersja ekonomiczna
fot.: Invena - miska Nyks
Przeczytaj dodatkowo >> Zabudowa stelaża wc
Przy misce stojącej musimy dobrać jeszcze spłuczkę, która może być zawieszona wysoko i jest to górnopłuk, znajdować się bezpośrednio nad miską (dolnopłuk) lub być ustawiona na misce w tzw. kompakcie. W misce ze stelażem cała aparatura spłukująca schowana jest w zabudowie, a jedynym widocznym elementem jest przycisk.
Sprawdź koniecznie >> Przyciski spłukujące do WC - przegląd
W wyborze spłuczki warto zwrócić uwagę na oszczędność wody. Niektóre przyciski posiadają opcję dwuczęściowej regulacji ilości wody. Mają one postać albo przycisku "stop" i wówczas opróżnia się tylko połowa zbiornika, albo przycisk podzielony jest na dwie części, które oznaczają albo pełne opróżnienie rezerwuaru albo tylko częściowe.
Zobacz także >> Pomysły na aranżacje toalety
Pewnie wielu z nas za ważne kryterium przyjmuje również kwestię kosztów. I słusznie, gdyż zakup takiego urządzenia nie powinien być przypadkowy - w końcu łazienkę urządzamy na wiele lat. Kupowanie produktu "no name" obarczone jest sporym ryzykiem. Najtańszy wariant w markecie budowalnym to także gwarancja kiepskiej klasyi. Za dobrej jakości miskę nie musimy też płacić bardzo dużo, chyba że zależy nam na designerskim rozwiązaniu. Za standard można przyjąć przedział od 300 zł wzwyż.
Dowiedz się więcej:
fot.: Werit - stelaż do montażu WC
Ile miejsca potrzeba w łazience na WC?
Komfortowe korzystanie z WC wymaga umieszczenia go w takim punkcie by po obu stronach miski mieć przestrzeń minimum 20 cm. Bezpośrednio z przodu warto zostawić odstęp ok. 80x60 cm. Z kolei samo urządzenie w standardowych wymiarach zajmuje ok. 40 cm szerokości i 55 cm długości w wersji podwieszanej plus 35 - 50 cm szerokości i 10-25 cm długości za miską na stelaż podtynkowy. Kompakt ma zwykle 36 x 63 x 82 cm (szerokość/ długość/ wysokość).
fot.: Salonika - Porcelanosa Noken
Kupujemy miskę - o czym pamiętać
- dodatkowa powłoka zabezpieczająca przed wnikaniem zanieczyszczeń i ułatwiająca sprzątanie
- dobór deski sedesowej - sposób montażu, wolnoopadająca, tworzywo
- wybór kształtu - problem czyszczenia zakamarków
- oszczędny system spłukiwania
fot.: Oltens - miska WC z serii Jog
Miski WC - propozycje producentów
Wśród wielu propozycji producentów prezentujemy przykładowe modele pozwalające pokazać różnorodność tego asortymentu na rynku.
Miska WC bez kołnierza
Jednym z najnowszych rozwiązań technologicznych są miski WC bez rantu. Kołnierz to najtrudniej dostępne miejsce w całej muszli klozetowej, dlatego jego eliminacja stała się prawdziwą rewolucją w projektowaniu urządzeń sanitarnych. Takie zakamarki to doskonałe siedlisko dla baterii i wirusów, a dodatkowo zużycie wody jest znacznie większe jeśli miska posiada taką dodatkową przestrzeń. Miski bez kołnierza wyglądają stylowo i są znacznie bardziej higieniczne. Rozwiązanie to różnie jest nazywane przez producentów - Rimfree, Rimless, Clean On, DirectFlush, AquaBlade, Newflush - jednak w każdym przypadku chodzi o to samo, czyli czystą toaletę. Sekret tego patentu tkwi w nowatorskim ukształtowaniu misy oraz zastosowaniu specjalnych dysz spłukujących. Zobacz więcej >> Miski WC bez kołnierza – przegląd
![]() |
Deante Miska ustępowa bezrantowa Peonia i Anemon Zero
|
|
|
![]() |
Massi
Decos Mini Rimless – miska wisząca bezkołnierzowa
|
![]() |
Elements Vigour - miska wisząca Clivia bezrantowa biała
|
![]() |
WERIT Miski WC z funkcją bidetu, bezrantowe z systemem spłukiwania VitrA flush 2.0 idealnie pasujące do stelaży JOMOTech |
Miska WC w zestawie z bidetem
Coraz częściej w naszych łazienkach decydujemy się na montaż również bidetu. W takiej sytuacji jedynym słusznym posunięciem jest dobór obu tych urządzeń z jednej serii, nawet jeśli nie będą one umieszczone obok siebie. Zapewni to jednolitą stylistykę wnętrza. Miski WC dobiera się też często do umywalki. Takie zestawy to także często standard w ofercie wielu ceniących się marek.
fot.: Coram - miska WC i bidet Skip w wersji stojącej oraz seria Touch
fot.: Italy Direct
Toaleta myjąca
Toaleta myjąca to kolejny godny uwagi wynalazek z serii nowoczesna ceramika sanitarna. Łączy ona w sobie zwykłą miskę WC oraz funkcje bidetu, a że jest w jednym urządzeniu to pozwala zaoszczędzić miejsce. Może to być urządzenie od początku weykonane w takim standardzie, a możemy też taką toaletę sobie stworzyć dobierając jedynie nową deskę z funkcją toalety myjącej, którą można zamontować na posiadanym już sedesie.
fot.: Geberit fot.: Marax - deska myjąca Xime
Miska WC wolnostojąca/kompakt
Kiedyś jedyny wariant jaki oferowany był na rynku. Obecnie nadal popularny, choć czasem z przymusu - wymiana starego urządzenia na nowe. Tego typu miski są jednak nie do zastąpienia jeśli chodzi o styl retro. W ofercie wielu producentów pojawiają się też modele futurystyczne oraz minimalistyczne, które pasują również do nowoczesnych aranżacji.
![]() |
Massi Inglo - geometryczny kompakt WC
|
![]() |
Italy Direct ROYAL Ceramika firmy ALTHEA
|
Miska WC wisząca
Warianty wiszące zskały największą popularność. Wiąże się to między innymi z bardzo estetycznym wykończeniem - wszystkie rury ukryte są za ścianą, a obudowa często może stać się doskonałą przestrzenią do wygospodarowania dodatkowych schowków. Zawieszone na stależu miski ładnie się też prezentują we wnętrzu.
![]() |
Sapho
Miska ustępowa PAULA
|
![]() |
Misa ustępowa wisząca SMART
|
![]() |
Elements Keramag MYDAY - miska wisząca lejowa biała
|
Sprawdź ofertę wszystkich firm z branży >> baza firm
Zdjęcia: Salonika, Sapho, Oltens, Invena, Italy Direct, Elements, Deante, Coram, Massi, Marax, Geberit, WERIT
![]() Zawory spustowe do umywalek bez przelewu
W ofercie FERRO pojawiły się modele zaworów spustowych do umywalek bez przelewów. Wykonane z mosiądzu,... więcej... Tradycyjna ceramiczna umywalka czy nowoczesny granit?
Nie zawsze łatwo wybrać między tradycyjnym a nowoczesnym rozwiązaniem - takie wyzwanie pojawia się w trakcie aranżowania... więcej... Mini umywalka szklana z podestem
Mini umywalka szklana z podestem Z107/Z108 to idealne rozwiązanie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjną umywalkę.... więcej... |

