Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać

data aktualizacji: 07-03-2018, 10:28 – artykuł promocyjny

Sanitarne akryle budowlane należą do grupy uszczelniaczy. Wykorzystuje się je przy wypełnianiu rys, pęknięć oraz jako materiał łączący lub spoinujący różne elementy. Najczęściej wybierany jest do płyt kartonowo-gipsowych, drewna, cegły, ale także do stali lub szkła. Czym się różni od silikonu oraz kiedy sprawdzi się najlepiej - oto kilka wskazówek.

Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać

Uszczelniacz akrylowy

 

Akryl uszczelnia, czyli tworzy ciągłą warstwę między dwoma powierzchniami. Dzięki swoim właściwościom często znajduje zastosowanie przy wykończeniu wszelkiego rodzaju konstrukcji z płyt giposowo-kartonowych, które w łazienkach pojawiają się dość często. Po wyschnięciu bowiem wszystkie akryle można szlifować i malować. Akryl sprawdzi się także w przypadku powstanie różnego rodzaju pęknięć i rys oraz ubytków i szczelin w obrębie ścian, sufitów, parapetów. Może być używany do drobnych napraw przed malowaniem pomieszczenia.
 

Akryl - cechy:

 • jest odporny na skurcz w trakcie wiązania,
 • długo zachowuje elastyczność,
 • jest neutralny chemicznie,
 • nie powoduje korozji metali
 • można go malować
 • łatwa aplikacja
 • ani w trakcie prac ani podczas użytkowania nie wydziela nieprzyjemnych zapachów

 

Akryl - rodzaje:

 • wystepuje w kilku odmianach - ogniochronny (używany głównie na poddaszach uzytkowych przy konstrukcjach g-k), akryl do zastosowań zewnętrznych (z większą zawartością spoiwa akrylowego, a mniejszą wypełniaczy), ale też akryl do tynków, do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych, malarski. Akryl szybkowiążący już 20 minut od naniesienia daje nam powierzchnię do dalszych prac, a po nałożeniu może być szlifowany i jeszcze podlega formowaniu w szczelinie. 

 

   
Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać

fot.: Selena - akryl Tytan: uniwersalny oraz Szybki Efekt do wypełniania pęknięć, rys i szczelin w ścianach i sufitach
   
Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać
fot.: Ceresit - uszczelniacz akrylowy CS 7 na zewnątrz, malowalny, wodoodporny oraz CS 11 do wypełniania spoin, pęknięć i ubytków we wszelkiego rodzaju murach, tynkach i drewnie
Akryl w łazience - rodzaje, zastosowanie, jak używać fot.: Knauf - akryl elastyczny, na bazie żywic akrylowych, do wypełniania rys, spoin i pęknięć w tynkach, murach, drewnie. Przyczepny i trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, w kolorze białym

 

 

Akryl, czy silikon

 

Akryl to rodzaj preparatu chemicznego wykorzystywany do uszczelniania. Podobne znaczenie mają silikony sanitarne. Oba produkty łączą cechy wspólen, jak na przykład sposób rozprowadzenia. Kupowane w tubach (kartuszach) i używane łącznie z pistoletem sanitarnym. Czym zatem się różnią? Wybór zależy od tego, jakie powierzchnię będziemy uszczelniać oraz w jakich warunkach dana spoina będzie pracować. Różni je też skład chemiczny.


Silikony sanitarne należy użyć wszędzie tam, gdzie kontakt z wodą może prowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów - przy umywalce, wannie, brodziku, misce sedesowej. Zawarte w nich środki grzybobójcze przeciwdziałają ciemnym nalotom.


Silikony pozwalają jednocześnie uszczelnić i skleić dwa materiały. Najpopularniejsze ich zastosowanie to uszczelnienie urządzeń sanitarnych na styku z płytkami. Mogą być przydatne także przy dylatacjach, w miejscach montażu parapetów, ościeżnic drzwi, czy przy listwach przypodłogowych. Silikony wystepują w kilku opcjach, które pozwalają używać je w specjalnie dedykowanych kategoriach materiałów. Sprawdź szczegóły >> Silikon - rodzaje i zastosowanie.

Akryle również służą do maskowania spoin, ale można je używać jednynie wewnątrz pomieszczeń i w miejscach nie narażonych na ciągły kontakt z wodą. Akryl będzie też odpowiedni przy łączenie materiałów, które mogą korodować z kwaśnymi silikonami. Są to m.in. marmur, beton, metale.

Choć akryle dostępne są w kilku podstawowych odcieniach, to ich powierychnię z powodzeniem możemy malować, co jest zabronione przy silikonach. Masy akrylowe mają doskonałą przyczepność do podłoży o dużej chropowatości. Jeśli mamy gładką powierzchnię lepiej wybrać silikon.

 

Używanie akrylu - wskazówki jak rozprowadzać akryl

 

 • każda akrylowana powierzchnia musi być uprzednio wyczyszczona, odłuszczona i sucha
 • powinna mieć też określny kształt, który sprawi, że uszczelniacz zachowa wszystkie swoje właściwości - zaleca sie szerokość nie mniejszą niż 4–5 mm i podobną głębokość
 • aby spoina była równa, zaleca się jej boczne krawędzie wytyczyć za pomocą naklejonej po bokach taśmęy malarskiej
 • wykonanie równej fugi wymaga doświadczenia - ruch powinien być sprawny i równomierny
 • spoinę należy wygładzić przeznaczoną do tego celu szpachelką, umoczoną w wodzie z mydłem.

 

 

Akryl na fugi

 

Spoiny w narożnikach oraz między płytkami a elementami wyposażenia typu brodziki, wanny, umywalki wymagają znacznie większej elastyczności, dlatego nie zaleca się robienia ich z tradycyjnej zaprawy. W tej roli zdecydowanie lepiej sprawdzą się uszczelniacze sanitarne.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Selena, Ceresit, KnaufPodobne artykuły
Wybieramy płytki ceramiczne

podłogi i ściany

Wybieramy płytki ceramiczne

Wybór płytek ceramicznych uwarunkowny powinien być funkcjami użytkowymi pomieszczenia docelowego. Kwestia... więcej...

Awangardowe płytki Aparici

podłogi i ściany

Awangardowe płytki Aparici

Płytki marki Ceramicas Aparici - renomowanego, hiszpańskiego producenta z kolekcji Vanguard, Elegy i Trend stanowią... więcej...

Wielkoformatowe płytki w łazience

podłogi i ściany

Wielkoformatowe płytki w łazience

Wielkoformatowe płytki to ciekawa propozycja, która w ostatnim czasie cieszy się sporym zainteresowaniem osób... więcej...