Riho - wanny, kabiny, brodziki

Wanna zabudowana czy wolnostojąca - jaką wybrać

data aktualizacji: 20-05-2019, 08:26 – artykuł promocyjny

Wnęka w łazience to doskonałe miejsce na wygospodarowanie kącika kąpielowego. Duża łazienka może z kolei stać się namiastką pokoju kąpielowego z wanną wyeksponowaną na środku pomieszczenia. Co zatem wybrać  – wannę wolnostojącą czy do zabudowy? Sprawdź ciekawe aranżacje i pomysły na wannę w łazience.

Wanna zabudowana czy wolnostojąca - jaką wybrać

fot.: ewem


Wanna wolnostojąca prezentuje się zdecydowanie elegancko. Ma w sobie klasę i urok niczym z pałacowych wnętrz. Modele do zabudowy cieszą się większymi możliwościami. Przede wszystkim pozwalają dopasować obudowę do wnętrza, co niekiedy stanowi ciekawy zabieg aranżacyjny. Do tego w obrębie takie obudowy często mogą powstać dodatkowe elementy, jak chociażby półki, blat, ozdobne wnęki lub murki dzielące przestrzeń wnętrza.


Wanna w zabudowie z gotowych elementów

Najtańszym rozwiązaniem jest wybór wanny, do której producenci oferują standardowe panele dopasowane do kształtu przedniej części sanitariatu. Takie rozwiązanie jest proste w montażu, nie wymaga od nas żadnych dodoatkowych czynności, wystarczy kupić odpowidni element i zamontować go, gdy wanna zostanie już postawiona na swoim miejscu. Choć ten typ obudowy jest prosty i mało innowacyjny to ma wiele zalet. Przede wszystkim jest tani, łatwo dostępny i szybki w montażu. Poza tym ma minimalistyczny wygląd pasujący do łazienki w każdym stylu. Taką obudowę czyścimy jak wannę, nie potrzebujemy żadnych innych środków ani przyborów. To najprostszy sposób na wykończenie wanny.

Obudowa wanny narożnej z gotowych elementów

fot.: Sanplast

Na obudowę wanny możemy wybrać również materiał wyższej klasy, jak na przykład corian, który jest połączeniem tworzyw mineralnych z żywicą. Są one wyjątkowe pod względem właściwości i pięknie prezentują się we wnętrzu.

 

Wanna w zabudowie z płytek

Wykończenie ścian i podłóg za pomcą płytek ceramicznych cieszy się wśród inwestorów ciągłą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż materiał te daje wiele możliwości i jest trwały oraz odporny na warunki charakterystyczne dla pomieszczeń wilgotnych. Dlatego też doskonale nadaje się również w okolicy wanny służąc za jej obudowę.

Wanna pod oknem - zabudowa z szerokim rantemWanna wolnostojąca pod oknem

fot.: Excellent  - wanna Pryzmat pod oknem, zabudowa z szerokim rantem, który może posłużyć jako dodatkowa półka, z kolei model wolnostojący zajmuje mniej miejsca

Do obudowy wanny możemy wybrać płytki takie jak na ścianie, takie jak na podłodze lub zupełnie inny rodzaj. Dość popularne jest także rozwiązanie z wykorzystaniem mozaiki, której właściwości i sposób montażu ułatwiają wykonanie obudowy nawet na asynetrycznych kształtach wanny. W tego typu obudowie mamy wiele możlwości i często możemy pozwolić sobie na eksperymenty wizualne.

Pomysły na obudowę wanny w nowoczesnej łazience

fot.: Sanplast - obudowa wanny wydziela strefy uzytkowe w łazienceZobacz inne >> Pomysły na obudowę wanny

 

Obudowa wanny z półkami

Ciekawym sposobem na wykorzystanie przestrzeni wokół wanny jest wygospodarowanie obudowy zawierającej półki. To bardzo praktyczne, gdyż miejsce na przechowywanie potrzebne jest zawsze, a tu możemy połączyć praktyczne z pięknym. Takie rozwiązanie będzie się szczególnie ciekawie prezentować w układzie z wanną na środku pomieszczenia.

Półki w obudowie wannyObudowa wanny z półkami

fot.: Riho

 

Redakcja poleca także >> Półki nad wanną - pomysły na aranżacje

 

 

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca prezentuje się dostojnie w łazience. Ma wiele czaru w swojej sylwetce, a za sprawą miejsca, które zajmuje - najczęściej jest wyeksponowana - daje wrażenie najważniejszego wyposażenia w danej przestrzeni.

Wanna wolnostojąca - montaż pod ścianą

fot.: Sanitti - wanna wolnostojąca zamontowana pod ścianą i na środku łazienki


Wanny wolnostojące mają zazwyczaj ciekawy kształt, czasem również kolor. Mogą mieć asymetryczne boki o różnej wysokości, wyprofilowane elementy oparcia, czy kształt zwężający się do dołu. Chętnie wybierane są do nowoczesnych łazienek. Doskonale sprawdzają się w pokojach kąpielowych. W przypadku małego metrażu mogą być umocowane przy ścianie. W takim układzie wanna wolnostojąca może być nawet lepszym pomysłem niż tradycyjne wany do zabudowy, które potrzebują dodatkowego miejsca na zabudowę. 

fot.: Polimat - wanna wolnostojąca ZOE ora AMONA NERO NEW

 

Wanna wolnostojąca na ozdobnych nogach

Decydując się na wannę wolnostojącą możemy pójść w kierunku rozwiązań bardzo nowoczesnych, o oryginalnym kształcie oraz zróżnicowanej bryle lub postawić na klasykę gatunku, czyli modele owalne z ozdobnymi nóżkami. Tego typu wanny najlepiej prezentują się wyeksponowane w centrum łazienki. Często też idą w parze z nowoczesnymi bateriami podłogowymi. To propozycja do łazienek średnich i dużych oraz urządzonych w stylu pokoju kąpielowego.

fot.: M2YOU

Przeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Sanplast, Riho, Polimat, Sanitti, M2YOU, ewem
Podobne artykuły
Deszczownia GAJA szyta na miarę

armatura łazienkowa

Deszczownia GAJA szyta na miarę

Komfort i wygoda to dwie cechy, które powinny charakteryzować każdą łazienkę. Strefa natryskowa jest domową... więcej...

Panele prysznicowe Hansgrohe - liczne możliwości kąpieli

armatura łazienkowa

Panele prysznicowe Hansgrohe - liczne możliwości kąpieli

Od samego początku istnienia rysem charakterystycznym firmy Hansgrohe była najwyższa jakość oraz innowacyjność... więcej...

Panele natryskowe

armatura łazienkowa

Panele natryskowe

Panele prysznicowe swoim indywidualnym wyglądem nadają charakter każdemu wnętrzu. Potwierdzeniem wyjątkowej stylistyki... więcej...