coram
aurora

Niskie szafki idealne do niewielkiego wnętrza

data aktualizacji: 19-02-2020, 09:49 – artykuł promocyjny

Szafki łazienkowe stanowią praktyczny element wyposażenia. Pozwalają na uporządkowanie wnętrza oraz wpływają na wystrój. Aby spełnić oba kryteria oraz zachować pełną funkcjonalność należy starannie zaplanować ilość szafek, ich pojemność oraz rozmieszczenie. Różnorodność rozwiązań pozwala dobrać szafkę idealną do potrzeb naszego wnętrza.

Niskie szafki idealne do niewielkiego wnętrza

fot.: Sapho

 

Półsłupki, słupki niskie...

Typowym przykładem mebli stosowanych w małej łazience są półsłupki i słupki niskie, które nie zajmują tyle powierzchni co pełnowymiarowe meble. Choć są to meble o mniejszych rozmiarach to mają zazwyczaj bardzo dobrze przemyślane systemy półek i szuflad ułatwiających organizację niezbędnych w łazience akcesoriów i kosmetyków. Niskie szafki dają dodatkowy blat w zasięgu ręki, który możemy wykorzystać układając na nim na przykład ręczniki zwinięte w ozdobny rulon.

Półsłupki, słupki niskie - szafki do małej łazienki

fot.: Defra - zestawy meblowe często oferują różne wysokości szafek, które pozwalają na aranżację każdego wnętrza

Pomieszczenia i posegregowanie wszystkich łazienkowych akcesoriów często wymaga więcej niż jednej szafki. Najlepiej w takiej sytuacji postawić na zestawy. Dobrze jest też wybierać meble, w obrębie których znajduje się podział na mniejsze części, dzięki temu utrzymanie porządku będzie łatwiejsze. W zestawach często pojawiają się różne warianty wysokościowe mebli. Wariant szafek niskich jest mniej popularny niż szafek typu słupki, jednak warto pamiętać, że to właśnie tego typu moduły mają największą funkcjonalność. Mogą być również mobilne, co ułatwia wiele czynności.

Niskie szafki idealne do niewielkiego wnętrza - meble wielofunkcyjne

fot.: GTV - w doborze szafek duże znaczenie mają także elementy wykończeniowe, jak uchwyty, które mogą służyć również za wieszak

 

Wiszące, czy stojące

Uwolnienie podłogi od zabudowy pozwala optycznie powiększyć łazienkę. Czasem taki zabieg może być korzystny również pod kątem większej przestrzeni do manewrowania. W wersji stojącej szafki mogą posiadać nóżki lub metalowe stelaże, które również dają wrażenie lekkości we wnętrzu. Trzecia wersja to meble ustawiana na podłodze, które posiadają cokoły. Podwieszane meble pozwalają swobodnie stać przy szafce oraz ułatwiają mycie podłóg.

Niskie szafki idealne do niewielkiego wnętrza

fot.: Coram

W małych pomieszczeniach przydatne mogą być również otwarte półki, które dają wrażenie głębi. Jeszcze lepiej w takiej sytuacji sprawdzą się fronty pokryte szkłem lub lustrem. To typowy zabieg optycznego powiększania małych pomieszczeń. W łazience o niewielkim metrażu bardzo fajnie sprawdzają się meble wielofunkcyjne. Dodatkowy wieszak na ręczniki, czy miejsce na rolkę papieru z pewnością przyda się w takim wnętrzu.

Niskie szafki idealne do niewielkiego wnętrza

fot.: Elita

Jeśli szafka wisi ponad podłogą to dostęp do jej wnętrza jest bardzo wygodny - nie trzeba się schylać, a przestrzeń do przechowywania jest porównywalna jak przy meblach stojących.

 

Meble na wymiar

Kolejnym bardzo ważnym kryterium dopasowania jest zabudowa na wymiar. Dzięki temu mamy możliwość wykorzystania każdego skrawka naszej łazienki, nawet w miejscach nietypowych i trudnodostępnych, jak na przykład pod skosami. 

Niskie szafki do małej łazienki

fot.: Projektyw - łazienka na poddaszu wymaga często indywidualnego podejścia do aranżacji, w tym doboru mebli

 

Konsola - połączenie elegancji z funkcjonalnością

Konsola łazienkowa to najlepsze rozwiązanie w przypadku wnętrz trudnych i z ograniczonym metrażem. Jej wyjątkowa uroda wniesie do aranżacji ciekawy akcent, a do tego zyskamy również miejsce do przechowywania. Konsole mają to do siebie, że mogą być niewielkich rozmiarów, mieć małą głębokość, ale za to wielki potencjał. Wygospodarwanie blatu lub zaplanowanie niewielkich szuflad na bibeloty jeszcze bardziej podnosi jej rangę w przypadku wnętrz o małej powierzchni.

Konsola do małej łazienki

fot.: Deante

 

Wybór mebli do małej łazienki - praktyczne wskazówki

 

  • W większości przypadków zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne fronty meblowe wykończone na połysk
  • Lepiej jest wybrać mniej mebli niż przytłoczyć nimi całą stylizację
  • Meble powinny być dobrane do pozostałych elementów wyposażenia łazienki, nie tylko stylistycznie, ale również pod kątem proporcji
  • Wybór mebli wielofunkcyjnych w małych łaziekach sprawdza się rewelacyjnie - szafka z lustrem, obudowa wanny ze schowkami itp.
  • Przestrzeń pod umywalką to naturalne miejsce na funkcjonalną szafkę, warto to wykorzystać by mieć pod ręką wszystko co potrzebne.
  • W meblach warto wykorzystywać nowoczesne mechanizmy ułatwiające dostęp do wnętrza szafek. Są to m.in. szuflady na prowadnicach umożliwiających pełny wysuw, fronty z systemem cichego domykania, systemy bezuchwytowe itp.Zobacz także >> Pomysł na meble łazienkowe


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Sapho, Elita, GTV, Defra, Coram, Deante, Projektyw

Podobne artykuły
Meble łazienkowe Elita - nowości

meble i akcesoria

Meble łazienkowe Elita - nowości

Futuris, Lofty i Look to trzy nowe kolekcji mebli łazienkowych firmy Elita. Każdą z nich wyróżnia atrakcyjne... więcej...

Zasłonki prysznicowe - jakie wybrać, przegląd

meble i akcesoria

Zasłonki prysznicowe - jakie wybrać, przegląd

Zasłonki prysznicowe to rodzaj parawanu używanego w czasie kąpieli. Ich główną rolą jest osłonięcie kabiny... więcej...

Oświetlenie w fugach

meble i akcesoria

Oświetlenie w fugach

Jednym ze sposobów dekoracji łazienki, które jest obecnie coraz częściej spotykane jest w nowoczesnych... więcej...