konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Preparaty używane do pielęgnacji spoin

data aktualizacji: 17-10-2019, 12:05 – artykuł promocyjny

Od stanu fug zależy wygląd całej wyłożonej płytkami podłogi czy ściany. Z czasem tracą świeży kolor, przebarwiają się, kruszą. Jednak właściwie pielęgnowane posłużą znacznie dłużej.

Preparaty używane do pielęgnacji spoin

Zabezpieczenia fug ma na celu ułatwienie codziennej pielęgnacji, przedłużenie żywotności spoin oraz uniemożliwienie "wypłukiwania" fugi. W strukturze całej powierzchni spoiny pomiędzy płytkami są miejscem szczególnie podatnym na zabrudzenia. Zarówno ze względu na położenie (tworzą rowki na powierzchni), jak również chłonną budowę. Ponadto w wielu przypadkach powierzchnia fug jest jedynym "wentylatorem" ściany czy podłogi.

 

Mycie fug

Preparaty czyszczą zabrudzenia przylegające do podłoża typu: osady, rdza oraz zabrudzenia barwiące takie jak kawa, wino. Czyszczenie tych zabrudzeń wymaga zastosowania środków chemicznych posiadających właściwości rozpuszczające (zabrudzenia przytwierdzone do podłoża) oraz utleniające (zabrudzenia barwiące).

 • Do mycia fug najlepiej używać gąbki bądź szczoteczki.
 • W narożnikach czy miejscach łączeń dobrze się sprawdza np. słomka do napojów, ze spłaszczonym końcem - skutecznie zdrapuje zabrudzenia.
 • Detergenty zawierające soki z winogron lub cytryny pozwalają usunąć zwykłe zabrudzenia.
 • Do bardziej uporczywego brudu użyj silniej działającego preparatu czyszczącego w sprayu, np. Dix Gold Drop - wystarczy spryskać nim fugę, poczekać i przetrzeć. Niektóre z nich zawierają dodatek wybielacza, np. Cif Power Cream. Doskonałym środkiem do czyszczenia fug silikonowych z osadów i pleśni jest płyn czyszczący firmy Soudal. Dzięki niemu usuniesz także świeży nieutwardzony silikon ze szkła, powierzchni ceramicznych, emaliowanych i glazurowanych.

 

Szorowanie fug

 • Najprostszym narzędziem jest szczoteczka do zębów, jeśli jednak masz parownik lub odkurzacz z wytwornicą pary (np. Hoover), użyj go do odszorowania fug - nie potrzebujesz wówczas środków chemicznych.
 • Większość producentów chemii budowlanej sprzedaje preparaty do intensywnego szorowania fug, a także środki służące do ich odgrzybiania i zabezpieczenia przed rozwojem grzybów i pleśni.
 • Po gruntownym myciu warto fugi zaimpregnować. Dłużej pozostaną czyste.


Jeżeli brud wniknął głęboko w strukturę fugi, to trudno będzie go usunąć. Natomiast zwykłe umycie nie pomoże - trzeba zastosować płyn do czyszczenia spoin. Można spróbować oczyścić fugi preparatem Atlas Szop (prod. Atlas). Jest on przeznaczony przede wszystkim do czyszczenia nalotów z zapraw oraz resztek fug, ale również dość skutecznie odświeża spoiny. Oczyszczone fugi warto zabezpieczyć (np. płynem Atlas Delfin). Jeżeli, mimo wysiłków, nie uda się oczyścić fug, pozostaje jedynie ich usunięcie i wykonanie nowych spoin. Należy je następnie zabezpieczyć wspomnianym preparatem ochronnym.

 

Renowacja fug

Fugi trwale zabrudzone lub spękane możesz pomalować. Do wyboru masz kilka preparatów - od markerów, przez barwniki (Ultrament) po masy renowacyjne. Można je kupić w kilku najpopularniejszych kolorach lub zabarwić na wybrany odcień dokupionymi pigmentami. Nakładasz je za pomocą pędzla lub gąbki po dokładnym wymyciu i wysuszeniu fug.

 • Jeśli odnawiasz fugi między płytkami gresowymi, uważaj, bo preparaty mogą odbarwić ten typ kafelków. Aby uniknąć takiego ryzyka, najlepiej dokładnie okleić krawędzie płytek taśmą malarską.
 • Odnowione fugi muszą wyschnąć. Trwa to około 24 godzin.

 

 

Spoiny mocno zabrudzone można zamalować specjalnym mazakiem, np. Edding 8200 (Edding). Spoinie nadaje się w ten sposób połysk. Aby jednak można było zastosować taki mazak, spoiny powinny być w dość dobrym stanie, tzn. nie mogą się kruszyć, mazak kryje bowiem przebarwienia, lecz nie wypełnia ubytków. Przed rozpoczęciem malowania spoiny trzeba dokładnie wyszorować i odczekać, aż wyschną. Wodoodporny tusz w mazaku zawiera też środek grzybobójczy zapobiegający wnikaniu w spoiny wilgoci i powstawaniu pleśni. W podobny sposób można odświeżyć spoiny, stosując specjalny kryjący środek, np. Renowator do fug oferowany przez firmę Knauf. Nanosi się go gąbką lub pędzlem na suche spoiny, a pozostałe na płytkach resztki - ściera twardą gąbką.

Knauf - renowator do fug

Firma Knauf w swojej ofercie posiada również Wypełniacz do fug Knauf FIX+FINISH, służący do do szybkich napraw uszkodzonych i wykruszonych fug między płytkami. Masę nakłada się na suche i wolne od pyłu podłoże. W przypadku uszkodzonych lub wyrwanych fug między płytkami masę należy nałożyć bezpośrednio z tubki i rozprowadzić do uzyskania gładkiej powierzchni. Nadmiar materiału usunąć i wypełnioną fugę wygładzić. Przed całkowitym wyschnięciem masy płytki wyczyścić wilgotną gąbką.


Wymiana fug na nowe

Najskuteczniejszym sposobem na poprawienie estetyki pomieszczenia i pozbycie się pleśni z fug jest całkowita wymiana silikonu. Czynność tą można wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych narzędzi.

 • Wykruszona, popękana, zniszczona fuga nadaje się już tylko do wymiany.
 • Wyszlifowanie starej spoiny jest zajęciem żmudnym, ułatwią je narzędzia - takie jak Dremel z końcówką do szlifowania fug.
 • Nie da się idealnie usunąć spoiny mineralnej - nowa powinna więc być tego samego rodzaju lub dyspersyjna.
 • Do szybkiego fugowania płytek podłogowych można użyć Fugi samorozlewnej Atlas - masę rozsmarowuje się, a potem zmywa z kafelków.

 

fot.: Soudal - środek do: zmiękczania i usuwania zabrudzeń z silikonu z podłoży odpornych na chemikalia oraz usuwania utwardzonych spoin i fug silikonowych przed powtórnym spoinowaniem

Plamy po zaprawach klejowych i spoinowych są pozostałością prac monterskich. Powstają w wyniku wypełnienia porów płytki cząsteczkami zaprawy. Na powierzchni uwidaczniają się w postaci zmatowień fragmentów płytek. Stosowane powszechnie zmywanie wodą usuwa zaprawy tylko z powierzchni płytki pozostawiając wypełnione pory i zagłębienia. Dokładne usunięcie resztek zaprawy umożliwiają specjalistyczne preparaty chemiczne, takie jak np. mira 7120 ceramic cleaner. Środek ten służy do usuwania pozostałości po wszystkich zaprawach klejących, masach fugowych i innych zaprawach cementowych. Efektywnie usuwa resztki cementu, wapna, plamy wodne, rdzę i in. z płytek ceramicznych, klinkierowych, kamiennych, powierzchni z tworzyw sztucznych, chromowanych, stalowych i in. Nie wolno stosować na płytkach zawierających wapień np. marmuru.

W zależności od stopnia zabrudzenia preparat rozcieńcza się z wodą w stosunku od 1:20 do 1:10. Tak przygotowany roztwór należy nanieść na wilgotną powierzchnię. Odczekać kilka minut na działanie środka. Szorować twardą szczotką a następnie dokładnie spłukać wodą wyczyszczoną powierzchnię. W razie konieczności czynność powtórzyć.

 

Preparaty przeznaczone do impregnacji spoin

Jaki silikon wybrać? Do uszczelnienia tradycyjnej wanny stalowej lub umywalki ceramicznej można użyć tańszych silikonów "kwaśnych" - o charakterystycznym octowym zapachu. W sytuacji, gdy chcemy uszczelnić wannę akrylową, kabinę prysznicową z PCV czy ozdobną armaturę miedzianą, bezwzględnie trzeba zaopatrzyć się w silikon neutralny.

 • Ceresit CT 10 uszczelnia płytki, nawet jeśli mają pęknięcia o szerokości rys do 0,2 mm. Tworzy on po wyschnięciu przezroczystą warstwę, która nadaje połysk spoinom oraz płytkom (także nieszkliwionym). Jednocześnie preparat odparowuje wilgoć, która wcześniej przedostała się do podłoża oraz zabezpiecza przed jej wchłanianiem. Dodatkową zaletą impregnatu jest to, że ułatwia utrzymanie płytek w czystości.

Środek jest bardzo wygodny w użyciu. Wylewamy preparat na czystą, suchą powierzchnię posadzki i rozprowadzamy go gumowym zgarniakiem na całej powierzchni płytek i spoin. Po 5 minutach (gdy impregnat zostanie wchłonięty) wilgotną ściereczką przecieramy całą powierzchnię, zbierając nadmiar preparatu. Impregnat szybko wysycha, już po kilku godzinach staje się odporny na opady atmosferyczne.
Preparat jest skuteczny po dwóch tygodniach od zastosowania i działa przez około dwa lata. Po tym okresie zabieg zabezpieczenia można powtórzyć.

 

 • Silikon uszczelniający PCI Silcofug® E do okładzin ceramicznych

Silikonowy materiał uszczelniający do wypełniania szczelin dylatacyjnych i spoin łączących okładziny ceramiczne i szklane z innymi elementami i materiałami w pomieszczeniach suchych (np. pokojach, korytarzach, kuchniach) i mokrych (łazienkach, toaletach, natryskach, umywalniach), w nieckach basenowych i na plażach wokół basenów, w zbiornikach wodnych, na balkonach, tarasach i elewacjach. Produkt ten doskonale sprawdza się w przypadku:

 • łączenia między sobą elementów ze szkła, aluminium, drewna, emalii, ceramiki, twardego, PVC, akrylu sanitarnego, elementów budowlanych ze szkła (także profilowanego, falistego i ornamentowego), np. luksferów.
 • uszczelniania styków szyb i ościeżnic w oknach i drzwiach z drewna, aluminium eloksalowanego i nieeloksalowanego oraz PVC.

PCI Silcofug® E jest elastyczny, odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz na  powszechne stosowane w handlu środki czyszczące i odkażające, używane w gospodarstwach domowych. Silikon ten zawiera środki grzybobójcze.

 

 • Neutralny silikon sanitarny Soudal

Trwale elastyczny uszczelniacz silikonowy o utwardzaniu neutralnym i doskonałej przyczepności zarówno do podłoży porowatych, jak i nieporowatych, m.in. do betonu, kamienia, muru, cegły, aluminium, drewna, również pokrytego powłokami malarskimi, PCV, poliwęglanu, akrylu i innych tworzyw sztucznych, szkła, a także powierzchni szkliwionych. Zawiera substancje pleśniobójcze, dzięki czemu jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci.
Zastosowanie:

 • spoinowanie wanien i brodzików z akrylu oraz płyt poliwęglanowych i poliakrylatowych,
 • uszczelnienia wszelkich spoin w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. łazienkach, pralniach, kuchniach, chłodniach,
 • uszczelnienia w systemach wentylacyjnych,
 • uszczelnienia i połączenia szklarskie między drewnem i aluminium, również pokrytym powłokami malarskimi, PCV, UPCV i szkłem,
 • elastyczne uszczelnienia odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), np. fugi w fasadach budynków z prefabrykatów betonowych.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, Soudal, GOLD DROP, Hoover, Atlas, Knauf Bauprodukte, Cimsec, mira Polska, Ceresit, PCI Polska, Knauf BauproduktePodobne artykuły
LUXUM - Beton architektoniczny w łazience

podłogi i ściany

LUXUM - Beton architektoniczny w łazience

Wykończenie łazienki w industrialnym stylu, skonstruowanym z prostych kształtów, to nie lada wyzwanie. Trendy,... więcej...

Płytki ceramiczne - to będzie trendy w 2016 roku

podłogi i ściany

Płytki ceramiczne - to będzie trendy w 2016 roku

Rok 2016 dla aranżacji łazienek to kontynuacja obecnych już na rynku trendów w odświeżonej formie, a także... więcej...

Marmur w wielkim stylu - nowe kolekcje od marki Cerrad

podłogi i ściany

Marmur w wielkim stylu - nowe kolekcje od marki Cerrad

Marmur to doskonała inspiracja zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Ta zaczerpnięta ze świata... więcej...