konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

Riho - wanny, kabiny, brodziki

Kabina, drzwi czy ścianka prysznicowa - przegląd rozwiązań

data aktualizacji: 17-05-2022, 12:31 – artykuł promocyjny

Prysznic to bardzo popularna forma kąpieli. Jest higieniczny i pozwala oszczędzać wodę. Do tego kąpiel to raczej długi rytuał, podczas gdy prysznic możemy wziąć szybko i sprawnie. Urządzając łazienkę coraz częściej śledzimy trendy wnętrzarskie, które pokazują nam dostępne rozwiązania na rynku. W kwestii wyboru i aranżacji strefy prysznicowej również co jakiś czas pojawiają się nowości. Warto je poznać by być na bieżąco. Oto najpopularniejsze z nich.

Kabina, drzwi czy ścianka prysznicowa - przegląd rozwiązań

fot.: Riho - ścianka Lucid


Strefa prysznicowa w łazience

Kabina prysznicowa może być klasyczna i prosta w swej formie lub stanowić wyszukaną i bardzo ekskluzywną przestrzeń. Wybór najczęściej podyktowany jest dysponowaną przestrzenią oraz naszym budżetem. Obecnie możemy zamówić kabinę o dowolnym kształcie i wymiarach, dopasowanych do potrzeb danego wnętrza, np. wykończenie wnęki.

Strefa prysznicowa w łazience - nietypowe rozwiązania

fot.: Oltens

W małej łazience często najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie drzwi wnękowych lub drzwi ze ścianką. Rozwiązanie to pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię, również we wnętrzach o nietypowych kształtach. Przykładem takiego układu jest wnęka, która idealnie pasuje na zaadaptowanie na cele strefy prysznicowej. Jej powierzchnia będzie ograniczona, ale za to jej wykorzystanie jest dość łatwe. Jeśli nie ogranicza nas wnęka mamy większą dowolność aranżacji oraz rozbudowania kabiny, na przykład o dodatkowe ścianki.

 

Jeśli chodzi o wyposażenie strefy prysznicowej bardzo ważne jest by zadbać też o odpowiedni natrysk. Zobacz koniecznie >> Panele prysznicowe - przegląd oraz Deszczownice - przegląd oferty rynkowej.


 

Klasyczna kabina prysznicowa

Może być mała, owalna, kwadratowa, asymetryczna, narożna - jest wiele wariantów jej konfiguracji. Kolejna kwestia to głębokość brodzika - od ultracienkich po takie, które z powodzeniem zastąpią nam wannę przy wielu czynnościach (np. pranie, kąpiel dziecka itp.).

Klasyczna kabina prysznicowa

fot.: Oltens

Klasyczne kabiny prysznicowe są standardowym wyposażeniem wielu łazienek, a z racji swoich przystępnych cen cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej posiadają dodatkowe wyposażenie ułatwiające m.in. utrzymanie ich w czystości.

 

Ścianka prysznicowa Walk in

Ścianki prysznicowe i rozwiązania typu walk-in to bardzo wygodna i stylowa propozycja na to, jak powiększyć przestrzeń relaksu bez większego uszczerbku dla metrażu samej łazienki. W zleżności od metrażu mamy bardzo duże pole manewru w urządzaniu takiej formy. Przede wszystkim ważne jest to czy prysznic będzie zlokalizowany we wnęce, czy możemy znacznie powiększyć jego przestrzeń.

ścianka prysznicowa walk-in

 fot.: Elements

Wprowadzenie kabin otwartych z dużymi taflami szkła oraz bez ruchomych elementów czy drzwi, posadowionych bezpośrednio na posadzce to z pewnością największa rewolucja w kwestii wykończenia strefy prysznicowej na przestrzeni lat.

fot.: Massi - ścianki kabin prysznicowych walk-in można dowolnie konfigurować czyniąc łazienkę skrojoną na nasze potrzeby

W ofercie marki Ideal Standard możemy dodatkowo spotkać się z określeniem kabiny typ wet-room, które są przykładem minimalistycznego stylu prysznica. Założeniem jest możliwość kreowania dowolnego wariantu zabudowy - kabina w pełni lub częściowo otwarta, w komplecie z brodzikiem lub umieszczona bezpośrednio na posadzce.

 

Drzwi prysznicowe

 

Kolejną propozycją, zwłaszcza w przypadku możliwości zagospodarowania wnęki na strefę natrysku, są drzwi prysznicowe. Również mogą mieć różną konfigurację - pojedyncze, z dodatkową ścianką (element nieruchomy), wąskie lub znacznie większych rozmiarów. 

 

Parawan prysznicowy

 

Parawan wydaje sie najbardziej kompromisowym rozwiązaniem w łazience. Po pierwsze pozwala łączyć dwie funkcje w jednym rozwiązaniu - wanna i kabina. A po drugie jest korzystny ekonomicznie. Zabudowa wanny może być całościowa lub tylko częściowa. W sprzedaży dostępne są różne warianty parawanów - rozkładane lub pojedyncze ścianki, ze szkła lub z tworzywa sztucznego.

Parawan prysznicowy - wanna i kabina w jednym

fot.: Projektyw - parawan prysznicowy

 

Kabiny zawiasowe czy profilowe

 

Efekt wizualny to również ważne kryterium doboru. Jednym z ważniejszych aspektów w tym zakresie jest wybór między kabinami zawiasowymi oraz profilowymi. Zawiasy to minimalistyczne rozwiązanie, które dodaje wnętrzu lekkości i optycznie powiększa łazienkę. Przezroczyste szkło dodatkowo wprowadzi głębię. Duże tafle szkła pozbawione profili to również bardzo eleganckie wykończenie godne najbardziej luksusowych wnętrz, zwłaszcza tych utrzymanych w nowoczesnym wydaniu. Często taka kabina pozostaje w dużej spójności z aranżacją - te same płytki na ścianie i podłodze oraz w pełni transparentna szklana przesłona - czynią prysznic integralną część pozostałych stref użytkowych.   

Kabiny profilowe są równie ciekawym rozwiązaniem, jednak znamy je nieco dłużej i dla wielu osób są już zbyt opatrzone. Profile mogą być w różnych kolorach, co pozwala na dopasowanie naszej kabiny do otoczenia. Najczęściej są w kolorze chromu lub białe.

Kabina szklana Antonio I GlasimoKabina szklana Allesandro I Glasimo

fot.: Kabiny szklane otwarte Glasimo - Antonio i Allesandro

 

Sposób otwierania kabin i drzwi prysznicowych

 

Sposób otwierania podyktowany jest rozmieszczeniem poszczególnych elementów w łazience, dysponowaną przestrzenią oraz naszymi upodobaniami. W ofercie producentów zazwyczaj mamy do wyboru kilka sposobów otwierania drzwi i przed ostateczną decyzją warto wypróbować je.

 

  • sposób otwierania - drzwi wahadłowe, obrotowe, przesuwne, składane
  • kierunek otwierania - otwierane na zewnątrz, do środka

fot.: SanSwiss - strefa prysznicowa stanowi jeden z ważniejszych punktów w aranżacji łazienki

 

Kabiny personalizowane

 

Coraz częściej naszą przestrzeń życiową chcemy uczynić spersonalizowaną, czyli wyrażającą dokładnie naszą osobowość, bez elementów masowych i powtarzalnych. Stąd też popularyzacja cyforwych nadruków na szkle oraz rozwiązań w wersji specjalnej.

Kuadra H3 IN ART - ścianka typu walk-in z nadrukiem inart

fot.: Novellini - szkło do kabin również może być niestandardowe - lustrzane, piaskowane

Kabiny mogą być również produkowane na zamówienie i indywidualny pomiar. Jest to cecha, którą docenią zwłaszcza posiadacze łazienek o nietypowym kształcie, w których na przykład dominują skosy.

ARTIC A104 – drzwi do wnęki, niestandardowe (na wymiar), oraz płytki brodzik Zurich

fot.: Riho

 

Odwiedź galerię zdjęć >> wanny i kabiny...Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Massi, Oltens, Novellini, Glasimo, Riho, Projektyw, Elements
Podobne artykuły
Kabiny prysznicowe - rodzaje, wymiary

armatura łazienkowa

Kabiny prysznicowe - rodzaje, wymiary

Obecnie w sprzedaży dostaniemy wiele typów kabin prysznicowych - od standardowych modeli z pełnym wyposażeniem... więcej...

Łazienkowy duet – bateria i umywalka

armatura łazienkowa

Łazienkowy duet – bateria i umywalka

Każdy dzień zaczynamy tak samo - od wizyty w łazience, a potem mycie, czesanie, u panów golenie a u pań makijaż.... więcej...

Adore - luksusowa armatura do nowoczesnych łazienek

armatura łazienkowa

Adore - luksusowa armatura do nowoczesnych łazienek

Adore to ekskluzywna linia baterii do łazienek i kuchni. Produkty wchodzące w jej skład wyróżnia eleganckie... więcej...