Jak zagospodarować małą łazienkę

artykuł promocyjny

Mała łazienka stanowi spore wyzwanie projektowe. Na małej przestrzeni musi zmieścić się kilka urządzeń sanitarnych, z których korzystamy na co dzień, takich jak muszla klozetowa, umywalka, grzejnik łazienkowy czy szafka łazienkowa oraz duży sprzęt agd - jak pralka czy suszarka. Jak zatem zagospodarować małą łazienkę, by była funkcjonalna, wygodna i ergonomiczna? W artykule znajdziemy porady jak urządzić małą łazienkę.

Jak zagospodarować małą łazienkę

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Jak zawsze nasze zmagania powinniśmy zacząć od przygotowania projektu, w którym uwzględnimy konieczne wyposażenie oraz rozmiary i planowane rozmieszczenie. Wybór wanna czy prysznic w dużej mierze może zależeć od dostępnej przestrzeni. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, co będzie dla nas optymalne, gdyż od tego zależą kolejne kroki.

 

Wanna czy kabina, a może parawan

W małych łazienkach warto zrezygnować z wanny i zainstalować kabinę prysznicową. W sprzedaży dostępne są rozwiązania prysznicowe zawierające hydromasaż czy łaźnię parową zapewniające dodatkowe doznania podczas kąpieli w kabinie. Dodatkowo kąpiel pod prysznicem zajmuje mniej czasu oraz pozwala oszczędzać wodę.

Ideal Standard - mała łazienkaIdeal Standard - mała łazienka

fot.: Ideal Standard - aranżacja małej łazienki z prysznicem

Dla zwolenników wanny producenci przygotowali również ciekawe propozycje - wanny w wersji mini. Ich kompaktowe rozmiary sprawiają, że sprawdzą się nawet w najmniejszej łazience.

MINI - wanna do małej łazienki

fot.: Polimat - wanna akrylowa prostokątna MINI o wymiarach 100x65 cm lub 110x70 cm

Osoby, które chciałyby posiadać w łazience zarówno wannę, jak i prysznic, ale nie mają miejsca na instalację obydwu rozwiązań, mogą zdecydować się na montaż wanny z parawanem nawannowym, dzięki czemu możemy połączyć przyjemność kąpieli w wannie z możliwością skorzystania z szybkiego prysznica.

parawan nawannowy dwuczęściowy Gala 1 3V Novellini

fot.: Novellini - parawan nawannowy dwuczęściowy Gala 1 3V 

W małej łazience możemy pozwolić sobie na wygodny natrysk. Najlepiej jesli będzie regulowany - dzięki temu każdy dostosuje go do swoich potrzeb. Modne są deszczownice zapewniające szeroki strumień wody, który obmywa całe nasze ciało.

wanna z parawanem nawannowym i deszczownicą Deante Abeliawanna z parawanem nawannowym

                               fot.: Deante                                      fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Decydując się na prysznic możemy postawić na tradycyjny brodzik lub wybrać bardziej innowacyjne rozwiązanie w postaci prysznica bezbrodzikowego, czyli wykonanego bezpośrednio na podłodze. Taki wybór ma korzyści zarówno wizualne - optycznie powiększa przestrzeń, jak i funkcjonalne, gdyż ułatwia dostęp do prysznica również osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi.

Mała łazienka z dużymi możliwościami - odwodnienia prysznicowe

fot.: Laveo - odwodnienie liniowe AGOS

 

Płytki na podłogę i ścianę

Przy planowaniu koloru i formatu płytek warto skorzystać z kilku wskazówek:

  • ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze,
  • jasne, błyszczące płytki potęgują wrażenie czystości,
  • na małej powierzchni podłogi lepiej nie stosować płytek o dużych gabarytach - linie ich styku będą wprowadzały bardzo wyraźne podziały, które nie powinny być przypadkowe,
  • na dużych płaszczyznach stosowanie zbyt małych płytek może spowodować wrażenie nadmiaru,
  • kolor i szerokość fugi trzeba koniecznie dobrać do rodzaju płytek,
  • dekory: listwy, mozaiki, rozety mogą rozdzielać płytki o różnym wzorze lub ożywiać zbyt monotonną płaszczyznę,
  • bardziej wyszukany wzór płytki czy sposób ułożenia powinien być zastosowany w miejscach, które chcemy wyeksponować, sprawić by były atrakcyjniejsze. Na podłodze płytki mogą określać kierunek naprowadzający, na przykład od drzwi do umywalki,
  • do płytek z wyraźnym deseniem nie stosujmy dekorów równie ozdobnych, zestawiajmy je z elementami neutralnymi, nie wprowadzajmy dodatkowych ozdób w postaci skomplikowanego rysunku powstałego w wyniku łączenia płytek,
  • płytki niekoniecznie muszą być układane na całej powierzchni ścian, dobrze mogą wyglądać w połączeniu z tynkiem,
  • jeśli na podłogę wybierzemy drewno w ciemnym odcieniu, to dobrze komponować się będą z nim ściany wyłożone płytkami w jasnym kolorze (białe, beżowe), bez wyraźnego rysunku, matowe lub polerowane. Do tego zestawienia lepiej nie wprowadzać dekorów.
     

Płytki w małej łaziencemozaika na podłodze w małej łazience

fot.: Foorma                                                              fot.: Raw Decor

 

Lustra w łazience - najpopularniejszy trik powiększający przestrzeń

Oczywiście w małej łazience powinny być duże, najlepiej na dwóch sąsiadujących ścianach. Pomieszczenie zyska optycznie dodatkową powierzchnię, przez co zniweluje dyskomfort przebywania w małym pomieszczeniu.

aranżacja małej łazienki, prysznic, kabina w małej łazience Luxum lustra w łazience

fot.: Luxum

W sytuacji, gdy ograniczona przestrzeń nie pozwala na montaż lustra, doskonałym rozwiązaniem jest jego umieszczenie na szafce w łazience. Taśma montażowa do luster tesa® pozwoli ci wykonać tę czynność w sposób szybki i bez problematycznego nawiercania otworów, mogących uszkodzić szafę i samo lustro. Rozwiązanie to stanowi połączenie wygody i estetyki bez zajmowania cennego miejsca.

tesa tape -  lustro przyklejone do szafki łazienkowej

fot.: tesa tape

 

Bez przesady z akcesoriami

W małej łazience należy dokładnie zastanowić się czy potrzebne będą nam wyszukane akcesoria łazienkowe sporych rozmiarów. Zrezygnujmy z kilku wieszaków na ręczniki czy szczotki do ubikacji. Przestrzeń, w której znajduje się duża ilość przypadkowych małych przedmiotów sprawia wrażenie nieporządku. Postawmy na sprytne drobiazgi dbające o porządek - relingi, półeczki, dodatkowe uchwyty i schowki.

Coram - meble TigerKonkurs Fotograficzny

   fot.: Coram                                                     fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Mała łazienka to także wyzwanie w kwestii lokalizacji grzejnika. Często jest on elementem, który trudno ukryć, ale jeśli wybierzemy ciekawy wzór lub zdecydujemy się na grzejnik wielofunkcyjny to problem ten nie będzie dla nas uciążliwy.

fot.: Radox

 

Mała, ale stylowa łazienka

Mała łazienka może być również piękna i stylowa. Wkomponowanie wyjątkowych przedmiotów pozwoli uchwycić jej urok i stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza. Warto więc postawić na rzeczy unikalne, z duszą oraz designerskie. 

Mała, ale stylowa łazienkaMała, ale stylowa łazienka

fot.: Deante

 

Łazienkowy sufit - odkryj jego potencjał

 

Wbrew pozorom sufit również może odgrywać ważną rolę w kształtowaniu łazienki. Ma on wpływ na odbiór przestrzeni, a stosując ciekawe podświetlenie możemy optyczi "odciążyć" mocno zastawioną podłogę. Oryginalnym pomysłem jest świecący sufit podwieszony. Jeśli wyorzystamy całą powierzchnię najwyższej części pomieszczenia możemy uzyskać efekt rozświetelnia i powiększenia. Wykorzystajmy taśmy LED lub specjalne oświetlenie światłowodowe dające efekt nieba nocą - spektakularne i bardzo nastrojowe oświetlenie idealne do relaksu.

Łazienkowy sufit - odkryj jego potencjał

fot.: e-technologia - świecący sufit

 

Wyposażenie na miarę, czy kolekcje smart...

Urządzając łazienkę możemy pokusić się o wykonanie zabudowy, ale także sanitariantów na specjalne zamówienie - indywidualny projekt dobrany do naszych potrzeb oraz dostępnej przestrzeni. Znacznie tańsze są kolekcje określane mianem smart, compact lub mini dostępne w ofercie wielu producentów i dedykowane właśnie do takich wnętrz, gdzie mamy ograniczony metraż.

Mała łazienka w ciemnych kolorach - to możliwe!

fot.: Defra


Szukasz inspiracji - zobacz koniecznie:

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Polimat, Konkurs fotograficzny, Foorma, Radox, Luxum, Coram, tesa tape, Raw Decor, Novellini, Ideal Standard, Deante, e-technologia, Laveo, Defra


Przeglądy



Partnerzy

Riho     Manufaktura wanien

logo Śnieżka       Emako

Magma

Luxum Cristalstone



Sapho   kaflando płytki ceramiczne

BISK        logo Piramida

  Invena   

      Electrolux   

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram