aurora

Dywaniki łazienkowe – rodzaje, jaki wybrać

data aktualizacji: 24-05-2018, 11:49 – artykuł promocyjny

Ciepło pod stopami po wyjściu z wanny lub prysznica - bezcenne. Do tego właśnie najczęściej wykorzystuje się w łazience dywaniki. Mają one oczywiście swój urok i często łatwo za ich pomocą zmienić wystrój łazienki, ale zapewnienie bezpieczeństwa przy mokrej stopie to najważniejsza funkcja tego wyposażenia łazienki.

Dywaniki łazienkowe – rodzaje, jaki wybrać

Dywanik w łazience - jaki wybrać

 

Dywanik zazwyczaj jest funkcjonalnym i stylowym dodatkiem do łazienki. Przede wszystkim jest niedrogi, a dzięki temu szybka metamorfoza łazienki jest jeszcze łatwiejsza. Kolor to chyba najczęstszy wyznacznik naszych wyborów. Nie możemy jednak zapomnieć, że dywaniki mogą być wykonane również z różnych tkanin, co wpływa na ich jakość, wytrzymałość oraz to jak będą się sprawdzać w środowisku stale narażonym na kontakt z wodą.

  • biały, szary a może czarny - minimalizm i nowoczesność w łazience

Podstawowe barwy minimalizmu, czyli biały i czarny, a od jakiegoś czasu również szary to najlepszy pomysł jak wtopić taki dywanik w kolorystykę podłogi - lub wręcz przeciwnie, czyli zabawić się kontrastami.

Dywanik w łazience - jaki wybraćDywanik w łazience - jaki wybrać

fot.: Coram

  • turkusowy, niebieski - klimat morski w łazience

Jednym z bardzo popularnych motywów w aranżacji łazienek są akcenty marynistyczne. Przywodzą na myśl skojarzenie z wakacyjnym klimatem, są bardzo wdzięczne kolorystycznie. Najczęściej utrzymane są w tonacji błękitu, turkusu oraz beżach. 

Dywanik w łazience - jaki wybraćDywanik w łazience - jaki wybraćDywanik w łazience - jaki wybrać

fot.: Emako - antypoślizgowy dywanik z mikrofibry z atrakcyjnym, morskim motywem i wewnątrzną pianką

  • różowy - kobiecy akcent

Różowy to bardzo specyficzny kolor. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Dla miłośników sielskich aranżacji polecane są dodatki w tym kolorze. Może być również w wersji bardziej łagodnej, czyli pudrowy.

Dywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory

fot.: Emako

 

  • w paski, kropki i inne modne wzory, a może dla dzieci

Wzory pojawiają się w aranżacjach na wielu elementach, a dywaniki pozwalają nam być na bieżąco i wprowadzać trendy do naszych wnętrz. Dużą popularnością cieszą się także wzory dedykowane dla dzieci, głównie bajkowe.

dywanik łazienkowy w kształcie rybki Coram Sebastiandywanik łazienkowy Sealskin Duckling - CoramDywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory

Sealskin - dywanik łazienkowy PatternDywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzoryDywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory

fot.: Coram

  • z mikrofibry, bambusowy, bawełniany, akrylowy, czy frotte - ma to znaczenie dla naszej stopy

Materiał z jakiego wykonany jest dywanik wpływa na jego wytrzymałość, wygląd oraz sposób późniejszego czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na długość włosa oraz wykończenie dywanika od spodu - antypoślizgowe mata z pewnością podniesie nasz komfort, a dywanik będzie leżał równo na podłodze, bez odchylania się rogów oraz samoistnego przemieszczania się. Najbardziej miękkie dla stopy są dyaniki frotte oraz bawełniane. Od materiału zależy również to, czy mata szybko wyschnie - im gęstszy splot tym dłuższy czas oczekiwania na wyschnięcie. W tej kwestii najlepiej sprawdzą się maty bambusowe i te z mikrofibry. 

Dywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory Dywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory
Dywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory

            fot.: Coram - akcesoria Sealskin                           fot.: Emako - mata bambusowa         

Dywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzoryDywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory

fot.: Coram                                               fot.: Emako         
 

  •  okrągły czy podłużny - kształt ma znaczenie

Kształt i wielkość - to one są bardzo istotne przy wyborze. Wynika to z wielkości łazienki oraz ze sposobu wykorzystania takiego dywanika. Jeśli ma służyć tylko do wyjścia z kąpieli może być mały. Tam, gdzie chcemy czuć ciepło pod stopą dłużej sprawdzą się podłużne dywaniki.

Dywaniki łazienkowe - rodzaje, motywy, wzory

fot.: Emako

 

Mata antypoślizgowa

 

Kolejnym bardo istotnym, zwłaszcza ze względna na bezpieczeństwo, elementem, o którym warto pamiętać wyposażając łazienkę są maty antypoślizgowe. Stosuje się je na dnia wanny lub brodzika. Ich rolą jest zapobieganie poślizgnięciu się w czasie kąpieli oraz przy wchodzeniu lub wychodzeniu ze strefy mokrej. Są one szczególnie przydatne w domu z małymi dziećmi oraz osobami starszymi, choć ich funkcjonalność przyda się każdemu.

Mata antypoślizgowaMata antypoślizgowa

fot.: Coram                                                    fot.: Emako                


Dywanik łazienkowy jako stylowy dodatek

 

Nie ma wątpliwości, że dywanik wpływa na odbiór wnętrza. Ta sama łazienka pozbawiona tesktyliów będzie wyglądać steryzlnie i chłodnie. Gdy wprowadzimy do niej dywnik, ręczniki i inne dodatki w intensywnym kolorze zyskamy zupełnie nowe oblicze. Są oczywiście i zagorzali przeciwnicy tego typu rozwiązania - o gustach się nie dyskutuje.

Dywanik łazienkowy jako stylowy dodatek

fot.: Coram - dywanik najczęściej dobiera się kolorystycznie do ręczników lub zasłony prysznicowej

Dywanik łazienkowy jako stylowy dodatek

fot.: Coram - dywaniki łazienkowe - komplet

 

Dywanik łazienkowy - jak dbać

 

Żeby jak najdłużej cieszyć się ładnym i puszystym dywanikiem trzeba o niego dbać - to oczywiste. Ale jak to robić? Podstawowe zadanie to suszenie. Dywanik po każdej kąpieli musi być wysuszony. W innym przypadku może stać się źródłem nie przjemnych zapachów a jego wygląd szybko przestanie nam odpowiadać. Po drugi pranie i czyszczenie. Jest to tkanina, a więc wymaga co jakiś czas odświeżenia. Można go wrzucić do pralki przestrzegając zaleceń producenta, co do sposobu prania, czyli stosowanych środków oraz temperatury. Czasem warto zrezygnować z wirowania i pozwolić by dywanik obciekł. 

Dywanik łazienkowy - jak praćDywanik łazienkowy - jak prać

fot.: Emako - warunki prania dywanika bawełnianego
Zobacz również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Emako

Podobne artykuły
Oświetlenie do kabiny prysznicowej

meble i akcesoria

Oświetlenie do kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe mają coraz większe grono zwolenników, dlatego ich aranżacje we wnętrzu przybiera coraz... więcej...

Meble łazienkowe Capri

meble i akcesoria

Meble łazienkowe Capri

Capri do kolekcja mebli łazienkowych marki Defra. Została ona stworzona z myślą o wnętrzach o ograniczonym metrażu.... więcej...

Podświetlane lustra łazienkowe

meble i akcesoria

Podświetlane lustra łazienkowe

Na polskim rynku pojawiły się ciekawe rozwiązania oświetlenia łazienek. Firma Aurora Technika Świetlna jest w... więcej...