Brodziki prysznicowe - porównanie różnych typów
artykuł promocyjny
Jaki brodzik wybrać? Brodziki różnią się między sobą kształtem, wyglądem, wielkością i tworzywem, z którego zostały wykonane. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian - zanim zdecydujemy, który model najbardziej pasuje do naszej łazienki poznajmy je wszystkie. Oto krótki przewodnik prezentujący spotykane na rynku warianty od producentów i dystrybutorów w różnym zakresie cenowym.

Brodziki do kabin prysznicowych - rodzaje, ceny, wymiary, porady
- JAK DOBRAĆ BRODZIK - brodziki dobiera się do kształtu i wymiarów kabiny. Najczęściej są to brodziki kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe lub o niestandardowych kształtach, jak na przykład heksagonalne.
fot.: Polimat - brodzik akrylowy kwadratowy posadzkowy
- KLASYCZNE BRODZIKI - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ - brodziki różnią się między sobą pod wieloma względami. Jeśli chodzi o klasyczne brodziki to można je montować na wylewce płasko lub na nóżkach i wtedy wymagają wykonania dodatkowej obudowy od strony frontowej. Modele samonośne posiadają panel. Można też zdecydować się na wariant wpuszczany w podłogę. Duże znaczenie ma też kształt i powiązana z nim wielkość.
fot.: Luxum - brodzik z Corianu
-
GŁĘBOKOŚĆ BRODZIKÓW - najczęściej jest to 5-30 cm. Głębokość ma duże znaczenie, gdyż często zapominamy, by uwzględnić ją z wysokością samej kabiny i pomieszczenia. Do tego wpływa na komfort naszej kąpieli oraz funkcjonalność strefy prysznicowej. Głęboki brodzik może być wykorzystywany niemal jak wanna.
- DODATKOWE OPCJE - dobrze jeśli brodzik posiada elementy antypoślizgowe, najczęściej są to żłobienia oraz system ułatwiający utrzymanie czystości, np. przeciwdziałający osadzaniu się kamienia z twardej wody.
fot.: Sanplast - różne rodzaje brodzików
Zobacz koniecznie >> Strefa prysznicowa - pomysły na aranżacje
Powierzchnie prysznicowe
Moda na prysznice ze zminimalizowaną częścią brodzikową zaawocowała nową formą brodzika. Takie supercienkie brodziki noszą nazwę powierzchni prysznicowej i są praktycznie niewidoczne. Najczęściej wykonane ze stali emaliowanej w geometrycznych kształtach - prostokąta lub kwadratu. Można powiedzieć, że taki brodzik wtapia się w podłogę. A bezkrawędziowa powierzchnia ułatwia czyszczenie.
fot.: Geberit - panel do natrysków bezbrodzikowych Setaplano z kompozytowego materiału mineralnego
fot:. Riho - brodzik Isola
Brodziki podpłytkowe
Podobnie jak w przypadku powierzchni prysznicowych, brodziki podpłytkowe również mają za zadanie uczynić brodzik jak najmniej rzucającą się w oczy częścią natrysku. Tym razem jednak decyzja o tego typu instalacji musi zapaść odpowiednio wcześnie – na etapie budowy lub generalnego remontu łazienki. Wbudowany odpływ lub kratka ściekowa wymaga odpowiedniego wyprofilowania podłogi z zachowaniem spadku w stronę odpływu. Równie ważne jest przygotowanie podłoża pod kątem hydroizolacji. Wykorzystanie maty uszczelniającej warunkuje bezpieczne funkcjonowanie tak zaplanowanej strefy prysznicowej.
fot.: Yeti - brodzik posadzkowy WIM PROFESSIONAL 4S 90x90
Brodziki - rodzaje
- KSZTAŁT
Kształt musi być dobrany do wielkości i układu łazienki, tak by korzystanie, w tym wchodzenie i wychodzenie z kabiny było wygodne. Najpopularniejsze są modele narożne półokrągłe. To one trafiają głównie do małych łazienek pozwalając wykorzystać dowolny narożnik wnętrza. Drugi, co do popularności jest kształt kwadratowy lub prostokątny. Dają one nieco więcej przestrzeni wewnątrz kabiny. W nowoczesnych łazienkach stawia się na oryginale kształty i asymetrię.
fot.: Yeti - Nic Design Forme brodzik ceramiczny biały 120x80
- KOLOR
Era dominacji białego wyposażenia i ceramiki sanitarnej dawno już jest za nami. Teraz możemy cieszyć się pełną paletą barw dobraną do stylu i pozostałych elementów wnętrza. Dużą popularnością szczycą się modele ciemne - szare, a nawet czarne.
fot.: Novellini
- WIELKOŚĆ
Wielkość powinna być uzależniona od postury osób najczęściej korzystających z brodzika. Jeśli nie ogranicza nas przestrzeń zawsze lepiej sprawdzą się przestronne kabiny, w których będzie nam komfortowo, a nawet znajdzie się miejsce na siedzisko, które przyda się przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasem warto poświęcić dodatkowe centymetry, by mieć wygodę w czasie kąpieli - to ważna część naszego codziennego odpoczynku. Najmniejsze są brodziki kwadratowe i półokrągłe: 80x80, 90x90 i 100x100 cm. W większych łazienkach zaleca się montaż brodzika prostokątnego o rozmiarach: 100x80, 100x90 a nawet 120x80 cm.
fot.: Sanplast - głęboki brodzik ma funkcjonalność zbliżoną do wanny
-
CENA
Warto pamiętać, że zbytnie oszczędzanie na brodziku nie przyniesie nam nic dobrego. To inwestycja na lata odpowiedzialna za stały kontakt z wodą, a więc wpływająca na bezpieczeństwo i ochronę łazienki. Nie warto kupować modeli 'no name', czyli niewiadomego producenta. Rynek krajowy oferuje standardowe brodziki w przystępnych cenach, które zależą od wielkości oraz materiału. Najdroższe są modele nietypowe oraz wykonywane na zamówienie. Cenę podbijają także rozwiązania ultracienkie. Najprostszy model polskiego producenta kosztuje ok. 320 PLN.
-
TWORZYWO
Tradycyjnym materiałem na brodziki jest stal emaliowana, która wykazuje dużą wytrzymałość. Jednak sama emalia ma zdolność do żółknięcia i łatwo ją uszkodzić, dlatego chętniej wybieramy brodziki akrylowe. Choć są podatne na uszkodzenia to nadają się do renowacji. Akryl sam w sobie jest lekki i przyjemny w dotyku. Innym tworzywem jest ceramika, którą dobrze znamy już z przestrzeni łazienkowej. Jej wadą jest znacznie większy ciężar oraz ryzyko powstawania mechanicznych uszczerbków. Od ceramiki cięższy jest już tylko kamień, który ma wiele uroku, ale jest też dość drogi. Jeśli chodzi o nowoczesne tworzywa łączące właściwości kamienia z technologią najwyższej jakości to nie sposób pominąć kompozytów, czyli sproszkowanych minerałów naturalnych zlepionych żywicami. Są to obecnie najbardziej zaawansowane tworzywa dające najwięcej możliwości. Wykorzystuje się do produkcji brodzików nietypowych - można z nich formować dowolny kształt.
fot.: Riho - płaski brodzik akrylowy
Brodziki na wymiar
Projektowanie łazienek oraz indywidualne dopasowanie poszczególnych jej elementów można uznać za standard. Również kwestia brodzików jest tu uwzględniona. Wykonanie wygodnej strefy natrysku oraz maksymalne wykorzystananie posiadanej przestrzeni nigdy nie było łatwiejsze. W brodziku wykonanym na zamówienie jest wygodnie i funkcjonalnie - mamy tutaj możliwość zaprojektowania również części wejściowej, czy dostosowanie wymiarów do wspólnej kąpieli.
Natryski bezbrodzikowe
W urządzaniu strefy prysznicowej również mamy wiele opcji do wyboru. Oprócz klasycznego układu z brodzikiem i kabiną, która posiada drzwi i ścianki możemy zdecydować się także na opcję bardziej zaawansowaną, czyli same drzwi i wówczas brodzik staje się zbędny. Potrzebny jednak jest odpływ umieszczony w powierzchni podłogi lub na ścianie:
- Liniowe odwodnienia prysznicowe - przegląd
- Odpływy prysznicowe narożne i łukowe - przegląd
- Odwodnienia prysznicowe punktowe - przegląd
- Ścienne odpływy prysznicowe - przegląd
Zdjęcia: Sanplast, Yeti, Polimat, Geberit, Novellini, Riho, Luxum

![]() Kiedy warto zdecydować się na kolumnę prysznicową?
Urządzając łazienkę, możemy wybierać spośród rozwiązań o różnej charakterystyce. Dla przykładu... więcej... Korzyści z montażu baterii bezdotykowych w domu
Baterie bezdotykowe do niedawna spotkać można było przeważnie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale od... więcej... |

