Rodzaje pralek - silnik, bęben, drzwiczki, obudowa

data aktualizacji: 21-06-2019, 07:18 – artykuł promocyjny

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór pralek i wciąż pojawiają się jakieś nowości. Jak nie zgubić się w gąszczu nieznanych nam określeń oraz wybrać model spełniający nasze oczekiwania? Poniżej krótki przewodnik, na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki.

Rodzaje pralek - silnik, bęben, drzwiczki, obudowa

fot.: Kernau

 

KUPUJEMY PRALKĘ - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

 

Wielkość pralki

 

Najczęściej pralkę wybieramy pod kątem wielkości, czyli załadunku. Trzymamy się zasady, że im większa rodzina tym więcej kilogramów pojemności będzie nam potrzebne. Ale jak dokładnie przeliczyć  to dla naszych warunków? Przyjmuje się, że:

 • wsad 4-5 kg to optymalne rozwiązanie dla singli i par, które piorą średnio 2-3 razy w tygodniu
 • wsad 6-7 kg polecany jest dla rodzin 2+1 przy częstotliwości prania 4-6 razy tygodniowo
 • wsad powyżej 7 kg - większe rodziny, które piorą nawet więcej niż 6 razy w ciągu tygodnia


Jeśli przyjmiemy, że najbardziej standardowe są modele 6 kg - wiąże się to również z ich wielkością, a wiele rodzin nie ma możliwości wygospodarowania większej przestrzeni na pralkę, to w praktyce oznacza to, że na 1 pranie zmieści się:

 • 5 małych ręczników
 • 6 topów
 • 2 pary spodni
 • 10 sztuk bielizny
 • 4 prześcieradła/obrusy/poszewki/bluzy

 

WAŻNE!

Pralka to zakup na lata, dlatego przy wyborze wielkości załadunku często myślimy przyszłościowo, np. że w najbliższym czasie może nam się powiększyć rodzina. Producenci przewidzieli to na etapie funkcjonalności pralek i nowoczesne modele posiadają funkcję ważenia wsadu po to by optymalnie dostosować zużycie wody i detergentów do tego, co włożymy do bębna. I tak jeśli w pralce 6 kg umieścimy jedynie 3 kg bielizny to ona pobierze tylko tyle środka piorącego i wody, ile potrzebuje.

 

W kwestii rozmiarów pralki bardzo ważne są sposób ładowania i możliwość zabudowy. Generalnie wyróżnia się:

 • pralki standardowe ładowane od przodu - mają ok. 50-65 cm głębokości
 • pralki ładowane od góry - głębokość 60 cm, szerokość 40-50 cm
 • pralki slim - mają od 39,9 do 49 cm i występują w wersji ładowanej od góry


WAŻNE!

Przy planowaniu miejsca montażu pralki należy uwzględnić również miejsce na elementy instalacyjne, które zazwyczaj odstają od ściany. Jest to ważne zarówno w opcji wolnostojącej, jak też przy modelach do zabudowy. Przyłącze wody zazwyczaj ma ok. 6–8 cm długości.

  

fot.: Electrolux

 

Klasa energetyczna pralki

 

Drugą ważną kwestią przy wyborze pralki jest to ile prądu będzie pobierać. Określa to klasa energetyczna, którą uzupełnia się także o informację o planowanym poborze wody. Producenci zawsze podają wartości przy najbardziej oszczędnym programie prania. Oczywiście najlepsze klasa to A i im więcej plusów tym lepiej dla naszego budżetu. Poniżej porównanie dla pralki o wsadzie 6 kg w dwóch najlepszych klasach energetycznych:

 • klasa A+ ma roczne zużycie energii na poziomie 196 kWh, a wody 9900 litrów
 • klasa A+++ ma roczne zużycie energii na poziomie 150 kWh, a wody 9500 litrów (średnio możemy zaoszczędzić ok. 20 zł w skali roku na użytkowaniu takiej pralki)
   
 • Pralki dodatkowo posiadają klasy prania. Jest to podział uwzględniający skuteczność prania określanego na podstawie przemysłowych testów cyklu prania wełny w temperaturze 60°C. Skala obejmuje 7 klas, od A do G. Im wyższa klasa, tym trudniejsze i większe zabrudzenia pralka jest w stanie usunąć.

 

WAŻNE!

Lepsza klasa energetyczna to także cichsza praca pralki. Choć klasy energetyczne kończą się obecnie na modelach A+++ to można spotkać się z określeniami, że danym model ma parametry przewyższające tą klasę - z pewnością kwestią czasu jest więc rozbudowanie skali.

 

Zużycie wody podawane jest na 1 cykl prania i wyróżnia się pralki o pobierające od 39 do 69 litrów. Przy mniejszym załadunku warto pamiętać o wyborze funkcji 1/2 wsadu, która w większości modeli jest w standardzie. Zarówno mniejsze zużycie prądu, jak też wody wiążą się ze zmniejszeniem rachunków, ale to także ważne działania na rzecz ochrony środowiska i zasobów naturalnych.


Ważną sprawą jest także emitowany hałas w czasie prania oraz wirowania. Przyjmuje się, że pralka to jedno z najgłośniejszych urządzeń w domu, dlatego dla każdego kto nie lubi głośnej pracy AGD ważne jest sprawdzenie tego parametru przy zakupie. Drugim przypadkiem kiedy musimy to uwzględnić jest montaż pralki w kuchni, a zwłaszcza tej otwartej. Skala zaczyna się od 46 dB i sięga nawet 77 dB. Zdecydowanie głośniejsze jest wirowanie i tu już nie mamy zbyt dużego pola możliwości - 72-79 dB. Poziom emitowanego hałasu jest zależny od rodzaju silnika.

 

Budowa pralki

 

Wbrew pozorom tu również jest w czym wybierać. Bębny pralek wykonuje się ze stali nierdzewnej. Powierzchnię bębna pokrywa się małymi otworami, przez które wpływa i wypływa woda. To właśnie kształt tych otworów stał się podstawą podziału bębnów. Producenci oferują różne konstrukcje bębnów:

 • Diamond – wewnętrzna blacha na wzór diamentów, które chronią odzież przed zahaczaniem podczas prania.
 • Vario Soft – konstrukcja o kształcie wypukłych kropelek, które w zależności od programu obracają się po łagodnych lub stromych końcach, co powoduje lepsze usuwanie zabrudzeń lub ochronę delikatnych tkanin.
 • Shiatsu – to japońska konstrukcja, która wpływa na rozprężenie włókien, co ma ułatwić wnikanie środków piorących i tym samym poprawić ich skuteczność; nazwa nawiązuje do techniki japońskiego masażu.
 • SoftCare - bęben jak plaster miodu; w trakcie prania ubrania nie dotykają ścianek bębna

fot.: Electrolux

 

Sercem pralki jest jej silnik, który warunkuje jakość, głośność oraz żywotność danego modelu. Warto sprawdzić, jaki silnik posiada nasz faworyt. Wyróżnia się kilka typów silników:

 • kumutatorowy - szczotkowe, głośne i coraz rzadziej spotykane
 • indukcyjny - (bezszczotkowe) są ciche, jednofazowe, zapewniają niskie obroty
 • inwerterowy - zasilane prądem zmiennym, zapewniają cichą pracę i wysokie obroty

 

Budowa drzwiczek od pralki w ostatnim czasie przeszła wielką rewolucję. Na rynku pojawiło się kilka udogodnień oraz rozwiązań poprawiających estetykę tego urządzenia.

 • drzwi dodatkowe typu AddWash - możliwość dorzucenie ubrań nawet, gdy program został już uruchomiony.

fot.: Kernau - wygląd drzwiczek w różnych modelach pralek

 

Parametry i funkcje pralek

 

 • Zabezpieczenia: system antywypływowy, blokada rodzicielska, wskaźnik odcięcia wody.
 • programy specjalne: antyalergiczny, baby care, sportowy, pranie zalecane dla określonych tkanin lub intensywności zabrudzeń
 • Inteligentna diagnostyka - możliwość automatycznej diagnozy problemu, zarządzanie przez urządzenia mobilne itp.
 • Innowacyjne tryby pracy - EcoBubble, pranie parowe

fot.: Candy - inteligentna pralka z możliwością zarządzania przez telefon

 


Pranie jak z amerykańskiego filmu

 

Widok kosza z czystym, równo złożonym i wyprasowanym praniem do tej pory kojarzył się nam raczej ze sceną z filmu w amerykańskim stylu. Okazuje się, że i u nas jest to coraz bardziej realne i to bez wizyty w profesjonalnej pralni. Odpowiedzialne jest za to pranie parowe, które eliminuje ilość i głębokość zgnieceń. Drugim rozwiązaniem znacznie ułatwiającym nam czynności związane z praniem jest pralko-suszarka, czyli urządzenie, które za nas wypierze i wysuszy - my musimy już tylko złożyć, bo wielu ubrań nie trzeba będzie też prasować.

Pralka parowa

fot.: Electrolux - pralka parowa Perfect Care

 

Dalej nie wiesz jaką pralkę wybrać, możesz przeczytać jeszcze:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kernau, Electrolux, Candy

Podobne artykuły
Moc możliwości w kompaktowej formie

sprzęt AGD

Moc możliwości w kompaktowej formie

Wielkość łazienki jest jednym z głównych czynników, który determinuje sposób jej aranżacji.... więcej...

Suszarka z programem parowym

sprzęt AGD

Suszarka z programem parowym

Żyjemy w czasach nieustannej pogoni. Ciągle jesteśmy zabiegani i brakuje nam czasu na zwykłe codzienne czynności,... więcej...