Riho - wanny, kabiny, brodziki

Kabiny prysznicowe z powłoką ułatwiającą czyszczenie - oferta producentów

data aktualizacji: 11-02-2019, 08:41 – artykuł promocyjny

Kabiny prysznicowe zyskują na popularności. Po pierwsze zajmują mniej miejsca niż wanna, a po drugie prysznic jest ekonomiczniejszy od kąpieli. Wiele osób jednak kojarzy obecność kabiny prysznicowej z mozolnym czyszczeniem dużej powierzchni szklanej. Aby sprzątanie w łazience było łatwiejsze i szybsze producenci wciąż szukają rozwiązań odpowiedzialnych za przeciwdziałanie powstawaniu zacieków i osadów. Coraz częściej spotykamy więc określenia easy clean, powłoki samoczyszczące, kabiny hydrofobowe, czy ułatwiające czyszczenie. Czym są wspomniane rozwiązania, co nam dają i czy warto zapłacić więcej za ten dodatek?

Kabiny prysznicowe z powłoką ułatwiającą czyszczenie - oferta producentów

fot.: Novellini

 

Powłoki samoczyszczące - szkło bez zacieków i smug

 

Żeby lepiej zrozumieć istotę stosowania powłok ochronnych, warto najpierw bliżej przyjrzeć się naturze szkła. Po pierwsze szkło nie jest idealnie gładkie ani równe, choć dla naszego wzroku takie właśnie się wydaje. Po drugie szkło się starzeje, a to już łatwiej nam zaobserwować, gdyż nową kabinę znacznie szybciej wyczyścimy niż tą użytkowaną już przez kilka lat. Za to wszystko odpowiadają mikropory, a że mikro to nie widoczne gołym okiem. Z kolei pory to nierówności, które powstają w procesie produkcji i są naturalną właściwością szkła. Do tego trzeba wspomnieć o korozji szkła. Korozja to zjawisko kojarzące się nam najczęściej z metalem - bo tam jest najławiej ją zaobserwować - ale dotykająca też inne materiały. W przypadku szkła objawia się wzrostem chropowatości tafli wynikającym z użytkowania (szorowania, wnikania brudu itp.). Na takiej powierzchni każda drobna cząstka z łatwością przywiera tworząc zaciek, czy brudną plamę. W związku z tym kabiny prysznicowe wyposaża się w specjalne powłoki niwelujące w pewnym stopniu porowatość szkła. A trzeba pamiętać, że w kabinie jesteśmy narażeni na zabrudzenia ze środków czystości, których pod prysznicem używamy - mydło, szampon, żel, odżywki itd oraz osad z twardej wody popularnie nazywany kamieniem.
 

Powłoka ochronna nie zastąpi sprzątania, ona jedynie je skróci i ułatwi! Jest to tzw. pasywna czystość.

Co więcej nie można określić jak bardzo taka powłoka wydłuża okres kiedy kabina prezentuje się bez zarzutów, ani jak wiele pracy będzie wymagało czyszczenie takiej szyby. Wszystko zależy od tego jak często z niej korzystamy, jaka jest twardość wody oraz jak ją czyścimy. Warto pamiętać, że zalecenia co do konserwacji zamieszczone są w instrukcji od producenta i tylko przestrzeganie ich daje gwarancję wydłużonej żywotności. 

 

Łatwiejsze sprzątanie w łazience - praktyczne rady

 

  • w przypadku twardej wody warto zastosować instalację zmiękczającą wodę >> Metody uzdatniania wody
  • ekologiczne sprzątanie jest możliwe. Warto sięgać po środki, których skład jest obojętny dla naszego środowiska, jak na przykład ocet, sodę kuchenną, czy sok z cytryny >> zobacz więcej
  • Czyszczenie kabiny prysznicowej z powłoką - produkty z powłoką ochronną można umyć za pomocą czystej wody, bez środków chemicznych. Ważne by dokładnie spłukać całą powierzchnię po każdej kąpieli, można też użyć specjalnej ściągaczki lub ściereczki z mikrofibry. Obecność powłoki nie pozwala wodzie się zatrzymać na szybie

 

Kabiny z dodatkową powłoką - zestawienie oferty producentów


Technologia powłok ochronnych jest podobna, choć praktycznie każdy producent wprowadza własną nazwę rynkową. Często również w ofercie pojawiają się te same modele w dwóch opcjach wykończenia - tańszej bez powłok ochronnych oraz wzbogaconej o takie właściwości. Spotyka się różne techniki nakładania powłok na szkło. Najczęściej producenci podają je w specyfikacji produktu. Generalnie mówi się o powłokach nanoszonych natryskowo po procesie hartowania szkła (na zimno lub na gorąco) oraz tych dodawanych już na etapie produkcji szkła, przed procesem hartowania. Najmniejszą skuteczność mają powłoki nakładane na zimno, które należy co jakiś czas odświeżać.

  • Reflex od Koło

Na powierzchni Reflex KOŁO drobne krople wody wzajemnie się przyciągają i razem szybciej spływają zbierając również nieczystości. Dzięki temu powierzchnie szklane (powłoka dedykowana również do ceramiki) dłużej pozostaje czysta, a powstające osady z kamienia lub tłuszczu można usunąć o wiele łatwiej niż w przypadku tradycyjnych powierzchni.

 

  • powłoka Active Cover - Deante

Niektóre modele kabin prysznicowych marki Deante pokryte są powłoką Active Cover, czyli specjalną powłoką hydrofobową, która odpycha wodę od powierzchni szyby, a dzięki temu chroni ją przed zabrudzeniem i odkładaniem się osadu wapiennego. Powłoka jest scalana z szybą w procesie wytapiania szkła, co gwarantuje jej długą trwałość. Dostępna jest w wybranych modelach kabin, na szkle transparentnym.

kabina prysznicowa kwadratowa Deante Abeliakabina prysznicowa półokrągła Deante Abeliakabina prysznicowa prostokątna Deante Abelia

fot.: kabiny prysznicowe Deante Abelia z powłoką Active Cover 

 

  • system EASY CLEAN MASSI

Wszystkie produkty ceramiczne i szyby prysznicowe w ofercie MASSI pokryte są ochronną warstwą powłoki polimerowej nazywaną EASY CLEAN. Jako odporna na zanieczyszczenia i promieniowanie UV, ultra-cienka, przezroczysta powłoka dla ludzkiego oka nie jest widoczna. System ten dostępny jest w standardzie, czyli bez dodatkowych opłat.

Massi Easy Clean - powłoka ochronna w standardzie

 

  • CrystalClear od Novellini

Formuła Crystal Clear od Novellini powstaje podczas wypalania szkła, dzięki czemu wykazuje największą trwałość spośród rozwiązań dostępnych na rynku. Taka warstwa blokuje wzrost osadów z kamienia oraz namnażaniu się szkodliwych bakterii, a do tego szyby zawsze są błyszczące i łatwe do czyszczenia.

Novellini Crystal Clean - powłoka ochronna w kabinach prysznicowych

 

  • powłoka AQUAPERLE w standardzie kabin marki SanSwiss

Powłoka AquaPerle to ważny aspekt produktów szwajcarskiej marki SanSwiss. Chroni ona szkło przed osadzaniem się kamienia i innych nieczystości. Dzięki ochronnej warstwie utrzymanie kabiny w czystości jest dużo łatwiejsze.

powłoka AQUAPERLE w standardzie kabin marki SanSwiss
 

  • powłoka Besco ProClean

Dostępna w standardzie w kabinach z przejrzystym szkłem marki Besco. Pozwala zachować czystość i świeżość szklanych powłok bez uciążliwego usuwania osadów z kosmetyków używanych w kąpieli oraz z twardej wody.

Powłoka Besco ProClean

 

Redakcja poleca również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Massi, Novellini, Besco, Koło, Deante, SanSwiss
Podobne artykuły
Wanna owalna czy prostokątna - wybór rozwiązań

armatura łazienkowa

Wanna owalna czy prostokątna - wybór rozwiązań

Wanna pozwala nam na długi relaks w pozycji leżącej, czego nie zapewni prysznic. Łazienka z wanną kojarzy się... więcej...

Baterie łazienkowe z serii Peonia marki Deante

armatura łazienkowa

Baterie łazienkowe z serii Peonia marki Deante

Inspiracją do stworzenia baterii łazienkowych z kolekcji Peonia marki Deante, były kwiaty o tej samej nazwie, które... więcej...

Jaka powinna być wygodna wanna?

armatura łazienkowa

Jaka powinna być wygodna wanna?

Współczesne łazienki to pomieszczenia, które bardzo często przypominają ekskluzywne pokoje kąpielowe... więcej...