coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

data aktualizacji: 23-03-2021, 07:10 – artykuł promocyjny

Marmur to szlachetny surowiec, który we wnętrzach zawsze prezentuje się elegancko. Co trzeba wiedzieć na jego temat urządzając łazienkę oraz jak wykorzystać motyw użyleń tej skały - poniżej podpowiadamy, inspirujemy i pokazujemy udane aranżacje z marmurem w roli głównej.

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

Marmur to skała naturalna (popularnie mówi się, że to kamień). Powstaje w specyficznych warunkach, stąd jego unikalny wygląd. Jako tworzywo wykorzystywane we wnętrzach jest wymagające, ale jego urok inspiruje i niweluje wszelkie niedogodności.

Naturalny marmur w łazience

fot.: Marmur Dulemba

Marmur to skała dość odporna i trwała. Rzeźby i budowlne wykonane z tego tworzywa przetrwały w dobrym stanie od Starożytności. Wymaga jednak właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim bardzo źle znosi kontakt z kwasami, dlatego też nie można używać na jego powierzchni żrących środków czystości. Najlepiej sięgać tylko po preparaty dedykowane do czyszczenia i pielęgnacji marmurów.

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

fot.: Luxum

Marmur bardzo chętnie wykorzystywany jest przez artystów oraz projektantów. Marmurkowe wzory pojawiają się nawet w modzie. A to wszystko dzięki strukturze o niepowtarzalnym układzie smug i żył. Jednym słowem marmur nie wychodzi z mody!

Salonika - płytki Baldocer Nimes Pulidos - marmur w łazience

fot.: Salonika 

Marmur to skała naturalna, powstała w specyficznych warunkach. Najbardziej popularne są te pochodzące z Włoch - marmur kararyjski. Jak wiadomo w przyrodzie nie ma rzeczy powtarzalnych - marmury pochodzące z różnych kopalni różnią się między sobą twardością, nasiąkliwością i kolorystyką. Najczęściej spotykany jest marmur ze smugami i żyłowaniami w różnych kolorach - beże, kremowe, szare, czarne, a także czerwone, czy zielone. Spotkać też można marmur prawie biały.

Cerrad

fot.: Cerrad Calacatta White - płytki ceramiczne jak marmur

Marmur regularnie pojawia się w projektach luksusowych łazienek. Produkt ten jest jednak coraz bardziej dostępny i to również w cenach w zasięgu wielu inwestorów. Najłatwiej osiągnąć taki efekt stosując płytki imitujące marmur, drugi sposób to marmurowa mozaika.

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

fot.: Jeta

 

Marmur na ścianach, podłodze, blacie, w dodatkach

Marmur najczęściej pojawia się jako materiał na okładziny ścienne i podłogowe. Jednak jako tworzywo dość drogie częściej stanowi inspirację do tworzenia imitacji niż jest wybierany w oryginalnej postaci na ten cel. Inspirowane nim płytki od zawsze pojawiały się w łazienkach, teraz przeżywają swój renesans i wychodzą na pierwszy plan.

Szara łazienka z motywem marmuru na ścianie

fot.: Elita - szarości w towarzystwie marmuru nabierają jeszcze większej elegancji, a pozłacane dodatki podnoszą rangę aranżacji

marmur Emperador Dark - Grupa Egamarmur Emperador Dark - Grupa Ega

fot.: Grupa Ega - marmur Emperador Dark

Marmur może być używany jako element wiodący w aranżacji lub stanowić dodatek, motyw na wykończenie wybranej części wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na użycie tego tworzywa w całej łazience - podłoga, ściana, blaty - łazienka będzie wyglądać zjawiskowo, niczym wykuta w skale.

Marmurowe dodatki do łazienki

fot.: Emako - zestaw łazienkowy WENKO

Zasłona tekstylna WENKO

fot.: Emako - Zasłona tekstylna WENKO

Dodatki łazienkowe imitujące marmur

fot.: Bisk

Urok tego surowca, jednak o nieco innym oglądzie odnajdziemy również w ceramice wykonanej z tzw. lanego marmur, czyli mieszanki naturalmnych składników wzbogaconej o kompozyty wpływające na większą wytrzymałość i wyjątkowe walory estetyczne.

Wanna z lanego marmuru Sanitti

fot.: Sanitti - wanna wolnostojąca Sanitti Venti wykonana z lanego marmuru, która posiada idealnie gładką powierzchnie, naturalne ciepło, jest łatwa do utrzymania w czystości i praktyczna w codziennym użytkowaniu

 

Marmur w klasycznej i nowoczesnej łazience

Marmur jest materiałem tak uniwersalnym i pięknym, że pasuje niemal do każdego wnętrza. W klasycznych aranżacjach jest przysłowiową wisienką na torcie, w tych nowoczesnych ma ukazywać swoje chłodne i minimalistyczne oblicze. Może być ocieplony drewnem lub stanowić dodatek do betonu. Siła tego materiału tkwi w jego niebalnym pięknie. We współczesnym sposobie projektowania i urządzania wnętrz (bez względu na rodzaj stylu) dominuje zasada łączenia. Łączy się wszystko. Tekstury, kolory, style, stare z nowym, minimalistyczne z wystawnym.... A marmur idealnie wpisuje się w tą idee. Na jego powierzchni widać porces twórczy w postaci dynamicznych rys, które dodatkowo mają charakter tonalny, czyli nie układa się w ciągły wzór, a jedyny w swoim rodzaju kolaż. 

płytki Baldocer Fox - marmur w łazience - Salonika

fot.: Salonika

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatkiMarmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

       fot.: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz             fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"             

 

Zestawienia kolorystyczne z marmurem

 

  • Marmur i biel

Takie połączenie zawsze ma elegancki szlif. To duet wzajemnie powiązany. Najlepiej sprawdzi się w małych wnętrzach, gdzie zachowanie jasnej i delikatnej kolorystyki jest zabiegiem optycznym. Do tego biel oddaje pierwszoplanową rolę marmurowi chowając się w jego tle. To piękne i klasyczne zestawienie o bardzo wysublimowanej naturze.

Marmurowa łazienkaPłytki marmurowe w nowoczesnej łazience

fot.: Projektyw

  • Marmur i szarości

Szarość w naturalny sposób stapia się z marmurem, który również ma szarawy odcień. Taki duet wychodzi bardzo naturalnie i nowocześnie. Najlepiej pasuje do łazienek minimalistycznych.

  • Marmur i czerń

Dopełnieniem naturalnej, podstawowej i uniwersalnej kolorystyki tego kamienia jest wprowadzenie kolejnej barwy z tej samej palety, czyli czerni. Takie połączenie nabiera wyrazistości i - inaczej niż w przypadku bieli - uwypukla dodane elementy. 

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - marmurowe płytki mogą mieć różne formaty, co wpływa na odbiór wzoru

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatkiMarmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

           fot.: Suma Architektów                                                fot.: Dunin             

  • Marmur i złoto

Nie można wyobrazić sobie chyba bardziej wyrafinowej mieszanki jak drogocenny kruszec na tle cennego kamienia. Elegancja na najwyższym poziomie idealnie wpisująca się w wystawne łazienki typu pałacowego, oddające klimat art deco, czy wreszcie nowobogackie inspiracje rodem z Hollywood. To wszystko może być wysmakowane jeśli zastosujemy umiar.

Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki

fot.: Ludwinowska Studio

Cerrad

fot.: Calacatta Gold - Cerrad


ZOBACZ RÓWNIEŻ:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Elita, Luxum, Sanitti, Bisk, Marmur-Dulemba, Emako, Jeta, Dunin, Salonika, Projektyw, Ludwinowska Studio, Suma Architektów, Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, Grupa Ega, Salonika, Cerrad