Marmur w łazience - podłogi, ściany, dodatki
data aktualizacji: 23-03-2021, 07:10 – artykuł promocyjny
Marmur to szlachetny surowiec, który we wnętrzach zawsze prezentuje się elegancko. Co trzeba wiedzieć na jego temat urządzając łazienkę oraz jak wykorzystać motyw użyleń tej skały - poniżej podpowiadamy, inspirujemy i pokazujemy udane aranżacje z marmurem w roli głównej.

Marmur to skała naturalna (popularnie mówi się, że to kamień). Powstaje w specyficznych warunkach, stąd jego unikalny wygląd. Jako tworzywo wykorzystywane we wnętrzach jest wymagające, ale jego urok inspiruje i niweluje wszelkie niedogodności.
fot.: Marmur Dulemba
Marmur to skała dość odporna i trwała. Rzeźby i budowlne wykonane z tego tworzywa przetrwały w dobrym stanie od Starożytności. Wymaga jednak właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim bardzo źle znosi kontakt z kwasami, dlatego też nie można używać na jego powierzchni żrących środków czystości. Najlepiej sięgać tylko po preparaty dedykowane do czyszczenia i pielęgnacji marmurów.
fot.: Luxum
Marmur bardzo chętnie wykorzystywany jest przez artystów oraz projektantów. Marmurkowe wzory pojawiają się nawet w modzie. A to wszystko dzięki strukturze o niepowtarzalnym układzie smug i żył. Jednym słowem marmur nie wychodzi z mody!
fot.: Salonika
Marmur to skała naturalna, powstała w specyficznych warunkach. Najbardziej popularne są te pochodzące z Włoch - marmur kararyjski. Jak wiadomo w przyrodzie nie ma rzeczy powtarzalnych - marmury pochodzące z różnych kopalni różnią się między sobą twardością, nasiąkliwością i kolorystyką. Najczęściej spotykany jest marmur ze smugami i żyłowaniami w różnych kolorach - beże, kremowe, szare, czarne, a także czerwone, czy zielone. Spotkać też można marmur prawie biały.
fot.: Cerrad Calacatta White - płytki ceramiczne jak marmur
Marmur regularnie pojawia się w projektach luksusowych łazienek. Produkt ten jest jednak coraz bardziej dostępny i to również w cenach w zasięgu wielu inwestorów. Najłatwiej osiągnąć taki efekt stosując płytki imitujące marmur, drugi sposób to marmurowa mozaika.
fot.: Jeta
Marmur na ścianach, podłodze, blacie, w dodatkach
Marmur najczęściej pojawia się jako materiał na okładziny ścienne i podłogowe. Jednak jako tworzywo dość drogie częściej stanowi inspirację do tworzenia imitacji niż jest wybierany w oryginalnej postaci na ten cel. Inspirowane nim płytki od zawsze pojawiały się w łazienkach, teraz przeżywają swój renesans i wychodzą na pierwszy plan.
fot.: Elita - szarości w towarzystwie marmuru nabierają jeszcze większej elegancji, a pozłacane dodatki podnoszą rangę aranżacji
fot.: Grupa Ega - marmur Emperador Dark
Marmur może być używany jako element wiodący w aranżacji lub stanowić dodatek, motyw na wykończenie wybranej części wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na użycie tego tworzywa w całej łazience - podłoga, ściana, blaty - łazienka będzie wyglądać zjawiskowo, niczym wykuta w skale.
fot.: Emako - zestaw łazienkowy WENKO
fot.: Emako - Zasłona tekstylna WENKO
fot.: Bisk
Urok tego surowca, jednak o nieco innym oglądzie odnajdziemy również w ceramice wykonanej z tzw. lanego marmur, czyli mieszanki naturalmnych składników wzbogaconej o kompozyty wpływające na większą wytrzymałość i wyjątkowe walory estetyczne.
fot.: Sanitti - wanna wolnostojąca Sanitti Venti wykonana z lanego marmuru, która posiada idealnie gładką powierzchnie, naturalne ciepło, jest łatwa do utrzymania w czystości i praktyczna w codziennym użytkowaniu
Marmur w klasycznej i nowoczesnej łazience
Marmur jest materiałem tak uniwersalnym i pięknym, że pasuje niemal do każdego wnętrza. W klasycznych aranżacjach jest przysłowiową wisienką na torcie, w tych nowoczesnych ma ukazywać swoje chłodne i minimalistyczne oblicze. Może być ocieplony drewnem lub stanowić dodatek do betonu. Siła tego materiału tkwi w jego niebalnym pięknie. We współczesnym sposobie projektowania i urządzania wnętrz (bez względu na rodzaj stylu) dominuje zasada łączenia. Łączy się wszystko. Tekstury, kolory, style, stare z nowym, minimalistyczne z wystawnym.... A marmur idealnie wpisuje się w tą idee. Na jego powierzchni widać porces twórczy w postaci dynamicznych rys, które dodatkowo mają charakter tonalny, czyli nie układa się w ciągły wzór, a jedyny w swoim rodzaju kolaż.
fot.: Salonika
fot.: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
Zestawienia kolorystyczne z marmurem
- Marmur i biel
Takie połączenie zawsze ma elegancki szlif. To duet wzajemnie powiązany. Najlepiej sprawdzi się w małych wnętrzach, gdzie zachowanie jasnej i delikatnej kolorystyki jest zabiegiem optycznym. Do tego biel oddaje pierwszoplanową rolę marmurowi chowając się w jego tle. To piękne i klasyczne zestawienie o bardzo wysublimowanej naturze.
fot.: Projektyw
- Marmur i szarości
Szarość w naturalny sposób stapia się z marmurem, który również ma szarawy odcień. Taki duet wychodzi bardzo naturalnie i nowocześnie. Najlepiej pasuje do łazienek minimalistycznych.
- Marmur i czerń
Dopełnieniem naturalnej, podstawowej i uniwersalnej kolorystyki tego kamienia jest wprowadzenie kolejnej barwy z tej samej palety, czyli czerni. Takie połączenie nabiera wyrazistości i - inaczej niż w przypadku bieli - uwypukla dodane elementy.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - marmurowe płytki mogą mieć różne formaty, co wpływa na odbiór wzoru
fot.: Suma Architektów fot.: Dunin
-
Marmur i złoto
Nie można wyobrazić sobie chyba bardziej wyrafinowej mieszanki jak drogocenny kruszec na tle cennego kamienia. Elegancja na najwyższym poziomie idealnie wpisująca się w wystawne łazienki typu pałacowego, oddające klimat art deco, czy wreszcie nowobogackie inspiracje rodem z Hollywood. To wszystko może być wysmakowane jeśli zastosujemy umiar.
fot.: Ludwinowska Studio
fot.: Calacatta Gold - Cerrad
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zdjęcia: Elita, Luxum, Sanitti, Bisk, Marmur-Dulemba, Emako, Jeta, Dunin, Salonika, Projektyw, Ludwinowska Studio, Suma Architektów, Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, Grupa Ega, Salonika, Cerrad


