Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki?
artykuł promocyjny
Wilgoć w środowisku życia człowieka jest zjawiskiem niekorzystnym. Jej nadmiar prowadzi do powstanie pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu, powodują alergie i choroby układu oddechowego. Z tego też powodu prowadzi się różne działania mające na celu ograniczenie wilgoci. Pomieszczeniem mającym duże znaczenie w tej kwestii jest łazienka. Dawniej, aby chronić podłogę w pomieszczeniach mokrych używano papy, dziś korzysta się ze specjalnych preparatów przeciwilgociowych. Jednak ich skuteczność w dużej mierze podyktowana jest prawidłowym użyciem. Podpowiadamy, jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki.

Hydroizolacja zapobiega powstawaniu różnego rodzaju zawilgoceń, co wpływa na poprawę jakości życia oraz wygląd pomieszczenia. Użycie systemu Weber zapewnia komfort, higienę oraz bezpieczeństwo. Może być wykorzystany w mieszkaniach, domach oraz budynkach użyteczności publicznej.
Ma on na celu zapewnić szczelność miejsc narażonych na nadmierne zawilgocenie, zwłaszcza w strefach mokrych tych pomieszczeń. Nadaje się zatem do łazienek, toalet, pralni, kuchni i piwnic. W szczególności polecany jest w kabinach prysznicowych, na powierzchnie wokół wanny oraz umywalek. Trzeba przy tym pamiętać o jednym z najczęściej popełnianych błędów - stosowanie okładzin ceramicznych nie zastąpi hydroizolacji. Tylko użycie specjalnych preparatów aplikowanych pod płytkami jako warstwa uszczelniająca jest w stanie zapewnić wystarczającą szczelność narażonych powierzchni. Całość prac jest dość łatwa do przeprowadzenia, nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wystarczy tylko przestrzegać kilku ważnych zasad.
System hydroizolacji stref narażonych na kontakt z wilgocią i wodą dedykowany do pomieszczeń mokrych i wilgotnych
1 - strop żelbetowy 2 - paraizolacja 3 - styropian 4 - folia polietylowa 5 - siatka stalowa 6 - Jastrych weber.floor RAPID lub weber.floor FLOW |
7 - grunt weber PG212 8 - płynna folia uszczelniająca weber.tec 822 9 - taśma uszczelniająca UNI 120/70 10 - zaprawa klejowa weber ZP 414 lub weber ZP418 11 - płytki ceramiczne i zaprawa do spoinowania weber.fug 877 12 - sznur dylatacyjny 13 - elastyczna masa uszczelniająca weber.fug 881 |
Jak działa folia w płynie weber.tec 822 pod płytkami?
Podstawowe rozwiązanie hydroizolacyjne Weber tworzy folia w płynie weber.tec 822 wraz z systemem taśm i kształtek uszczelniających weber.tec uni.
Folia weber.tec 822 to gotowa do użycia, w pełni elastyczna, płynna folia uszczelniająca na bazie dyspersji tworzyw sztucznych do wykonywania hydroizolacji podpłytkowych na powierzchniach ścian i podłóg. Może być stosowana na równych, gładkich podłożach betonowych, jastrychach cementowych lub anhydrytowych (także w systemach ogrzewania podłogowego), tradycyjnych tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, podłożach gipsowych (bloczkach, płytach g-k, tynkach) oraz na podłożach z cegły ceramicznej i silikatowej, bloczkach gazobetonowych i keramzytobetonowych.
Istotną częścią systemu hydroizolacyjnego są taśmy i kształtki uszczelniające. Zapewniają one odpowiednie uszczelnienie wszystkich newralgicznych przejść i połączeń, takich jak połączenia płaszczyzn ścian oraz ściany i podłogi, a także przejścia rurowe. Taśmy i kształtki wklejane są przy użyciu folii w płynie weber.tec 822 i nie wymagają stosowania dodatkowego kleju.
Hydroizolacja łazienki w 9 krokach
1 - Hydroizolację wykonujemy na suchej powierzchni bez poprzednich materiałów wykończeniowych
W tym celu należy usunąć poprzednią warstwę i wyczyścić, odtłuścić oraz odkurzyć ściany i posadzkę. Ważne jest też by uszczelniana powierzchnia była spójna, czyli bez odspojonych elementów, które należy skuć.
Wszelkie ubytki uzupełnia się i wyrównuje. Zalecane są do tego specjalne zaprawy, np. weber ZT601, zachowując niezbędny czas schnięcia danego produktu. Podłoże gipsowe (tynk, jastrych) lepiej jest zmatowić grubym papierem ściernym przed aplikacją płynu gruntującego.
2 - Powierzchnia przygotowana do hydroizolacji wymaga zagruntowania
Oczyszczoną i wyrównaną powierzchnię należy zagruntować systemowym produktem - polecany jest tu preparat weber PG212. Nakłada się go tylko na suche i czyste podłoże przy pomocy wałka lub pędzla na całą powierzchnię. W zależności od stopnia chłonności podłoża wymagana jest 1 lub 2 warstwy w odstępie 1 – 2 godzin. Aplikację płynnej folii weber.tec 822 można rozpocząć po upływie 2 - 4 godzin po aplikacji gruntu.
3 - Newralgiczne punkty, takie jak narożniki i przejścia rur potrzebują specjalnej uwagi
Prawidłowe uszczelnienie styków między podłogą a ścianą to kluczowy etap całej hydroizolacji. Od szczelności tych punktów zależy powodzenie wszystkich prac. Zabezpiecza się je wzdłuż obwodu pomieszczenia za pomocą wklejanej taśmy uszczelniającej weber.tec 828 DB 75 (lub 150). Taśmę wkleja się korzystając z gotowej folii w płynie weber.tec 822.
Zewnętrzne i wewnętrzne narożniki łazienki oraz przejścia dla rur również należą do miejsc, które należy potraktować ze szczególną dokładnością. Do uszczelnienia tych punktów zaleca się stosowanie specjalnych mankietów uszczelniających. Taśmy i mankiety wklejamy za pomocą folii w płynie weber.tec 822.
4- Izolacji wymagają ściany i posadzka łazienki
Całkowite uszczelnienie powierzchni uzyskujemy po nałożeniu dwóch warstw preparatu weber.tec 822 za pomocą pędzla lub wałka. Pierwsza warstwa preparatu musi być obficie wtarta, aż do pełnego pokrycia powierzchni. Wówczas uzyskamy całkowitą ochronę. Następnie na ściany i podłogę w miejscu planowanego prysznica nanosi się płynną folię. Jeśli pierwsza warstwa przeschnie można przejść do nakładania drugiej warstwy izolacji. Jeśli pierwsza warstwa została nałożona za pomocą pędzla to druga musi być nanoszona prostopadle do kierunku ułożenia pierwszej warstwy.
5 - Przygotowanie zaprawy
Po wyschnięciu warstwy hydroizolacji możemy przejść do prac glazurniczych. Płytki układamy na elastyczną zaprawę weber ZP414. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu danego produktu - to ważna część naszej pracy, która wpływa na jakość wykonanych czynności. Tak też suchą zaprawę mieszamy z wodą w proporcjach opisanych na opakowaniu. Mieszamy za pomocą mieszadła elektrycznego do uzyskania jednorodnej masy pozbawionej grudek. Po wymieszaniu pozostawiamy zaprawę na ok. 5 minut i mieszamy ponownie.
6 - Przyklejanie płytek
Tak przygotowana zaprawa pozwala na rozpoczęcie dalszych prac. Na ścianę nanosimy ją gładką krawędzią pacy, a następnie rozprowadzamy zaprawę krawędzią zębatą. Wysokość zębów pacy uzależniona jest od wielkości płytek. Ważne by zaprawę nanieść również równomiernie na całą powierzchnię płytek. Prawidłowo ułożone płytki ścienne powinny być pokryte zaprawą w 70% – 90% ich spodniej powierzchni. Przy układaniu płytek na podłogach oraz na zewnątrz, 100% powierzchni płytki powinno być pokryte klejem. Uzyskanie tego efektu ułatwi nałożenie cienkiej warstwy zaprawy także na tylne powierzchnie płytek.
Płytki przykleja się przyciskając mocno je do warstwy zaprawy i jednocześnie lekko przesuwa. Położenie płytki można skorygować jeszcze przez ok. 20 minut. Płytki nie mogą być ułożone na styk. Potrzebne są spoiny, który uzyskujemy poprzez stosowanie krzyżyków dystansowych. Ich wielkość uzależniona jest od wielkości płytek, potrzeb i upodobań estetycznych. Przy pracy ważne jest sprawdzanie pionu oraz zlicowania płytek za pomocą poziomicy.
7 - Przygotowanie do spoinowania
Wyschnięcie kleju trwa ok. 24 godziny. Po tym czasie można więc przejść do spoinowania. Wypełnianie fug najlepiej przeprowadzić zaprawą fugową weber.fug 877. Ważne by zachować czystość całej fugowanej powierzchni oraz spoin. Pozbywamy się resztek zaprawy klejącej, a całość czyścimy z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Spoiny powinny być suche.
8 - Fugowanie
Zaprawę fugową weber.fug 877 przygotuj według instrukcji na opakowaniu. Przygotowaną zaprawą fugową wypełniaj spoiny między płytkami przy pomocy pacy gumowej. Pacę należy prowadzić zgodnie z kierunkiem przekątnych płytki, wcierając zaprawę w spoiny i jednocześnie zbierając jej nadmiar.
9 - Czyszczenie płytek
Po 5-10 minutach, w zależności od warunków pogodowych i nasiąkliwości płytek, możemy zmyć pozostałości zaprawy fugowej używając wilgotnej gąbki. Po związaniu zaprawy fugowej (ok. 24 godziny) pozostały, wyschnięty nalot usuwa się za pomocą suchej, miękkiej ściereczki.
Połączenia ścian i połączenia ścian z podłogą wypełnia się wypełniaczami elastycznymi, np. silikonem sanitarnym weber lub specjalnymi profilami. Świeże zabrudzenia zaprawą należy na bieżąco zmywać wodą, gdyż stwardniałe wymagają mechanicznej ingerencji.
Kontakt w sprawie produktów: WEBER - Saint Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. ul. Cybernetyki 21 02-677 Warszawa tel. bezpłatna infolinia 800 163 121 – Biuro Doradztwa Technicznego www: pl.weber mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
Weber dla szczególnej ochrony łazienki oraz stref mokrych (szczególnie kabiny prysznicowej, powierzchnie wokół wanny oraz umywalek), przygotował rozwiązania zapewniające szczelność i bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej na www.pl.weber | |


- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
podłogi i ściany
Płytki łazienkowe Zainspiruj się |
![]() |
porady łazienkowe
Panele winylowe w łazience |
![]() |
podłogi i ściany
Mozaika na podłodze |
![]() |
podłogi i ściany
Nowości w ofercie Cerrad |
![]() |
podłogi i ściany
Dwa popularne gatunki kamienia w łazience |