Bateria wannowa - jaką wybrać
artykuł promocyjny
Baterie wannowe mogą być natynkowe lub podtynkowe, posiadać mieszacz lub tradycyjne kurki, być wyposażone w dodatkowe elementy, jak zestaw natryskowy, a nawet mieć składaną wylewkę. Poniżej prezentujemy różne rodzaje baterii przeznaczonych do montażu przy wannie, które różnią się między sobą ceną, funkcjami oraz stylistyką. Sprawdź, która będzie pasować do Twojej łazienki i wybierz model idealnie spełniający Twoje oczekiwania.

fot.: Deante - podtynkowy zestaw wannowo-natryskowy
Baterie zawsze dobieramy do sanitariatu kierując się jego wymiarami, sposobem montażu oraz wyglądem, tak by stanowiły zgrany duet. Generalna zasada doboru baterii mówi, że najlepiej sprawdzają się baterie z jednej serii w całej łazience. Armaturę można potraktować jako element dekoracyjny lub postawić na minimalistyczny wzór.
fot.: Ferro
Rodzaje baterii wannowych - rodzaje, funkcje
Baterie wannowe mogą być bardzo typowe lub całkiem zaskakujące. Przede wszystkim coraz więcej na rynku jest baterii kolorowych - białe, czarne, w metalicznym wykończeniu. Zdecydowanym liderem na rynku armatury są zestawy podtynkowe, które idealnie wpisują się w nowoczesną łazienkę dbając o subtelny styl aranżacji, a nawet pozwalają zaoszczędzić miejsce w małych pomieszczeniach. Jednak największy wybór mamy w przypadku typowych baterii ściennych - to najliczniejsza grupa armatury dedykowanej do wanny.
fot.: Diamond
-
Baterie jedno- i dwuuchwytowe
Za pomocą uchwytów reguluje się wypływ wody z wylewki. Sterowaniu podlega intensywność strumienia oraz temperatura wody. W bateriach jednouchwytowych wykorzystuje się w tym celu jeden uchwyt, a w dwuuchwytowych są dwa oddzielne pokrętła.
fot.: Kuchinox - bateria dwuuchwytowa z zestawem natryskowym w kolorze mosiadz antyczny oraz biała bateria jednouchwytowa bez natrysku (należy dokupić oddzielnie)
-
Baterie wielootworowe
Baterie wielootworowe montuje się w otworach na wannie. W zależności od ilości otworów wyróżnia się modele jedno-, trój-, a nawet pięciootworowe. Korpus baterii jednootoworowej posiada mieszacz, a w modelach wielootworowych mamy oddzielnie rączkę natryskową, wylewkę z przełącznikiem natrysku oraz uchwyt(y) regulujące strumień i temperaturę wody. Ich największą zaletą jest system chowania węża w obudowie wanny, co prezentuje się bardzo elegancko.
fot.: Bateria wannowa 5-otworowa stojąca Harmonic KFA oraz bateria 3-otworowa wannowa Minimal Deante
-
Baterie podtynkowe
W przypadku baterii podtynkowej widoczne pozostają rozeta i uchwyty sterujące, a mechanizm i przyłącza schowane są w ścianie. To nowoczesne rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża - podejście hydrauliczne należy umieścić w bruździe. Z tego też względu montaż box-ów podtynkowych najlepiej przewidzieć na etapie układania glazury.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
fot.: Corsan - czarna bateria podtynkowa
-
Baterie ze składaną wylewką
Składana wylewka to rozwiązanie lepiej znane z kuchni, ale w wannie ma również praktyczne znaczenie. Daje nam pełny komfort w czasie kąpieli bez ryzyka uderzenia się o wystające części armatury.
fot.: Deante - niezwykle praktyczna bateria wannowa Maruna ze składaną wylewką
-
Syfon wannowy przelewowo-odpływowo-napełniający
To ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia napełnianie wanny przez przelew lub odpływ. Dzięki temu przestrzeń kąpielowa staje się bardziej subtelna.
fot.: Deante
-
Bateria termostatyczna
Ten rodzaj baterii odpowiada za utrzymanie stałej temperatury wypływającej wody. Do tego bateria z mechanizmem termostatycznym pozwala oszczędzać wodę, zatem należy do grupy baterii ekologicznych. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w kabinach prysznicowych i przy wannach, gdzie jest największy pobór wody. Baterie termostatyczne są wygodne w użytkowaniu i bezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, gdyż zapobiegają poparzeniom.
fot.: KFA Armatura - bateria Classic
-
Wannowe baterie wolnostojące
Baterie stojące dedykowane są do wanny wolnostojącej. To okazałe modele montowane na podłodze, które kosztują najwięcej. Decydując się na takie rozwiązanie musimy wcześniej przygotować doprowadzenie instalacji wodnej w wybrane miejsce.
Sprawdź koniecznie >> Jaka bateria do wanny wolnostojącej
fot.: Ideal Standard
Wybieramy baterię wannową
Baterie wannowe naścienne - zestawienie oferty rynkowej
To największa grupa produktów w tej kategorii. Od tradycyjnych modeli po minimalistyczne i kubistyczne wzory z okrągłymi lub kwadratowymi elementami. Są to też najtańsze baterie do wanny.
fot.: Zobacz więcej modeli >> KFA Armatura
fot.: Zobacz więcej modeli >> Laveo
fot.: Zobacz więcej modeli >> Invena
fot.: Zobacz więcej modeli >> Oras
fot.: Zobacz więcej modeli >> Kuchinox
fot.: Retrowoda.pl - bateria Milejdi i Gasbona
Baterie nawannowe - zestawienie oferty rynkowej
Baterie nawannowe (sztorcowe) stanowią mniejszą grupę w ofercie producentów. Montuje się je bezpośrednio na obudowie wanny, a ich przyłącza poprowadzone są pod wanną. Jest to rozwiązanie nowoczesne i niezbyt często spotykane. Prezentują się oryginalnie i warto zwrócić na nie uwagę.
fot.: Invena fot.: Ferro fot.: Elements
Baterie do wanny podłogowe - zestawienie oferty producentów
Najbardziej luksusowy asortyment wśród baterii do wanien, który prezentuje się pięknie i z pewnością będzie ozdobą każdej łazienki. Szczególnie polecane do dużych wnętrz, zwłaszcza tych urządzonych w stylu pokoju kąpielowego, gdzie wanna stanowi centralny punkt aranżacji.
fot.: Massi
fot.: Besco
fot.: Corsan
Zdjęcia: Deante, Laveo, Retrowoda.pl, Corsan, Diamond, Ideal Standard, Ferro, Invena, KFA, Kuchinox, Besco, Massi, Elements

![]() Hiacynt - kolekcja w stylu american glamour
American glamour to trend, który powoli wkracza do wnętrz naszych mieszkań i domów. Ciemne kolory, lśniące... więcej... Klasyczna „mała czarna” … bateria łazienkowa!
Niemal każdy w szafie znajdzie tzw. klasyczną „małą czarną”. Panowie z całą pewnością jej nie noszą,... więcej... Łazienkowa ekologia – trend czy coś więcej?
Przy projektowaniu łazienki dużą uwagę przykładamy do wyglądu. Staramy się poznać aktualne trendy wnętrzarskie,... więcej... |

