konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Płytki - duży czy mały format

data aktualizacji: 08-03-2021, 12:08 – artykuł promocyjny

Płytki ceramiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlatego też w tym sektorze tym pojawiają się wciąż jakieś nowości, które sprawiają, że kolekcje nabierają nowych cech. Jednym z istotnych parametrów płytek jest ich wielkość inaczej nazywana formatem. Poniżej podpowiadamy, jak i gdzie stosować płytki o małych rozmiarach oraz te wielkoformatowe.

Płytki - duży czy mały format

Format płytek - jaki wybrać

 

Czasem trudno odnaleźć się w gąszczu określeń dotyczących płytek. Dziś to bardzo szeroki asortyment różniący się pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to szerokie spektrum formatów, kształtów oraz struktur. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązanie wybrać do konkretnych miejsc.

  • Małe, średnie, duże - jak rozróżnić format płytek

Określenie małe, czy duże płytki może być nieco intuicyjne - standardowy niegdyś rozmiar 30x30 dla jednych jest duży, a innym wydaje się mały. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele formatów, również o wymiarach krawędzi sięgających ponad 1 metr. Najmniejsze są płytki typu mozaiki, które jednak mają wygodną formę - naklejone są na specjalnej siatce utrzymującej poszczególne kwadraciki razem.  

Bawa Wnętrza

fot.: Salon Łazienek BAWA Wnętrza

  • Wielkość łazienki, a format płytek

Istnieje zależność mówiąca, że najlepiej jest dobrać wielkość płytek do metrażu pomieszczenia. Można dzięki temu nieco zakłamać rzeczywistość, np. optycznie powiększyć przestrzeń, wydłużyć ścianę lub poszerzyć podłogę. W małych łazienkach wyeliminowanie dużej ilości fug może okazać się korzystnym zabiegiem aranżacyjnym. Na dużej przestrzeni mamy więcej możliwości, zwłaszcza jeśli chcemy łączyć różne rozmiary płytek. Do tego dochodzą struktury, które wnoszą jeszcze większą różnorodność do wnętrza.

fot.: Raw Decor - wielkość płytek najlepiej dobierać indywidualnie do wnętrza uwzględniają również ich kolor - ciemne płytki w małym formacie najlepiej pasują na małych powierzchniach

  • Jaki rozmiar płytek jest najlepszy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Najważniejsze jest, jaki efekt chcemy osiągnąć. Również moda w tym zakresie jest zmienna. Do pewnego czasu dominowały płytki wielkoformatowe. Te o mniejszych wymiarach wykorzystywane były głównie jako dodatek o dekoracyjnym charakterze. Z czasem modne stały się płytki o małych wymiarach na całej powierzchni - wzory patchwork, mozaiki, płytki cegiełki (metro) itp. Jedno jest pewne - do każdego pomieszczenia można dobrać odpowiedni rodzaj płytek.

fot.: Salony Blu - bazowe płytki z kolekcji Azario Bireno imitują wzory kamienia o bogatym użyleniu, a uzupłenieniem serii są dekory z falistym wzorem oraz geometryczną mozaiką

  • Kwadrat czy prostokąt

Mówiąc o formacie płytek można uwzględnić również ich kształt. Już nie tylko kwadrat, czy prostokąt, ale także heksagony, trójkąty i inne ciekawe alternatywy. Rozwój technologii produkcji powoduje, że właściwie nie ma ograniczeń w zakresie wyglądu współczesnych płytek. 

fot.: Płytki oktagonalne w ofercie sklepu Yeti.pl oraz płytki Carat od Dunin posiadają dwie wielkości w zestawie

 

Jak łączyć formaty płytek

 

Decydując się na jeden rozmiar płytek na ścianach i podłogach uzyskamy jednolitą płaszczyznę, która będzie doskonałym tłem. Taki układ sprawdza się zwłaszcza w miejscach o niewielkim metrażu, gdzie chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Za sprawą płytek możemy do wnętrza wprowadzić także ciekawe zjawiska. Przede wszystkim mogą być dekoracją, podkreślać podział funkcjonalny wnętrza lub nawiązywać do stylistyki wnętrza.

Fuerta marengo

fot.: Cerrad - różne kolory i kształty płytek zmieniają proporcje wnętrza i tworzą podział funkcjonalny

Jednym z najłatwiejszych do zaplanowania systemów układania płytek jest wybór innego formatu na podłogi, a innego na ściany. Drugi pod względem popularności jest układ z wplecionym dekorem na wybranej wysokości lub w postaci pionowych pasów. Najtrudniej jest zaplanować połączenie wielu formatów i typów płytek na jednej płaszczyźnie, ale jednocześnie to najbardziej spektakularny sposób na wykończenie ścian i podłóg. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Gresowe płytki Mini Arabesco Black z kolekcji DUNIN ARABESCO

fot.: Dunin - małe płytki idealnie wpisują się w stylizację retro, rustykalny klimat, ale też w formie akcentu przy popularnym łączeniu stylów

 

Duże płytki - gdzie się sprawdzą, jak układać

 

Za duże płytki możemy uznać już te o bokach większych niż 30 cm. Optycznie powiększają przestrzeń, dlatego chętnie wybierane są do małych łazienkach. W dużych pomieszczeniach podkreślają okazałość aranżacji.  Pozwalają zminimalizować ilość łączeń (fug), dzięki czemu są łatwe do utrzymania w czystości. Podkreślają minimalizm i mają nowoczesny charakter. Do tej grupy można zaliczyć również długie płytki typu deski, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

fot.: Salonika - duże płytki mogą wyglądać jak zlepek małych - wszystko zależy od ich struktury

Ich układanie wiąże się z szybkim postępem prac - jedna płytka zajmuje znaczną część glazurowanej powierzchni. Wymagają jednak równego podłoża i daję mniejszą granicę tolerancji na wszelkie krzywizny. To idealne rozwiązanie dla miłośników jasnych wnętrz o spójnej stylistyce. Decydując się na duży rozmiar w małej łazience musimy przemyśleć układ płytek, tak by na podłodze lub ścianie nie pozostały niewielkie ścinki, które będą kontrastować z rzędem pełnowymiarowych płytek. 

 

Małe płytki w łazience - pomysły na wykorzystanie

 

Im mniejszy format, tym większe możliwości. Płytki o krótkich bokach można łączyć i zestawiać w nietypowe kompozycje. Wnoszą różnorodność do wnętrza i wpływają na jego unikatowość. Dzięki małym formatom mamy też możliwość ukrycia wad powierzchni typu krzywizny, które są bardzo kłopotliwe przy dużych płytkach. Najlepiej sprawdzają się na ścianach dużych pomieszczeń oraz jako dodatek do płytek wielkoformatowych. Małe pytki mają wiele zalet. Są małe, a więc również i lżejsze, co jest przydatne przy ich transporcie i układaniu. Ten format lubią glazurnicy, gdyż łatwiej jest dopasować płytki o małych rozmiarach, również na nietypowych powierzchniach,  jest też mniej strat materiału przy układaniu. Dla projektantów dają znacznie więcej możliwości. Płytki o małym formacie idealnie pasują do układu modularnego, w którym wielokrotność mniejszego formatu jest równa bazowej płytce o większym rozmiarze. To najłatwiejszy sposób na wprowadzenie różnych, sharmonizowanych formatów na jednej płaszczyźnie.

Małe płytki doskonale sprawdzają się do wypełnienie przestrzeni typu wnęki, skosy, wąskie lub krótkie odcinki ścian. Taki typ wykończenia polecany jest dla osób ceniących różnorodność i kolorowe akcenty we wnętrzach. 

fot.: Salonika - mozaika to przykład płytek o małym rozmiarze, które są bardzo chętnie wybierane do łazienek

 

Płytki w łazience - ciekawe propozycje

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Dunin, Bawa, Salony Blu, Salonika, Raw Decor, Yeti.plPodobne artykuły
Cieniowanie ścian - styl ombre we wnętrzach

podłogi i ściany

Cieniowanie ścian - styl ombre we wnętrzach

Cieniowanie podbiło branżę fryzjerską i modową, a teraz przebojem wkracza również do wnętrz. Ten trend,... więcej...

Piękna codzienność odnaleziona w naturalnej łazience

podłogi i ściany

Piękna codzienność odnaleziona w naturalnej łazience

Kolekcja Contrail od Tubądzin to propozycja dla osób ceniących sobie spokój i celebrujących drobne... więcej...

Płytki wielkoformatowe w ofercie salonu łazienek Salonika

podłogi i ściany

Płytki wielkoformatowe w ofercie salonu łazienek Salonika

Płytki wielkoformatowe mogą być wykorzystane do wykończenia podłóg i ścian. Idealnie pasują do nowoczesnego... więcej...