Łazienka z bidetem – odległości, zasady urządzania, jak wybrać
artykuł promocyjny
Bidet to element, z którego często rezygnujemy przy urządzaniu łazienki. Wydaje się zbędnym wyposażeniem zajmującym jednak sporo miejsca, wymagajacym nakładów - dodatkowa instalacja oraz koszt zakupu sanitariatu. Wiąże się to z pewnością z dość krótką historią tego urządzenia w polskich łazienkach. Skoro do tej pory nie używaliśmy bidetu, to czy jest on nam konieczny w łazience? Przekornie można powiedzieć, że toalety też nie zawsze były w domach... Bidet to wygodne rozwiązanie pozwalające lepiej dbać o higienę osobistą. Dlatego nie należy rozważać kwestii bidetu w kategorii - czy montować, a zastanowić się - gdzie, jak i który model wybrać.

fot.: Koło
Bidet i WC - w jakie odległości
Ze względu na sposób korzystania z bidetu - siada się na nim przeodem lub tyłem do baterii bidetowej (pierwszy wariant jest wygodniejszy) - potrzebna jest odpowiednia przestrzeń manewrowa również po jego bokach. Z teg też powodu bidet powinien być oddalony od miski WC przynajmniej 30 cm - podobnie jest ze ścianą lub innymi sanitariatami w bezpośrednim sąsiedztwie. Odległość ta powinna być zwiększona jesli bidet ma być przeznaczony dla osób starszych lub z problemami z poruszaniem się. Od frontu również zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni. Najlepiej jeśli będzie to ok. 60 cm.
fot.: Ideal Standard
Bidet - na jakiej wysokości
Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniej wysokości montażu tego sanitariatu. Projektanci zalecają zachować spójność z miską WC, dlatego bidety najczęściej montuje się 40 cm od podłogi. W szczególnych przypadkach - osoby starsze lub niepełnosprawne - warto zwiększyć tę wartość do 45-50 cm.
fot.: Deante - miska bidetowa Anemon
Gdy nie ma miejsca na bidet
Nie ma się co oszukiwać. W wielu łazienkach nie ma miejsca na dodatkowe wyposażenie. Jeśli inwestor ma podjąć decyzję WC czy bidet - wybór jest oczywisty... chyba że ... zdecyduje się połączyć obie te funkcje w jednym urządzeniu. Wówczas problem rozwiązauje się sam. W kwestii kosztów również można znaleźć plusy. Choć sedes z funkcją bidetu jest droższy niż tradycyjna miska WC, to nie musimy kupować i montować już oddzielnego urządzenia. Sprawdź >> Sedes zintegrowany z bidetem.
fot.: MARAX - inteligentna toaleta z funkcją bidetuTejjer
Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej baterii natryskowej typu bidetta. Można ją zamontować jako batertię umywalkową z dodatkowym wężem, który swoim zasięgiem obejmie również strefę WC lub jako oddzielny element natryskowy przy misce WC. Dowiedz się >> Bidet, bidetta czy toaleta myjąca - przegląd rozwiązań
fot.: Ferro - bateria umywalkowo-bidetowa z rączką natrysku z kolekcji Metalia 56
RADA: "W pobliżu bidetu warto pomyśleć o miejscu na kosmetyki do higieny intymnej oraz na ręcznik".
Bateria i deska do bidetu
Bidet to urządzenie sanitarne, które musi być podłączone do sieci wodociągowej, czyli potrzebuje baterii. W ofercie producentów znajdziemy wiele modeli dedykowanych do tego celu.
fot.: Armatura Kraków
Poniżej przykładowe produkty:
W kwestii deski na bidet zdania są podzielone. Zasadniczo nie jest ona wymagana. Głównym założeniem desek sedesowych jest ochrona wyposażenia łazienki przed rozprzestrzenianiem się zarazków powstających z fekalii. W przypadku bidetów nie ma takiego ryzyka, dlatego deska pełni jedynie funkcją ozdobną - zakryte wnetrze sanitariatu prezentuje się bardziej elegancko.
fot.: Elements - bidet z pokrywą
Bidet - wiszący czy stojący
Bidet stanowi duet z wc, dlatego zawsze warto zachować spójność stylistyczną tych dwóch sanitariatów. W łazience z wiszącą miską sanitarną powinien znaleźć się wiszący bidet i odwrotnie. Co do funkcjonalności obu rozwiązań, korzystniejsze są modele podwieszane. Po pierwsze dają poczucie większej przestrzeni, a po drugie nie tworzą trudnodostęnych miejsc do sprzątania. Często pojawia się dylemat wytrzymałości systemów wiszących. Przystosowane są one do dużych obciążeń, co wynika z zastosowania specjalnego stelaża podtynkowego. Jest to rozwiązanie podnoszące walory estetyczne pomieszczenia, ale też koszty instalacji. Bidet w wersji stojącej to klasyczny wariant, zalecany do wnętrz urządzony w tradycyjnym stylu. Świetnie pasują też do łazienek retro. Warto jednak pamiętać, że zajmują nieco więcej miejsca, dlatego powinny znaleźć się w aranżacjach o większym metrażu.
fot.: Montaż bidetu podwieszanego najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem stelaża podtynkowego, jak na przykład KOŁO TECHNIC GT do bidetu lub wybrać moduł sanitarny do bidetu Geberit Monolith
Miska bidetowa - na co zwrócić uwagę
Wybierając bidet warto zwrócić uwagę na kształt miski bidetowej. Może być to miska o geometrycznych kształatch, w której widoczne będą kanty i ostre kąty lub wręcz przeciwnie - owalne obłe konstrukcje o delikatnych i miękkich przejściach. Do tego warto zwrócić uwagę na powłoki ochronne ułatwiające utrzymanie czystości, jak np. MaxiClean.
fot.: Massi
Zdjęcia: Marax, Massi, Elements, Koło, Geberit, Deante, Ferro, Ideal Standard, Armatura Kraków


- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
ceramika sanitarna
Jak wybrać misy WC dobrej jakości? |
![]() |
ceramika sanitarna
Wybieramy umywalkę |
![]() |
armatura łazienkowa
Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości |
![]() |
armatura łazienkowa
Bidet w małej łazience |
![]() |
armatura łazienkowa
Szklane wnętrza Glasimo |