Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Łazienka z bidetem – odległości, zasady urządzania, jak wybrać

artykuł promocyjny

Bidet to element, z którego często rezygnujemy przy urządzaniu łazienki. Wydaje się zbędnym wyposażeniem zajmującym jednak sporo miejsca, wymagajacym nakładów - dodatkowa instalacja oraz koszt zakupu sanitariatu. Wiąże się to z pewnością z dość krótką historią tego urządzenia w polskich łazienkach. Skoro do tej pory nie używaliśmy bidetu, to czy jest on nam konieczny w łazience? Przekornie można powiedzieć, że toalety też nie zawsze były w domach... Bidet to wygodne rozwiązanie pozwalające lepiej dbać o higienę osobistą. Dlatego nie należy rozważać kwestii bidetu w kategorii - czy montować, a zastanowić się - gdzie, jak i który model wybrać.

Łazienka z bidetem – odległości, zasady urządzania, jak wybrać

fot.: Koło

 

Bidet i WC - w jakie odległości

Ze względu na sposób korzystania z bidetu - siada się na nim przeodem lub tyłem do baterii bidetowej (pierwszy wariant jest wygodniejszy) - potrzebna jest odpowiednia przestrzeń manewrowa również po jego bokach. Z teg też powodu bidet powinien być oddalony od miski WC przynajmniej 30 cm - podobnie jest ze ścianą lub innymi sanitariatami w bezpośrednim sąsiedztwie. Odległość ta powinna być zwiększona jesli bidet ma być przeznaczony dla osób starszych lub z problemami z poruszaniem się. Od frontu również zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni. Najlepiej jeśli będzie to ok. 60 cm.

Bidet i WC - jakie odległości

fot.: Ideal Standard


Bidet - na jakiej wysokości

Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniej wysokości montażu tego sanitariatu. Projektanci zalecają zachować spójność z miską WC, dlatego bidety najczęściej montuje się 40 cm od podłogi. W szczególnych przypadkach - osoby starsze lub niepełnosprawne - warto zwiększyć tę wartość do 45-50 cm.

Bidet - na jakiej wysokości

fot.: Deante - miska bidetowa Anemon

Gdy nie ma miejsca na bidet

Nie ma się co oszukiwać. W wielu łazienkach nie ma miejsca na dodatkowe wyposażenie. Jeśli inwestor ma podjąć decyzję WC czy bidet - wybór jest oczywisty... chyba że ... zdecyduje się połączyć obie te funkcje w jednym urządzeniu. Wówczas problem rozwiązauje się sam. W kwestii kosztów również można znaleźć plusy. Choć sedes z funkcją bidetu jest droższy niż tradycyjna miska WC, to nie musimy kupować i montować już oddzielnego urządzenia. Sprawdź >> Sedes zintegrowany z bidetem.

Gdy nie ma miejsca na bidet

fot.: MARAX - inteligentna toaleta z funkcją bidetuTejjer

Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej baterii natryskowej typu bidetta. Można ją zamontować jako batertię umywalkową z dodatkowym wężem, który swoim zasięgiem obejmie również strefę WC lub jako oddzielny element natryskowy przy misce WC. Dowiedz się >> Bidet, bidetta czy toaleta myjąca - przegląd rozwiązań

Gdy nie ma miejsca na bidet

fot.: Ferro - bateria umywalkowo-bidetowa z rączką natrysku z kolekcji Metalia 56

 

RADA: "W pobliżu bidetu warto pomyśleć o miejscu na kosmetyki do higieny intymnej oraz na ręcznik".

 

Bateria i deska do bidetu
 

Bidet to urządzenie sanitarne, które musi być podłączone do sieci wodociągowej, czyli potrzebuje baterii. W ofercie producentów znajdziemy wiele modeli dedykowanych do tego celu.

       Bateria bidetowa Armatura Kraków Sjenit    

     fot.: Armatura Kraków                


Poniżej przykładowe produkty:


W kwestii deski na bidet zdania są podzielone. Zasadniczo nie jest ona wymagana. Głównym założeniem desek sedesowych jest ochrona wyposażenia łazienki przed rozprzestrzenianiem się zarazków powstających z fekalii. W przypadku bidetów nie ma takiego ryzyka, dlatego deska pełni jedynie funkcją ozdobną - zakryte wnetrze sanitariatu prezentuje się bardziej elegancko.

Bateria i deska do bidetu

fot.: Elements - bidet z pokrywą

 

Bidet - wiszący czy stojący

 

Bidet stanowi duet z wc, dlatego zawsze warto zachować spójność stylistyczną tych dwóch sanitariatów. W łazience z wiszącą miską sanitarną powinien znaleźć się wiszący bidet i odwrotnie. Co do funkcjonalności obu rozwiązań, korzystniejsze są modele podwieszane. Po pierwsze dają poczucie większej przestrzeni, a po drugie nie tworzą trudnodostęnych miejsc do sprzątania. Często pojawia się dylemat wytrzymałości systemów wiszących. Przystosowane są one do dużych obciążeń, co wynika z zastosowania specjalnego stelaża podtynkowego. Jest to rozwiązanie podnoszące walory estetyczne pomieszczenia, ale też koszty instalacji. Bidet w wersji stojącej to klasyczny wariant, zalecany do wnętrz urządzony w tradycyjnym stylu. Świetnie pasują też do łazienek retro. Warto jednak pamiętać, że zajmują nieco więcej miejsca, dlatego powinny znaleźć się w aranżacjach o większym metrażu.

Bidet - wiszący czy stojącyBidet - wiszący czy stojący

fot.: Montaż bidetu podwieszanego najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem stelaża podtynkowego, jak na przykład KOŁO TECHNIC GT do bidetu lub wybrać moduł sanitarny do bidetu Geberit Monolith

 

Miska bidetowa - na co zwrócić uwagę

 

Wybierając bidet warto zwrócić uwagę na kształt miski bidetowej. Może być to miska o geometrycznych kształatch, w której widoczne będą kanty i ostre kąty lub wręcz przeciwnie - owalne obłe konstrukcje o delikatnych i miękkich przejściach. Do tego warto zwrócić uwagę na powłoki ochronne ułatwiające utrzymanie czystości, jak np. MaxiClean.

Massi

fot.: Massi

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Marax, Massi, Elements, Koło, Geberit, Deante, Ferro, Ideal Standard, Armatura Kraków
Polecamy
Jak wybrać misy WC dobrej jakości? ceramika sanitarna

Jak wybrać misy WC dobrej jakości?

 
Wybieramy umywalkę ceramika sanitarna

Wybieramy umywalkę

 
Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości armatura łazienkowa

Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości

 
Bidet w małej łazience armatura łazienkowa

Bidet w małej łazience

 
Szklane wnętrza Glasimo armatura łazienkowa

Szklane wnętrza Glasimo

 
Partnerzy

CerramedBesco
 

LuxumCristalstone

Invenalogo Coram

AKCJUM

Riho  Sapho


logo Piramida
Werit

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni
Facebook
Instagram