konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020
aurora

Abażury i klosze, czyli do czego służą osłony żarówki w lampach?

data aktualizacji: 27-02-2019, 10:54 – artykuł promocyjny

Niech stanie się światło! Wydawać by się mogło, że wystarczy do tego zwykła żarówka z oprawką podłączona do instalacji. Dlaczego zatem niemal każda lampa jest wyposażona w klosz lub abażur? Jakie są funkcje tej standardowej i powszechnie stosowanej części oświetlenia?


Czy klosz jest nam w ogóle potrzebny?

Bezpośrednie wpatrywanie się w świecącą żarówkę, podobnie jak patrzenie prosto w słońce, może być nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne dla naszego wzroku. Dlatego też wszelkie osłony mają przede wszystkim redukować dyskomfort osoby przebywającej w pomieszczeniu.

Ponadto nieosłonięta żarówka emituje światło w równym stopniu we wszystkich kierunkach. Osłony ograniczają je i kierują w konkretną stronę. Poszczególne rodzaje lamp mają odmienne funkcje, dlatego też kształt kloszy i abażurów w nich używanych również bywa zróżnicowany.


Lampy podłogowe – budowanie nastroju

Abażury i klosze, czyli do czego służą osłony żarówki w lampach?

W tradycyjnych lampach podłogowych, stosuje się zazwyczaj osłony materiałowe lub papierowe, najczęściej w kształcie cylindra, mające ograniczyć rozchodzenie się światła na boki, pozwalając mu jednak na swobodny przepływ w stronę podłogi i sufitu. Taka konstrukcja sprawia, że strumień skierowany w dół umożliwia swobodne czytanie w jego świetle osobie siedzącej w pobliskim fotelu lub na kanapie. Z kolei światło odbijające się od sufitu buduje nastrój pomieszczenia, nadając mu bardziej przytulny i ciepły charakter.

Ten typ rozwiązania sprawia, że światło nie razi osoby przebywającej we wnętrzu, staje się bardziej miękkie i rozproszone. Równocześnie materiał użyty do produkcji abażurów (tkanina lub papier) nie blokuje całkowicie przechodzenia przez nie światła. Dzięki temu lampy stojące nadają się idealnie do przestrzeni, zarówno całych pomieszczeń, jak i wydzielonych stref, gdzie chcemy się zrelaksować i odpocząć.


Osłony lamp stołowych

Lampy stołowe mają odmienną funkcję, więc ich osłony zyskały również inny kształt. Służą do doświetlania konkretnych przestrzeni, w których pracujemy lub wykonujemy precyzyjne czynności, na przykład przy biurku. Dlatego też klosze i abażury, są słabo przepuszczalne na boki i kierują niemal całe światło w dół. Im wyższa lampa i szerszy klosz, tym większą przestrzeń wokół zostaje oświetlona.


Znaczenie wielkości osłony

lampa

Ważny jest nie tylko kształt, ale również rozmiar klosza. Im jest on mniejszy, tym bardziej skoncentrowany strumień światła zyskujemy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lamp zadaniowych, gdy zależy nam na mocnym oświetleniu stosunkowo niewielkiej przestrzeni w pomieszczeniu (np. lampka nocna czy lampa na biurku itp.). Ponieważ światło kreśli w tym przypadku wąski krąg, nie będzie przeszkadzać innym użytkownikom pomieszczenia, którzy nie znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie lampy.


Lampy wiszące

Ich najczęstszą funkcją jest oświetlanie przestrzeni pod nimi. Stąd często mają klosze kierujące światło wyłącznie w dół. Świetnym rozwiązaniem są szczególnie klosze z metalu, które dzięki odbijaniu się promieni od ich wewnętrznej powierzchni, dodatkowo wzmacniają wiązkę. Coraz większa liczba producentów oświetlenia decyduje się na takie rozwiązania, rekomendując je zwłaszcza nad wyspę kuchenną lub stół w salonie. Wiele tego typu lamp oferuje na przykład sklep z oświetleniem Lampy.it, gdzie można znaleźć produkty w różnych stylistykach, wykonane z najwyższej klasy materiałów, w najmodniejszych obecnie odcieniach (m.in. złoto i mosiądz).

lampa wisząca Azzardo


Lampy ozdobne – wielki powrót lampionów

Nadchodzące miesiące to nie tylko czas nowatorskich rozwiązań, ale również moment wielkich powrotów. Znów pojawią się piękne i ozdobne papierowe osłony na lampy, wywodzące się z tradycyjnych chińskich lampionów. Rozwiązania tego typu, gdzie żarówka jest w całości osłonięta z każdej strony, dają piękne, delikatne i rozproszone światło. Mogą służyć jako subtelne oświetlenie boczne, ale przede wszystkim są niesamowitą dekoracją niemal każdej aranżacji, bez względu na dominującą stylistykę.


Osłona i… wyznacznik stylu

lampa stojąca

Klosze i abażury osłaniają żarówkę i kierują strumień światła w pożądaną stronę, poprawiając funkcjonalność każdej lampy w zgodzie z jej przeznaczeniem. Oprócz tej ważnej roli, mają również dodatkowe znaczenie. Stanowiąc jeden z najbardziej widocznych elementów lampy, decydują o jej stylistyce. Sprawiają, że konkretny produkt może idealnie wpasować się w nasze wnętrze. Salon w stylu art déco, skandynawska sypialnia czy kuchnia w wydaniu vintage będą wymagały zastosowania zupełnie innych osłon, które będą w stanie harmonijnie wpisać się w pomieszczenie lub też stanowić jego główny akcent dekoracyjny.

Niby prosty element, a pełni tak wiele funkcji. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej lampy, warto dokładnie ją obejrzeć, pamiętając do czego będziemy jej potrzebować. Dzięki temu nasz dom będzie zawsze oświetlony w najlepszy możliwy sposób – zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Torino Group Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. K.
ul. Strzeszyńska 33
60-479 Poznań
tel. +48 665 10 77 25, +48 605 04 05 06
www: azzardo.com.pl
mail: wyślij wiadomość
Torino Group Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. K.

lampy wiszące » kinkiety » plafony » lampy podłogowe » lampy stołowe » lampy techniczne » żarówki LEDPodobne artykuły
Meble łazienkowe z kolorowymi frontami

meble i akcesoria

Meble łazienkowe z kolorowymi frontami

Meble w łazience to bardzo ważny element wyposażenia. Muszą spełniać wysokie standardy ochrony przed wnikaniem... więcej...

Meble dobrze zorganizowane

meble i akcesoria

Meble dobrze zorganizowane

Meble to podstawa orgaznizacji wszystkich akcesoriów i przyborów zgromadzonych w łazience. Nie może... więcej...

 Podświetlane lusterka powiększające

meble i akcesoria

Podświetlane lusterka powiększające

Firma Aurora Technika Świetlna specjalizuje się w oświetleniu architektonicznym. W swojej ofercie posiada szeroką... więcej...