Płytki układane w jodełkę, szachownicę czy cegiełkę - sposoby układania płytek
artykuł promocyjny
Sposób ułożenia płytek może wnieść nową jakość do wnętrza. Sprawić, że płytki zaczną przypominać stary parkiet lub stworzą wyjątkowy klimat. W trendach aranżacyjnych możemy zaobserwować wielki powrót układu wzorowanego jodełką, a także elegancję zaczerpniętą z ponadczasowej szachownicy. Nieustającą popularnością cieszy się także wzór cegiełki, który idealnie pasuje do kafli w stylu paryskiego metro.

fot.: Cerrad - kolekcja Mustiq beige
Każda przestrzeń - podłoga oraz ściana - wymaga specjalnego podejścia w kwestii wykończenia. Ta sama płytka w różnej konfiguracji może całkowicie odmienić wnętrze. Szukanie nietuzinkowych rozwiązań to coraz częściej idealny sposób na oryginalną łazienkę. Każdy z nas chce mieć wyjątkowy wystrój, który przykuwa uwagę.
fot.: Cerrad fot.: MikołajskaStudio
Na zmianę w sposobie układania płytek duży wpływ ma także moda na małe formaty oraz imitacje, w tym płytki wzorowane na drewnianych deskach. Podobny efekt osiągniemy stosując połączenie różnych kształtów płytek. Już nie tylko kwadraty i prostokąty, ale też różne inne ciekawe konfiguracje możemy spotkać w ofercie producentów. Różnorodne są także rozmiary - od mini po wielkoformatowe tafle.
fot.: Cerrad
W aranżacji łazienek bardzo wyraźnie zarysował się także trend na łączenie płytek ściennych z podłogowymi. Pomaga to w zaplanowaniu podziału pomieszczenia na strefy użytkowe. Oprócz tego mamy do wyboru bardzo szeroki wachlarz możliwości oferowanych przez producentów płytek. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju dekory, płytki modularne (różne formaty w ramach jednej kolekcji) oraz dodatkowo faktury i struktury.
fot.: Cerrad
W sposobie układania płytek duże znaczenie ma także dobór fug - ich koloru oraz szerokości. Zazwyczaj zamierzonym efektem jest wybór spoiny w kolorze jak najbardziej zbliżonym do powierzchni płytki oraz w systemie wąskich szczelin, co pozwala uzyskać efekt jednolitej powierzchni.
fot.: Przykładowe wzory układne z płytek
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ >> Płytki łazienkowe - najnowsze trendy na 2023 rok
Wzór ceglanego muru, czyli układanie na ząb
Przesunięcie kolejnych rzędów płytek o wybraną wartość to tzw. układanie na ząb. Cegiełka to bardzo wdzięczny wzór, który dobrze się kojarzy. Przede wszystkim płytki cegiełki najczęściej mają wykończenie na połysk, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem do ciemnych i małych pomieszczeń - a takich łazienek jest dość dużo. Poza tym mają fazowane krawędzie, dzięki czemu delikatnie załamują światło dając wrażeni trzeciego wymiaru. Wzór cegiełki idealnie pasuje na elementy dekoracyjne oraz niewielkie przestrzenie, choć może stanowić również element przewodni całego wnętrza. Za sprawą płytek cegiełek możemy także wyczarować stylową boazerię w stylu angielskim, czyli płytki na ścianie ułożone do wysokości ok. 80 cm. Korzystając z płytek układanych w cegiełkę możemy pogłębić wyrazistość aranżacji.
fot.: Jeta
Płytki w kształcie cegiełki to tzw. subway tiles, które kojarzą się nam ze ścianami nowojorskiego i paryskiego metra, chętnie wykorzystywane są w łazienkach. Można je układać klasycznie, czyli jakby tworzyły mur lub w pionie, co z pewnością wyjdzie znacznie bardziej ekstrawagancko.
Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu retro, industrialnym, loft oraz przy nowoczesnym minimalizmie.
fot.: Kaflando - EQUIPE ARTISAN WHITE - białe cieniowane cegiełki w stylu retro
Wzór parkietu, czyli jodełka i drabinka
Ciekawym patentem na urozmaicenie powierzchni podłogi lub ściany jest wybór wzoru inspirowanego klasycznym parkietem, czyli w jodełkę, drabinkę lub typowy wzór angielski z delikatnym przesunięciem. Jeśli deseczki są mniejsze (tzw. klepki) można uzyskać jeszcze więcej wariacji. Od układu w cegiełkę, przez szachownicę, po plecionkę. Tego typu wzory zalecane są do płytek prostokątnych wzorowanych na deskach.
fot.: Kaflando - klasyczne zielone cegiełki ARTISAN MOSS GREEN
fot.: Flow Interiors
fot.: Dunin - mozaika Royal Chevron w różnych wersjach kolorystycznych
Szachownica - wzór kontrastów
Klasyczna, ponadczasowa i bardzo elegancka podłoga to ta ze wzorem szachownicy. Jest to układ o wielkim potencjale aranżacyjnym. Decydując się na takie wykończenia musimy mieć świadomość, że dana powierzchnia będzie odgrywać pierwszoplanową rolę. Szachownica najczęściej bazuje na silnym kontraście kolorystycznym - najpopularniejsze jest zestawienie bieli i czerni, choć zdarza się także łagodniejsze stopniowanie kolorów.
fot.: Ferro - szachownica doskonale pasuje do stylu retro, klasycznego i glamour
Do stworzenia szachownicy potrzebujemy kwadratowych płytek w dwóch kolorach. Często ich przebieg ma wzór karo, a fuga poszerza jeden z kolorów. Doskonale sprawdzają się przy jednolitych ścianach.
fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
Szachownica może być również nieco mniej oczywista. Przykładem jest kolorowa mozaika, którą można ułożyć w przeróżne konfiguracje.
fot.: Trufle Mozaiki
ZAINSPIRUJ SIĘ >> Płytki heksagonalne w łazience
Zdjęcia: Cerrad, Dunin, Jeta, Ferro, Opoczno, Cersanit, MikołajskaStudio, Trufle Mozaika, Kaflando, Flow Interiors


- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
podłogi i ściany
Płytki łazienkowe Zainspiruj się |
![]() |
porady łazienkowe
Panele winylowe w łazience |
![]() |
podłogi i ściany
Mozaika na podłodze |
![]() |
podłogi i ściany
Nowości w ofercie Cerrad |
![]() |
podłogi i ściany
Dwa popularne gatunki kamienia w łazience |