Płytki układane w jodełkę, szachownicę czy cegiełkę - sposoby układania płytek

data aktualizacji: 03-06-2022, 10:22 – artykuł promocyjny

Sposób ułożenia płytek może wnieść nową jakość do wnętrza. Sprawić, że płytki zaczną przypominać stary parkiet lub stworzą wyjątkowy klimat. W trendach aranżacyjnych możemy zaobserwować wielki powrót układu wzorowanego jodełką, a także elegancję zaczerpniętą z ponadczasowej szachownicy. Nieustającą popularnością cieszy się także wzór cegiełki, który idealnie pasuje do kafli w stylu paryskiego metro.

Płytki układane w jodełkę, szachownicę czy cegiełkę - sposoby układania płytek

fot.: Cerrad - kolekcja Mustiq beige

 

Każda przestrzeń - podłoga oraz ściana - wymaga specjalnego podejścia w kwestii wykończenia. Ta sama płytka w różnej konfiguracji może całkowicie odmienić wnętrze. Szukanie nietuzinkowych rozwiązań to coraz częściej idealny sposób na oryginalną łazienkę. Każdy z nas chce mieć wyjątkowy wystrój, który przykuwa uwagę.

Drewnopodobne płytki układane jak parkiet w łazienceDrewnopodobne płytki układane jak parkiet w łazience

                     fot.: Cerrad                                                    fot.: MikołajskaStudio

Na zmianę w sposobie układania płytek duży wpływ ma także moda na małe formaty oraz imitacje, w tym płytki wzorowane na drewnianych deskach. Podobny efekt osiągniemy stosując połączenie różnych kształtów płytek. Już nie tylko kwadraty i prostokąty, ale też różne inne ciekawe konfiguracje możemy spotkać w ofercie producentów. Różnorodne są także rozmiary - od mini po wielkoformatowe tafle.

Wzory układania płytek w łazience - przykładowe aranżacje

fot.: Cerrad

W aranżacji łazienek bardzo wyraźnie zarysował się także trend na łączenie płytek ściennych z podłogowymi. Pomaga to w zaplanowaniu podziału pomieszczenia na strefy użytkowe. Oprócz tego mamy do wyboru bardzo szeroki wachlarz możliwości oferowanych przez producentów płytek. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju dekory, płytki modularne (różne formaty w ramach jednej kolekcji) oraz dodatkowo faktury i struktury.

Wzory układania płytek

fot.: Cerrad

W sposobie układania płytek duże znaczenie ma także dobór fug - ich koloru oraz szerokości. Zazwyczaj zamierzonym efektem jest wybór spoiny w kolorze jak najbardziej zbliżonym do powierzchni płytki oraz w systemie wąskich szczelin, co pozwala uzyskać efekt jednolitej powierzchni. 

Wzory układania płytek

fot.: Przykładowe wzory układne z płytek


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ >> Jakie płytki do łazienki - trendy i kolekcje 2019


 

Wzór ceglanego muru, czyli układanie na ząb

 

Przesunięcie kolejnych rzędów płytek o wybraną wartość to tzw. układanie na ząb. Cegiełka to bardzo wdzięczny wzór, który dobrze się kojarzy. Przede wszystkim płytki cegiełki najczęściej mają wykończenie na połysk, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem do ciemnych i małych pomieszczeń - a takich łazienek jest dość dużo. Poza tym mają fazowane krawędzie, dzięki czemu delikatnie załamują światło dając wrażeni trzeciego wymiaru. Wzór cegiełki idealnie pasuje na elementy dekoracyjne oraz niewielkie przestrzenie, choć może stanowić również element przewodni całego wnętrza. Za sprawą płytek cegiełek możemy także wyczarować stylową boazerię w stylu angielskim, czyli płytki na ścianie ułożone do wysokości ok. 80 cm. Korzystając z płytek układanych w cegiełkę możemy pogłębić wyrazistość aranżacji.

fot.: Jeta

Płytki w kształcie cegiełki to tzw. subway tiles, które kojarzą się nam ze ścianami nowojorskiego i paryskiego metra, chętnie wykorzystywane są w łazienkach. Można je układać klasycznie, czyli jakby tworzyły mur lub w pionie, co z pewnością wyjdzie znacznie bardziej ekstrawagancko.

Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu retro, industrialnym, loft oraz przy nowoczesnym minimalizmie.

 

Wzór parkietu, czyli jodełka i drabinka

 

Ciekawym patentem na urozmaicenie powierzchni podłogi lub ściany jest wybór wzoru inspirowanego klasycznym parkietem, czyli w jodełkę, drabinkę lub typowy wzór angielski z delikatnym przesunięciem. Jeśli deseczki są mniejsze (tzw. klepki) można uzyskać jeszcze więcej wariacji. Od układu w cegiełkę, przez szachownicę, po plecionkę. Tego typu wzory zalecane są do płytek prostokątnych wzorowanych na deskach.

jodełka na ścianie Flowinteriors

fot.: Flow Interiors

Mozaika Royal Chevron VERTMozaika Royal Chevron Black Matt oraz mozaika Carrara Matt

fot.: Dunin - mozaika Royal Chevron w różnych wersjach kolorystycznych

 

 

Szachownica - wzór kontrastów

 

Klasyczna, ponadczasowa i bardzo elegancka podłoga to ta ze wzorem szachownicy. Jest to układ o wielkim potencjale aranżacyjnym. Decydując się na takie wykończenia musimy mieć świadomość, że dana powierzchnia będzie odgrywać pierwszoplanową rolę. Szachownica najczęściej bazuje na silnym kontraście kolorystycznym - najpopularniejsze jest zestawienie bieli i czerni, choć zdarza się także łagodniejsze stopniowanie kolorów.

fot.: Ferro - szachownica doskonale pasuje do stylu retro, klasycznego i glamour

Do stworzenia szachownicy potrzebujemy kwadratowych płytek w dwóch kolorach. Często ich przebieg ma wzór karo, a fuga poszerza jeden z kolorów. Doskonale sprawdzają się przy jednolitych ścianach.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Szachownica może być również nieco mniej oczywista. Przykładem jest kolorowa mozaika, którą można ułożyć w przeróżne konfiguracje.

Szachownica z mozaiki

fot.: Trufle MozaikiZAINSPIRUJ SIĘ >> Płytki heksagonalne w łazienceOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Dunin, Jeta, Ferro, Opoczno, Cersanit, MikołajskaStudio, Trufle Mozaika, fot.: Flow InteriorsPodobne artykuły
Tynk mozaikowy Knauf Mosaic

podłogi i ściany

Tynk mozaikowy Knauf Mosaic

Ze względu na swoje właściwości, tynki mozaikowe są najczęściej stosowane do zewnętrznych prac wykończeniowych... więcej...

Wodoszczelna posadzka w łazienkach, na balkonach i tarasach

podłogi i ściany

Wodoszczelna posadzka w łazienkach, na balkonach i tarasach

Posiadacze tarasów i balkonów borykają się często z problemem ich przeciekania. Posadzki na balkonach,... więcej...

Przygotowanie podłoża pod brodzikiem do przyklejania płytek

podłogi i ściany

Przygotowanie podłoża pod brodzikiem do przyklejania...

W przypadku przyklejania płytek w miejscach narażonych na stałe zawilgocenie (strefy mokre w łazienkach, kabiny... więcej...