Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Riho - wanny, kabiny, brodziki

Kabiny prysznicowe - rodzaje, wymiary

artykuł promocyjny

Obecnie w sprzedaży dostaniemy wiele typów kabin prysznicowych - od standardowych modeli z pełnym wyposażeniem po ekskluzywne egzemplarze wykonane na indywidualne zamówienie, czy posiadające hydromasaż. Wybór zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Dla osób posiadających dużą łazienkę w stylu salonu kąpielowego polecamy kabiny wolnostojące. Na małej przestrzeni najlepiej sprawdzają się kabiny przyścienne oraz narożne. Są też pomieszczenia, które swoim kształtem ułatwiają nam wybór, jak na przykład łazienka z wnęką, którą warto zagospodarować dokupując jedynie drzwi do kabiny wnękowej. Jest też rozwiązanie dla niezdecydowanych, czyli prysznic w wannie. Wystarczy zamontować na wannie parawan. Dla bardziej wysmakowanych gustów proponujemy kabiny z czarną ramą. Poznaj pozostałe zasady, o których warto pamiętać projektując łazienkę z prysznicem.

Kabiny prysznicowe - rodzaje, wymiary

fot.: Glasimo - kabina prysznicowa Carlo

Przewodnik po kabinach prysznicowych

 

Rodzaje kabin prysznicowych

 

Wybór kabiny należy rozpocząć od określenia miejsca montażu oraz dokładnego zmierzenia wolnej przestrzeni. Ważne jest określenie odstępów od pozostałych elementów łazienki, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie - tak by korzystanie z kabiny było komfortowe. 

Typy kabin prysznicowych ze względu na miejsce montażu, rodzaj funkcji oraz kształt:

 • Kabiny prysznicowe półokrągłe - przodujące wśród najchętniej wybieranych kabin prysznicowych. Zbudowane na planie półokręgu idealnie pasują do każdej łazienki, a na małej powierzchni docenimy je za bezproblemowy sposób otwierania.

Kabiny prysznicowe półokrągłe Kabiny prysznicowe półokrągłe

fot.: Besco - kabina prysznicowa półokrągła Viva i Modern

 • Kabiny prysznicowe kwadratowe - kabiny prysznicowe na planie kwadratu należą do najmniejszych modeli na rynku. Polecane zwłaszcza dla miłośników geometrii i prostych kształtów.

Kabina kwadratowa Deante

fot.: Deante - kabina kwadratowa

Ceramed kabina kwadratowa

fot.: Ceramed - seria Essenza Pro Radaway

 • Kabiny prysznicowe prostokątne - kabiny prostokątne są większe niż te kwadratowe. Jeden dłuższy bok to lepsza organizacja, zwłaszcza w strefie wejściowej oraz możliwość zastosowania różnych mechanizmów otwierania

Kabiny prysznicowe prostokątne

fot.: Riho

 • Kabiny prysznicowe narożne - zajmują narożnik wnętrza, przylegają do dwóch ścian łazienki. Ich montaż jest dość łatwy i zajmują niewiele miejsca, dlatego należą do najczęściej wybieranych kabin do małych łazienek
 • Kabiny prysznicowe asymetryczne - jeden z boków jest dłuższy niż drugi lub posiada ścięcie pod kątem, co jest przydatne w pomieszczeniach o nietypowym kształcie

SANPLAST SA - radzi, inspiruje, aranżuje

fot.: Sanplast

 • Kabiny prysznicowe wolnostojące - ustawia się je w dowolnym miejscu łazienki (mogą być zamontowane nawet na środku pomieszczenia), nie mają styczności ze ścianą, dlatego wymagają przemyślanej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
 • Kabiny prysznicowe przyścienne - to najczęstszy sposób montowania kabin prysznicowych - jedna lub dwie ściany łazienki zastępują część kabiny, dzięki czemu całość jest zgrana.

Invena Kordoba

fot.: Invena - kabina Kordoba

 • Kabiny prysznicowe pięciokątne - delikatne ścięcie od strony frontowej pozwala zaaranżować kabinę prysznicową w sytuacji ograniczonego dostępu do strefy wejściowej. Sprawdza się w wąskich i nieustawnych pomieszczeniach.

fot.: Besco - kabina pięciokątna

 • Kabiny prysznicowe wnękowe - obejmują właściwie tylko drzwi, które wykonane są na wymiar wnęki stanowiącej przestrzeń natryskową

Massi - drzwi prysznicowe łamane Case 80/90

fot.: Riho - drzwi przesuwne OCEAN z bezprogowym wejściem oraz drzwi prysznicowe łamane Case 80/90 Massi

 • Kabiny prysznicowe na wymiar - alternatywą dla gotowych kabin prysznicowych są modele wykonywane na indywidualne zamówienie, które rozmiarem i kształtem idealnie pasują do wnętrza lub potrzeb użytkowników.

Luxum - kabina prysznicowa, brodzikLuxum - kabina prysznicowa, brodzik

fot.: Luxum

 • Kabiny prysznicowe z siedziskiem - jednym ze sposobów na zwiększenie funkcjonalności kabin prysznicowych jest montaż siedziska lub wyprofilowanie części do siedzenia w miejscu przeznaczonym na kabinę. Nie ma to zasadniczo wpływu na rodzaj montowanej kabiny, ale z pewnością powinien to być większy model niż standardowy. 

fot.: SanSwiss

 • Kabiny prysznicowe z masażem wodnym i/lub z prysznicem parowym - dodatkowe wyposażenie w postaci hydromasażu lub systemu parowego jest rozwiązaniem dedykowanym głównie do luksusowych łazienek - są to najdroższe kabiny prysznicowe. Mają one kształt swego rodzaju tuby posiadającej system wentylacji, mogą mieć też wbudowane głośniki, system audio-wizualny pozwalający na odbieranie rozmów telefonicznych, aparaturę do aromaterapii (coś na wzór inhalatora), diody do koloroterapii, sterylizator ozonowy i wiele innych.

fot.: Novellini - kabina narożna multifunkcyjna z sauną Eon GF90 hammam

 • Kabina wannowa a parawany nawannowe - w pełni zabudowana wanna stanowi kabinę wannową a parawan wydziela jedynie część wanny na cele natrysku. Polecamy również >> Parawany nawannowe - przegląd

Parawan Grid

fot.: Riho                                             fot.: Besco

 

Kabina prysznicowa a brodzik - dostępne rozwiązania

 

 • Kabiny prysznicowe bez brodzika

Brodzik to część składowa prysznica. Dużą popularnością cieszą się również kabiny bez brodzika, które montuje się bezpośrednio na podłodze łazienki, i które wymagają dodatkowego systemu odprowadzenia ścieków w postaci odpływów (liniowych, punktowych lub narożnych) w miejscu ze spadkiem wykonanym w podłożu. Nie można też zapomnieć o ultracienkich brodzikach z wbudowanym odpływem, które nie wymagają aż tak dużej ingerencji w podłoże, a dają podobny efekt wizualny. Taka kabina może mieć zamykane drzwi lub mieć formę otwartą, którą nazywamy Walk-In.

fot.: Elements

 • Kabiny prysznicowe walk-in

Zapewniają wejście bez barier, dają też złudzenie optycznie większej przestrzeni w łazience, w której podłoga stanowi jedność ze strefą prysznica. Szczególnie polecane dla osób starszych i z trudnościami w poruszaniu się. Kabina na płytkach wygląda elegancko i idealnie pasuje do nowoczesnych projektów.

fot.: Deante - drzwi wnękowe przesuwne 100x200 cm z serii Hiacynt

 • kabiny prysznicowe z brodzikiem - jakie głębokości

Brodzik to ważny element kabiny, który determinuje również wymiar części szklanej. Decydując się na głęboki brodzik zyskujemy dodatkową funkcję. Napełniony brodzik (powinien posiadać przelew) może nam posłużyć jako wanna, zwłaszcza jeśli jest sporych rozmiarów. Z całą pewnością będzie idealną alternatywą dla dzieci oraz przyda się, na przykład przy namaczaniu prania. To rozwiązanie idealne do małych łazienek, gdzie nie zmieścimy dwóch sanitariatów, a chcemy mieć i wannę i prysznic.

Głęboki brodzik prysznicowy DEEPGłęboki brodzik prysznicowy DEEP

fot.: Sapho - Brodziki Deep

Do niskich brodzików kabiny mogą mieć wysokość nawet do 200 cm, jednak gdy brodzik jest wyższy należy wybrać kabinę odpowiednio niższą, np. do brodzika 50 cm będzie pasować kabina 165 cm wysokości.

fot.: Sapho - brodzik ATIKA wykonany jest z wysokiej jakości materiału kompozytowego, który swoją teksturą przypomina kamień, posiada też zintegrowany odpływ dodający mu szyku

 

Kabiny prysznicowe i akcesoria, czyli dodatkowe funkcje natrysku

 

Kupując kabinę prysznicową musimy od razu pomyśleć również o natrysku - wybrać zwykłą słuchawkę, deszczownicę lub postawić na kompleksowe rozwiązanie w postaci panele natryskowego.
 

Sprawdź >> Panele prysznicowe oraz Deszczownice


Do tego warto zadbać o takie dodatki jak wygodne półki wewnątrz kabiny, haczyki lub relingi na ręczniki, czy dodatkowe siedziska i poręcze, gdy mamy taką potrzebę. Pamiętajmy przy tym, że nawet osoby w pełni sprawne dla większego komfortu higieny mogą korzystać z tego typu udogodnień w strefie natrysku. Docenią to zwłaszcza panie przy wielu zabiegach pielęgnacyjnych.

Kabiny prysznicowe i akcesoria, czyli dodatkowe funkcje natrysku

fot.: Deante - duża powierzchnia prysznica pozwoliła na wyodrębnienie siedziska oraz wygospodarowanie wygodnych i jednocześnie dekoracyjnych półek

Mokko - kabina w wersji smart

fot.: Deante - model Mokko posiada wycięcie w tafli szkła w kształcie wieszaków

Kabina walk-in z lustrem

fot.: Novellini - kabina Kuadra H13 z lustrem

 

Wymiary kabin prysznicowych, a może kabina na wymiar

Rozmiar ma ogromne znaczenie pod względem aranżacyjnym - kabina nie może przytłaczać wnętrza, ale musi jednocześnie spełniać swoją funkcję, czyli być dopasowana do osób z niej korzystających i dawać swobodę ruchów.

 • Szerokość kabin prysznicowych - swoboda ruchów i wygodne wejście

Najczęściej spotykane rozmiary kabin prysznicowych to 75 x 90 cm ; 80 x 80 cm ; 80 x 90 cm ; 80 x 100 cm ; 90 x 90 cm ; 90 x 100 cm ; 100 x 100 cm. Przy zakupie konieczne jest sprawdzenie, czy wejście do kabiny będzie dla nas wygodne, a w czasie prysznica, czy damy okręcić się wokół własnej osi. Najczęściej wybierane są kabiny 90 x 90

 • Wysokość kabin prysznicowych - minimalna odległość od sufitu

Wielu inwestorów ma problem z oznaczeniem prawidłowej wysokości kabiny prysznicowej. Jak już zostało wspomniane w dużej mierze zależ to od wysokości brodzika, ale trzeba też pamiętać o wysokości ścian w danej łazience oraz o tym, czy kabina znajdzie się w sąsiedztwie ścianki kolankowej lub skosu. Warto zostawić wolną przestrzeń od sufitu - 30 do 50 cm.

 

Ile kosztują kabiny prysznicowe - porównanie cen, zestawienie kosztów

Kabina prysznicowa to rozwiązanie raczej tańsze niż wanna, ale również w tym zakresie istnieje spora rozpiętość. W sprzedaży znajdziemy zarówno propozycje dla mniej zamożnych, jak też luksusowe modele naszpikowane dodatkowymi funkcjami, za które trzeba odpowiednio zapłacić. Przyjmuje się, że dobrej jakości kabinę, która posłuży nam przez kilka-kilkanaście lat można kupić za sumę w granicach 1000 PLN. Co z tańszymi wariantami oraz jakie kabiny są najdroższe?

Otóż tańsze kabiny prysznicowe (ok. 300 PLN) wykonane są z plastiku zamiast szkła, który prezentuje się nieco gorzej. Szybciej też dojdzie do jego zniszczenia lub uszkodzenia, co nie oznacza, że takie kabiny nie sprawdzą się. Najdroższe są kabiny wykonane na indywidualne zamówienie, o nietypowym kształcie oraz te wyposażone w systemy typu sauny, hydromasaże, elektroniczne funkcje związane z odtwarzaniem dźwięku, a nawet odbierania rozmów telefonicznych. Ilość funkcji wpływa też na koszt ewentualnych napraw. Tego typu rozwiązania zaczynają się od 10 000 złotych wzwyż.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - kabina na zamówienie, dopasowana do stylu zakopiańskiego panującego w całym budynku

 

Wygląd kabin prysznicowych - na co zwrócić uwagę

 

 • Uszczelki - jak zapobiec przeciekom w kabinie

Uszczelki to bardzo ważny element kabiny. Dzięki nim możemy zachować szczelność zamkniętych ścianek i czuć się w pełni komfortowo w czasie kąpieli bez ryzyka, że zalejemy łazienkę. Najlepsze uszczelnienie zapewnia uszczelka magnetyczna, która przyciąga drzwiczki do siebie. Na zalewanie szczególnie narażone są też łazienki z kabiną wyposażoną w drzwi uchylne oraz pojedyncze ścianki.

Na szczelność wpływ mają także systemy zawiasów. Najlepiej sprawdzają się wznosząco-opadające, które podnoszą drzwi przy otwieraniu i delikatnie dociskają przy zamykaniu.

 • Hydroizolacja - odpowiednie zabezpieczenie miejsca w strefie natrysku

Strefa natrysku wymaga również odpowiedniego przygotowania pod względem hydroizolacji, czyli zabezpieczenia na etapie wykonywania tynków, które ma chronić ściany i podłogi przed wnikaniem wody i wilgoci. Nie ma konieczności izolowania sufitu nad kabiną, ale zawsze warto wybierać specjalne farby do łazienki. To bardzo ważny etap, zwłaszcza przy systemach kabin montowanych na podłodze. Dowiedz się szczegółów >> Hydroizolacja łazienki - krok po kroku

Hydroizolacja - odpowiednie zabezpieczenie miejsca w strefie natrysku

fot.: Wiper

 • Szkło czy plastik

Jedna z istotniejszych cech każdej kabiny to rodzaj wypełnienia ram - może to być szkło lub tworzywo sztuczne, czyli popularny plastik. W przypadku szkła konieczne jest sprawdzenie jego grubości (zasadniczo od 3 do 8 mm), co przekłada się na hartowanie szyby i większą odporność na zbicie. Plastikowe wypełnienie jest tańsze, ale też szybciej się zużywa. 

 • Wygląd szyb - wzory i powłoki

Minimalistyczne i uniwersalne są szyby przezroczyste, jednak jeśli chcemy zadbać o właściwy klimat we wnętrzu możemy pokusić się o bardziej wyrafinowane rozwiązania. Nadruk na szkle może być wykonany na całej tafli lub tylko w wybranych miejscach. Najczęściej spotykane wzory to motywy przyrodnicze, wzory geometryczne i poziome pasy zapewniające dozę intymności. Popularne są też szyby dymione, oszronione lub mleczne. Zastosowania transparentnego szkła pozwala optycznie powiększyć łazienkę. Wybierając szybę warto też sprawdzić, czy posiada dodatkową powłokę. Może to być system zabezpieczający szkło przed rozsypaniem się w drobny mak w przypadku stłuczenia lub powłoki ułatwiające czyszczenie >> więcej.

            Kabiny ze wzorami na szkle

fot.: SanSwiss                                                      fot.: Sanplast

kabina prysznicowa walk-in Glasimo

fot.: Glasimo - kabina prysznicowa walk-in Antonio

Glasimo kabina z nadrukiem cyfrowyn

fot.: Glasimo - szklana kabina prysznicowa z nadrukiem cyfrowym

 

 • Jakie drzwi do kabiny prysznicowej - mechanizmy otwierania

Planując łazienkę z kabiną prysznicową powinniśmy przeprowadzić dokładną analizę miejsca i odległości pomiędzy poszczególnymi sanitariatami. Od tego ile miejsca pozostanie nam z przodu kabiny zależy wybór skrzydła. Do wyboru są dwie opcje - drzwi otwierane (skrzydłowe) do przodu lub rozsuwane w obrębie kabiny - wyróżnia się warianty: suwane, wahadłowe oraz harmonijkowe.

sposób otwierania drzwi kabin prysznicowych

fot.: SanSwiss

 • Sposób mocowania i rodzaje zawiasów i dostępne profile

Profil to element łączący ściany i drzwiczki. W kabinach bezprofilowych (tzw. bezramowych) łączenie realizowane jest przez listwy uszczelniające lub chromowane okucia. Profil przy ścianie jest w stanie ukryć ewentualne nierówności, co z pewnością docenią właściciele łazienek remontowanych i w starym budownictwie.

fot.: Riho - kabina Hamar                                    fot.: Deante - kabina Kerria

 

Kabiny prysznicowe - najnowsze trendy

 

Do jednych z najmodniejszych rozwiązań w zakresie przestrzeni prysznicowej należą kabiny typu walk-in. Największym zainteresowanie cieszą się te z przezroczystego szkła i w systemie zawiasowym, czyli pozbawione powierzchni chromowanych profilów. Częściej wybierane są też drzwi lub ścianki niż pełne kabiny. Klienci lubią również kabiny w różnej konfiguracji, które odbiegają od standardowych propozycji. Do hitów aranżacyjnych należą też kabiny z czarnym profilem, które idealnie wpisują się w styl nowoczesnego loftu. Czarna rama zazwyczaj stanowi dopełnienie pozostałych elementów w tym kolorze - armatury, płytek, dodatków.

Opera 2PHYoung 2.0 G+FKuadra H+H

fot.: Novellini - kabiny prysznicowe w koncepcji total black & total white

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też kabiny robione na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami, o dopasowanym wymiarze, a czasem nawet spersonalizowane.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Massi, Sanswiss, Deante, Mochnik, Invena, Luxum, Sapho, Besco, Elements, Sanplast, Riho, Novellini, Wiper, CeramedPolecamy
Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki trendy w łazience

Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki

 
Jak wybrać wannę akrylową? armatura łazienkowa

Jak wybrać wannę akrylową?

 
Baterie w stylu loftowym armatura łazienkowa

Baterie w stylu loftowym

 
Prysznic w nowoczesnej odsłonie armatura łazienkowa

Prysznic w nowoczesnej odsłonie

 
Stwórz salon kąpielowy armatura łazienkowa

Stwórz salon kąpielowy

 
Partnerzy

Polysan   Sapho

    Grupa Armatura     Riho      

  Invena    AKCJUM     


Ferro       BISK

      Werit  Diamond


Cerramed   Sfa

Luxum
 Cristalstone

 Laveo     logo Kuchinox

logo Besco   Manufaktura wanien

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram