Oświetlenie łazienkowe - ścienne i sufitowe

artykuł promocyjny

Oświetlenie w łazience dzieli się na główne - zlokalizowane na suficie oraz pomocnicze - na ścianach. Czasem pojawia się jeszcze oświetlenie dekoracyjne, które może być umieszczone w podłodze, w zabudowie meblowej, a nawet w fugach. Bez względu na przeznaczenie oświetlenie do pomieszczeń mokrych - a takim jest łazienka - musi być odporne na działanie wilgoci. Z tego względu zaleca się stosowanie opraw z wysoką klasą ochrony przed działaniem wody, czyli z zakresu IP44-IP65. Nie bez znaczenia jest też estetyka. Dużą popularność zyskały lampy stylizowane oraz modele minimalistyczne, które są uniwersalne - sprawdzą się również w innych pomieszczeniach, co pozwala na zachowanie spójności oświetlenia w całym domu.

Oświetlenie łazienkowe - ścienne i sufitowe

fot.: SPOTLINE WL 106 149492 - pionowy lub poziomy kinkiet łazienkowy z podwójnym szklanym kloszem

 

Zasady projektowania, doboru oraz rozmieszczenia oświetlenie w łazience

 

W oświetleniu łazienki wyróżnia się strefy związane z obecnością wody i wilgoci, do których należy dobrać odpowiedni rodzaj opraw. W strefie 1 mamy najwyższe wymagania (IP45 i więcej), gdyż są to miejsca bezpośrednio związane z wodą - przestrzeń wokół umywalki, wanny, strefa prysznicowa. Najbezpieczniejszy wariant to oświetlenie ze szczelnością IP65 - takie źródła światła chronione są szkłem oraz uszczelkami przed dostaniem się wody i pary wodne, występują w wersji wpuszczanej oraz natynkowej.

Zasady projektowania, doboru oraz rozmieszczenia oświetlenie w łazience

fot.: Oprawy łazienkowe hermetyczne IP65 wpuszczane BPM SU Classic kwadratowe i okrągłe

Druga strefa dotyczy ochrony przed rozpryskiwaniem wody i jest ona wytyczona w bezpośrednim sąsiedztwie strefy 1. Zastosowane tu oprawy powinny mieć IP44. W pozostałych miejscach możemy wybrać dowolne oprawy wewnętrzne (IP20).

Zasady projektowania, doboru oraz rozmieszczenia oświetlenie w łazience

Oświetlenie to ważna składowa każdej aranżacji. Od niego zależy ostateczny wygląd wnętrza oraz komfort osób w nim przebywających. Duże znaczenie ma tu umiejętność połączenia różnych źródeł na poszczególnych płaszczyznach oraz gra intensywnością oświetlenia w zależności od pełnionej funkcji. Dyskretne i eleganckie lampy łazienkowe LED stanowią uzupełnieni intensywniejszego oświetlenia sufitowego. Oświetlenie łazienkowe LED to doskonały wybór dla nowocześnie urządzonych łazienek, a podwyższona klasa ochrony zapewni bezpieczeństwo użytkowania i wysoką jakość.

 

Lampy do oświetlenia łazienki - przegląd ciekawych modeli


Oprawy wpuszczane i natynkowe (nawierzchniowe)

 

Oświetlenie łazienki może być albo dekoracyjne z ozdobnymi lampami i widocznymi elementami albo minimalistyczne i sprytnie schowane, tak że w dzień oprawy są niemal niewidoczne. Często spotykany zabieg to zgranie kolorystyczne sufitu z oprawą. W tej kategorii znajdziemy również oczka o bardzo intensywnych kolorach, które nawiązują do aktualnych trendów - złoto, czerń, odcienie miedzi.

Oświetlenie łazienkowe LEDOświetlenie łazienkowe LED

fot.: Kohl K50113 oprawa IP65 biała, czarna - okrągła oprawa do łazienek, toalet, pod prysznic o wysokiej klasie szczelności IP65 oraz Spotline PATTA-F 114440, 114441 to nowoczesna oprawa sufitowa LED IP65 w kolorze białym lub czarnym


Oprawy nawierzchniowe mogą być stałe lub posiadać elementy ruchome z możliwością regulacji kąta padania światła. Choć mają raczej minimalistyczną formę to można je spotkać w różnych kształtach - walca, kostki lub innych figur przestrzennych.

Oświetlenie łazienkowe LED

fot.: Kobi AQUARIUS to okrągła lub kwadratowa lampa sufitowa 230V z podwyższoną klasą szczelności IP44, co umożliwia montaż w łazienkach i innych miejsca o podwyższonej wilgotności; przystosowana do tradycyjnych halogenów lub żarówek LED GU10

 

Kinkiety nad lustra i lampy ścienne

 

Lustro to jedna z najważniejszych stref w każdej łazience. Jego funkcja wymusza na nas konieczność zadbania o prawidłowe światło. Docenimy to przy wielu czynnościach kosmetyczno-higienicznych, które każdego dnia będą się toczyły przed łazienkowym zwierciadłem. Planowanie oświetlenia można prowadzić na dwóch płaszczyznach - wzdłuż krawędzi lustra (pionowe) lub nad lustrem (kinkiety). Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługują kinkiety ścienne do montażu na lustrze.

Oświetlenie łazienkowe LED - kinkiety hermetyczneKinkiety do montażu na lustrze

fot.: Kinkiet hermetyczny nad lustro AQFORM SET RAW LED dostępny w 6 długościach: 57cm, 86cm, 114cm, 142cm, 170cm i 198cm oraz kinkiet łazienkowy ASTRO ROMA switched

Kinkiety oraz delikatne oczka montowane w ścianie pełnią funkcję oświetlenia nastrojowego lub punktowego - podświetlającego wybrany element lub fragment pomieszczenia.

Lampka LED ELKIM LESEL 041 hermetyczna IP65Oświetlenie łazienkowe LED

fot.: ELKIM LESEL 041 świecąca w dół wodooporna oprawa LED IP65 oraz podłużna oprawa ścienna LED z wysokim IP65 ASTRO Borgo

 

Plafony i lampy sufitowe - wiszące i oczka

 

Plafony to najbardziej rozpowszechnione formy oświetlenia w pomieszczeniach. Są uniwersalne, ale mają też wiele uroku. Jeśli chcemy nieco bardziej zaakcentować górne oświetlenie możemy postawić na finezyjne lampy z kloszami a nawet kryształami w stylu glamour. 

Oświetlenie łazienkowe LED

fot.: Okrągły plafon firmy Paulmann Zyli LED IP44 spot 3x10W

 

Paski i profile LED


Łazienka to pomieszczenie idealne do eksponowania oświetlenia typu paski i profile LED. Jest tu mnóstwo charakterystycznych miejsc do podświetlenia, a delikatne światło emitowane przez tego typu systemy jest doskonałym pomysłem na czas relaksu w wannie - odpoczną wówczas również nasze oczy.

Oświetlenie łazienkowe LEDOświetlenie łazienkowe LED

Oświetlenie łazienkowe LEDArchitektoniczne linie świetlne

fot.: Zestaw profil led HR-ALU + osłonka mleczna do zastosowania w podłogach, ścianach, sufitach (przeznaczony do uzyskania wodoszczelności IP67) oraz architektoniczne linie świetlne

 

Oświetlenie w łazience - wybór oprawOświetlenie w łazience - wybór oprawOświetlenie w łazience - wybór opraw

ZOBACZ POZOSTAŁE MODELE >> oświetlenie łazienkowe LED

Kontakt w sprawie produktów:

Salon LED sp. z o.o.
Mokra Strona 12A
36-020 Tyczyn
tel. 694-000-777
www: salonled.pl/pl/
mail: wyślij wiadomość
Salon LED sp. z o.o.

Lampy i oświetlenie LED » systemy i lampy szynowe LED » kinkiety LED » oświetlenie schodowe » plafony sufitowe LED  » oczka stropowe LED »  oświetlenie łazienkowe » oświetlenie zewnętrzne » oświetlenie kuchenne » oświetlenie techniczne » oświetlenie dla dzieci » taśmy paski LED » akcesoria LED

Salon LED Facebook   Youtube Salon LED   Twitter Salon LED

Partnerzy

GTV

logo Piramida     BISK

Magma

Aurora

logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele      Defra

Mantes    partner serwisu Hettich

RihoElements


     Emako


    Sapho

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram