konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Instal-Projekt - Patron działu Grzejniki łazienkowe

Rodzaje grzejników - porównanie

data aktualizacji: 03-06-2019, 06:59 – artykuł promocyjny

Jak porównać ze sobą poszczególne grzejniki? Na co zwrócić uwagę wybierając sposób ogrzewanie domu oraz jakie cechy powinien posiadać grzejnik przeznaczony do współpracy z nowoczesnym systemem grzewczym, który jest wydajny, ekonomiczny i w pełni komfortowy?

Rodzaje grzejników - porównanie

Aby porównać grzejniki warto zestawić ze sobą dwie istotne cechy: masę i powierzchnię czynną. Różnice najlepiej przedstawi przykład: przy tej samej mocy grzewczej, powierzchnia czynna spirali elektrycznej liczona jest w milimetrach kwadratowych, natomiast grzejnika podłogowego w metrach kwadratowych. Masa spirali elektrycznej to wielkości podawane w gramach, tymczasem masa grzejnika podłogowego to nawet 300 kg/m²… Grzejnik elektryczny pracuje z maksymalną mocą niemal natychmiast, w przeciwieństwie do grzejnika podłogowego, którego uruchomienie wymaga ogromnego wkładu energii i wielu godzin oczekiwania na efekt. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje konieczną temperaturę jego pracy, z kolei od masy grzejnika zależy czas dostępu do pożądanej ilości ciepła, jak również możliwość sterowania ogrzewaniem z całkowitym zastopowaniem włącznie.

Rodzaje grzejników - porównanie

 

Grzejniki ścienne - klasyfikacja


W najbardziej powszechnej klasyfikacji grzejników wodnych ściennych wyróżnia się trzy grupy: grzejniki panelowe nazywane również płytowymi, grzejniki żeberkowe (żeliwne, aluminiowe) i grzejniki konwektorowe. U podstawy takiego podziału ukryty jest błąd, w którym doszło do pomieszania dwóch różnych właściwości — budowy i sposobu działania. Jeśli konwektory to grzejniki oddające ciepło przez konwekcję, to nie ma tu mowy o sposobie ich budowy. Przyjmuje się, że zgodnie z przyjętymi kryteriami ostatnia grupa grzejników powinna się nazywać grzejniki lamelkowe lub rurowo-lamelkowe. W ich budowie wyróżnia się umieszczony we wnętrzu układ grzejny (wymiennik wodny lub spirala elektryczna), który nie ma kontaktu z powierzchnią zewnętrzną, dzięki czemu pozostaje ona chłodna w dotyku — brak promieniowania.

 

Grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system często błędnie nazywane są „konwektorami”. Trzeba zwrócić uwagę, że układ wodny zbudowany z miedzianych rur it układ oddawania ciepła z aluminiowych lamelek przystosowany został do oddawania ciepła w drodze konwekcji oraz promieniowania. Regulusy są zatem grzejnikami wodnymi o mieszanym sposobie oddawania ciepła, tak samo, jak grzejniki panelowe, a nie konwektory. Dzięki małej pojemności wodnej, a co za tym idzie małej bezwładności cieplnej, są znacznie dynamiczniejsze i lepiej sterowalne od innych grzejników wodnych. Ich powierzchnia czołowa, promieniująca ciepłem na pomieszczenie, jest mocno pofalowana, a przez to znacznie większa niż powierzchnia niemal płaskich grzejników płytowych i żeberek. Przy obecnych technologiach i standardach obowiązujących w budownictwie w domu ogrzewanym niskotemperaturowo grzejnikami ściennymi, takimi jak grzejniki REGULUS®-system, różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i wynosi ułamki stopnia Celsjusza. Dodać należy, iż w ciepłym domu temperatura wnętrz jest stabilna, a grzejniki grzeją tylko chwilami.      

 

Komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie - fakty

 

  • Sterowanie instalacją ma duże znaczenie dla komfortu cieplnego oraz zmniejsza koszty ogrzewania. Wpływ na to ma bezwładność cieplna wpływająca na dynamikę grzania, im niższa tym bardziej sterowalna jest instalacja, co gwarantuje możliwość realizacji różnych strategii grzania, czyli indywidualnego wyboru czasu i długości grzania oraz przerw w ogrzewaniu, a to oznacza nie tylko komfort cieplny, ale również realną kontrolę nad kosztami ogrzewania.
  • Efektywność grzewcza grzejników ściennych i podłogowych jest różna. 1 m² powierzchni każdego grzejnika przy dT wynoszącej 1ºC posiada moc grzewczą około 10W. Oznacza to, że w przybliżeniu taką samą moc grzewczą posiada 5 m² grzejącej posadzki z dT 1ºC jak 1 m² grzejnika REGULUS®-system z dT 5ºC.
  • Przy coraz mniejszych potrzebach grzewczych współczesnych domów, dystrybuowanie niezbędnej mocy grzewczej z niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak pompy ciepła, poprzez grzejniki ścienne takie jak regulusy, czyli grzejniki o relatywnie większej od innych powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem, nie sprawia żadnej trudności. Malejące potrzeby grzewcze oznaczają możliwość stosowania mniejszych grzejników, które ponaddto mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

 

Jeśli zarówno produkcja ciepła, jak i jego ewentualne magazynowanie, a ponadto jego dystrybucja przez grzejniki, odbywać się będą w sposób optymalny, wówczas możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy cel jakim jest maksymalne poszanowanie energii. Optymalnie grzejąc, osiągniemy maksymalny komfort cieplny za najniższą cenę. I o to chodzi!

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
ul. Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
tel. 033 812 36 69
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość
REGULUS-system s. j.

Grzejniki miedziano-aluminiowych centralnego ogrzewania:
» GRZEJNIKI ŚCIENNE: » REGULUS-system REGULLUS - z obudową górną owalną » REGULUS-system SOLLARIUS - z obudową górną płaską » OGRZEWANIE PODŁOGOWE KANAŁOWE: » REGULUS-system CANAL - z konwekcją swobodną » REGULUS-system CANAL VENT - z cyrkulacją wymuszoną wentylatorem » GRZEJNIKI WEWNĄTRZŚCIENNE: » REGULUS-system INSIDE » REGULUS-system INSIDE VENT

Zobacz szczegółową ofertę firmyPodobne artykuły
Ciepłe wnętrze na chłodne wieczory

ogrzewanie łazienki

Ciepłe wnętrze na chłodne wieczory

Projektujesz lub budujesz dom? Nie zapomnij o wyborze grzejnika, który ociepli Twoje wnętrze w chłodne wieczory!... więcej...

Chromowany grzejnik łazienkowy - jaki wybrać?

ogrzewanie łazienki

Chromowany grzejnik łazienkowy - jaki wybrać?

Grzejniki chromowane to trend, który na dobre zawojował nasze wnętrza. Nic w tym dziwnego, elegancka chromowana... więcej...

Grzejniki modułowe do każdego wnętrza

ogrzewanie łazienki

Grzejniki modułowe do każdego wnętrza

Grzejniki modułowe to pomysłowe i praktyczne rozwiązanie na dostarczenie ciepła do każdego, nawet nietypowego wnętrza.... więcej...