Fugowanie - płytki, mozaika, kamień
artykuł promocyjny
Jak fugować mozaikę, kamień czy płytki? Czy najpierw fugować ścianę, czy podłogę? Jak i gdzie silikonować? W tym artykule podpowiadamy krok po kroku jak poprawnie fugować i silikonować tak, aby nasza łazienka czy kuchnia była zabezpieczona przed wilgocią, gotowa do intensywnej eksploatacji oraz łatwa w utrzymaniu czystości.

fot.: Weber
Fugowanie wykonujemy przed silikonowaniem i najpierw fugujemy ściany. Zaczynamy od wybrania odpowiedniej masy zgodnie z rodzajem okładziny. Na rynku dostępne są fugi elastyczne, fugi mrozoodporne oraz przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków. W zależności od technologii dostępne są fugi cementowe oraz chemoutrwardzalne epoksydowe. Występują w wielu kolorach oraz odmianach dekoracyjnych np. z brokatem.
fot.: Elkamino Dom - dekoracyjna fuga gruboziarnista przeznaczona do spoinowania płytek ceglanych, kamienia naturalnego i ekewacyjnego. Nadaje spoinom wyglądu starej wapiennej zaprawy.
fot.: WIM - dekoracyjna epoksydowa dwuskładnikowa zaprawa WIM DIAMOND GROUT posiada charakterystyczny efekt połysku z „opiłkami metalu”. Idealna do pozłacanych i posrebrzanych okładzin ceramicznych.
Fugami wykańczamy duże powierzchnie a do zabezpieczenia szczelin dylatacyjnych oraz połączeń podłogi z odpływem liniowym należy użyć silikonu. Fugowanie silikonem, czyli silikonowanie różni się zasadniczo od fugowania masami i wykonuje się na samym końcu po stwardnieniu fug.
Zobacz także:
fot.: Trufle Mozaiki
Fugowanie podłóg i ścian rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia spoin z nadmiaru kleju i odkurzenia pyłu spomiędzy płytek. W zależności od rodzaju wybranej fugi przygotowujemy materiał roboczy zgodnie z zaleceniami producenta. Fugowanie rozpoczynamy od jednej strony i sukcesywnie wypełniamy wszystkie szczeliny z wyjątkiem miejsc łączenia się ścian i podłóg oraz elementów armatury zabudowanej między płytkami takiej jak np. odpływy liniowe. Szczeliny przy złączach wody czy rurach kanalizacyjnych możemy fugować razem z płytkami. Do fugowania używamy pacy z gumą do fugowania, dokładnie wciskając masę głęboko między płytki.
fot.: Weber
Po wstępnym stwardnieniu fugi za pomocą pacy z gąbką i wiadra do mycia płytek po fugowaniu usuwamy nadmiar masy pozostający na powierzchni płytek. Zmywanie wykonujemy delikatnie i powoli, często płukając gąbkę. Staramy się ściągać nieczystości w jedną stronę. W przypadku fug epoksydowych proces zmywania nadmiaru fugi należy rozpocząć szybciej tak, aby nie dopuścić do nadmiernego stwardnienia materiału w niechcianych miejscach. Zmywanie powtarzamy kilkakrotnie aż do uzyskania czystych płytek i estetycznych lekko wklęsłych zafugowanych szczelin. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, po czym jeszcze raz ostatecznie zmywamy fugowane powierzchnie. Mycie należy wykonać dokładnie, ponieważ pozostawione nieczystości utrudnią późniejsze silikonowanie.
fot.: Knauf Elastic Plus - fuga elastyczna
Po dokładnym wyschnięciu powierzchni przystępujemy do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych, połączeń ścian oraz silikonujemy odpływ liniowy. Odpowiednio dobranym silikonem wypełniamy wybrane szczeliny z lekkim nadmiarem. Do ostatecznego wykończenia spoin przystępujemy od razu po zakończeniu silikonowania i nie dłużej niż kilkanaście minut po silikonowaniu. Wypełnione szczeliny spryskujemy wodą z detergentem wygładzamy ją za pomocą specjalnej kostki do silikonowania. Kostki występują w różnych rozmiarach i umożliwiają wykończenie spoiny silikonem w kształcie półokrągłym lub pozostawiając fazę. Spoinę silikonową należy wykonać tak, aby nie gromadziła się w niej woda. Podczas ściągania nadmiaru silikonu szczelina z silikonem musi być mokra a kostka sucha. Co pewien czas należy usuwać silikon zebrany na kostce i dokładnie ją czyścić i osuszać.
fot.: Selena
Po upływie kilku godzin powierzchnia jest gotowa do użycia, jednakże pełną wytrzymałość fugi osiągną po upływie 7 dni.
Przeczytaj również:
Zdjęcia: Weber, WIM, Knauf, Trufle Mozaiki, Selena, Elkamino Dom


- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
podłogi i ściany
Płytki łazienkowe Zainspiruj się |
![]() |
porady łazienkowe
Panele winylowe w łazience |
![]() |
podłogi i ściany
Mozaika na podłodze |
![]() |
podłogi i ściany
Nowości w ofercie Cerrad |
![]() |
podłogi i ściany
Dwa popularne gatunki kamienia w łazience |