Jakie płytki do łazienki ?

Fugowanie - płytki, mozaika, kamień

artykuł promocyjny

Jak fugować mozaikę, kamień czy płytki? Czy najpierw fugować ścianę, czy podłogę? Jak i gdzie silikonować? W tym artykule podpowiadamy krok po kroku jak poprawnie fugować i silikonować tak, aby nasza łazienka czy kuchnia była zabezpieczona przed wilgocią, gotowa do intensywnej eksploatacji oraz łatwa w utrzymaniu czystości.

Fugowanie - płytki, mozaika, kamień

fot.: Weber

Fugowanie wykonujemy przed silikonowaniem i najpierw fugujemy ściany. Zaczynamy od wybrania odpowiedniej masy zgodnie z rodzajem okładziny. Na rynku dostępne są fugi elastyczne, fugi mrozoodporne oraz przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków. W zależności od technologii dostępne są fugi cementowe oraz chemoutrwardzalne epoksydowe. Występują w wielu kolorach oraz odmianach dekoracyjnych np. z brokatem.

Fuga gruboziarnista

fot.: Elkamino Dom - dekoracyjna fuga gruboziarnista przeznaczona do spoinowania płytek ceglanych, kamienia naturalnego i ekewacyjnego. Nadaje spoinom wyglądu starej wapiennej zaprawy.

tabela kolorów wim diamond grout

fot.: WIM - dekoracyjna epoksydowa dwuskładnikowa zaprawa WIM DIAMOND GROUT posiada charakterystyczny efekt połysku z „opiłkami metalu”. Idealna do pozłacanych i posrebrzanych okładzin ceramicznych.

Fugami wykańczamy duże powierzchnie a do zabezpieczenia szczelin dylatacyjnych oraz połączeń podłogi z odpływem liniowym należy użyć silikonu. Fugowanie silikonem, czyli silikonowanie różni się zasadniczo od fugowania masami i wykonuje się na samym końcu po stwardnieniu fug.

Zobacz także:

fot.: Trufle Mozaiki


Fugowanie podłóg i ścian rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia spoin z nadmiaru kleju i odkurzenia pyłu spomiędzy płytek. W zależności od rodzaju wybranej fugi przygotowujemy materiał roboczy zgodnie z zaleceniami producenta. Fugowanie rozpoczynamy od jednej strony i sukcesywnie wypełniamy wszystkie szczeliny z wyjątkiem miejsc łączenia się ścian i podłóg oraz elementów armatury zabudowanej między płytkami takiej jak np. odpływy liniowe. Szczeliny przy złączach wody czy rurach kanalizacyjnych możemy fugować razem z płytkami. Do fugowania używamy pacy z gumą do fugowania, dokładnie wciskając masę głęboko między płytki.

Fugowanie płytek w łazience

fot.: Weber

Po wstępnym stwardnieniu fugi za pomocą pacy z gąbką i wiadra do mycia płytek po fugowaniu usuwamy nadmiar masy pozostający na powierzchni płytek. Zmywanie wykonujemy delikatnie i powoli, często płukając gąbkę. Staramy się ściągać nieczystości w jedną stronę. W przypadku fug epoksydowych proces zmywania nadmiaru fugi należy rozpocząć szybciej tak, aby nie dopuścić do nadmiernego stwardnienia materiału w niechcianych miejscach. Zmywanie powtarzamy kilkakrotnie aż do uzyskania czystych płytek i estetycznych lekko wklęsłych zafugowanych szczelin. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, po czym jeszcze raz ostatecznie zmywamy fugowane powierzchnie. Mycie należy wykonać dokładnie, ponieważ pozostawione nieczystości utrudnią późniejsze silikonowanie.

fot.: Knauf Elastic Plus - fuga elastyczna

Po dokładnym wyschnięciu powierzchni przystępujemy do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych, połączeń ścian oraz silikonujemy odpływ liniowy. Odpowiednio dobranym silikonem wypełniamy wybrane szczeliny z lekkim nadmiarem. Do ostatecznego wykończenia spoin przystępujemy od razu po zakończeniu silikonowania i nie dłużej niż kilkanaście minut po silikonowaniu. Wypełnione szczeliny spryskujemy wodą z detergentem wygładzamy ją za pomocą specjalnej kostki do silikonowania. Kostki występują w różnych rozmiarach i umożliwiają wykończenie spoiny silikonem w kształcie półokrągłym lub pozostawiając fazę. Spoinę silikonową należy wykonać tak, aby nie gromadziła się w niej woda. Podczas ściągania nadmiaru silikonu szczelina z silikonem musi być mokra a kostka sucha. Co pewien czas należy usuwać silikon zebrany na kostce i dokładnie ją czyścić i osuszać.

Jaka fuga do łazienki

fot.: Selena

Po upływie kilku godzin powierzchnia jest gotowa do użycia, jednakże pełną wytrzymałość fugi osiągną po upływie 7 dni.

 

Przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Weber, WIM, Knauf, Trufle Mozaiki, Selena, Elkamino Dom


Polecamy
Płytki łazienkowe Zainspiruj się podłogi i ściany

Płytki łazienkowe Zainspiruj się

 
Panele winylowe w łazience porady łazienkowe

Panele winylowe w łazience

 
Mozaika na podłodze podłogi i ściany

Mozaika na podłodze

 
Nowości w ofercie Cerrad podłogi i ściany

Nowości w ofercie Cerrad

 
Dwa popularne gatunki kamienia w łazience podłogi i ściany

Dwa popularne gatunki kamienia w łazience

 

Partnerzy

  Cerramed  

  Weber  Rigips

Magma

   Elements   kaflando płytki ceramiczne

Sapho  

   logo Śnieżka    Logo MAGNAT

Luxum Cristalstone

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram