konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Fuga do płytek – na co zwrócić uwagę przy wyborze

data aktualizacji: 28-10-2019, 09:24 – artykuł promocyjny

Fugowanie to ważny etap po ułożeniu płytek. Fuga zapobiega wnikaniu wody pod płytki i jest ich dopełnieniem - wpływa na ostateczny efekt wizualny okładziny. Wybierając fugę warto poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się nad jej właściwościami i rolą, którą będzie spełniać. Pamiętajmy, że płytki i fugę kładziemy zwykle raz na wiele lat, dlatego nasz wybór powinien być dobrze przemyślany.

Fuga do płytek – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Fuga – co to znaczy „elastyczna”?

 

Zacznijmy od tego, jaki rodzaj fugi wybrać. W łazience i innych pomieszczeniach w domu, gdzie kładziemy Elastyczna fuga do płytekpłytki: kuchni, salonie, korytarzu, pralni oraz na zewnątrz – na schodach, na balkonie, na tarasie, doskonale sprawdzi się fuga cementowa. Najlepiej zastosować fugę elastyczną. Co oznacza, że fuga jest elastyczna? Podłoże pod płytkami pracuje i spoiny pomiędzy nimi również. Fuga elastyczna jest odporna na naprężenia, dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków do cementu, nie pęka i nie wykrusza się. Fuga Elastyczna Knauf jest bardzo trwała - odporna na uszkodzenia, intensywne użytkowanie, czyszczenie. Ma bardzo niską nasiąkliwość, za co odpowiada tak zwany „efekt perlenia”. Woda nie osadza się na fudze, nie wnika w jej strukturę, tylko spływa po powierzchni fugi.

 

Fuga do łazienki, kuchni i na taras

 

Fuga elastyczna Knauf ma jeszcze jedną zaletę - szeroki zakres zastosowań. Fugę Knauf można stosować na dowolnym podłożu, do wszystkich rodzajów płytek na ścianach i podłogach, także z ogrzewaniem podłogowym. Fuga elastyczna jest wodo- i mrozoodporna, więc równie dobrze sprawdzi się na balkonach i tarasach. Kupując jeden produkt można go wykorzystać do łazienki i do kuchni, do przedpokoju, na balkony, tarasy.

Jaką fugę wybrać na tarasJaką fugę wybrać do kuchni

 

Fuga szeroka czy wąska?

 

Szerokość fugi dobieramy do wielkości płytek i specyfiki ich instalacji, bo okładzina cały czas pracuje, a fugi Fuga szeroka czy wąska?pełnią rolę dylatacji pomiędzy płytkami. W przypadku najpopularniejszych formatów płytek rektyfikowanych, np. 60 x 30 cm, 60 x 60 cm można zastosować fugę o szerokości 2 mm lub szerszą. Przy ogrzewaniu podłogowym na małej powierzchni szerokość fugi również powinna wynosić minimum 2 mm. Dla zastosowań zewnętrznych na balkonach i tarasach powinna wynosić minimum 4 mm. Na połączeniach posadzki ze ścianą, w narożnikach i w szczelinach przy urządzeniach sanitarnych najlepiej zastosować Silikon Sanitarny Knauf, ponieważ jest jeszcze bardziej elastyczny od fugi.

 

Fuga dopasowana do płytek czy kontrastowa?

 

Czas na wybór koloru. W zależności od efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć możemy postawić na wyeksponowanie lub ukrycie spoin. Jeżeli chcemy wyeksponować fugi, wybierzmy kolor kontrastujący z barwą płytek, np. używając białej fugi do czarnych płytek. Pamiętajmy jednak, że niektóre zbyt wyraziste połączenia mogą się szybko opatrzeć, znudzić, a w końcu drażnić, dlatego kontrast musi być dobrze przemyślany.

Jeżeli chcemy, żeby fuga była niewidoczna, dopasujmy jej kolor do barwy płytek. Takie połączenia są uniwersalne i ponadczasowe.

Wybierając kolor fug, warto wziąć pod uwagę także kwestie praktyczne. Wybierając fugę na podłogę, pamiętajmy, że zawsze podłoga brudzi się bardziej niż ściany, dlatego najlepiej wybierać ciemniejsze kolory, które nie wymagają częstego czyszczenia.

Fuga dopasowana do płytekKontrastowa fuga do płytek

 

Knauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorów

 

Fuga Elastyczna Knauf dostępna jest w 14 najpopularniejszych i najczęściej wybieranych kolorach: odcieniach szarości, beżach, brązach. W palecie barw są też kolory biały i czarny. Można łatwo dopasować fugę do koloru płytek i charakteru wnętrza. Kolory są trwałe, nie blakną z czasem. W tej samej gamie kolorystycznej dostępny jest Silikon Sanitarny Knauf. Co warte podkreślenia – Silikon Knauf jest bezwonny, nie ma nieprzyjemnego zapachu, charakterystycznego dla tego typu produktów.

Knauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorówKolory fug do wyboruKolory fug do wyboruKnauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorówKolory fug do wyboruKnauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorówKolory fug do wyboruKolory fug do wyboruKnauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorówKnauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorówKolory fug do wyboruKnauf Fuga Elastyczna - bogata paleta kolorów

Kontakt w sprawie produktów:

KNAUF Sp. z o.o.
ul. Światowa 25
02-229 Warszawa
tel. +48 22 36 95 200
www: knauf.pl
mail: wyślij wiadomość
KNAUF Sp. z o.o.

czyszczenie, ochrona, pielęgnacja » kleje » fugi » silikony i akryle » środki gruntujące i hydroizolacje » masy szpachlowe i gładzie » tynki wewnętrzne » tynki zewnętrzne » wylewki » płyty » profile, narożniki i akcesoria » narzędzia

poczytaj o produktach Knauf w portalu

Podobne artykuły
Poznaj najnowsze trendy w układaniu mozaiki

podłogi i ściany

Poznaj najnowsze trendy w układaniu mozaiki

Oryginalna dekoracja, niepowtarzalne efekty, dopasowanie do każdego wnętrza i miejsca. To cechy mozaiki, która... więcej...

Grunty, kleje, gładzie Cekol do łazienki

podłogi i ściany

Grunty, kleje, gładzie Cekol do łazienki

W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku chemii budowlanej jest coraz więcej produktów, fachowiec powinien zdawać... więcej...

Remont łazienki

podłogi i ściany

Remont łazienki

Mając do dyspozycji nowoczesne, wodoszczelne kleje do glazury, przyklejanie płytek w miejscach narażonych na działanie... więcej...