konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021
aurora

Jak prawidłowo doświetlić łazienkę?

data aktualizacji: 30-10-2019, 08:47 – artykuł promocyjny

Twórzmy sceny! I nie chodzi tu bynajmniej o miejsce, w którym prezentowana jest sztuka teatralna lub odbywa się koncert. Chodzi o sceny oświetleniowe, które tworzą klimat miejsca i podnoszą jego funkcjonalność.

Jak prawidłowo doświetlić łazienkę?

Często, kiedy planujemy remont naszej łazienki, skupiamy się przede wszystkim na ustawieniu podstawowych jej elementów, jak kabina prysznicowa, wanna, pralka czy podjęciu decyzji, w którym miejscu zaplanować umywalkę i lustro. Wszystkie te elementy są oczywiście kluczowe dla wygodnego korzystania z przestrzeni łazienkowej, jednak chyba nikt nie wyobraża sobie dobrze zaplanowanej łazienki bez odpowiedniego oświetlenia. I tu pojawia się pytanie, jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie łazienkowe

W małych przestrzeniach często decydujemy się na zastosowanie tylko jednego źródła światła, wychodząc z założenia, że do oświetlenia niewielkiej przestrzeni nie potrzeba wielu punktów świetlnych. Czy jednak jest to założenie słuszne? Należy pamiętać, że stosując tylko jeden punkt świetlny, zazwyczaj w postaci lampy sufitowej, zapewnia się tylko imitację światła dziennego. Tzw. oświetlenie ogólne tworzy tło dla pozostałych punktów świetlnych i nigdy nie zapewni wystarczającej ilości światła nawet w małym pomieszczeniu.

Dlatego zamontowanie dodatkowego oświetlenia np. nad prysznicem lub wanną sprawi, że nasza przestrzeń łazienkowa będzie bardziej funkcjonalna. Skąd to założenie i jaki rodzaj dodatkowego oświetlenia wybrać? Otóż poranny prysznic zadziała na nas jak pobudzająca kawa, jeśli ta część łazienki będzie dobrze doświetlona intensywnym i chłodnym, a więc pobudzającym do działania światłem. Warto zastosować tu oprawy typu downlight, które skupią wiązkę światła dokładnie nad strefą prysznicową.

Oświetlenie sufitowe nad prysznicemPunktowe oświetlenie nad prysznicem

Z wanny najczęściej korzystamy jak z domowego SPA. Jest to zatem czas odpoczynku po męczącym dniu. Wówczas towarzyszące światło powinno być delikatniejsze i o ciepłej barwie. W tym celu można zdecydować się na oprawy typu marker lights, które np. umieszczone wzdłuż wanny zapewnią nastrojowe światło. Można również zdecydować się na ozdobne kinkiety umieszczone w strefie wannowej. Ich rozproszone światło będzie pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie.

Kinkiety nad wannąKinkiet sufitowy nad strefą kąpielową

Nie można zapomnieć również o prawidłowym oświetleniu lustra. I tu pojawia się pytanie – prawidłowym, czyli jakim? Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne. Oczywiście każde zastosowane w łazience oświetlenie musi pasować do przyjętego stylu wystroju tego pomieszczenia, tworząc z nim spójną stylistycznie całość. Jednak w przypadku oświetlenia lustra najważniejszą kwestią jest takie jego dobranie, które zapewni równomierne oświetlenie twarzy. Tak zwane ‘zacienione strefy’ w ogóle nie powinny się pojawiać. Wiedzą o tym zarówno panie, którym złe oświetlenie uprzykrza codzienny makijaż, jak i panowie walczący ze stylizacją owłosienia twarzy.

Światło przy lustrze powinno być zamontowane po obydwóch jego stronach lub nad nim. Najlepiej sprawdzą się kinkiety listwowe o długości dobranej do wielkości lustra i stylizacji całej łazienki. Takie kinkiety zazwyczaj można montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ciekawą propozycją mogą być m.in. kinkiety listwowe z serii Mashiko brytyjskiego producenta Astro Lighting. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie również montaż oświetlenia bezpośrednio na tafli lustra. Zyskamy wówczas nie tylko na wizualnej lekkości całego pomieszczenia, ale również podwoimy ilość światła emitowanego przez taką oprawę, dojdzie nam bowiem również światło odbite od tafli lustra.

Kinkiety po obu stronach lustraBoczne oświetlenie lustra w łazience

Korzystanie z dobrze oświetlonej łazienki jest nie tylko wygodniejsze, ale również lepiej odpowiada na zmieniające się potrzeby. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób można usprawnić i uatrakcyjnić tę jakże ważną w codziennym życiu przestrzeń.

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
Izbica, ul. Leszczowa 3
05-140 Serock
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomość
Aurora Technika Świetlna

oświetlenie łazienek  nowoczesne oprawy typu LED-LITE  oświetlenie wętrz  dekoracyjne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne


Zobacz zdjęcia w galerii Aurora Technika Świetlna

 


Podobne artykuły
Ponadczasowe i kultowe elementy wyposażenia wnętrz w Twoim projekcie

meble i akcesoria

Ponadczasowe i kultowe elementy wyposażenia wnętrz...

Poznańska firma CAD Projekt K&A stworzyła kolejną unikalną bazę modeli 3D dla swoich klientów. „Wybór... więcej...

Wysokie szafki w łazience – więcej miejsca do przechowywania

meble i akcesoria

Wysokie szafki w łazience – więcej miejsca...

Szafki w łazience to zawsze dogodne miejsce do przechowywania. Im wyższa szafka, tym więcej możliwości. Często... więcej...