Co warto wiedzieć o szczoteczkach sonicznych? Na przykładzie Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200

data aktualizacji: 29-10-2020, 09:48

To, jak zdrowe będą nasze zęby, zależy nie tylko od częstotliwości i czasu mycia, ale również od rodzaju szczoteczki. W sklepach znajdziemy zwykłe modele manualne oraz zaawansowane technicznie szczoteczki elektryczne, a wśród nich soniczne. Którą z nich wybrać? Czym różnią się między sobą? Jak kupić najlepszą szczoteczkę soniczną? Co wyróżnia model Pulsonic Slim Luxe 4200 od Oral-B?

Co warto wiedzieć o szczoteczkach sonicznych? Na przykładzie Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200

Rodzaje szczoteczek do zębów – tradycyjna manualna, elektryczna z okrągłą główką i soniczna

 

Odpowiednio dobrana szczoteczka wpływa na skuteczność usuwania płytki nazębnej. Jeżeli zależy nam, by nasze uzębienie było w doskonałym stanie, to musimy zacząć myć zęby odpowiednią szczoteczką. Dzięki temu unikniemy częstych wizyt u dentysty, a nasz uśmiech będzie wyraźnie bielszy.

Najpopularniejszą od lat szczoteczką w naszym kraju jest ta manualna. Każdy bez problemu ją rozpozna – składa się z plastikowej rączki oraz główki z nylonowymi włóknami rozmieszczonymi w różnym układzie. Niektóre są wyposażone w powierzchnie do czyszczenia języka czy stymulatory dziąseł. Tego typu szczoteczka nie wymaga żadnego zasilania, a szczotkowanie odbywa się tylko za pomocą siły naszych mięśni.
 

Nie wiesz jaką szczoteczkę wybrać? Zajrzyj do poradnika: Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka manualna?


Jednak coraz popularniejsze robią się urządzenia do czyszczenia zębów, które same wprawiają się w ruch, dzięki zasilaniu bateryjnemu lub sieciowemu. Na rynku znajdziemy szczoteczki elektryczne: z małą okrągłą główką oraz elektryczne szczoteczki soniczne. Ich główki poruszają się znacznie szybciej, niż da się uzyskać, korzystając z modelów manualnych, dzięki czemu są o wiele skuteczniejsze. Szczoteczki tego typu wykonują nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, docierając do trudno dostępnych miejsc.

Mała okrągła główka szczoteczek elektrycznych, obejmuje każdy ząb z osobna i dokładnie doczyszcza każdą z powierzchni zęba Używając tej szczoteczki trzeba przyłożyć delikatnie jej główkę do zęba, poczekać ok. 2 sekund, nie ruszać dodatkowo ręką i pozwolić szczoteczce działać. Modele soniczne wyglądają jak typowe szczoteczki manualne, z tym, że ich główka porusza się z boku na bok. Naszym zadaniem jest przesuwanie jej po zębach pod kątem 45 stopni i wykonanie ruchu wymiatającego, jak przy prawidłowej technice używania szczoteczki manualnej.
 


Dowiedz się więcej: Jak wybrać najlepszą szczoteczkę elektryczną?

 

Jak działają szczoteczki soniczne?

 

Soniczne urządzenia do czyszczenia zębów nie są żadną nowością. Pierwsze modele pojawiły się w sprzedaży już w na początku lat 90. XX wieku. Bardzo szybko zaczęły zyskiwać popularność, bo skutecznie usuwały płytkę nazębną i resztki jedzenia.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Zasada działania szczoteczki sonicznej jest bardzo prosta. Jej główka wykonuje ruchy wibracyjne, dzięki czemu włókna poruszając się usuwają zanieczyszczenia i nie uszkadzają przy tym dziąseł. Tego typu urządzenia są skuteczne i delikatne.

Szczoteczka soniczna wykonuje od 31 tys. do 62 tys. ruchów na minutę, pracując w różnych trybach.
Dzięki dźwiękom w mieszaninie śliny i pasty powstaje chmura bąbelków ułatwiająca dotarcie w trudno dostępne miejsca. Dla szczoteczki sonicznej nawet przestrzenie między zębowe nie są wyzwaniem, czyści je bez problemu.

 

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

 

Pozytywne rezultaty korzystania ze szczoteczki sonicznej widać już po bardzo krótkim czasie. Po upływie paru tygodni zęby stają się wyraźnie jaśniejsze, a ilość płytki nazębnej i wyraźnie się zmniejsza. Kamień nazębny nie tworzy się tak szybko

Jeżeli do tej pory cierpieliśmy z powodu krwawiących lub nadwrażliwych dziąseł albo mamy tendencję do obniżania się dziąseł, to te dolegliwości również powinny się zmniejszyć. Warto zatem zainwestować w taką szczoteczkę.

Wyprawa do sklepu może przyprawić nas o zawrót głowy – wybór szczoteczek sonicznych jest ogromny. Na co zwracać uwagę przede wszystkim?

Warto zwrócić uwagę na szybkość szczotkowania oraz liczbę trybów pracy. Prędkość, z jaką będzie się poruszać główka szczoteczki, wpływa na efektywność usuwania płytki nazębnej. Modele soniczne działają tak delikatnie, że nie bójmy się szukać urządzenia o wysokich parametrach. Minimalna szybkość powinna wynosić około 30 tys. ruchów na minutę.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Jeżeli chodzi o tryby pracy, to rozejrzyjmy się za modelem oferującym wiele możliwości. Szczoteczka soniczna może pomóc nam w skutecznym usunięciu przebarwień.

  • Tryb wybielania zębów pomoże nam już po 2 tygodniach zauważyć wyraźną zmianę kolorytu naszego szkliwa.
  • Jeśli nadwrażliwość i ból zębów oraz dziąseł towarzyszy nam na co dzień, to korzystne będą dla nas tryb delikatnego szczotkowania oraz masaż dziąseł.

 

Tryb delikatnego szczotkowania jest również wskazany dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szczoteczkami elektrycznymi. Za to funkcja masażu pomaga poprawić ukrwienie dziąseł.
 

Jakie jeszcze dodatkowe opcje są przydatne?


Niektóre modele posiadają w zestawie zegar, który pilnuje czasu czyszczenia zębów. Sprawdźmy też, jak długo urządzenie działa na jednym ładowaniu oraz czy wybrany model ma wskaźnik naładowania i stanu baterii. Warto tez postawić na sprawdzonego producenta.

 

Najlepsza szczoteczka soniczna? Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200

 

Szczoteczka soniczna od Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 to unikat wśród tego typu urządzeń – zapewnia zdrowsze dziąsła już w 4 tygodnie! Jej wydłużona główka wykonuje 31 tys. ruchów na minutę, usuwając delikatnie niechciane przebarwienia i płytkę nazębną. Wygodna i bardzo lekka rączka idealnie układa się w dłoni, a niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że można wygodnie zabrać je ze sobą w podróż.

Nie da się też ukryć, że ten model jest elegancki i wyróżnia się ciekawym wyglądem, co może być istotne dla osób stawiających na piękne przedmioty, które wyróżnia design, co także podkreśla w swojej recenzji szczoteczki sonicznej Oral-B Pulsonic 4200 redakcja portalu Happy Dental.

Najlepsza szczoteczka soniczna? Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200
 

Do wyboru mamy aż 3 tryby mycia:

  • czyszczenia codziennego,
  • delikatnego czyszczenia
  • oraz wybielania.

Ten model posiada też wbudowany timer, który odmierza nam odpowiednio długi czas niezbędny do prawidłowego i efektywnego umycia zębów. W zestawie znajdziemy jedną soniczną szczoteczkę elektryczną do zębów, dwie końcówki do szczoteczki, ładowarkę oraz etui podróżne.

 

Szczoteczka soniczno-rotacyjna, czyli Oral-B Genius X

 

Ostatnio w gamie produktów Oral-B pojawiła się nowość, szczoteczka soniczna z okrągłą główką. Genius X to model wspierany sztuczną inteligencją, która dokładnie śledzi indywidualny styl mycia zębów i dopasowuje się do nawyków oraz przyzwyczajeń użytkownika. Szczoteczka Genius X jest wyposażona we wbudowany czujnik nacisku informujący o zbyt mocnym szczotkowaniu. Dedykowana aplikacja na smartfona wskazuje miejsca w jamie ustnej, które wymagają doczyszczenia. Do wyboru mamy 6 trybów pracy, które dostosowują się do indywidualnych potrzeb, a co najważniejsze wspomagają efektywną i dokładną pielęgnację całej jamy ustnej. W zestawie z wymiennymi końcówkami oraz gustownym etui będącym jednocześnie ładowarką. Szczoteczka Oral-B Genius X jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych: białym, czarnym, antracytowym, rose gold oraz orchid purple.
Więcej o zaletach i specyfikacji szczoteczki soniczno-rotacyjnej Oral-B Genius X

Szczoteczka soniczno-rotacyjna, czyli Oral-B Genius X

 

Inne szczoteczki elektryczne – 2D czy 3D?

 

Czym jeszcze mogą nas zaskoczyć szczoteczki elektryczne? Czy słyszeliście o szczoteczkach elektrycznych 2D i 3D? Te określenia zwykle kojarzą nam się z wyprawami do kina, ale w świecie szczoteczek również mają swoje specjalne znaczenie. Szczoteczki elektryczne z okrągłą główką często dzieli się na modele 2D, czyli wykonujące ruchy oscylacyjno-rotacyjne oraz te 3D, które wyróżnia oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny ruch.
 


Główka szczoteczki poruszająca się oscylacyjno-rotacyjnie rusza się raz w prawo raz w lewo, ale w zakresie 45 stopni. Dodatkowo włókna zaczynają drgać, co pomaga rozbijać płytkę nazębną. Ruchy oscylacyjno-rotacyjne mają zwykle częstotliwość do 8800 obrotów na minutę. Natomiast ruch 3D dodatkowo ma pulsacje, czyli delikatne poruszanie się główki do przodu i do tyłu. Tak wzmocniony ruch nie pozwala nadmiarowi płytki nazębnej przekształcić się w kamień, który trzeba już usuwać w gabinecie dentystycznym. Ruchów pulsacyjnych w szczoteczkach 3D jest zazwyczaj od 20 tys. do 48 tys. na minutę.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Oral-B

Podobne artykuły
Jak dbać o pralkę

sprzęt AGD

Jak dbać o pralkę

W wielu domach istnieje problem z twardą wodą. Aby odpowiednio zadbać o naszą pralkę należy pamiętać o kilku... więcej...