konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Elita

Łazienka w stylu vintage

data aktualizacji: 19-02-2020, 08:04 – artykuł promocyjny

Wnętrzarski vintage cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Stylizowane na stare mieszkania zachwycają oryginalnością i pomysłowością coraz większą rzeszę miłośników aranżacyjnych eksperymentów. Trend na urządzanie wnętrz w stylu vintage opanował również pomieszczenia sanitarne. Co stanowi zatem podstawę tego stylu i na jakie elementy warto zwrócić uwagę, urządzając łazienkę vintage?

Łazienka w stylu vintage

Fascynacja przeszłością to podstawa stylu vintage. Stare lub postarzane meble i bibeloty przypominające te, które znajdują się w domu babci, tworzą osobliwy i bardzo oryginalny charakter wnętrz urządzonych w tym stylu. Wnętrza z przeszłością urzekają niepowtarzalnym klimatem, który udaje się uzyskać dzięki umiejętnemu zestawieniu fragmentów historii w jeden kompletny obraz.

Kolekcja Carmen

fot.: Roca - kolekcja Carmen

 

Meble łazienkowe w stylu vintage

 

Jednym z najważniejszych elementów stylu vintage są meble. Pożyczone z domu babci lub tylko stylizowane na stare - to właśnie one nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. W retro łazience doskonale sprawdzą się zarówno solidne, ciężkie, drewniane szafki, jak i delikatne konsole. Vintage upodobał sobie liczne zdobienia, dlatego meble łazienkowe w tym stylu bogate są w nietypowe rzeźbienia i oryginalne detale. Nie tylko nadają one wnętrzu właściwego kierunku, ale także sprawiają, że pomieszczenie staje się atrakcyjne i urzeka niebanalnym wystrojem.

Meble łazienkowe

fot.: Defra - meble łazienkowe na nóżkach to idealne uzupełnienie łazienki w stylu vintage

Postarzane meble łazienkowe

fot.: Bogaczewicz Architecture Studio - postarzane meble to kluczowy element łazienek w starym stylu

 

Armatura w starym stylu

 

Łazienka w stylu vintage nie może istnieć bez odpowiedniej armatury. Stylizowane baterie czy wanny to elementy, które idealnie podkreślą starodawną stylistykę. Nowoczesne wyposażenie inspirowane dawnym stylem dodatkowo wyposażone jest w funkcje, które znacząco zwiększają komfort użytkowania. W ofercie producentów znaleźć można baterie ze zdobieniami, które doskonale odwzorowują ducha minionej epoki. Wanny wolnostojące na ozdobnych nóżkach to kolejny element charakterystyczny dla stylu vintage.

Mosiężna bateriaCzarna bateria łazienkowa

fot.: RetroWoda - baterie łazienkowe podkreślają starodawną stylistykę wnętrza

Wanna w stylu vintageWanna w stylu vintage

fot.: Sapho, Riho - wolnostojąca wanna to niezbędny element łazienki w stylu vintage

 

Ceramika z dawnych lat

 

W łazienkach inspirowanych stylem retro najważniejsza jest forma ceramiki. Delikatne, opływowe linie sprawią, że wnętrze nabierze ponadczasowej elegancji i szyku. Misy nablatowe lub okazałe postumenty - oba rodzaje umywalek idealnie korespondują ze stylem vintage i dodatkowo podkreślają jego charakter.

Umywalka w stylu vintage

fot.: RetroWoda - umywalka nablatowa nadaje wnętrzu starodawnego charakteru

Umywalka z postumentem

fot.:  Ideal Standard - umywalka z postumentem idealnie współgra ze stylistyką vintage

 

Oświetlenie łazienki vintage

 

Styl retro jest sielankowy i romantyczny. Odpowiednio dobrane oświetlenie może dodatkowo podkreślić sentymentalizm tego stylu. W dużych łazienkach przytulności nadadzą bogato zdobione żyrandole wiszące. Tego typu oświetlenie idealnie odwzorowuje starodawne lampy z kryształkami oświetlane świecami. Z kolei w niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się dekoracyjne plafony.

Oświetlenie łazienkowe w stylu vintageOświetlenie łazienki Vintage

fot.: Aurora - oświetlenie łazienkowe w formie kinkietu wprowadza romantyczny nastrój

Oświetlenie vintageŁazienka w stylu vintage

fot.: Konkus fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Unikatowe dekoracje 

 

Siła stylistyki vintage tkwi w dodatkach. Unikalny charakter wnętrza podkreślić można za pomocą nietypowych przedmiotów jak np. grzejniki łazienkowe, a także wyszukanych, eleganckich materiałów i dekoracji. W łazienkach urządzonych w tym stylu nie może zabraknąć licznych bibelotów. Choć z pozoru wydają się zupełnie zbędne, w rzeczywistości to one tworzą klimat vintage. Odpowiednio dopasowane akcesoria łazienkowe w postaci dekoracyjnych mydelniczek, uchwytów na ręczniki czy ram luster urzekają oryginalnością.

Mydelniczka w stylu vintageWieszak w stylu vintage

fot.: BISK - stylowe dekoracje dodają smaku każdej aranżacji

Grzejnik vintageGrzejnik vintage

fot.: Imers - grzejnik łazienkowy może stanowić stylową dekorację wnętrza w stylu vintage

Łazienka vintageŁazienka vintage

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - aranżacja łazienki w stylu vintage

 

Kolorystyka stylu vintage

 

Urządzając mieszkanie w stylu vintage, nie można zapomnieć o kluczowym elemencie, jakim jest kolorystyka. Ściany w kolorze bieli i jej delikatnych odcieniach dodatkowo podkreślą starodawny charakter wnętrz i wprowadzą charakterystyczny dla tego stylu sielankowy nastrój. Jasne barwy ścian będą idealną bazą dla postarzanych mebli i kolorowych, babcinych akcesoriów, z których wydobędą ducha historii. Ponadto, delikatne tło sprawia, że przedmioty, które stanowią kwintesencję stylu vintage, są odpowiednio zaakcentowane.

Łazieka vintage dodatkiDodatki vintage do łazienki

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Łazienka w stylu vintage to idealna propozycja dla miłośników nieoczywistych rozwiązań. Oryginalność stylistyki polega na dowolności w interpretacji. W pomieszczeniu stylizowanym na vintage znaleźć mogą się zarówno antyki kupione na pchlim targu, jak i stare bibeloty z domu babci. Bez względu na to czy wnętrze nawiązuje do lat 90. 60. czy 20., aranżacje inspirowane przeszłością zachwycają niepowtarzalnością.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Roca, RetroWoda, Imers, BISK, Defra, Ideal Standard, Riho, Sapho, Aurora, Bogaczewicz Architecture Studio