coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Od prostej wygódki do luksusowego eksponatu - 2000 lat historii toalet

data aktualizacji: 18-11-2019, 08:00 – artykuł promocyjny

Od wielu lat rozwój techniczny niezawodnej toalety zdawał się tkwić w martwym punkcie. Wszystko zmieniło się jednak, gdy na łazienkowej scenie zadebiutowała toaleta myjąca. Obecnie toalety z przeszłości zastąpiły indywidualnie dostosowane luksusowe toalety myjące, uzupełnione o szereg dodatkowych funkcji.

Od prostej wygódki do luksusowego eksponatu - 2000 lat historii toalet

fot.: Przy Forum Romanum w Rzymie archeolodzy odkryli ruiny rzędowych toalet z miejscem dla 24 osób - w starożytności udanie się do toalety nie było sprawą wyłącznie prywatną!

Niektórzy z nas pamiętają jeszcze wcześniejsze wcielenie toalet z czasów naszych babć - prosto wyposażone wygódki. Jednak znacznie wcześniej, bo już w drugim stuleciu, Majowie korzystali ze spłukiwanych toalet, co potwierdziły odkrycia dokonane przez archeologów w ruinach miasta Palenque w meksykańskim stanie Chiapas.

Każdy, kto traktuje udanie się do toalety za sprawę całkowicie prywatną, najwidoczniej nie był nigdy w starożytnym Rzymie. Wśród przedstawicieli oświeconych klas wyższych panowała w owych czasach niepisana zasada, iż gdy wzywa natura, lud gromadził się w publicznych toaletach, by snuć liryczne dysputy o wzroście potęgi Rzymskiego Imperium, a w latach późniejszych - biadać nad jego upadkiem. Na Forum Romanum w Rzymie archeolodzy odkryli pozostałości rzędowych toalet z miejscami dla 24 osób.

 

Papier toaletowy nie zawsze był w toalecie artykułem pierwszej potrzeby

 

Papier toaletowy po raz pierwszy pojawił się w dziewiątym stuleciu w Chinach. Jednak przedstawiciele innych kultur uznaliby jego stosowanie za praktykę co najmniej osobliwą, a już z pewnością - niehigieniczną. Europejczycy podmywali się wodą do czasu, gdy w średniowieczu plaga dżumy przetrzebiła znaczną część ludności. Jak wyjaśnia projektant przemysłowy Christoph Behling „od tej pory francuscy i angielscy medycy zalecali europejskim królom, królowym i innym możnym osobom, by unikały stosowania wody, sądzono bowiem, iż to woda zwiększa ryzyko zarażenia”.

Umycie naczyń jest niemożliwe bez użycia naczyń

fot.: Czysta woda to najlepsze rozwiązanie dla mycia brudnych naczyń. To samo dotyczy nas samych, gdy korzystamy z toalety. To rozsądne, prawda?

Ten sposób myślenia był wynikiem zasadniczo racjonalnej analizy, jeśli pominąć jeden drobny lecz niezwykle istotny szczegół - do zakażenia dochodziło drogą pokarmową, a nie w wyniku korzystania z toalety. Zamiast wody lekarze zalecali zamożnym osobom korzystanie z sukna, które później zastąpiono papierem, co było posunięciem całkowicie nielogicznym! Niemniej jednak od tego momentu, jeśli idzie o korzystanie z toalet, ludzie zaczęli kojarzyć wodę z brudem a papier z higieną i czystością. Każdy, kto choćby raz spróbował oczyścić swe umorusane dzieci używając do tego suchej chusteczki lub wyczyścić brudne naczynia bez wody, wie że to nie takie proste!”

Historia toalet Geberit

fot.: Każdy rodzic, który kiedykolwiek próbował wyczyścić swe umorusane farbą dziecko z pomocą suchej chusteczki, wie, że znacznie szybciej można to zrobić, gdy użyje się wody!

Firma Geberit powierzyła Christophowi Behlingowi, szwedzkiemu projektantowi pracującemu w Londynie, zadanie stworzenia najlepszej na świecie toalety myjącej. Po czterech latach drobiazgowych prac zespołu kierowanego przez Christopha, z którym współpracowało trzydziestu inżynierów firmy Geberit, ujawniono owoce ich trudu w postaci toalety Geberit AquaClean Mera.

Christoph Behling

fot.: Urodzony w Genewie, w Szwajcarii, i wychowany w Niemczech, Christoph Behling, studiował wzornictwo przemysłowe w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Stuttgarcie pod kierunkiem Richarda Sappera. Swą działalność rozpoczął jeszcze w Stuttgarcie od projektowania łodzi napędzanych energią słoneczną, by później uzyskać rozgłos jako projektant produktów ekologicznych. Od 2006 r. zajmuje się także projektowaniem produktów firmy Geberit.

 

Produkt gruntownie nienowoczesny

 

„Podstawą większości projektów wzornictwa przemysłowego jest estetyczna interpretacja już istniejącego produktu. Historycznie toalety nie były jednak nigdy produktem szczególnie popularnym. Im dłużej pracowałem nad projektem Geberit AquaClean, tym bardziej uderzający stawał się fakt jak niewielkiej zmianie z biegiem lat podlegały toalety. Porównajmy, na przykład, toaletę sprzed stu lat z toaletą współczesną. Oba projekty posiadają zasadniczo te same podstawowe funkcje. Przy czym wszystkim rozmowom, jakie odbywaliśmy na temat toalet, towarzyszyło poczucie pewnego skrępowania, mimo iż sam produkt wciąż jest niedoskonały. Nie pachnie najlepiej, nie zapewnia korzystającym prawidłowej czystości i działa dość głośno. Pod tymi względem zasadniczo różni się od wszelkich innych współczesnych produktów.”

Toaleta AquaClean Mera

fot.: Toaleta Geberit AquaClean Mera to ucieleśnienie ponadczasowej elegancji. Pozwala na niezawodną, a przy tym harmonijną integrację z dowolną toaletą. Funkcje podnoszące komfort, takie jak: podgrzewanie deski, oświetlenie umożliwiające orientację lub automatycznie otwierana pokrywa, dodatkowo podnoszą komfort korzystania z każdej toalety.

Tworząc AquaClean Mera Behling pragnął stworzyć zaawansowany technicznie produkt, który wytrzyma próbę czasu w nadchodzących stuleciach. Wygląd i konstrukcja miały w zamierzeniu autora stanowić ucieleśnienie lekkości, a sama toaleta sprawić wrażenie, iż ten element wyposażenia łazienki niemal unosi się w powietrzu.

Faktem jest, że nowe uczucie świeżości zaczyna torować sobie drogę do coraz większej liczby domowych gospodarstw, jak sugerują badania dotyczące naszych przyszłych nawyków toaletowych, które firma Geberit przeprowadziła w różnych krajach w całej Europie. Krótko mówiąc, nadszedł czas, by na zawsze wygnać papier toaletowy z naszych toalet.

Kontakt w sprawie produktów:

Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1
02-676 Warszawa
tel. (22) 843 06 96
www: www.geberit.pl
mail: wyślij wiadomość
Geberit Sp. z o.o.

toalety: Geberit AquaClean » Geberit Monolith » spłuczki podtynkowe » przyciski spłukujące » spłuczki nadtynkowe » podłączenia wodne i elektryczne » pisuary: przyciski spłukujące » syfony » prysznice: ścienny zestaw odpływowy » odpływ liniowy » odpływ podłogowy » umywalki: syfony » Geberit Monolith » baterie umywalkowe » wanny bidety: Geberit Monolith » ceramika

Zobacz zdjęcia w galerii Geberit:
Podobne artykuły
Przyciski spłukujące Geberit - przegląd

ceramika sanitarna

Przyciski spłukujące Geberit - przegląd

Przycisk spłukujacy to jedyny widoczny element wchodzący w skład systemu spłukiwania toalet. Pomimo swoich niewielkich... więcej...

IntimSpa - urządzenia WC z funkcją higieny

ceramika sanitarna

IntimSpa - urządzenia WC z funkcją higieny

Użycie muszli sedesowej również jako bidetu z automatycznym myciem dyszami natryskowymi to prawdziwa rewolucja... więcej...

Aranżacja przestrzeni umywalkowej

ceramika sanitarna

Aranżacja przestrzeni umywalkowej

Przestrzeń umywalkowa jest miejscem, z którego najczęściej korzystamy w naszych łazienkach, dlatego też... więcej...