konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Płytki łazienkowe 2020 - poznaj modne kolekcje

data aktualizacji: 05-03-2021, 06:28 – artykuł promocyjny

Trendy, które będą rządzić w 2020 roku, opierają się w dużej mierze na eklektyzmie, w którym stylowe łączy się z nowoczesnym, retro przybiera współczesne oblicze, a stare i zniszczone wywyższone jest do rangi autentyczności. Jakie zatem nurty i kierunki przyświecają producentom płytek ceramicznych? Które wzory i kolory wybiją się na tle innych i jakie będą najmodniejsze połączenia? Zapraszamy w podróż wśród najnowszych kolekcji płytek do łazienki.

Płytki łazienkowe 2020 - poznaj modne kolekcje

fot.: formativ.

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Naturalna łazienka - najświeższe trendy na 2020 rok

 

W kolorze grynszpanu

 

Ten trend łączy w sobie nowoczesność z umiłowaniem starych przedmiotów. Miedź podbiła już rynek wykończeniowy dwa sezony wcześniej. Pojawiała się w różnych formach i nadal wzbudza zainteresowanie. W nadchodzącym sezonie warto jednak postawić na charakterystyczną zieleń imitującą patynę, którą pokrywają się elementy wykonane z miedzi. Jest to naturalny proces utleniania się tego cennego kruszcu, dlatego tym bardziej podbija nasze serca.

kolekcja Rust Oxide Lappato marki Carrea

fot.: Salonika - kolekcja Rust Oxide Lappato marki Carrea

 

Metaliczny blask

 

Złoto pozostaje wśród modnych wykończeń. Płytki błyszczące szlachetnym odcieniem sprawdzą się jako dekoracja. Wówczas warto sięgnąć po mozaiki. Ciekawym wykończeniem jest zastosowanie złotych użyleń lub listw ozdobnych. 

Dinox GOLD 010 – mozaika metalowa Allumi Gold Hexagon 14 – mozaika metalowa

fot.: Dunin

Grespania.com - płytki FRISO MARQUINA

fot.: Grespania.com - płytki FRISO MARQUINA

 

W stylu zellige

 

Inspirowane ręczną produkcją, wywodzącą się z gorącego klimatu basenu Morza Śródziemnego płytki, które mają niewielki rozmiar, są niezwykle barwne, a ich atutem jest efektowne wykończenie prezentujące nierówności i przebarwienia, czyli wszystko to, co cenimy w elementach nawiązujących m.in. do stylu wabi-sabi.

Płytki łazienkowe 2020 - poznaj modne kolekcjePłytki łazienkowe 2020 - poznaj modne kolekcje

fot.: EQUIPE

Marazzi.it - kolekcja ZelligeMarazzi.it - kolekcja Zellige

fot.: Marazzi.it - kolekcja Zellige

 Płytki - Marmur White

fot.: Jeta

 

Terazzo - z cementem w tle

 

Kolejnym mocnym akcentem w 2020 roku będą płytki terazzo, określane również jako lastrico. Ten styl mocno współgra z nowoczesnym kamieniem, jakim jest konglomerat, a dzięki obecnej technologii nie ma ryzyka, że płytki zostaną pomylone z lastrykiem z lat 90. Ta nowa wersja płytek dostępna jest w dużych formatach, co jeszcze bardziej działa na jej korzyść. Uniwersalizm wzoru przypadnie do gustu miłośnikom klasyki oraz stylu minimalistycznego.

Płytki Terazzo - z cementem w tle

fot.: Grupa EGA - konglomeraty marmurowo-cementowe, określane jako terazzo lub lastrico

kolekcja Medley

fot.: Emil Ceramica - kolekcja Medley

 

W modnym kolorze

 

Kolorem roku 2020 został ogłoszony odcień Classic Blue, który znajdziemy również w wielu kolekcjach płytek. Jest on na tyle uniwersalny i mocno kojarzący się z przestrzenią łazienkową, że warto pójść tym tropem i wybrać płytki właśnie w takim wydaniu.

Sapho - kolekcja Arrow Equipe

fot.: Sapho - kolekcja Arrow Equipe

kolekcja House of Tones

fot.: Tubądzin - kolekcja House of Tones

 

Natura na topie

 

Nawiązanie do natury to z pewnością największy hit od wielu już lat. Wnętrza dające powiew natury kojarzą się nam z relaksem i odpoczynkiem. Łazienka jest idealną przestrzenią do przemycenia motywów kwiatów, liści, zieleni. Spokojne, wyważone wzory mogą stanowić element kolekcji w postaci dekoru lub można pójść o krok dalej i stworzyć własną kompozycję z mozaiki.

Trufle Mozaiki - natura

fot.: Trufle Mozaiki

Równie ważna jest wyważona, spokojna kolorystyka, która ma koić zmysły. Pozytywnym bodźcem dla naszego wzroku są nierówności, struktury i inne tego typu urozmaicenia przywodzące na myśl skojarzenia z różnorodnym światem przyrody.

Aparici.com - JOLIET

fot.: Aparici.com - JOLIET

 

Klasyka nie wychodzi z mody

 

Do takich klasycznych wzorów z pewnością możemy już zaliczyć imitacje drewna, kamienia, marmuru, ale także płytki typu patchwork oraz stylowe mozaiki. Takich kolekcji nie zabraknie również i w tym roku. Producenci - zarówno zagraniczni, jak i krajowi przygotowali wiele inspirujących propozycji.

kolekcja Mountain Ash Tubądzin

fot.: Salonika - kolekcja Mountain Ash Tubądzin

W przypadku płytek-desek niezwykle modny pozostanie wzór układany w jodłę. Drewno na płytkach może być ciepłe lub nawiązywać do stylu skandynawskiego i posiadać odcienie szarości i bieli. Z pewnością doskonale odnajdzie się w każdym wnętrzu.

Tramonto GrigioGiornata Bianco

fot.: Cerrad - Tramonto Grigio i Giornata Bianco

Umiłowanie do drewna to temat przewodni wielu kolekcji płytek. Projektanci potrafią ten z pozoru ograniczony suroweic przedstawić na różne sposoby. Jednym z nich jest postrzanie, a jeszcze innym efekt malowanego drewna.

Aparici.com - CHALKWOOD

fot.: Aparici.com - CHALKWOOD

Vives - kolekcja FARO

fot.: Vives - kolekcja FARO

Kamienne motywy zyskują coraz większego rozmachu i to zarówno za sprawą rozmiaru, bo nadal modne są wielkoformatowe slaby, jak i rodzaju imitowanej skały. Kamienne wzory mogą posiadać głębokie wybarwienie, być w kontrastowych grafikach, ale na szczególną uwagę zasługują te o intensywnym użyleniu nadającym wnętrzu ekspresji.

Baldocer WACOM FOREST PULIDO

fot.: Baldocer WACOM FOREST PULIDO

Baldocer ADAGGIO GOLD PULIDO

fot.: Baldocer ADAGGIO GOLD PULIDO

fot.: Baldocer GRACE JADE PULIDO i VAIL GRACE JADE PULIDO

Mocno osadzone w trendach są również wzory z efektem postarzania, wyglądające nieco jak dywan lub tapeta. W dużej mierze zadrukowana powierzchnia idealnie współgra z minimalistycznym wyposażeniem łazienki. 

Aparici.com - CARPET

fot.: Aparici.com - CARPET

kolekcja Cromat One hiszpańskiej marki Ibero

fot.: Salonika - kolekcja Cromat One hiszpańskiej marki Ibero

Porcelanosa.com - kolekjca Venis Bluebell

fot.: Porcelanosa.com - kolekcja Venis Bluebell

Ukłonem w stronę polskiego wkładu w modę i rozwój branży płytek ceramicznych są kolekcje gorsecików, czyli malutkich płytek spotykanych niegdyś w przedwojennych kamienicach, a dziś odświeżone w kolekcji Ceramika Paradyż.

MODERNIZM - Bianco gorsecik - ParadyżMODERNIZM - Bianco gorsecik - Paradyż

fot.: Ceramika Paradyż - MODERNIZM Bianco gorsecik

Wielkoformatowe płyty z betonu architektonicznego w odcieniach szarości to kolejny naturalny materiał, na który warto postawić urządzając modną łazienkę. Hydrofobowa impregnacja zapewnia doskonałe własciwości temu materiałowi, nawet w strefie mokrej, gdzie woda ma bezpośredni kontakt z betonową powierzchnią.

Beton na ścianie w łazience z asymetryczną umywalką

fot.: Luxum

 

Modne płytki w łazience - zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć

 

Modne płytki, aby zachowały swoją najwyższą jakość i nienaganny wygląd wymagają odpowiedniego zabezpieczenia w postaci hydroizolacji oraz wyboru najlepszego kleju w zależności od rodzaju płytek i podłoża.

Klej do płytekklej do płytek

fot.: Knauf

 

PŁYTKI ŁAZIENKOWE - trendy z ostatnich lat:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Grupa EGA, Jeta, Tubądzin, Luxum, Trufle Mozaiki, Salonika, Sapho, Dunin, Knuaf, formativ. kasia i michał dudko, Baldocer, EQUIPE, Ceramika Paradyż, Aparici.com, Marazzi.it, Emilgroup.it, Porcelanosa.com, Vivesceramica.com, Grespania.comPodobne artykuły
Moda na motywy kwiatowe

podłogi i ściany

Moda na motywy kwiatowe

Płytki ceramiczne z gładką i jednolitą powierzchnią często wzbogacone są o dekory, na których goszczą... więcej...

Beton i drewno - dlaczego to duet idealny do nowoczesnej łazienki?

podłogi i ściany

Beton i drewno - dlaczego to duet idealny do nowoczesnej...

Beton i drewno to inspiracje, które w łazienkowych trendach pojawiają się nie od dziś, jednak zazwyczaj osobno... więcej...