Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl
werit
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2024

patron besco

Wysoki rachunek za wodę - przyczyny i reklamacja

artykuł promocyjny

Często zastanawiasz się, dlaczego rachunek za wodę znów jest wysoki? Poznaj sposoby, które spowodują, że opłaty za wodę będą niższe. Podstawą tych działań jest niewątpliwie zmiana codziennych nawyków, które w dłuższej perspektywie przyczyniają się do zmniejszenia kosztów poniesionych przez prowadzenie niewłaściwej gospodarki wodnej. Konieczna może być również wymiana lub naprawa starego sprzętu, który generuje niepotrzebne koszty, a przede wszystkim nadmiernie zużywa wodę. Warto dlatego raz na miesiąc sprawdzać stan licznika na wodomierzu, bo może okazać się, że urządzenie nie działa poprawnie, a pomiary nie są właściwe, wtedy konsumentom przysługuje prawo do złożenia reklamacji.

Wysoki rachunek za wodę - przyczyny i reklamacja

fot.: Damixa

 

Wysoka niedopłata za wodę - jak zniwelować niepotrzebne wydatki?

 

Woda jest potrzebna człowiekowi do życia tak samo jak powietrze. Używamy jej do picia, przygotowania posiłków, prania, sprzątania czy utrzymania higieny osobistej. Wiadomo, że tych czynności nie da się wyeliminować, by zużycie wody było niższe. Można jednak poszukać odpowiednich sposobów bądź alternatyw, by opłaty za wodę nie obciążały zbytnio domowego budżetu.

Przyczyn dużej opłaty za wodę może być kilka. Wiadomo, że wraz ze wzrostem niedopłaty, adekwatnie wzrasta poziom zużycia wody w gospodarstwie domowym. Jakie należy podjąć działania aby temu zapobiec? Po pierwsze, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasze nawyki związane z oszczędnością wodno-kanalizacyjną są właściwe np. czy zakręcamy wodę podczas szczotkowania zębów. Zawsze warto spróbować wykorzystywać wodę do powtórnego użytku np. nieosoloną wodę z ugotowanych jajek użyć do podlania roślin i kwiatów. Z powodzeniem można także do tego wykorzystać zebraną wodę deszczową. Dobrym nawykiem będzie także zastąpienie kąpieli w wannie szybkim prysznicem, najlepiej takim z funkcją oszczędzania wody. Jeśli nie chcemy rezygnować z udogodnień i przyzwyczajeń pomyślmy jak w prosty sposób ograniczyć wodę odchodzącą do ścieków kanalizacyjnych, np. biorąc gorącą kąpiel pamietajmy, by napełniać wannę tylko do połowy.

fot.: Retrowoda.pl

Kolejnym krokiem jest prześwietlenie stanu technicznego urządzeń odpowiadających za wysoki pobór wody - pralka, zmywarka. Jeśli nie posiadają trybu ECO, mogą być odpowiedzialne za podwyższony poziom zużycia wody. Toalety starego typu tak samo mogą być za to odpowiedzialne, rozważmy więc możliwość wymiany spłuczki na nowszy model, który posiada system oszczędzania wody. Należy zwrócić uwagę na wszystkie ujścia wody - krany, baterie, czy podłączenie jest prawidłowe, a uszczelniacze nie przeciekają. W razie problemu konieczna będzie naprawa lub wymiana baterii. Rozwiązaniem może być zastosowanie perlatorów w kranach i bateriach, co znacznie ogranicza dzienne zużycie wody potrzebnej np. do umycia rąk przed posiłkiem.

wybór urządzeń piorących z funkcją AutoDose pozwala zmniejszyć zużycie wody

fot.: Electrolux - wybór urządzeń piorących z funkcją AutoDose pozwala zmniejszyć zużycie wody >> zobacz więcej

 

Stan licznika - czy możliwe jest zawyżanie wartości?

 

Problemy z wodomierzem wynikają głównie z faktu, że rzadko do niego zaglądamy. Może to być spowodowane niewłaściwą lokalizacją urządzenia. Jeśli wodomierz znajduje się w trudno dostępnym miejscu jak piwnica, niska kondygnacja w budynku lub garaż, dostęp do niego może być utrudniony. Należy systematycznie monitorować stan licznika i stan techniczny samego urządzenia, które może być często uszkodzone, wadliwe, zapchane lub nieprawidłowo zainstalowane. Jeśli są ku temu przesłanki, konieczne jest zaalarmowanie odpowiednich służb, zgłoszenie usterki i zamówienie fachowca.

Wysoki rachunek za wodę - przyczyny i reklamacja

fot.: Deante - bateria sensorowa

 

Obliczanie rachunku za wodę - jak to zrobić?

 

Każdy, kto dokonuje comiesięcznych opłat za rachunki, samodzielnie oszacowuje jego przypuszczalną wartość jaką będzie musiał uiścić, patrząc na rachunek z poprzedniego miesiąca. Z pewnością dobrym nawykiem będzie sprawdzanie licznika co jakiś czas i kontrolowanie przyrostu względem ostatniego pomiaru. Pomocny będzie również Internet, gdzie można skorzystać z generatora rachunku, by otrzymać przybliżony koszt bieżącego zużycia. Wystarczy wpisać w rubryki odpowiednie wartości: poprzedni i obecny stan licznika, stałą opłatę abonamentową oraz stawkę za metr sześcienny wody.

fot.: Invena - bateria Dokos z bocznym mieszaczem, która została wyposażona w perlator marki Neoperl i ogranicza zużycie wody nawet do 40%

 

Rachunek za wodę jest błędny? Czy możliwa jest reklamacja?

 

Warto zaznaczyć, że jako konsumenci posiadamy prawo do zgłoszenia reklamacji odnośnie wysokości rachunku za wodę i każdy obywatel może to zrobić. W sytuacji gdy wykryjemy nieprawidłowości, należy zgłosić się osobiście do administracji lub przesłać pisemny wniosek za pośrednictwem Poczty Polskiej. W treści koniecznie wpisać dane osobowe, numer faktury, kwotę do zapłaty, stan licznika na wodomierzu i powód reklamacji. Niekiedy zdarza się, że wystarczy wydrukować gotowy wniosek ze strony internetowej zarządcy lub dostawcy i wysłać dokument za pomocą poczty e-mail. W sytuacji, kiedy budynek jest własnościowy, zgłoszenie należy kierować do odpowiednich dostawców wody.

 

Niższy rachunek za wodę - zacznij oszczędzać wodę!

 

Deficyt wody to problem globalny i coraz mocniej nagłaśniany. Każdy z nas ma szansę zadbać o racjonalne wykorzystanie zasobów tego cennego surowca, a pierwsze kroki najlepiej zacząć od łazienki. Odpowiednie baterie z perlatorem lub termostatycznym ustawieniem to częste rozwiązania spotykane w naszych łazienkach. Wybór odpowiedniej deszczowni również może dać wymierne oszczędności. Pralka z automatyką wagową pomoże zadbać nie tylko o niższe zużycie wody, ale także środków piorących. Do tego warto pamiętać o wszelkich rozwiązaniach sterowanych dotykiem lub działających na podczerwień, dzięki którym korzystamy z wody tylko wtedy, gdy jest to konieczne.  

fot.: Invena - deszczownia Musta: deszczownica w komplecie z baterią termostatyczną pozwala na oszczędność nawet do 56% wody w czasie kąpieli

Nowym rozwiązaniem dedykowanym do łazienek, które ma szanse zmienić dotychczasowe podejście do kwestii wzmożonej troski o naszą higienę w połączeniu z wodooszczędnością, są toalety myjące. To rozwiązanie - do niedawna uznawane za szczyt lusksusu - zagościło już w wielu łazienkach i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż deski sedesowe z funkcją bidetu zapewniają najwyższy standard komfortu i funkcjonalności przy optymalnym zużyciu energii i wody.

IntimSpa SUPRIMA - nowa generacja deski sedesowej z funkcją bidetuIntimSpa SUPRIMA - nowa generacja deski sedesowej z funkcją bidetu

fot.: IntimSpa - deska wielofunkcyjna IntimSpa SUPRIMA

Advertisement
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Invena, Damixa, IntimSpa, Retrowoda.pl, Electrolux, Deante

knauf

besco

luxum

kuchinox

Polecamy
konglomerat technistone w łazience trendy w łazience

Konglomerat, ceramika czy kamień naturalny?

 
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 
Partnerzy

Magma      logo knauf

 Imers       SHARP

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVentlogo Coram

logo Kuchinox    Laveo

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja - aranżacje kuchni

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja


Facebook
Instagram