coram
aurora

Szafki łazienkowe - jakie meble do przechowywania wybrać do łazienki

data aktualizacji: 03-03-2020, 12:57 – artykuł promocyjny

Szafki łazienkowe - jakie meble do przechowywania wybrać do łazienki

Projektowanie łazienki to jedno z największych aranżacyjnych wyzwań, ale przy dobrym rozplanowaniu i oryginalnym pomyśle, uda nam się osiągnąć funkcjonalny i designerski efekt. Krok 1.: wybór szafek łazienkowych! Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli do przechowywania? Podpowiadamy!


Szafki łazienkowe – jak wybrać najlepsze?


Estetyczna, spójna stylistycznie, a zarazem praktyczna łazienka to nie tylko wysokiej jakości armatura, ale też meble, które umożliwią przechowywanie niezbędnych kosmetyków, akcesoriów i sprzętów. Nie jest tajemnicą, że im mniej rzeczy leży na widoku, tym pomieszczenie wydaje się czystsze i bardziej uporządkowane, dlatego już na etapie projektowania przestrzeni warto pomyśleć o szafkach łazienkowych. Ich wybór jest dziś tak duży, że bez problemu uda nam się wykorzystać każdy centymetr łazienki w funkcjonalny, a zarazem stylowy sposób. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do przechowywania do łazienki?


Wymiary a szafki łazienkowe – jak rozplanować przestrzeń?


Mimo że coraz większą popularnością cieszą się pokoje kąpielowe, nasze łazienki z reguły mają niewielkie rozmiary, dlatego przy ich aranżacji musimy szczególnie skupić się na wymiarach. Na początku dopasujmy armaturę, a dopiero później dodajmy do projektu szafki łazienkowe, które wypełnią luki w przestrzeni, a jednocześnie nie będą utrudniać dostępu do toalety, wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej. Zanim zdecydujemy się na wybór mebli do łazienki, skorzystajmy z internetowego narzędzia do projektowania albo rozrysujmy całość na kartce, uwzględniając wymiary łazienki, wybranej armatury oraz kilkadziesiąt centymetrów wokół niej dla łatwego dostępu. Upewnijmy się też, czy możliwe będzie otwieranie drzwiczek szafki łazienkowej czy wysuwanie szuflad.

 

Szafki łazienkowe - jakie meble do przechowywania wybrać do łazienki


Materiały – z jakich tworzyw powinny być wykonane meble do łazienki?


Przy zakupie mebli zdecydowana większość z nas zwraca szczególną uwagę na jakość, ale w przypadku mebli łazienkowych musimy pamiętać nie tylko o trwałości tworzyw, ale też ich odporności na wilgoć i wodę. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w łazience średnio sprawdzi się naturalne drewno. Jeśli więc marzy Ci się aranżacja w stylu SPA, pamiętaj o doborze szafek łazienkowych ze specjalnych rodzajów drewna (np. modrzew, dąb czy tek).


Ciekawą alternatywą dla drewnianych szafek łazienkowych są meble z laminowanej płyty MDF w kolorach imitujących naturalne drewno. Większość z nich wygląda jak prawdziwe drewno, z charakterystycznymi słojami i przebarwieniami. Takie szafki są trwałe i odporne na wodę, a ich ceny są bardzo przystępne. – podpowiada Zuzanna Radek z redakcji portalu Homebook.pl.


Do wyboru mamy też szafki łazienkowe z płyty lakierowanej na wysoki połysk czy w macie – we wszystkich kolorach tęczy. Jeśli decydujemy się na metalowe meble do łazienki, pamiętajmy, by sprawdzić, czy są one specjalnie zabezpieczone przed rdzewieniem przy pomocy lakieru. A jeśli marzą nam się szafki łazienkowe ze szkła, rozważmy, czy czyszczenie ich nie będzie dla nas problemem.


Rodzaje szafek łazienkowych, które możesz wykorzystać w swojej aranżacji


Ogromne znaczenie ma też oczywiście wybór form. Nawet na niewielkiej przestrzeni możemy zmieścić maksymalnie dużą ilość miejsca do przechowywania, kompletując zestaw szafek łazienkowych ze wszystkich dostępnych opcji! Jakie rodzaje mebli do łazienki możemy wykorzystać w aranżacjach?

 

  • Szafka pod umywalkę – najpopularniejsza, a zarazem pierwsza szafka łazienkowa, o której powinniśmy pomyśleć podczas projektowania łazienki. Jej wybór będzie w dużej mierze zależał od wyboru umywalki, ale znaczenie ma też jej wielkość, to, czy będzie wisieć czy stać na nóżkach oraz to, w jaki sposób będzie otwierana i zagospodarowana (podwójne drzwiczki i półki, szuflady).
  • Stojące szafki łazienkowe – najlepsze do przechowywania środków czystości czy sprzętów do sprzątania. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać wygodną komodę łazienkową z szufladami albo tradycyjną szafkę z półkami.
  • Wiszące szafki łazienkowe – idealnie nadają się do przechowywania często używanych kosmetyków, które lubimy mieć na wysokości wzroku. Klasyczną opcją jest oczywiście szafka wisząca nad umywalką, która bardzo często służy również za lustro, ale świetnym wyborem będą też inne szafki wiszące do łazienki. Grunt, to nie umieszczać ich nad toaletą i nad wanną.
  • Szafki na pralkę – cieszą się coraz większą popularnością, bo pozwalają w sprytny sposób ukryć niezbędne (choć często mało estetyczne) sprzęty AGD. Szafki na pralkę zazwyczaj mają formę wysokiego słupka, w którym możemy schować nie tylko pralkę, ale też suszarkę elektryczną. Świetnym sposobem na wykorzystanie tego typu mebla do łazienki jest też umieszczenie nad pralką półek do przechowywania proszków, płynów, spinaczy, itp.
  • Regały łazienkowe – mają lżejsze formy od tradycyjnych szafek łazienkowych, przez co bardzo dobrze sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach. Pamiętajmy jednak, że w tego typu meblach łazienkowych nasze rzeczy będą widoczne, dlatego do regału warto dokupić estetyczne, pasujące koszyki lub pojemniki!

 

Szafki łazienkowe - jakie meble do przechowywania wybrać do łazienki

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Homebook.pl

Podobne artykuły
Uchwyt w meblach łazienkowych

meble i akcesoria

Uchwyt w meblach łazienkowych

Uchwyty w meblach łazienkowych to ważne elementy funkcjonalne - do otwierania i zamykania. Pełnią również... więcej...

Nowoczesny system mocowania akcesoriów łazienkowych – technologia TigerFix

meble i akcesoria

Nowoczesny system mocowania akcesoriów łazienkowych...

Wiercenie to zajęcie, które często zniechęca nas przed zmianami wystroju we wnętrzach. Rozwiązaniem tego... więcej...

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do łazienki

meble i akcesoria

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do łazienki

Wybierając meble do łazienki powinniśmy pamiętać, iż z uwagi na warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu, należy... więcej...