konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Modne płytki w łazience - czym je przykleić?

data aktualizacji: 08-05-2020, 09:12 – artykuł promocyjny

Trendy w aranżacji i urządzaniu wnętrz zmieniają się z roku na rok. Nowości pojawiają się również do łazienek - nowe rodzaje, kolory i wzory płytek, nowoczesne kształty armatury, wanien i umywalek. Powinniśmy pamiętać, że ważne są nie tylko meble, armatura i dekoracje, ale też materiały budowlane, które wykorzystujemy przy remoncie. Wielkoformatowe, ciężkie gresy i piękne marmury muszą być solidnie przytwierdzone do podłoża. W tym celu warto skorzystać z najlepszych klejów do płytek.

Modne płytki w łazience - czym je przykleić?

 

Mocny trend – płytki wielkoformatowe

 

Jakie płytki są obecnie najmodniejsze? Te w rozmiarze XXL! Płytki wielkoformatowe pięknie prezentują się w łazienkach, ale są najbardziej wymagającym rodzajem okładziny. Niekiedy jedna lub dwie płytki wystarczają do pokrycia całej ściany.

Płytki wielkoformatowe są zwykle grube (ok. 8-10 mm) i z racji swojego rozmiaru, bardzo ciężkie. Klej musi szybko związać je z podłożem i utrzymać w ustalonej pozycji, tak aby płytka nie przesunęła się nawet o milimetr, zanim zaprawa do końca wyschnie. Powierzchnia pod płytką jest bardzo duża, dlatego powinna zostać bardzo dokładnie pokryta klejem, by nie zostały tzw. „puste przestrzenie”. Tylko wtedy klej trwale połączy płytkę z podłożem i mamy pewność, że z czasem nie odpadnie ani nie pęknie pod wpływem naprężeń spowodowanych pracą budynku.

klej do płytek

 

Jaki klej do płytek wielkoformatowych?

 

Klej żelowy Knauf
K4
K2
Podłogi Płytki powyżej 150 x 150 cm 120 x 120 cm
Ściany Płytki powyżej 150 x 150 cm 90 x 90 cm
Podłoża z ogrzewaniem podłogowym 120 x 120 cm 60 x 60 cm

 

Kleje Żelowe Knauf K2 i K4 przeznaczone są właśnie do płytek wielkoformatowych. Kleją nawet najbardziej wymagające gatunki i rodzaje płytek w rozmiarze XXL. Kluczowym składnikiem tych klejów jest aktywny krzemian żelujący, który poprawia trwałość cementu i właściwości robocze klejów. Kleje Żelowe Knauf K2 i K4 mają doskonałą przyczepność, i bardzo łatwo się rozprowadzają. Ułatwiają pracę glazurnika i gwarantują, że płytki wielkoformatowe będą solidnie przyklejone. Przeznaczone są do klejenia płytek na ścianach i podłogach, także z ogrzewaniem podłogowym. Powyższa tabela przedstawia porównanie, jakie formaty płytek można kleić klejem Knauf K4 Żelowy i Knauf K2 Żelowy.

Klej do płytekklej do płytek

 

Wciąż na topie - imitacje betonu, heksagony i płytki metro

 

W nowoczesnych łazienkach bardzo często ściany i podłogi zdobią gresowe płytki imitujące beton. Najpopularniejszy format to 60 x 60 cm. Są bardzo lubiane bo wpisują się w różne style – minimalistyczny, loftowy, skandynawski. Ich delikatne wzory i faktury sprawiają, że nie znudzą się i nie opatrzą po jednym sezonie. Bardzo często łączymy je ze wzorem heksagonów. Płytki w kształcie heksagonów mogą zdobić jedną ścianę, przestrzeń przy umywalce czy nad wanną. Równie często do naszych łazienek wybieramy płytki metro, czyli białą cegiełkę. Często łączymy je z czarną armaturą. To ponadczasowe, bezpieczne zestawienie. Tego typu płytki najlepiej kleić przy pomocy Kleju Szarego Knauf K2 lub K4.

klej

klej do płytek

 

Jaki klej do gresu i płytek w standardowych rozmiarach?

 

Gres jest jednym z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych, ale ze względu na swoją ograniczoną nasiąkliwość, montaż płytek z gresu nie jest łatwy. Wymaga zastosowania zaprawy klejowej o podwyższonych parametrach przyczepności, takiej jak Klej Szary Knauf K2 lub K4. Płytki typu metro i heksagony również są w kwestii kleju wymagające. Glazurnik musi równo i dokładnie przykleić bardzo dużo kafelków o niewielkich rozmiarach, aby pokryć nimi całą ścianę. Wszelkie nierówności, zepsują efekt końcowy. Kleje Szare Knauf K2 i K4 mają bardzo dobre parametry robocze – można je szybko przygotować, łatwo się rozprowadzają i nakładają, równomiernie wiążą. Te parametry ułatwią pracę i uzyskanie idealnego efektu końcowego.

klej szaryszary klej

 

Uwielbiany wzór – marmur!

 

Płytki ze wzorem marmuru już od kilku sezonów zawładnęły łazienkami i nic nie wskazuje na to, aby ten zachwyt miał szybko minąć. W wersji premium królują okładziny z naturalnego kamienia. Dla osób z mniej zasobnym portfelem producenci proponują płytki ceramiczne z cyfrowym nadrukiem imitującym najszlachetniejsze marmury carrara, calacatta. Największą popularnością cieszą się marmury w odcieniach bieli, bo wspaniale wyglądają zarówno w dużym salonie kąpielowym, jak i małej łazience w bloku. Zarówno płytki z prawdziwego marmuru, jak i gresy imitujące marmur wymagają zastosowania białego kleju, który nie zostawi przebarwień na powierzchni.

klej do płytek marmurowych

 

Jaki klej do płytek marmurowych?

 

Do płytek z marmuru i naturalnych okładzin należy zastosować Klej Biały Knauf K2 lub K4. Tradycyjny, szary klej mógłby spowodować przebijanie szarego koloru od spodu okładziny. Kleje Białe Knauf K2 i K4 polecane są do płytek z marmuru i naturalnych okładzin, bo zawierają biały cement, dzięki temu unikniemy nieestetycznych przebarwień na powierzchni okładziny. Kleje K2 i K4 wyróżniają się dodatkowo podwyższoną przyczepnością, mogą być stosowane na wszystkich podłożach – gipsowych, cementowych i płytach G-K, także na ogrzewaniu podłogowym. Klej Knauf K4 Biały klei płytki w formacie do 150 x 150 cm na podłodze i formacie do 120 x 120 cm na ścianie.

klej do marmurowych płytek

Pamiętajmy, że remont łazienki wykonujemy raz na dłuższy czas. Nie warto zatem wybierać najtańszych klejów dostępnych na rynku, bo niewielka oszczędność może skutkować problemami z trwałością okładziny, odspojeniem płytek lub przebarwieniami, a w perspektywie kilku lat ich użytkowania wiązać się nawet z koniecznością nieplanowanego remontu. Wybierając płytki pamiętajmy, żeby zakupić również odpowiedni klej do ich montażu. Knauf to renomowany producent chemii budowlanej. Wybierając kleje Knauf mamy pewność, że stoi za nimi najwyższa jakość.

Kontakt w sprawie produktów:

KNAUF Sp. z o.o.
ul. Światowa 25
02-229 Warszawa
tel. +48 22 36 95 200
www: knauf.pl
mail: wyślij wiadomość
KNAUF Sp. z o.o.

czyszczenie, ochrona, pielęgnacja » kleje » fugi » silikony i akryle » środki gruntujące i hydroizolacje » masy szpachlowe i gładzie » tynki wewnętrzne » tynki zewnętrzne » wylewki » płyty » profile, narożniki i akcesoria » narzędzia

poczytaj o produktach Knauf w portalu

Podobne artykuły
Narzędzia malarskie MAGNAT - dekorowanie ścian

podłogi i ściany

Narzędzia malarskie MAGNAT - dekorowanie ścian

Na rynku pojawiła się właśnie kolekcja profesjonalnych narzędzi malarskich marki MAGNAT, przeznaczonych do wykonywania... więcej...

Kształty mozaiki - wzory geometryczne i nieregularne

podłogi i ściany

Kształty mozaiki - wzory geometryczne i nieregularne

Najpierw przyszła moda na heksagony, potem zauroczyły nas koniczyny marokańskie, rybie łuski i arabeski, po to by... więcej...

Marmur w wielkim stylu - nowe kolekcje od marki Cerrad

podłogi i ściany

Marmur w wielkim stylu - nowe kolekcje od marki Cerrad

Marmur to doskonała inspiracja zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Ta zaczerpnięta ze świata... więcej...